Jump to content

AnimeLines. anime karakteri taslak çizim dersleri-1-..


karanlik

Recommended Posts

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Çocukken anime nedir bilmeden animeleri izledik ve çizmeye çalıştık.Resim yeteneği olan olmayan herkesin kolaylıkla anime çizebileceğini zamanla öğrendik.Biz çizerlere göre herkes ama herkes bir çizerdir.Siz de buna dahilsiniz

Ama artık çocuk değiliz.Şimdi işi ciddiye alma vaktidir.Size bunları adım adım analatırken çok zevk alacak ve biraz da pratikle çok hızlı bir biçimde ilerleyeceksiniz.Çizim Sanatının İlgi Çekici Kısmına Hoşgeldiniz.

Bu konuda size anime çizim sanatınadaha derinden bakmaya, ne yaptığınız hakkında daha sorgulayıcı bir yaklaşımı benimsetmeye teşvik etmeyi amaçlıyorum.

Bazı çizimler tabi zor gelebilir.Fakat biraz sebat ve bol pratikle aşabilirsiniz eminim.İlerlemek kolay olacaktır.Ve sakın hata yapmaktan korkmayın. Hatalar fark edildikleri anda düzeltildiği takdirde hiçde kötü değildir.

Unutmayın ki çizim becerinizi ilerletmek için harcadığınız zaman asla boşa gitmez.Yeteneğinizi ancak böyle geliştirebilirsiniz.

Çizim bireysel değildir.Çoğunluğu ele alır. Yani ne olursa olsun çizimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Herkes gösterdiğinizi beğenmek zorunda değil.Bunu unutmayın.Acımasız eleştirilere maruz kalabilirsiniz.Bu acımasız eleştiriler sizi yıldırmasın.Çizminize nesnel bir gözle yani başkası çizmiş gözüyle bakın. İkinci göz herzaman iyidir.Birileri sizi iyi yada kötü eleştirmeli ki bi sonuca varın.

Deneyim dediğimiz yaptığımız hatalarımızdan aldığımız derstir.

Siz yeteneklisiniz.Yetenek deneyimden, deneyim hatalardan oluşur. Hata ise çizmekle ortadan kalkar.

Yanınızda hep bir not defteri ve kalem olsun.Sık sık göz,dudak...vs çizin.

Her çizminizin altına tarih,saat ve imzanızı atmayı da unutmayın.

Genç çizerlere şimdiden kolay gelsin..

Resmi ekleyen

Kalemlerin biri diğerine çok benzemekle birlikte aralarında seçim yapmanız gereken birçok farklı türden kurşun kalem bulunmaktadır.

Herbirinin çok çeşitli sonuçlara ulaşmak için farklı kullanımları vardır.

Kalemler arasındaki bir fark da dolgu kısımlarıdır.Grafit yani kurşun kalem,karbon ya da kömürden yapılmış olabilirler.Ben özellikle silinmesi kolay olduğu için bilindik kurşun kalemleri kullanmayı seviyorum.

Karbon ve kömür kalem silinmesi zor kalemlerdir.Portre.. vs gibi resimlerde,karalamalarda,tonlamalarda kullanılır ve çok yumuşaklardır.

Kalem Eklentisi

Kurşun kaleminizin uzun ömürlü olması için kullanıldıkça kısalan kaleminizin arkasına bir kalem eklentisi takın.

Önemli: Çizim yaparken kullandığımız araçlar ve üzerine çizdiğimiz malzemeler çok önemlidir.İyi bir çizer her türlü araçla çizim yapabilir,silgiye de az ihtiyaç duyar.Ama yeni başlayan çizerleri zorlamak yok.

Resmi ekleyen

Kağıtlar üzerine çizeceğimiz anime için önemlidir.Kağıt deyip geçmeyin.Kağıdınız ne kadar düzgün, pürüzsüz ise çizeceğiniz anime de o kadar güzel olur.

Ama biz normal eskiz kağıtları ve A4 kağıdı kullanacağız.

Kareli yada çizgili deftere yaptığınız çizim, animenizi öldürür.Çünkü çizgi üzerine çizgi çizmiş olursunuz. Çizminizi öldürmemeniz için boş kağıt kullanmanızı rica edeceğim.

Attığınız her çizik önemlidir.Kullandığınız alet ve kağıtlarda.

Ama o kadar ayrıntılı şeylere gerek yok.Sizden sadece çok yumuşak olmayan bir silgi (hafif sert ve sivri kenarı olan), bir kaç kalem ve çizgisiz A4 kağıtları isteyeceğim.

Onun için bu konular üzerine çok durmayacağım.

Resmi ekleyen

Başlamadan Önce

Yüzdeki organları çizmek anime çizeri için çok faydalı bir çalışmadır.Şu anda birçok şekilde çizim yaparak zaman harcarsanız,çizminiz ileride daha inandırıcı hale gelir ve daha önce fark etmediğiniz incelikleri görmeye başlarsınız yani bol bol karalayın.Şimdi kolları sıvama sırası sizde...Başlıyoruz. 

