Jump to content
Türk Anime TV Forum

diarmuid

Üyeler
    9
  • Son ziyareti

• Başarı

1

diarmuid kullanıcısının son zaferi 12 Ağustos

diarmuid en beğenilen içeriğe sahiptir

diarmuid hakkında

• Derece
    Level 1

Profil Bilgileri

Son profil ziyaretçileri

266 kez ziyaret edildi
  1. diarmuid

Çevirilerin Altyazılarının Paylaşılmaması

Cevapladığınız için teşekkür ederim, altyazıların çalındığı için paylaşılmadığını az çok tahmin ediyordum ama belki bu durum düzelmiştir artık diye düşündüm. 2. bir isteğim daha olacak altyazı paylaşımı olanaksız olduğu için videoları torrent olarak yada yandex üzerinden paylaşmanız münkün mü? Üniversitenin internetini kullandığım için modeme de erişimim yok maalesef bu yüzden taçe den birkaç bölüm indirebiliyorum sadece. Biliyorum bu biraz özel bir istek gibi görünüyor ama yurtta kalan yada üniversitesinin internetini kullanan kişiler hepsi için durum aynıdır muhtemelen
  2. Fansublarda emek veren değerli kardeşlerim size sesleniyorum. Eskiden animelerin çevirisi yapıldığında çevrimenler sağolsun altyazı dosyalarını turkcealtyazı gibi sitelere yüklerlerdi. Bu durum bir yerden sonra değişti artık fansublar altyazı dosyalarını paylaşmıyorlar. Bu altyazı paylaşma işini tekrar başlatırsanız çok güzel olur, sebebinizi az çok anlar gibiyim ama sitelerinizden direk hardsub videoları arşivlemek çok kolay değil. Nedenlerimi şöyle sıralıyayım. -Öncelikle mega gibi indirme siteleri günlük gb kotası koyuyor ve maalesef herkesin üyelik alacak imkanı yok ve çoğu Türkçe gömülü altyazılı anime torrente düşmüyor. -İkinci olarak videoyu fansub sitesinden daha yüksek kalitede bulabiliyoruz internette, mesela "X" fansub ı "A" animesini 720-480 p olarak paylaşmış ama biz BD versiyonunu yada 1800p bulduk ve X fansub ının altyazısını istiyoruz. -Birde linklerin ölmesi var, altyazı dosyalarının kaç sene geçerse geçsin turkcelatyazı sitesinden kaybolmasına çok nadir rastlanır. Fansub lar gönüllü olarak çalışıyor ve elinde sonunda aktif olmayı bırakabiliyorlar durum böyle olunca 3-5 sene sonra animenin linkleri ölüyor ve maalesef tekrardan ulaşmamızın bir yolu kalmıyor. Bu durum bazı animeler için büyük sorun oluşturuyor çünkü çevirisini sadece 1-2 fansub yapmış. Örnek vermek gerekirse PEACEFANSUB sitesini geçen sene kapattı kapatırlerken projelerini indirmek isteyenler için paylaşmışlardı ama o linkler de öldü. Shaman kingin çevirisini onlar yapmıştı, Türkanimedeki videolar da ölürse Türkçe Shaman King e ulaşma imkanımız kalmayacak başka bir fansub yada çevirmen çevirene kadar. - Hatırlarsınızki daha önceden bir günde tüm videolar telif nedeniyle silinmişti hatta indirme yapılan siteler kapandı,linkleri silindi ( Yılını tam olarak hatırlayamıyorum ama tam bir kaostu, biri yılını yazarsa sevinirim), altyazıları ayrı arşivleyebilmenin böyle durumlardan da daha kolay çıkmamızı sağlayacağını düşünüyorum videolar silinsede ve fansublar artık açık olmasada altyazı larınız internette kalabilir. Bunun sizin emeğiniz içinde daha iyi olduğu kanaatindeyim çeviri işini bıraktıktan 5-10 yıl sonra emeğiniz internetten silinme ihtimali var, bu durum az rastlanılan bir olay değil çevirisi daha önce yapılmış ama vidolarına ve altyazılarına bir türlü ulaşılamayan 5-10 senelik animeleri internette görebilirsiniz. Şimdilik aklıma gelen sebepler bunlar, altyazı dosyalarını ayrı olarak paylaşmanız beni çok sevindirir ve herkesin işine yarayabileceğini düşünüyorum. Cevabını ne olursa olsun gönüllü olarak vaktinizi harcayıp çeviri yaptığınız için teşekkür ederim.
  3. diarmuid

3 Günde 1 Seri Etkinlik Hazırlığı

Katılıyorum 2.sezon çevrilirse çok güzel olur
  4. Şöyle bir şeyde var doğrumu anlatılacak? Tamam güzel yönlerini göstermeye çalış çizgifilmde ama Osmanlı ütopyayı kurmuş gibi gösterecekler gibime geliyor anlatıcaklarsa padişahları yaptıkları hataları da göstermeliler.
  5. Ya abi, bizim zamanımızda televizyonda verilenler şu ankilerden daha iyiydi zaten o uçan kaçan çizgifilmler sadece insanların dövüştüğü şeyler değil kopnuları var, Pokemon çocuklara pes etmeme inancından vazgeçmeme gibi şeyler aşılıyor sübliminal mübliminal küçük çocuk bunu görüp bunu öğreniyor, çoğu shonen zaten arkadaşlarına yardım etmeyi onları yüz üstü bırakmamayı gösterir sen şimdi tutup bunları kaldırıyorsun yerine 1 yaş çizgifilmi koyuyorsun sadece şarkı çalıp sayıları bi şeyleri öğreten ( küçük çocuklar için iyi bu ama başka birşey olayınca 6-7 hatta 10 yaşındaki çocuk bile bunu izliyor) sonra yeni nesil neden böyle p*uşt oluyor diye soruyorsunuz.
  6. Evet çocuk gerizekalıysa atlar camdan tabii (7.kattan değil 1. kattan atlamıştı ve hiç biyeri de kırılmaıştı diye hatırlıyorum) bende 4-5 yaşında pokemon, one piece, dragon ball, Rurouni kenshin izliyordum o zamanlar veriyorlardı bunları Türkiye'de ve bir neslin içinden sadece 1 çocuk böyle bir şey yaptı. Üstelik gerçekçi olmayan şeyler nasıl hayal gücünü geliştirmez diyebiliyorsun hayal gücü zaten gerçekte olmayan bir şeydir, gerçekte olmayan şeyleri düşünerek büyür. Ve evet haklısın bilgisayarı, uçağı bulanların zamanında çizgi film yoktu ama o çocuklarda hep gerçekte olmayan şeyleri düşünerek büyümedi mi onların zamanında televizyon olmadığı için, sokakta oyun oynayıp hayal kurdukları bir zamandı onlarınki, yeni nesilde böyle bir şey pek olmuyor maalesef. (Tarihi anlatan çizgifilmler olmasına bir itirazım yok hatta çok güzel bir çalışma ama bir çocuğa sadece tarihi şeyler yüklememek lazım.) Edit: İmzandaki anime ne? :D
  7. diarmuid

Üyelerin Anime Listesindeki Güncelleme İle İlgili

Google Chrome'dan girdiğimde 1.sayfadan 2. sayfaya geçemiyorum ''Daha Fazla Yükle'' yazısına tıklanıyor ama hiç bir şey olmuyor. Genel bir hataysa düzeltirseniz sevinirim. Not: Lütfen çabuk düzeltin Explorer'dan girerken yaz bitecek.