Jump to content

Nayru

Önerilen İletiler

THE LEGEND of ZELDA

UNUTULACAK BİLGİLER

Shigeru Miyamato ve TakashiTezuka adındaki, Nintendo firmasında çalışan 2 güzide Japon yazılım programcısı tarafından 1986 yılının soğuk bir kış gecesinde üretilmeye başlamış bir oyun serisidir. Aynı zamanda Legend of Zelda serisinin ilk oyunu olan bu oyun Japonya'da FAMICOM sisteminin tanıtım ürünlerinden biri olarak piyasaya verilmiştir. Yaklaşık 1 yıl sonra Kuzey Amerika ve Avrupadaki NES konsolu için kartuş formatında piyasaya sürülen oyun, üzerinde oyunun kaydedilebileceği bir pil bulunduran ilk oyun olmuştur. FAMICOM için kartuş versiyonu 1994 yılında yayınlanmış ve daha sonra NintendoGamecubeGameboyAdvance ve Virtual Console firmaları için de piyasaya sürülmüştür.

Aradan geçen 25 yılda Legend of Zelda Nintendo sancağı altında yayınlanan 16 resmi oyunla boy göstermiştir.Bunun yanı sıra Final Fantasy ile beraber 8 farklı oyun konsolunda yayınlanan tek oyun olma özelliğindedir.

AZYbbQ.jpg

NASIL BİR OYUN, İÇİLİR Mİ?

The Legend of Zelda aksiyon, macera, bulmaca ve RPG oyunlarının öğelerini içermektedir. 16 oyunun hepsini olmasa en bilindiklerini söyleyeyim:

TheLegend of Zelda(1986) [ilk oyun]

LdoXJa.jpg

q92D1Q.jpg

mq8DqP.jpg  

TheLegend of Zelda/ Ocarina of Time (1998)

y2nDa0.jpg

Y359La.jpg

Z21qB0.jpg

TheLegend of Zelda/ Majora’s Mask(2000)

rYdDzB.jpg

onzm42.jpg

TheLegend of Zelda/ WindWaker(2003)

X2YgR6.jpg

JdEGbB.jpg

y2nDZa.jpg

TheLegend of Zelda/ FourSword Adventures(2004) [adından da anlayacağınız gibi 4 kişiyle oynanıyor]

728Lrv.jpg 

TheLegend of Zelda/ TwilightPrincess(2006)

JdEGyB.jpg

NYboRP.jpg

V2y7JV.jpg

TheLegend of Zelda/ SkywardSword(2011)

vYoDB6.jpg

X2YgzR.jpg

vYoDER.png

Hikayesiè Genel olarak Hyrule adındaki kurgusal ülkede geçen oyun, Link adındaki kahramanımızın (hero of time olarak geçer) zor durumdaki Princess Zelda için Triforce denen kutsal nesnenin parçalarını toplamasını konu alır. Ama bildiğiniz gibi bir seri olduğu için oyundan oyuna farklı senaryolar mevcuttur.

Şöyle ki:

Ocarina of Time’da bir müzik aleti olan Ocarina ile müzik öğrenip madalyon topluyoruz

Majora’s Mask’da tamamen maskeler üzerine  gizemli bir kurgusu olan bir hikaye mevcut

Wind Waker’da sürekli kapris yapan bir kayıkla açık sulara yelken açıyoruz

Twilight Princess’de ise alacakaranlığın derinliklerinde kurt olmanın keyfini yaşıyoruz…

NOT: Biraz ucundan spoiler oldu ama ilginizi celbetmesi açısından başvurdum.

Gameplay è Link karakteri overworld adlı geniş bir dünyada tepeden görünümle kontrol edilmektedir. Gamepad(oyun konsolu) üzerinde kullanmak üzere 3 adet item boşluğu bulunur. Ayrıca kılıç kullanma ve karşımızdaki düşmana odaklanmamızı sağlayan Navi için de özelleştirilmiş tuş vardır. Oyun menüsünde genel olarak sahip olduğumuz eşyalar, çalabildiğimiz müzikler ,bulunduğumuz dünyanın haritası, kazandığımız para(rupee deniliyor), kıyafet seçimi için bir bölüm ve kayıt etmemizi sağlayan save butonu mevcuttur.