Gözler

Gözler yani bakışlar insandaki yüz ifadelerini nasıl etkiliyorsa çizminize de birçok derecede renk katacaktır.Hele konu anime karakteriyse.Çünkü anime karakterlerinde ifadeler ya çok keskin yada çok fazla abartılıdır. Bu da olaya ayrı bir zevk katar. Çizerken eğlenmeyi öğreneceksiniz.

Size bazı çizimlerim tanıdık gelecektir. Bakışların kimlere ait olduğu yanlarına yazacağım.

Öncelikle tek göz çizmekle işe başlayacağız.Sonra hizalı göz çizmesini ve çeşitli göz çizimlerini öğreneceğiz.

Resmi ekleyen

Hiza almakla başlıyoruz.Yuvarlak çizmekte çoğu insan zorlanır.İşte size püf noktası : Elinizi hiç kaldırmadan bi kaç kez kaleminizin ucunu döndürün.El sabit kalacak.Parmaklar sayesinde kaleminizin ucunu bikaç kez aynı çizgi üzerinde dönecek.Hata bastırmak.Bastırmadan çizin. O sizin hiza daireniz olacak ve bazı yerlerini çizdikçe sileceğiz.

Resmi ekleyen

Göz bebeği,kirpikler..vs derken şekillenmeye başlayacaktır.Bastırmadan çizmeye özen gösterin.Kirpiklere gelince; kirpi dikeni gibi değil bakın, aşağıdan yukarıya, eli hiç kaldırmadan çizeceksiniz.

Dikkat edin! Çizgiler hep birbirlerini takip ediyor.Kesik çizgi olmayacak.

Resmi ekleyen

Göz şekillendirin yani yusyuvarlak kalmasın öyle.Gerekirse kirpik sayısını arttırın.Göz bebeğini halledin.Silinecek çizgiler belli oldu bu arada.Ama acele etmeyin.

Hafifce açıklık koyuluk derecelerini belirleyin.Kısaca tonlamaya başlayın.Gözbebeği,Göz kapağı,Gözaltı derken...Ve sonuç..

Resmi ekleyen

Son adıma geldik.Güzelce bastırabilirsiniz işte.Arta kalan kaçak çizgilerden de kurtulabilirsiniz. Hatta parmağınızla hafifce tonları kaynaştırın.Zamanla hiza çizgisiyle vakit harcamayacaksınız.Bol pratikle tabi bu sonuca erişirsiniz ancak.Kolay gelsin animeou..

Resmi ekleyen

Bu konu da göz çizimlerine hız vermeden devam edeceğiz. Farklı başlık altında toplama nedenim bu sefer 07 Ghost adlı animenin başrolunu paylaştığı Teito Klein in gözünü çizeceğiz.Böylelikle sizde beğendiğiniz bi anime karakterini sadece tek gözünü çizmekle işe başlamış olacaksınız.Hedefim en azından bi karakteti tüm uzuvları ile aynısını çizmenizi başarmanızı sağlamak..Bu da iyi bir başlangıç demek oluyor.. .İyi dersler arkadaşlar..

http://i54.tinypic.com/w0rrwo.jpg

Bu çizmi sizin için daha ayrıntılı bi hale koydum. fakat çok açıklama yapmıcam çünkü açıklamalar ilk derste olduğu gibi olacak..aynı yöntemle sadece renklerle oynayarak gerçekci bi hal alacak olan bi çizim ..Başlıyorum.Açıklamamı istediğinizi yer olursa altına ilave ederek anlatırım ama..

http://i56.tinypic.com/34h770g.jpg

http://i56.tinypic.com/5arst5.jpg

http://i52.tinypic.com/168j5tw.jpg

http://i53.tinypic.com/1zp6u7l.jpg

http://i52.tinypic.com/153qlxs.jpg

http://i55.tinypic.com/27xks2q.jpg

http://oi54.tinypic.com/w9xvu9.jpg

Çizmi güzel olup da yüze bir türlü gözleri hizalı oturtmasını beceremeyen bir sürü yetenek tanıyorum O kadar komik bir hal alıyorki..Gerek ifade,gerek anime karakteri. Sırf aynı hizada olmayı beceremeyen gözler yüzünden. Anime karekterindeki ifade aynen şöyle "imdat çarpıldım" . Ne kadar çabarlarsanız çabalayın işin püf noktasını bilmiyorsanız istediğiniz kadar zaman harcayın oturtamazsınız o gözleri surata ..İşte size hilesi..

