Jump to content

MBTI Kişilik Analizi

Lola.

Önerilen İletiler

Bütün insanların aynı kişilik özelliklerine sahip olmadığı bilinen bir gerçek.
Peki kaç farklı kişilik tipi var ve bunların özellikleri neler ?

ZAQD83.png

MyersBriggs Tip Göstergesi (MyersBriggs Type Indicator) Carl Jung’un psikolojik tip teorisine dayandırılarak Katharine Briggs ve Isabel Briggs Myers tarafından geliştirilmiştir.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada iş yaşamında en sık kullanılan kişilik göstergelerinden birisidir. Kişilik tiplerinin kuruma özgün katkıları, liderlik tarzları, hedef belirleme şekli, takım içindeki davranış eğilimleri, karar verme şekilleri, çatışma nedenleri ve çatışma çözümleme yaklaşımı, stres yönetimi biçimi, zaman yönetimi biçimi, işe almada öncelikleri, verimli olacakları çalışma ortamı gibi birçok kriteri ortaya koyar.

Myers-Briggs yaklaşımına göre 16 farklı kişilik tipi bulunuyor ve bu 16 tip, 4 farklı kişilik özelliğinin farklı kombinasyonlarından oluşuyor:

E (dışadönük) / I (içedönük)
S (duyumsayan) / N (sezgilerini kullanan)
T (düşünen) / F (hisseden)
J (yargılayan) / P (kavrayan)

n5m7XN.jpg

Uzun çalışmalar sonucunda hazırlanmış olan soruların yer aldığı anketlerle bu özelliklerden hangilerini daha fazla gösterdiğiniz baz alınarak kişilik tipinize karar veriliyor. Aşağıda bu özelliklerin kombinlenmesiyle oluşturulan 16 farklı kişilik tipinin özelliği ve toplumdaki görülme sıklıkları yer alıyor.

INFJ

Görülme sıklığı: %1

Kompleks bir kişiliğe sahiptir. Çevresindeki diğer insanlara yardım etme ve bundan zevk alma eğilimindedir.

INTJ

Görülme sıklığı: %1

Tüm tipler arasında kendine güveni en yüksek olan ve en pragmatik düşünebilendir. Kolay karar alabilir ve liderlik ruhudur.

INTP

Görülme sıklığı: %2

Düşüncelerini ve bu düşünceleri kelimelere dökebilme yetisini en akıllıca kullanan kişilik tipidir. Kararsızlıklar ve çelişkilerle kolaylıkla başa çıkabilir. Dünyayı anlamlandırmaya çalışır ve yaşama amacını araştırır.

INFP

Görülme sıklığı: %2

Yaşadığı her durumda pozitif olana odaklanır ve tatminkardır. Bireysel değerlerini önemser ve bu değerler çerçevesinde hareket eder.

ENTP

Görülme sıklığı: %3

Yenilikçi ve kurallara karşı gelen bir yapıdadır. Çevresinde olan biten her şeyi araştırmaktan ve farklı olasılıkları düşünmekten zevk alır.

ENFJ

Görülme sıklığı: %3

Grupta lider konumunda olmayı sever ve diğer insanlara yardım etme konusunda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Mükemmeliyetçiliği zaman zaman iletişim konusunda zorluklar yaşamasına sebep olur.

ENTJS

Görülme sıklığı: %4

Sorumluluk almayı ve yönetmeyi sever. Grup çalışmalarında sürekli lider konumunda olmak ister.

ISTP

Görülme sıklığı: %5

Çevresindeki objeleri farklı amaçlarla kullanmada ustadır. Eğlenceyi sever ve korkusuzdur. Hayatı planlı değil, spontane yaşamayı sever.

ENFP

Görülme sıklığı: %6

Çevresindeki insanların görüşleriyle hareket etmeyi sever ve motivasyonunu bundan alır. Hayatı drama tadında yaşamayı sever.

ISFP

Görülme sıklığı: %7

Güzel sanatlara ilgilidir. Hisleri kuvvetlidir ve estetik duygusu güçlüdür.

ISFJ

Görülme sıklığı: %8

Seçilmiş ve saygın olmayı sever. Bireysel ihtiyaçlarının başkası tarafından karşılanması gerektiğine inanır.

ISTJ

Görülme sıklığı: %9

Karar verme mekanizması güçlüdür. Bağımlı yaşamayı sever ve zaman yönetimi konusunda hassastır.

ESTP

Görülme sıklığı: %10

Yarışmacı bir ruha sahiptir ve rekabeti sever. Girişimci ve uzlaşmacıdır. Dikkat çekmek için anormal davranışlar sergileyebilir.

ESFP

Görülme sıklığı: %12

Etrafına mutluluk ve samimiyet saçar. Daima pozitif düşünür ve cömerttir.

Birlikte zaman geçirmekten hoşlanılan ve çevreleri tarafından sevilen kişilerdir.

ESTJ

Görülme sıklığı: %13

Güçlü kişilikleri nedeniyle zor zamanlarda yanınızda olmasını istediğiniz insanlardır. Dış dünyayla olan bağlantıları kuvvetlidir.

ESFJ

Görülme sıklığı: %14

Tüm kişilik tipleri arasında en sosyal ve uyumlu olandır. Başkalarına yardım etmekten ve başkaları için çalışmaktan zevk alır.

Siz de kişilik tipinizi öğrenmek istiyorsanız, internette bununla ilgili tonla test bulacaksınızdır. 

Ben birkaç tanesinin linkini bırakıyorum, eğer isterseniz siz başka bir siteden çözüp öğrenebilirsiniz. :)

Türkçe; 

Tık.  (buna önce üye olup sonra çözmenizi öneririm)

Tık. 

İngilizce;

Tık. 

Tık.  (burayı çok beğendim, öneriyorum)

Bu resim de çok hoşuma gittiği için eklemek istiyorum,

BR6MJL.jpg 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 37
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bütün insanların aynı kişilik özelliklerine sahip olmadığı bilinen bir gerçek. Peki kaç farklı kişilik tipi var ve bunların özellikleri neler ?     MyersBriggs Tip Göstergesi (MyersBriggs Type Indica

INFP :D

INTJ Görülme sıklığı: %1 Tüm tipler arasında kendine güveni en yüksek olan ve en pragmatik düşünebilendir. Kolay karar alabilir ve liderlik ruhudur.   Sevdim güzel konu. Teşekkürler.

Açıkçası ben bu tip testleri her çözdüğümde farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. :D

Tek kesin olarak çıkan şey sezgisel ve duygusal oluşum.

Onun dışında kimi zaman dışa dönük, kimi zaman ise içe dönük çıkıyorum.

Ki gerçekten öyle. Karşımdakinden aldığım, bulunduğum ortamdan aldığım enerjiye göre değişiyor.

Spontane veya düzenli olmak konusuna gelince de,

Bazen çok gamsızım, bazen ise kontrol manyağı oluyorum.

Değişiyor yani........

Ondan dolayı bana belli bi tane çıkmıyor, ama çok hoşuma gittiği için sizinle de paylaşmak istedim.

Rica ederim ^^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim INTJ çıktı. :D

Tüm tipler arasında kendine güveni en yüksek olan ve en pragmatik düşünebilendir. Kolay karar alabilir ve liderlik ruhudur.

Bende de bu çıktı :P kendi harici, diğer insanlara güveni en düşükte bu grup olabilir. :lol:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.