Jump to content

Manga Cizimimi Nasil Gelistirebilirim?

Skadi

Önerilen İletiler

Rica ederim ,Belki fikrin değişir demişsin ,umarım sadece beni değil herkesi şaşırtacak işler yaparsın.

Zaten ,yazdığın "Nikito" hikayesinin türündekiler pek sevmesemde ,hikayeni okuduğumda ve yeni başladığını düşündüğümde etkilendim.

Gerçekten hikayeyi çizerken ,kendi kendime "hikayeyi çok kasvetli çizdim" diye yakınıyordum ,ama sakın yazım sitilini değiştirme ,sitilin bu tür hikayelere çok uygun ama manga çizimine başlarsan ,yazılarını biraz daha basitleştirmeni öneririm.

Peki.Insallah hayirlisi olur...
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 30
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Blogda hiç çizimin yok eğer olsaydı ona göre daha iyi yorum yapılabilirdi aslında ama mekan çizimlerinde temel şeyleri bilmen ve pratik yapman gerekiyor. Yani perspektif ve ışık-gölge çalışmalısın. Tu

Dostum resim çizmeyi öğrenmeden manga çizemessin eğer kafanda böyle birşey varsa unut gitsin. Kendini nasıl geliştireceğine gelince de.. obje çiz, figür çiz, perspektif çalış ne bilim internette birço

Bu işe başlamanın en etkili yolu sevdiğin karakterleri bakarak çizmektir (yani fanart) bu zamana kadar hiç fanart yapmadıysan hemen başla. Aslında fanart sadece bakarak çizmek değildir orjinalinden ço

Resmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen Bunlar bugün can sıkıntısından çizdiğim bir kaç resim.Daha yolun başındayım maalesef :)

Çizdiğin resimleri daha yeni gördüm ,çizgilerini basitleştirir ve aynı yere çok fazla çizgi çizme alışkanlığına çözüm getirebilirsen ,kolayca bir "Gag manga" yapabilirsin ama "Nikito" hikayesi gag mangaya pek uymaz gibime geliyor genede ,tasarımına bağlı ,eğer tasarımı iyi yapabilirsen "Nikito'dan da" kolayca bir "Gag manga" yapabilirsin.

(Sadece öneri için bir mesajdı ,cevap vermene gerek yok.)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Onu taslak icin koydum.Telefonda konusurken can sikintisindan 2 dakikada falan yaptim her birini.Normalde ustune yogunlassam daha cok zamanimi alir fakat cok daha iyi yaparim.Neyse, ilk olarak roman seklinde yazmaya baslayacagim.Ilk seri bitince ya kendim denerim yada birini bulurum.Senin fikirlerin bana cok yardimci oldu :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu işe başlamanın en etkili yolu sevdiğin karakterleri bakarak çizmektir (yani fanart) bu zamana kadar hiç fanart yapmadıysan hemen başla. Aslında fanart sadece bakarak çizmek değildir orjinalinden çok çok daha iyi çizenler veya karakterleri değişik hallere sokanlarda var. Çizdiklerin orjinaliyle neredeyse tıpa tıp aynı olduğunda (bunu biraz abartıyorum çünkü çizim gibi şeylerde bir şey başarınca insanın gözüne şahaser gibi geliyor ama 1 yıl sonra bakınca bunu benmi çizdim? lanet olsun önceden ne kötü çiziyormuşum? tarzı tepkileri çok verdim çünkü.) internetteki manga çizim kitapları, videolar gibi meteraller var veya yeni başlayanlar için manga isimli türkçe bir kitap var (bende var fiyatı 25tl olması lazım) onlarda aşama aşama karakter çizimleri filan mevcut onlardakileri çizmeye başla.

Şunuda unutma aynı tarz bir şeyi bir kaç kere çizince zihnine yerleşmeye başlıyor onun aynısını çizemesende benzer birşey çiziyorsun zaten buradada senin yorumun devreye giriyor. Yani ilk başta taklit etmekten başka seçenek yok unutma bu konudaki kitapların filan hepsi böyle öğretiyor ayrıca dediğim gibi çizdikce zihnine yerleşiyor daha doğrusu refleks haline geliyor.