http://i52.tinypic.com/2guxk7a.jpg

Bu gördüğünüz birbirlerine paralel, hafif eğimli, ikiz çizgilerimiz bu işin aslını oluşturan ilk unsurdur. Elinizi kaldırmadan sağdan sola gelin..Eğimli tabiki..Sonra da soldan sağa gelin aynı şekilde..Ortada tamamlayın çizgileri. Son kez uyarıyorum..Bastırmak yok..

http://i52.tinypic.com/124ix6h.jpg

İşte size diğer unsurlar.Dört adet, dikey, hafif eğimli, eşit hizalı çizgiler..Gözlerin yeri de böylelikle belirlendi..

http://i55.tinypic.com/r2lwlz.jpg

Bu hafif eğimli çarpılara dikkat ediyoruz.Gözleri bunlara oturtacağız.

http://i56.tinypic.com/zsqqfd.jpg

Bu koyu işaretli yerlere özen gösterin.Eğimli olması şart..İşin sırrı anlaşılacağı üzere ayrıntılarda gizli..

http://i54.tinypic.com/24nfjw2.jpg

Gözlerimizde nihayet oluştu.Bakın,hizasızlık görüyor musunuz? Mecbur eliniz alışana kadar hiza çizgileri kullanacaksınız.Zamanla da ihtiyaç duymayacaksınız.

Açıkcası ben hiç öle ölçü çizgiler kullanmadığımdan bana biraz zor ve uğraştırıcı geliyor.Ama dediğim gibi siz de zamanla alışacaksınız..

http://i52.tinypic.com/dxy8eo.jpg

Hiza çizgilerini silebilrsiniz artık.

http://i52.tinypic.com/2rfyjqh.jpg

Çizgileri belirginleştirin ve tonlayın..

http://i54.tinypic.com/2na1n6d.jpg

http://oi53.tinypic.com/148jd5k.jpg

Bu konumuzda da bleach anime karakteri olan ichigoyu çizicem...anlatmaya gerek yok sanırım ama anlamadığınız kısım olursa yardımcı olurum..

http://i52.tinypic.com/fdzlzq.jpg

http://i54.tinypic.com/6748jl.jpg

http://i54.tinypic.com/23vm0wy.jpg

http://i51.tinypic.com/aa97oz.jpg

http://i53.tinypic.com/o6ed86.jpg

http://i55.tinypic.com/2dv95j9.jpg

http://i56.tinypic.com/10qj3bc.jpg

http://oi55.tinypic.com/fxxk7a.jpg

http://i52.tinypic.com/64forb.jpg

Bakarak çizdiklerimde başarılı olduğumu düşünüyorum. 

http://i53.tinypic.com/2j1r5dt.jpg

http://i55.tinypic.com/2rhqtdz.jpg

http://oi55.tinypic.com/2q9anhk.jpg

Kulaklarda sorun yaşamazsınız..Bilindik kulak nasıl olsa.. Çoğu zamanda zaten saç, akseuar..vs gibi şeylerler örtülü olur.Elf ya da hayvanı ele alan bir karakter ise on gösteren kulakları olur..Varsa kuyruğu ..vs..Ama çok da değer birşey değil.Size bilindik karakterlerden ve birazda kafadan çizdiğim kulak çizimkerini göstereceğim.O zaman daha net anlayacaksınız.

http://i52.tinypic.com/9iux3q.jpg

basit çizimler çok üzerinde durmadığım bi konu ama yinede şöle bişi var anlamadım derseniz dediğim gibi yardımcı olacağım..

sevgiler..

http://oi54.tinypic.com/2199cfm.jpg

Ağız sahip olduğu hareket sebebiyle insan yüzünde gözlerden sonra en çok ifade eden yani insan yüzünde farklı anlamlar yaratabilen kısımdır.

Buruna gelince,yeni başlayan çizerler için sorun oluşturabilir. Ama aksine en kolay çizilebilen organdır.Püf noktası da yüze oturtmayı başarabilmekten geçer.

Burnu profilden çizen bir sanatçının burundaki konturları yani hatları abartıya kaçmadan verebilmesi için çaba göstermesi gerekir. Taa ki,eli alışana kadar.

İşte size birkaç ağız ve burun çizimleri..

http://i53.tinypic.com/2a9b22r.jpg

http://i54.tinypic.com/207kzg1.jpg

http://oi53.tinypic.com/35isysk.jpg

burada bi açıklama yapmayacağım..yüz ifadelerinin bazıları bilindik karakterlerden..

hatalı çizimlerim olabilir affedin..

ama en azından bu ifadeler işinize yarar..tabi bunlara sabit kalmayın..sizde çizin ifadeler..

kızgın..korkmuş..ağlarken..kızarmış..aşık..profilden..sakin..konuşurken..gülerken..vs.vs..kolay gelsin arkadaşlar..

http://i55.tinypic.com/117yzon.jpg

http://i53.tinypic.com/10n73hv.jpg

Link to post
Share on other sites

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.