Jump to content

Kansai / Osaka Lehçesi

Barış

Önerilen İletiler

Kansai Lehçesi (Kansai Ben)

Direk isim olarak görüldüğünde çoğu kişiye bu terimin bişey ifade etmeyeceğini biliyorum.Ama herkes mutlaka duymuştur ve birazdan örnek verince haa diyecektir eminim. :) bende az önce ilk kez meraklanıp sürekli animelerde duyup durduğum bu konuşma tarzının bi ismi var mı acaba diyip aradım ve bu isme ulaştım.

Bu kısmı ekşi sözlükten alıntılıyorum

"kansai bölgesinde (kyoto ve osaka başta olmak üzere) kullanılan japon lehçesi. (edo döneminde kamigata lehçesi de denirmiş / kamigata kotoba, kamigata-go) japonlar tarafından komik bulunup, dalga konusu yapılsa da ben çok severim. özellikle animelerde osaka lehçesiyle konuşan biri varsa favorimdir. tabii detaylı bir dil analizi yapacak kadar bilgim yok fakat, cümle içerisinde birçok farklı kalıbın kullanılmasının dışında cümlelerin sonuna "nya" eklemek de ayırt edici özelliklerinden biridir."

evet esas ayırt edici olan kısmı kelimenin sonuna nyan ekidi getirmeleri. dediğim gibi her animede en az bir adet bu lehçeyi kullanan karakter bulunur. 

Şimdi video örnek

http://youtu.be/bqlDjkvzU-I?t=1m25s

En çok bilineceğini düşündüğüm bu lehçeyi kullanan karakterler. 

Gin.jpgryuji_suguro.jpg175259.jpg

Bleach- Ichimaru gin                                       Ao no Exorcist-Ryuji  Suguro             Kuroko No Basuke- İmayoshi                

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 6 sene sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.