Yani 2 önemli şey var:

1-Taklit et

2-Sürekli çiz

Başka bir şeye daha değinmek istiyorum korelilerin webnovelları (özellikle naverdakiler) direk link veriyim en iyisi nasıl birşey olduğunu anlaman için Naver Webnovel anasayfası, herhangi bir webnovel bölümü bunları fanfic'lerden veya normal romanlarsan ayıran en önemli özellik resimler fark ettiysen bölümlerde 2,3 tane resim oluyor ve diyalog başlarına "-" koymak yerine içinde karakterin resmi olan baloncuk koyuyorlar. Webnovellar hakkında türkçe bir yazıyada buradan ulaşabilirsin. Hikayenin sadece yazı dan ibaret olmasındansa bu formatta olması daha ilgi çekici olacaktır.

Kolay gelsin çizimlerinde başarılar.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu işe başlamanın en etkili yolu sevdiğin karakterleri bakarak çizmektir (yani fanart) bu zamana kadar hiç fanart yapmadıysan hemen başla. Aslında fanart sadece bakarak çizmek değildir orjinalinden çok çok daha iyi çizenler veya karakterleri değişik hallere sokanlarda var. Çizdiklerin orjinaliyle neredeyse tıpa tıp aynı olduğunda (bunu biraz abartıyorum çünkü çizim gibi şeylerde bir şey başarınca insanın gözüne şahaser gibi geliyor ama 1 yıl sonra bakınca bunu benmi çizdim? lanet olsun önceden ne kötü çiziyormuşum? tarzı tepkileri çok verdim çünkü.) internetteki manga çizim kitapları, videolar gibi meteraller var veya yeni başlayanlar için manga isimli türkçe bir kitap var (bende var fiyatı 25tl olması lazım) onlarda aşama aşama karakter çizimleri filan mevcut onlardakileri çizmeye başla.

Şunuda unutma aynı tarz bir şeyi bir kaç kere çizince zihnine yerleşmeye başlıyor onun aynısını çizemesende benzer birşey çiziyorsun zaten buradada senin yorumun devreye giriyor. Yani ilk başta taklit etmekten başka seçenek yok unutma bu konudaki kitapların filan hepsi böyle öğretiyor ayrıca dediğim gibi çizdikce zihnine yerleşiyor daha doğrusu refleks haline geliyor.

Yani 2 önemli şey var:

1-Taklit et

2-Sürekli çiz

Başka bir şeye daha değinmek istiyorum korelilerin webnovelları (özellikle naverdakiler) direk link veriyim en iyisi nasıl birşey olduğunu anlaman için Naver Webnovel anasayfası, herhangi bir webnovel bölümü bunları fanfic'lerden veya normal romanlarsan ayıran en önemli özellik resimler fark ettiysen bölümlerde 2,3 tane resim oluyor ve diyalog başlarına "-" koymak yerine içinde karakterin resmi olan baloncuk koyuyorlar. Webnovellar hakkında türkçe bir yazıyada buradan ulaşabilirsin. Hikayenin sadece yazı dan ibaret olmasındansa bu formatta olması daha ilgi çekici olacaktır.

Kolay gelsin çizimlerinde başarılar.

Malesef sana dediklerinin hepsinde katılamıyorum ,çünkü ben şimdiye kadar neredeyse hiç başka bir resmi veya şeyi taklit etmeye çalışmadım ,öyle bir şey yaptığımda ,genelde o çizim 1 ay sonra ya çöpte ,ya yanmış yada hiç bilmediğim bir yerde yani kaybolmuş oluyor ,hayatımda bu konuda sadece 3 istisna oldu ,1. deneme için birinin resmini çizmiştim ve o ne kayboldu nede yandı ,onu birisi(Resmini çizdiğim kişi değil.) ödünç aldı ve bir daha getirmedi ,2. uzun zaman önce sevdiğim bir resmimi kaybetmiştim ve onu tekrar çizmiştim ,yani kendi yaptığım resmi kopyalamıştım ,o hala duruyor ,3. bir kez ,ilkokul(Şimdi ilkokul diyorlar.) resim dersinde kendi elimi çizmiştim ,onun hala öğretmende olduğunu bile düşünmüyorum. Eğer bu 3 istisnanın dışında resimlerim arasında 1 tane kalmışsa ,sadece şanstır. Ve ana konuya gelirsek ,ben taklit ettikçe insan hayal gücünün ve hayal etme yeteneğinin köreldiğine inanıyorum.

