Jump to content

Manhua (Çinlilerin çizdikleri manga)

Taiga

Önerilen İletiler

Türkiye'de pek bilinmesede Çin (özellikle Hong Kong), Tayvan ve Singapur'lular tarafından çizilen çizim tekniği mangaya benzeyen çizgiromanlardır.

Manhua'larda mangalar gibi sağdan sola okunur.

Türkiye'de bilinen (Çevirisi olan) manhua'lar:

1/2 Price

Resmi ekleyen

The One

Resmi ekleyen

Digimon Adventure/ Adventure 02/ Tamers

Resmi ekleyen

Resimler:

1905 yılında çıkarılmış Journal of Current Pictorial adlı manhuadan bir sayfa

Resmi ekleyen

Samao'dan (1935) bir resim

Resmi ekleyen

Fung Wan (1989-? ? ? )

Resmi ekleyen

Cyber Weapon Z(1993)

Resmi ekleyen

Singapurlu'ların çizdiği bir manhua

Resmi ekleyen

C.A.T (Çok güzel bir manhua gibi duruyor ama her bölüm 3 sayfa)

Resmi ekleyen

İngilizce Kaynaklar:

Wikipedia

Manhua List

*Şimdi diyeceksiniz ben Çinli'ler çizdiğinden Çin Halk Cumhuriyeti'indekiler çiziyo sanıyodum ama bu yanlış. Mantıklıca düşünülürse Manhwa ve Manhua Mangayı taklit ediyor gibi nedeni Japonya ve Japon kültürü diğer uzak doğu ülkelerine batı ülkelerinden ve batı kültüründen daha yakın olaması bu yüzden Manhua Çinlilerin kültürel olarak japonyadan kısmen etkilenmesinib ürünüdür. Ama Çin Halk Cumhuriyeti ve Kore Demogratik Halk Cumhuriyeti Siyasi sebeplerden kendilerini dış dünyadan soyutlamıştır ve Japonya'yla etkileşimi yarım yüzyıldır olmamıştır. Günümüz Manhua'ları Tayvan ve Çin'in parçası zannedilen aslında bir devlet olan eski ingiliz sömürgesi Hong Kong'ta çizilmiştir. Singapur'a değinecek olursak Singapur bir ticaret şehri ve yüz yıllar önce göç etmiş bir sürü Çinli var orada.

NOT 1:Gördüğünüz üzere fazla yok zaten dünyadada manhwa kadar popüler değil manhualar.

NOT 2:Elimdeki kısıtlı kaynaklarla Türkiye'de manhua hakkında yazı yazdım oda bu kadar uzunlukta oldu eğer bilgi filan edinirsem manhua hakkında yazarım buraya.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Şimdi diyeceksiniz ben Çinli'ler çizdiğinden Çin Halk Cumhuriyeti'indekiler çiziyo sanıyodum ama bu yanlış. Mantıklıca düşünülürse Manhwa ve Manhua Mangayı taklit ediyor gibi nedeni Japonya ve Japon kültürü diğer uzak doğu ülkelerine batı ülkelerinden ve batı kültüründen daha yakın olaması bu yüzden Manhua Çinlilerin kültürel olarak japonyadan kısmen etkilenmesinib ürünüdür.

Bildiğin çakma manga yani, peki bişey sorasım geldi: Çinlilerin kungfu haricinde çakma olmayan neyi var yaa :D :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bildiğin çakma manga yani, peki bişey sorasım geldi: Çinlilerin kungfu haricinde çakma olmayan neyi var yaa :D :D

Çin İmparatorluğu bizim atalarımız ortaya çıktığından beri var olan ve yerinden kıpırdamamış bir ırk kardeşim..

çakma derken az klavyen titresin.. :(

binlerce senelik tarih var ortada..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

konuda güzel :D

çoğu avrupa manga websitelerinde bile sadece manga ve manhwa'lar mevcut..

kendilerini dış dünyadan, bizlerden soyutladıklarındanmıdır bilinmez ama, onlara karşıda böyle bir tavır da mevcut..

+1 :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çakma demenizdeki mantık ne? Mangada batı çizgiromanını taklit ederek bu hale geldi. Çakma diyip geçmeyin 1/2 Price nasıl bilmem ama The One kendi türündeki çoğu mangadan daha iyi.

Her toplumun farklı kültürü var çizim yönünden benzer olsada kurgu yönünden o kültürden besleniyor sanat eserleri. Buna Manhua'da dahil.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çin İmparatorluğu bizim atalarımız ortaya çıktığından beri var olan ve yerinden kıpırdamamış bir ırk kardeşim..

çakma derken az klavyen titresin.. :D

binlerce senelik tarih var ortada..

Görüşlerine saygı duyuyorum.

Ama benim görüşlerime göre çinliler o kadarda saygın bir ülke değil.Adamlar sırf bizden korktuklarından çin seddi yapmışlar ve prenseslerini bizim hanlarımızla evlendirerek bizi durdurmaya ve hanların aklına girmeye çalışmışlar.Ve savaşmayarak sürekli nüfuslarını arttırmışlar.Adamakıllı bir bizimle bir de japonlarla savaşmışlar.Son zamanlardada moğollara yaptıkları eziyetler de bence pek iç açıcı durum değildir.Madem japonlardan bazı şeyleri esinleniyorlar(gerçi japonlarda alfabe gibi  bazı şeyleri çinden özenmişler) niye biraz da japonlar gibi onurlu bir ülke olmayı denememişler.yanlış bir hareketim varsa özür dilerim...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Japonlarda 2.dünya savaşı sırasında Çinli'lere eziyet etmiş. Hemde bilimsel olarakta orta çağda dünya'nın en ileri toplumlarından biri olduğunuda unutmayın (Barutun, Pusulanın icadı).

Ama konu tarih değil. Manhu'anın varlığı bilinen bir gerçek ben bunu sadece Japonların, Korelilerin ve Amerikalıların (Bazılarına göre manga sayılmıyor) yanında Çinlilerinde manga çizdiklerini bilin diye yazdım.

Çakma olduğunu düşünenlerde dediğim gibi Manhwa ve Manhua 2'side çizim yönünden mangaya çok benzer fark ise kendi kültürlerinin özelliklerini yansıtıyorlar veya yayınlanan ülke farkı.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sadece o kapaklara baktım çizm tarzı anime gibi ama daha ciddi bir tarz  kullanılıyor.Ayrıca emin dğeilim ama bunlar arasında bir yada  2 tanesini önceden  izlemdiğimi varsayıyorum.Tam hatırlamasamda.Çizimler güzel benim tarzım diyebilirim.

Paylaşım için ayrıca teşekkürler.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 3 sene sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.