Oyun başında küçük bir kalkan yahut tahta bir kılıç kullanırız. İlerlemeye bağlı olarak slingshot(ben buna kuş lastiği diyorum) , yay, çekiç, olta, demir bot, bomba, bumerang gibi ilginç, oyundan oyuna değişen itemler elde ediyoruz. Tabii kılıçlarımız da gelişiyor ve daha fiyakalı kıyafetler giyiyoruz.

q92DM5.jpg

Yine başlangıçta 3 tane can barımız var. Piece of Heart  denen nesneleri topladıkça 20 can barına kadar yolumuz var. Ama tarihte hiç yardım almadan tüm piece of heartları toplamış bir yiğit var mıdır orası meçhul... :D

Eee kahramanımız olur da atı olmaz mı?? Zelda serisinde hiç değişmeyen bir öge var o da atımız EPONA hiçbir oyunda bizi yalnız bırakmıyor ve kudurmuş gibi havuç yiyor.

2vQlaE.jpg

Zelda serisinde zaman da akış halinde, böylece oyun içindeyken gece ve gündüz ardalanmalı olarak değişiyor.Bu faktör de tüm zelda oyunları için geçerlidir. Hatta bazı gizemli müziklerle gece-gündüz faktörleriyle oynayabiliyorsunuz.

Tüm oyun süresi boyunca ömrümüz temple ve dungeon denen mekanlarda Triforce parçası toplamakla çürüyor. Bu mekanlarda genellikle 1 adet harita ve bir pusula bize rehberlik ediyor. Çıkış kapısındaki zebani gibi duran bossları da unutmayalım.

Bir de sürekli kafamızın üstünde duran başımızın tatlı belası bir fairy (peri) var. Adı NAVI olan bu nur topu  bizim yolculuktaki tek dostumuzdur ve kendisi çok bilmişin tekidir. Sürekli LISTEN veya WATCH OUT nidalarıyla tüm semayı inletmiş yegane varlıktır.

y2nDGN.jpg

Müziklerè Bu kısma ciddi bir şekilde dalsam resmen roman olur. Bu yüzden müzikleri anlatılmaz yaşanır diyorum varın siz düşünün gerisini. Oyunu oynamayacak olsanız bile müziklerine çökmenizi tavsiye ederim.

Fikir oluşması açısından oyun içinden birkaç müzik:

TAŞLAMA

Çok ağır bir fanı olarak bu cümleleri yazmak benim için zor olacak ama bunları da bilmeniz lazım:

-Oyun genel olarak herkese hitap etmiyor bunun bilincinde olalım

-Dışardan bakıldığında fazla çocuksuymuş gibi duruyor (ki bence öyle değil)

-Oyun içinde ilerlemeyi çözmek bayağı zor

-Sabır gerektiren bir oyun eğer şans verirseniz size tüm kapılarını açar

-Tapınak ve zindanlardaki bazı bulmacalar saç baş yolduran cinsten

-Bazen ne yapmanız gerektiğini kestiremiyorsunuz ( o vakit youtube’dan gameplaylere çöküyorsunuz)

KANAAT NOTU

Anlayacağınız üzere bu oyuna gönül vermiş biriyim.Şuan bulunan 16 oyunun 10 tanesini bitirmek ne kelime adeta emdim.Şuraya kadar olan bölümü okuyup içinizde hiçbir kıpırdanma olmayabilir size çok şey kaçırıyorsunuz gibi bir söz söylemeyeceğim. Seriye olan hürmetimden bu konuyu açtım.

