Jump to content

Çizime Yeni Başlayan Bir Amatöre Öneriler

Eldorwyn

Önerilen İletiler

Merhabalar! Uzun zamandır bu köşeyi inceleyip duruyorum. Çok geliştirici şeyler gördüm, özellikle yorumlarda! O kadar yardımcı olan yorumlar gördüm ki resmen kıskandım. Ben de biraz tavsiye alayım o zaman dedim ve gelişimimi utanarak size sunmaya karar verdim. 

Küçüklüğümden beri resme o kadar ilgi duymayan, kendimi bu konuda yeteneksiz gören ve sadece at çizen bir insandım. Bu sene derste sıkıntıdan karaladıklarıma moda tasarımı okumuş arkadaşım(Artık Sensei'm diyorum kendisine) karalamalarımın güzel olduğunu ve ciddi anlamda denememi önerdi. Tabii karalama dediysem dikdörtgen vücutlu insanlar işte. Bende bir şans vereyim dedim kendime.

LA4R6z.jpg

Yılbaşında bir anda resim çizme isteği duydum. Bu tatlı kızı arkadaşıma çok benzetiyordum o yüzden onun için çizmek istedim. Elleri ve Shao May'i ne kadar dengesiz gözükse de ilk çizmim için güzel olduğunu söylemişti Sensei'm. Ancak sizin de fikirlerinizi çok merak ediyorum.

RkVpj6.jpg

2.resmim olarak Roy Mustang'ı nedense tercih ettim. Genelde bir iskelet çıkarıp çizmiyorum aslında orantısızlıklarının sebebi bu. Sadece bakarak çiziyorum. Yani sanırım bu konuda mazur görebilirsiniz

rMVN77.jpg

3.resmim : Maes Hughes! Pek detaylı bir resim olmadığı için sanırım ilginizi de çekmeyecektir. 

3LalbM.jpg

4.resmim Edward ve Alphonse Elric. Sanırım yaptığım en iyi resim buydu. Işık ve gölgelendirme konusunda gerçekten fikirlerinizi duymak isterim çünkü en eksik hissettiğim konulardan birinin o olduğunu düşünüyorum.

D2RWom.jpg

5.resim olarak Sanji ve Chopper'ı seçtim. Genelde tek bir karakter yerine birçok çizmeyi daha zevkli buluyorum. Ama tabi bunu yaparken birbirine iskelet çıkarmadan yapmak gerçekten çok zormuş. Bu resmi çizerken sizde farkedersiniz. Özellikle karalama yönteminin kötülüğü için kusura bakmayın. Biraz gözünüzü yakmış olabilir 

g8AvZL.jpg

6.resmim Eustass Kidd. Kağıdım ıslandığı için çizmimi yarıda bırakmıştım ama yine de paylaşmak istedim.

Ykl84z.jpg

7.resmimde gözünüz Sugar'ı dengesiz ve gereksiz uzun bulmuş olabilir, evet doğrudur. Dediğim gibi sanırım bakarken oranı tutturmak pek de mümkün olmuyormuş benim açımdan 

NA48ZO.jpg

8.resim: Tipik bir Roronoa Zoro portresi.

NA48nX.jpg

9.resmim bir resim değil. Sadece bir karalama. Yine de paylaşmak istedim.

Pko2N8.jpg

10.resim: Smoker-san. Aslında orantıda sorun varmış gibi duruyor ancak orjinaline denk gelirseniz eğer asıl problemimin orantıda olmadığını anlayabilirsiniz :D Yanına Tashigi'yi de çizmiştim ancak ondaki yaptığım orantısızlığı gerçekten göstermek istemedim. Sanırım başından beri bir huy edindim bu resimlerimde. Bir gün içinde anlık yapıyorum ve bir daha asla düzeltmiyorum. O yüzden Tashigi'yi de düzeltmedim. Görmemeniz ruh sağlınız için daha iyi :D

QBl83G.jpg

11.resmim "Farangis" konusunda karalama tekniklerinin nasıl olması gerektiğini öğrendim. Saçları gerçekten rahatsız edici gelebilir ama dersimi aldım diyebilirim. :D

nMg9qa.jpg

12.resim Naruto'dan. Gaara'yı gece yapmıştım. Sıradan çizenlerin aksine ben 3-4 saatte tamamladığım için resimlerini 19 ocak ve 20 ocak arası olmuştu.

