Jump to content

TiyatroKup

Üyeler
  • İçerik sayısı

1
  • Son ziyareti

Profil Bilgileri

Son profil ziyaretçileri

Son ziyaretçiler bloğu devre dışı bırakıldı ve diğer kullanıcılara gösterilmiyor.

TiyatroKup üyemizin başarıları

1. Arkadaşlar merhabalar. Sahnemizde butoh dans tiyatrosu yapacak konuk bir ekip var Türkiye'de ilk defa yapılıyor. Sahnemizde olacak oyun 14 Eylül Çarşamba Saat 20:00'da. Ayrıntılı bilgi için Tiyatro Küp sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz :) Link paylaşmayı doğru bulmadım çünkü bu bir reklam değil Japon kültürünün topraklarımızdaki yansıması :) Butoh (Buto) dansı Hiroşima ve Nagasaki dehşetinden sonra çıkan modernizme karşı gizli bir protestoydu.Sessizlikten, korkuya ve beyaz çılgınlığından vecd’e, berrak, yavaş dolaşımlı bir dünya çıkmaktadır. Ölümle yaşam arasında, hareketlerde azami ekonomi, sanki üzerinde dolaştığı suyu dalgalandırmamak için hatırlama, ânı ve içe dönüşü olan bir töresel törenin kanıtıdır bu dans.Dansçı bedenine sıkıca bağlanmış bağlarıyla daima gizem içindedir.Sanatçılar bu ruhsal derinliklere inen kozmik bağıntılarla evrenin bır parçası olduklarını simgeler.Japonya'dan gelen bu dansta tümüyle beyaz bir dekor hakimdir. Butoh'yu dans eden ressam Sakabe yüzü beyaz toz içinde, yalın ayak, vücüt bantlanmış, düz saçlı, gözleri üzerinde kan kırmızı nokta ile muhtemelen Budizm ve Şinto inancı emdirilmiş iç gözlem sergiler. Kendini dünyaya yararlığını kanıtlamak için göğe perçinlenmiş bir bakışı vardır. Dansçı küçük siyah valiziyle bir insanın geçiş göçüşünün yolunu çizer, imgeler. Japon Butoh dansının babası olan Kazuo Ohno'un öğrencisi olan Takayoshi Sakabe 1983 den beri fırça ve mala kullanmaktan ayrılmıştır, kendi açıklamalarına göre : ‘’Butoh stajımdan sonra benim resimlerim değişti. Bedenle yorum, bedenle konuşmak harika bir şey, çünkü düşünceye hemen tepki verir.’’ diyor. Resmettiği kişiler ve hayvanlar Butoh altında dans etmektedir. "Bu yolun başka çıkışı yoktur, onların hepsi yaşarken ölümü taşır. Onlar ölümle hayat arasında dans eder ve ölüm, düşen bir yaprak gibidir; yumuşak ve hızla iner." diye tarif ediyor resimlerini. Yönetmen / Kareografi / Dekor / Kostüm TAKAYOSHİ SAKABE Dansçılar TAKAYOSHİ SAKABE MURAD KORKMAZ Süre: 40 dk.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.