Diğer açıdan isteyerek çizme lafına katılıyorum ,çünkü isteyerek çizdiğim resimlerle ,istemeyerek çizdiğim resimler arasında dağlar kadar fark oluyor ve istemeyerek çizdiğim veya çizilen resimlerde hiç ruh olmuyor.

(Bunu tartışma vb. yapmak için yazmadım ,zaten asla öyle bir şey yapmam ,bu yüzden bu yoruma cevap yazmana gerek yok.)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tartışma çıkarmak istemiyorum demişsin ama yazdıklarında bir tane bile mantıklı gelen cümle bulamadığımdan cevap veriyorum.

Gitarı ilk kez eline alan birine al bunu kendi besteni yap dersen yapabilirmi yapamaz. Çünkü ilk başta öğrenmesi lazım nasıl çalınacağını hatta bunda usta olması lazım. Sonuç olarak öğrenmeye çalışırki öğrenirken şarkılar çalar zaten şarkılar çalmak için öğreniyor yani boş görültü çıkarmak yerine hangi telden hangi perdeden hangi ses çıktığını çaldığı başkalarının şarkıları sayesinde kulağı aşina oluyor. Başka bir sanat türü olduğundan müzikten örnek verdim daha bir çok şeyi öğrenirken ilk başta kopyalarız veya bir kaç yerini değiştirerek başlarız bu en yaygın ve etkili öğrenme yöntemlerinden Çizimdede özellikle anime ve manga gibi kendine has genel özellikleri olan bir şeyi ilk başta taklit etmeden nasıl öğreneceksinki? Hayal gücüm körelicek diye olan bişeyin üzerine koymak yerine sıfırdan başlamanın çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hayatında bir kere bile anime karakterini bakarak çizmemiş birinin nasıl bir anime karakteri çizeceğini merak ediyorum daha doğrusu anime karakterine benziyeceğini bile sanmıyorum. Zaten her zaman taklid etmelisiniz demiyorum belli bir noktaya geldiğinizi hissttiğinizde çizdiklerinize yavaş yavaş sizdende birşeyler katmaya çalışın sonra manga çizimiyle ilgi kaynaklara bakıp kendiniz bişeyler çizin. Ama bunlar karakterler için objeleri filan zaten hiç bir şeye bakmadan çizerseniz bakınca siz bile bir şeye benzetemiyebilirsiniz. En azından temel oluşana kadar hayal gücünüz manga çizerken hiç bir işe yaramaz tamamen hayal gücünüzle bir karakter çizebilirsiniz ama o karakter anime karakterine benzemez ve böyle devam ettikçe taklit ederek başlayan kendi mangasını çıkartmış olur siz çoktan çizmekten nefret etmiş doğru düzgün görünen birşey çizemediğiniz için manga çizmeye çalışmayı bırakmış olursunuz.

Aryıca bakarak çizdiğinizde çizdiğiniz şey güzel gözükeceğinden kendinizi zafer kazanmış gibi hissedersiniz buda kendinize güven duymanızı ve çizimlerinize devam etmenizi sağlar buda taklidin iyi yanlarından biri.