Mpy8m6.jpg

Ve 13. ve son resmim Arslan.

Çizimlerimin öyle mükemmel olmadıklarının farkındayım, hatta paylaşmak için bile çok önemli değiller. Ancak ben tavsiyelerinizi almak istiyorum. Açıkcası çizerken çok büyük zevk almaya başladım. Çok konuştuğumun farkındayım :D Size 2 ayda yaşadığım gelişimimi anlattım resmen. Eh eğer vaktinizi ayırıp çizimlerimi dikkate aldıysanız veya içtenlikle cevap verdiyseniz şimdiden büyük bir içtenlikle teşekkür ederim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çizimlerin gittikce ii ye gidiyor ben 3 sene boyun hiç durmadan resim kursuna gitim ve çizdim bir çok şey öğrendim ve insan vb. Şeylerde çizmelisin gerçeğini bilemeden sıradışı çizimler yapmamalısın çünkü senin zararına olur doğruyu bilmektense yanlışı öğrenirsin haberin olsun.Yeni başlayanlar için en iyi tavsiyem resim kursuna gitmeniz bilintik biyeyere belediyedeki kurslara gitmeyin pek birşey kazan dırmazlar sana özel olarak mesajda atarım benle itibata gecermisin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben de tırnaklarını kıskandım ya... :( Yiyorum ben of pof. << Neyse konuya dönelim. x.x Bence gayet iyisin haksızlık etme kendine. Çizime yeni başladığımda tek çizdiğim chibilerdi hehe. Gayet iyi gidiyorsun bence. En sevdiğim Zoro oldu, ki kendini çoook geliştirmişsin o çizimde belli. Ve o Tashigi'yi merak ettim. T-T Farangis de güzel olmuş. *o* Gaara da hoş ancak yüzünde bir tuhaflık var onun dışında kıyafeti, kolları çok hoş.

Ehem ehem dip düşmesi seansına son verip eleştirilerime geçeyim. 2 ayda çok gelişmişsin. Çok gerçekten çok. Ben birkaç yıldır çiziyorum ve tempoyu iyice düşürdüm, ara da verince iyice allak bullak oldum. Paylaşmak için de önemliler aa. :< Gölgelendirme istediğin gibi olmuyorsa kağıt veyahut kalem seçimin yanlış olabilir, böyle şeylere dikkat etmek gerek çünkü her kalemin bıraktığı iz ayrıdır. Kağıt da aynı şekilde önemli. Bol bol eskiz yap o an aklına geleni çiz -burada yazar durup ders kitaplarını düşünüyor ve iç çekiyor...- bakarak çizmeyi seviyorsan bakarak çiz ne istersen, ama sürekli çiz sakın peşini bırakma. Bir süre sonra sen de fark edeceksin ne kadar ilerleme kaydettiğini. Ay ne çok konuştum hala da toparlayamadım konuyu. :c Şu iskelet çıkarma tam olarak nedir bilmiyorum bile ben de senin gibi ya bakarak ya kafama göre o an ne istiyorsam çiziyorum. :P (Şu an Zoro'nla bakışıyoruz da gerçekten çok güzel olmuş ya.) Şimdilik ne tavsiye etsem gelmiyor aklıma bir şey ama o.o hayat hikayeme döneyim pehh... YouTube'da keşfe çıkmak çizim yaparken en sevdiğim şey. İstersen birkaç kanal önerebilirim, beni hırslandırıyor(du) o güzel çizenler (artık sinirimi bozuyorlar<<), üstüne gidesim geliyor. :D Özellikle Mark Crilley abimizi öneriyorum adım adım anlattığı videolar çok işe yarıyor. Bir dene bence seversin. :') Bu kadar sanırım, daha fazla kafanı şişirmemi istiyorsan istediğin zaman mesaj kutuma beklerim. İyi çizmeler! -çizmeler... çizme x.x- :halay1:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim sanırım ben de bu gidişle sizin başınızı ağrıtıcam :D Youtube kanalları fikri gerçekten ilgimi çekti bayağı işime yarar doğru aslında. Kalem konusundaysa son çizimlerime doğru kalem çeşitlerimi arttırmaya başladım ama kağıt için bir şey diyemeyeceğim hepsi a4 kağıdıydı resimlerin olduğu. Sanırım kağıt konusunda hiçbir fikrim yok ama onu da araştırabilirim artık bunu öğrendikten sonra :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Başarılı çizimler, kısa sürede gelişirsin yeteneğinde var ve sevdiğin bir şey olduğu için sıkılıp(yorulup) mola vermediğin sürece ilerletirsin.

