Jump to content

Saiyuuki /Batıya Yolculuk/ (-Tanıtım&İnceleme-)

Önerilen İletiler

~SAIYUUKI~

ssss.JPG

Anime Türü: Aksiyon Şeytanlar Fantastik Büyü Dövüş-Sanatları Dram-Süper-Güç Macera Shounen

Anime Adı: Gensou Maden Saiyuuki (1. Sezon) Journey to the West - Xiyouji (Çince)- Batıya Yolculuk

Manga-Ka: Minekura, Kazuya

Anime'nin  ilk sezonunun ayrıntılı tanıtımına bu linkten ulaşabilir, ayrıca izleyebilirsinizde ^_^ =>>> Tıkla! (Çevirenlere bir kez daha teşekkürler!)

Toplam 3 sezonu bulunmaktadır;

Gensou Maden Saiyuuki 1. Sezon: 50 Bölüm                                                    Çıkış Tarihi: 2000

Saiyuuki Reload 2. Sezon: 25 Bölüm                                                                 "          2003

Saiyuuki Reload Gunlock 3. Sezon: 26 Bölüm                                                     "          2004

Bunun yanısıra Movie & Ovalarıda bulunmaktadır. Fakat size önerebileceğim; Bu sezonları izledikten sonra ilk olarak 2011'de çıkarılmış Saiyuuki Gaiden'i izleyin.. Hikayeyle ilgili çok önemli olayları ve karakterlerin başlangıçta bu yolculuğa nasıl başladığını gösterir...Ova ile ilgili spoiler içerir;

Karakterler 500 yıl önce de birbirlerini tanıyorlardı... Ve 500 yıl önce başka boyutta, başka kimselerdi...

Not: Diğer Ova&Moviler'de hikayeyle alakalıdır gözden kaçırmayın... :D

Bu hikaye Batı'ya doğru yolculuğa çıkan 4 arkadaşın yolculuğunu anlatır... Normalde Çin'de 16YY'da çıkarılan bir edebiyat romanıdır. Fakat; Saiyuuki'nin MangaKası Minekura, Kazuya tarafından manga ve animeye uyarlanmıştır. 

Saiyuuki Reload Blast adlı mangası 2009'da yayımlaya başlanmış hikayenin devamıdır, animesi daha yapılmamıştır. Sebebide MangaKası kanser hastalığına yakalanıp yarım bıraktığındandır. Fakat iyileştikten sonra mangaya tekrar devam etmeye başladı ve manganın geçen ay yeni bölümü çıktı ^_^

1. Sezon GENSOU MADEN SAIYUUKI'NİN Opening'i

Spoiler

wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==

KARAKTERLER

Spoiler butonunun içinde karakterlerin kendi görünüşlerine ait resim bulunmaktadır.

SANZO GENJOU

Doğum Günü: Kasım 29

Sevdikleri: Fazla yoktur. Buna rağmen gazete okumayı sever.

Sevmedikleri: Yağmur. Sinir bozucu olduğunu düşünür. Ve kediler.

Sanzo, hem yakışıklı bir yaratıktır hem de Geleneksel Budist Rahibidir. Kötü huylu bir rahiptir, et yer, içer, küfür eder ve ağzında daima bir sigarası bulunur. Şeytanları kovmak için Matem adında kutsal bir yazıt taşımaktadır. Savaşta sık sık kullandığı Smith & Wesson adında bir defetme silahına sahiptir.

Spoiler

66949.jpg

HAKKAKI CHO

Doğum Günü: Ekim 21

Sevdikleri: İçmek.

Sevmedikleri: Bilinmiyor.

Hakkai, sakin, hoş ve dışa dönüklüğüne rağmen bir şeytandır. Savaşta güçlü enerji patlamalarına ait Chi kanalı yeteneklerine sahiptir. Ayrıca kendisini ve arkadaşalrını korumak için kalkan oluştabilir. Kendisini sınırlayıcı 3 kulak küpesi giyer ve bunları çıkardığında gerçek gücü ortaya çıkar. Bu gücü kullanma konusunda isteksizdir. Diğer 3 arkadaşının annesi gibidir, alışveriş vb. durumlardan sorumludur. Ve Hakuryu adında arabaya dönüşebilen küçük boyutta büyülü bir ejderhası vardır.

Spoiler

66948.jpg

GOJYO SHA

Doğum Günü: Kasım 9

Sevdikleri: Sigara içmek, kart oyunları oynamak, kadınlarla çıkmak, Gokuu Son ile uğraşmak.
Sevmedikleri: Zayıf insanlar, su, ağlayan kadınlar.