Neyse özet geçiyim birde; ben hayal gücü gereksiz demiyorum ama taklit yapmadan yeni başlıyan (veya bu yolun daha başlarında olan) biri kendine özgü tarzı olan manga gibi bir şeyi çizmeyi öğrenmesi çok zor hatta imkansız gibi bişey. Zaten konuda nasıl geliştirebilirim, geliştirdikten sonra hayal gücünüzü bolca kullanın ama günlük hayatta geçen mangalarda filan çiziminde hayal gücünüz (ifadeler filan haricinde) fazla işe yaramaz

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet, manganin belirli bir cizim stili var.Ben hayalgucumle denedim, olmuyor yapamiyorum gordunuz.Onun icin cizim stillerine bakmaya calistim ilk etap, artik yuzleri basit bir mangadaki gibi cizebiliyorum, umarim butun dersleri bitirdigimde bu cizim seklini kavrarim...Aslinda ikinizde ayni seyi farkli sekilde soyluyorsunuz gibime geldi...Yani buradan cikacak sonuc:Once bir stili ogren, sonra hayal gucunden sapma.Taklit sadece ogrenmek icindir daha sonra hic bir ise yaramaz... Umarim dogru analiz etmisimdir...
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben ilk sayfada yorum yazmıştım ama bazı eksiklikler var. Çünkü sen karakter çiziminde iyi olduğunu söylemiştin ama çizimlerinde daha başlarda olduğunu gördüm.

Üstte arkadaş aslında söylenebilecek çoğu şeyi söylemiş, manga tarzı çizmek istiyorsan bunun ustası olan mangakaların çizimlerinden bakarak yapmak kafanda manga çizim tarzının oluşmasını sağlar ama ne kadar geliştirir bilemem.Bu yüzden ilk olarak tekniğini öğrendikten sonra bu çizimleri taklit etmenin daha yararlı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca senin hikayeye yoğunlaştığını sanıyordum eğer bu işte bir şeyler yapmak istiyorsan illaki çizimi öğrenmen gerekmiyor. Hikayelerini dahada geliştirip bir çizer bulup bu işi tamamlayabilirsin.

NOT: Aslında en doğrusu olan ilk önce çizimi öğrenip ustalaştıktan sonra kendi tarzını seçmektir. Daha önce çizim yapmayan birisinin manga tarzı çizimi az buçuk öğrenip manga çıkarmaya çalışmasının pek gerçekçi ve geleceği olduğunu düşünmüyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben ilk sayfada yorum yazmıştım ama bazı eksiklikler var. Çünkü sen karakter çiziminde iyi olduğunu söylemiştin ama çizimlerinde daha başlarda olduğunu gördüm.

Üstte arkadaş aslında söylenebilecek çoğu şeyi söylemiş, manga tarzı çizmek istiyorsan bunun ustası olan mangakaların çizimlerinden bakarak yapmak kafanda manga çizim tarzının oluşmasını sağlar ama ne kadar geliştirir bilemem.Bu yüzden ilk olarak tekniğini öğrendikten sonra bu çizimleri taklit etmenin daha yararlı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca senin hikayeye yoğunlaştığını sanıyordum eğer bu işte bir şeyler yapmak istiyorsan illaki çizimi öğrenmen gerekmiyor. Hikayelerini dahada geliştirip bir çizer bulup bu işi tamamlayabilirsin.

NOT: Aslında en doğrusu olan ilk önce çizimi öğrenip ustalaştıktan sonra kendi tarzını seçmektir. Daha önce çizim yapmayan birisinin manga tarzı çizimi az buçuk öğrenip manga çıkarmaya çalışmasının pek gerçekçi ve geleceği olduğunu düşünmüyorum.

O resimleri koymakla hata ettim, karakter cizimim iyi derken bakarak demek istedim :D Simdi iste bolum bolum gidiyorum, artik yuzleri rahatlikla bir seye bakmadan cizebiliyorum, devam edersem kendimi gelistirebilirim...Zaten manga olmasi hayal su an, ilk etap Light Novel turu yapmayi dusunuyorum, resimlerini sayet tarayicisi duzelirse Mert24214 yapacak, olmazsa baska birini bulacagim ya da kendimi gelistirdikten sonra ben yapacagim.Daha onumde uzun bir sure var anlayacagin...
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.