Bakarak çizimler, anime çizimleri vs. nesne çizimi gibidir gözü, koordinasyonu geliştirir. Gerçek nesne çizmek daha çok geliştirir tabi çünkü ışık- gölge dikkat etmen gerekir şeklini oturtmaya çalışırsın kafa yorarsın fark etmeden ilerlersin.(Nesne çizmek sıkıcıdır, bunaltır, kan ter içinde bırakır  başın ağrır, yaparsın beğenmez yapamazsın üzülürsün, bir süre sonra masanda silgi tozlarıyla baş başa kalır o kağıt, unutur gidersin)

Ben ilerletmek istiyorum dersen insan figürleri çiz. Başlarda normal pozlardan başlarsın sonra dinamik figürlere çalış.(İlk önce insan anatomisini iyice kavra tabi, internetten kitaplardan yardım alabilirsin yada çizimle uğraşan-bilen kişilerden.)  İnsan çizmek iyidir bir duygu vardır ortada, kalemin sinirlenir, kalemin güler, kalemin üzülür, kalemin korkar çizdiğinde döner bakarsın bu duyguları hissedersin. İnsan çiz insan iyidir.  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Meast yazdı:

Başarılı çizimler, kısa sürede gelişirsin yeteneğinde var ve sevdiğin bir şey olduğu için sıkılıp(yorulup) mola vermediğin sürece ilerletirsin.

Bakarak çizimler, anime çizimleri vs. nesne çizimi gibidir gözü, koordinasyonu geliştirir. Gerçek nesne çizmek daha çok geliştirir tabi çünkü ışık- gölge dikkat etmen gerekir şeklini oturtmaya çalışırsın kafa yorarsın fark etmeden ilerlersin.(Nesne çizmek sıkıcıdır, bunaltır, kan ter içinde bırakır  başın ağrır, yaparsın beğenmez yapamazsın üzülürsün, bir süre sonra masanda silgi tozlarıyla baş başa kalır o kağıt, unutur gidersin)

Ben ilerletmek istiyorum dersen insan figürleri çiz. Başlarda normal pozlardan başlarsın sonra dinamik figürlere çalış.(İlk önce insan anatomisini iyice kavra tabi, internetten kitaplardan yardım alabilirsin yada çizimle uğraşan-bilen kişilerden.)  İnsan çizmek iyidir bir duygu vardır ortada, kalemin sinirlenir, kalemin güler, kalemin üzülür, kalemin korkar çizdiğinde döner bakarsın bu duyguları hissedersin. İnsan çiz insan iyidir.  

Teşekkür ederim, önerilerini dikkate alacağım. Gerçekten nesne çizmek sıkıcı geliyor ama insan anatomisi gerçekten çok uzak olduğum bir konu. Anime karakterleri gibi çizmek değil sonuçta. Anime karakterlerini çizmek şu anlık çok zevkli geliyor ama gerçek insanları da baz alarak çizmeyi düşünüyorum artık :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.