Bu ateşli kızıl kafa kumar oynamayı ve kadınlarla iyi vakit geçirmeyi sever. Bu davranışlarından dolayı sık sık Sanzo ve Gokuu, Gojyo ile dalga geçerler. Ancak Gojyo yardım isteyen kadınlara karşı bir zaafı olan, sadık ve güvenilir bir arkadaştır. Kızıl saçları ve egzotik kırmızı gözleri ile yarı-şeytandır. Savaşta kullandığı silah Jakujoudur. (Uzatılmış bir zincire bağlanmış Hilal şeklindeki bir bıçak)

Spoiler

66950.jpg

GOKUU SON

Doğum Günü: Nisan 5

Sevdikleri: Yemek yemek, dövüşmek, Sanzo'yla olmak.
Sevmedikleri: Yalnız kalmak, aç kalmak.

Sürekli aç, neşeli ve enerji doludur. Gokuu, Sanzo'yu kendi Dünya'sının etrafında dönen bir güneş gibi görmektedir. Gokuu, ne insan ne de şeytandır, Dünya'nın kendisini doğurduğu bir kâfir. Savaşta hem hızlı hem de güçlüdür, Nyoibou (Uzatılabilir Silah) kullanır. Gojyo ile sürekli kavga halindedir. Kafasında giyili olan taç, aslında onun gerçek formunu sınırlaması içindir. Bu sınırlama kalktığında diğerleri gibi ne kendisini ne de diğerlerini tanıyamaz ve sık sık yoldaşlarına yaptığı saldırılar kendisine geri dönmektedir.Gokuu bu formuna dönüştüğünde, Sanzo bu durumu kontrol altına alabilmektedir.

Spoiler

66951.jpg

Kendi incelemem; Ben bu animeyi Türkçe'ye çevrilmeden önce sevdiğimin önerisiyle İngilizce izledim bu yüzden bazı kısımlarda Ova'yı izleyene kadar kafam karıştı. Eğer diğer sezonları Türkçe'ye çevrilmeden izlemek isteyen varsa animede ileri düzeyde ingilizce kullanılmaktadır...

Konusu bir o kadar ilginç, bir o kadarda duygusaldır. 4'lünün birbirlerini arkadaş olarak görmemeleri fakat kalpleriyle birbirlerine bir dost gibi bağlılıkları... Birbirlerine olan savaştaki yardımları... Diğer animelerdede böyle şeyler oluyor fakat bu animenin müzikleriyle ve konusunun çekiciliği birleşince farklılaşıyor... İzledikçe sıradan olmadığını anlayacaksınız... Bir Shounen animesinin, savaş animesinin gizemle kurgulanması...

Fazla açıklama yapmıyorum çünkü açıklanacak değil, izlenilecek bir şey bu. Ülkemizde olmasada, yabancılarda çok ünlüdür bu anime,  eski olup ve animesinin devam etmemesine rağmen. (Mangası halen devam ediyor) Aktif FB sayfası ve MangaKanın aktif Tweet sayfası bile bulunmakta...

Ve ilk 5te favorimdir.

Beni en etkileyen özelliği "Nedir?" diye soracak olursanız işin içine spoiler katardım fakat söylemeyeceğim. Saiyuuki Gaiden OVAsının 2 bölümünde de bulunan 50 dakikadaki tüm olaylardır. Son Gokuu'nun o duruma düşmesini asla unutamam. Ve ilk 3 sezonda da Sanzo Genjou'nun arkadaşlarına yaptığı birşey... (Dinlendirici,hoş bi rmüzik ve anılar...) Ve de Sanzo Genjou ile Son Gokuu'nun arasında oluşan bağ.... Hakkai Cho'nun gülüşü ve sahip olduğu o tatlı ejderha, Hakuryu (Araba olarakta kullanılıyor :D ) Ayrıca kötü karakterlerde nefret edilesi değiller o kadar ^_^

Kaynak:

M.A.L. G.M. Saiyuuki

Wiki Saiyuuki #1

Wiki Saiyuuki #2

-----

Aktif olan FB Sayfası

Minekura Kazuya (MangaKa) Tweet Sayfası

2011 Saiyuuki Gaiden Ovasından bir resim... (2011 Ovasının çizimleri çok iyidir.)

Spoiler

75818.jpg

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Spoiler

Melody bu tanıtım íçín gerçekten teşekkürler iyi olmuş konu saiyukiyi olunca hep aynı seyleri belki yazıyo oluyorum ama hislerm bu saiyuki yıllardır tûrkçesini beklediğim anime nickname bile ba$jarakter sanzu bu anime gercekten konusuyla derin ve etkileyici bi anime mûzikleride harikadır komedi dram aksiyon hepsi var bende bi nevi tanıtım yapmış gibi oldum cevirdiginiz icin sensatione vedüzenleyen siyahbeyaza çok teşekkür eferim.bu animeyi izleyin pişman olmazsınız.yen bôlumleri sabırsızlıkla bekliyorum

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.