Tek dileğim bu seri ile edindiğim hazı,lezzeti her oyunun bitişinde yüzümde beliren o tatlı gülümseyişi 1 kişinin bile olsa tecrübe etmesidir.

bQ40p0.jpg

Arkadaşlar bu benim forumdaki ilk oyun incelemem genel olarak bu başlıklar altında oyun tanıtımı yapmayı düşünüyorum. Elimden geldiğince özgün bir bakış açısıyla yaklaşıyorum 

İnceleme hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum ve tabiiki eleştiriye açığım

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 33
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

THE LEGEND of ZELDA   UNUTULACAK BİLGİLER   Shigeru Miyamato ve TakashiTezuka adındaki, Nintendo firmasında çalışan 2 güzide Japon yazılım programcısı tarafından 1986 yılının soğuk bir kış gecesin

Beklediğim kişiden beklediğim konu. :) İnceleme mükemmel olmuş zaten o konuya hiç girmiyim. Ama nedense ben bir türlü linke ısınamadım. Özellikle internette gördüğüm "pot kırma" videolarından sonra ço

Yalnış hatırlamıyorsam Ben Drowned bir kartuşmuş. Üzerine kalemle Zelda yazılmış eski bir oyun kartuşu. Açtığında iki kaydedilmiş oyun varmış. "Ben" (Benjamin isminin kısaltması) "Drowned" (Boğuldu)

Beklediğim kişiden beklediğim konu. :) İnceleme mükemmel olmuş zaten o konuya hiç girmiyim. Ama nedense ben bir türlü linke ısınamadım. Özellikle internette gördüğüm "pot kırma" videolarından sonra çok ilgimi çekmemişti. Aynı şeyi Lady Palutena hakkında söyleyemeyeceğim, ilk görüşte aşklardan birisidir benim için :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Beklediğim kişiden beklediğim konu. :) İnceleme mükemmel olmuş zaten o konuya hiç girmiyim. Ama nedense ben bir türlü linke ısınamadım. Özellikle internette gördüğüm "pot kırma" videolarından sonra çok ilgimi çekmemişti. Aynı şeyi Lady Palutena hakkında söyleyemeyeceğim, ilk görüşte aşklardan birisidir benim için :)

Linke ısınmak zaman alabilir bi şey demiyorum Palutena konusunda duygularımız karşılıklı (yakında ona da bir inceleme çekecem)

son çıkan link between the worlds oyununu eklememişsin yalnız

bi de her işi link yaparken oyunun isminin zelda olması  :(  :(  :(

Haklısın onu da ekleyebilirdim son çıkan ve çıkacak oyunlarla ilgili kafamda farklı bir düşünce var  ;)  Yıllardır tartışılan bir nokta adının neden zelda olduğu...

bu arada en son çıkan Hyrule Warriors  :lol:  :lol:  (havamı da atıyım hani)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Linke ısınmak zaman alabilir bi şey demiyorum Palutena konusunda duygularımız karşılıklı (yakında ona da bir inceleme çekecem)

Haklısın onu da ekleyebilirdim son çıkan ve çıkacak oyunlarla ilgili kafamda farklı bir düşünce var  ;)  Yıllardır tartışılan bir nokta adının neden zelda olduğu...

bu arada en son çıkan Hyrule Warriors  :lol:  :lol:  (havamı da atıyım hani)

ben pek zelda oyunu takipçisi değilim malesef hiç birini oynayamadım da yani gerekli platformum olmadığı için sadece oyun dünyasına bayağı meraklıyımdır ve legend of zelda da oyun dünyasının kült yapımlarından en son link between the world u görmüştüm meğer yenisi çıkmış :D :D bu arada pc platformuna çıkmış biir oyun var mı bunların arasında varsa oynayalım ya

yazmayı unutmuşum gerçekten de çok iyi bir inceleme olmuş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ben pek zelda oyunu takipçisi değilim malesef hiç birini oynayamadım da yani gerekli platformum olmadığı için sadece oyun dünyasına bayağı meraklıyımdır ve legend of zelda da oyun dünyasının kült yapımlarından en son link between the world u görmüştüm meğer yenisi çıkmış :D :D bu arada pc platformuna çıkmış biir oyun var mı bunların arasında varsa oynayalım ya

yazmayı unutmuşum gerçekten de çok iyi bir inceleme olmuş

şöyleki firmamız nintendo ve tabiiki oyunları wii, xbox gibi konsollara çıkartıyor iş böyle olunca orijinal pc oyunu çıkartmıyor

ama tabiiki bu pcde oynanılmıyor anlamına gelmesin pcde oynamak için alttaki spoilera bir göz at

Öncelikle sana tavsiyem Zelda Ocarina of Time ve Majoras Mask bu seriye başlamak için ideal oyunlar umarım ingilizcen iyidir.   :D    :) 

http://coolrom.com/r...ina_of_Time.php   bu link ocarina of time oyunu alttaki alternative download linkine tıklayıp indir

http://coolrom.com/r...jora's_Mask.php      bu da majoras mask aynı şekilde  alternative download linkine tıklayıp indir

Bu oyunlar nintendo 64 platformunda olduğu için  http://coolrom.com/emulators/n64/   burdan Project 64 emülatörünü indir kur ve sol üstten file-open-indirmiş olduğun zelda dosyasını aç

Şimdi oyunun biraz daha üst versiyonları Twilight princess ve Wind Waker için şöyle yapcaz :

http://coolrom.com/r...ht_Princess.php  bu twilight princess

http://coolrom.com/r..._Wind_Waker.php bu da wind waker indirme linki

bu oyunları oynamak için de http://coolrom.com/emulators/gcn/ buaradan Dolpin emülatörünü kullan 

Herhangi bir sorun olursa bana mesaj atarsın, sana tavsiyem başta sıkılsan bile hemen bırakma oynamayı geçemediğin zaman internnetten gameplayına bak

İYİ OYUNLAR   ;)    :D    :lol: 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

şöyleki firmamız nintendo ve tabiiki oyunları wii, xbox gibi konsollara çıkartıyor iş böyle olunca orijinal pc oyunu çıkartmıyor

ama tabiiki bu pcde oynanılmıyor anlamına gelmesin pcde oynamak için alttaki spoilera bir göz at

Öncelikle sana tavsiyem Zelda Ocarina of Time ve Majoras Mask bu seriye başlamak için ideal oyunlar umarım ingilizcen iyidir.   :D    :) 

http://coolrom.com/r...ina_of_Time.php   bu link ocarina of time oyunu alttaki alternative download linkine tıklayıp indir

http://coolrom.com/r...jora's_Mask.php      bu da majoras mask aynı şekilde  alternative download linkine tıklayıp indir

Bu oyunlar nintendo 64 platformunda olduğu için  http://coolrom.com/emulators/n64/   burdan Project 64 emülatörünü indir kur ve sol üstten file-open-indirmiş olduğun zelda dosyasını aç

Şimdi oyunun biraz daha üst versiyonları Twilight princess ve Wind Waker için şöyle yapcaz :

http://coolrom.com/r...ht_Princess.php  bu twilight princess

http://coolrom.com/r..._Wind_Waker.php bu da wind waker indirme linki

bu oyunları oynamak için de http://coolrom.com/emulators/gcn/ buaradan Dolpin emülatörünü kullan 

Herhangi bir sorun olursa bana mesaj atarsın, sana tavsiyem başta sıkılsan bile hemen bırakma oynamayı geçemediğin zaman internnetten gameplayına bak

İYİ OYUNLAR   ;)    :D    :lol: 

çok teşekkür ederim en kısa zamanda başlayacam zelda ya :D pek emülatör kullanmayı sevmesem de :ph34r:  :ph34r:

oyundan sıkılmam ya öyle kötü huylarım yoktur ingilizcem de iyidir teşekkür ederim bir sıkıntı yaşarsam sana mesaj atarım :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.