Jump to content

Japonyadan şok eden karar!

uraharakisuke00

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 89
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Anime bir görsel sanattır... Sanat üzerinden para kazanılan bir dünyada yaşamamız zaten çok üzücü... İnsan bir hayal kuruyor ve bu hayalini çizime döküyor.. Milyonları peşinden sürüklüyor... Bu parad

Saçmalık onlar getiriyor da biz mi almıyoruz, Ülkemizde yayınlanan berserk ciltleri neden gelmiyor sannediyorsunuz, Adamla konuştum diyor ki adam: japonlar işten cağıyor,anlaştığımız fiyatı şimdi kabu

Hahaha kapatıyorlarmış :D nereye kapatıyorlar.Ancak Japonlar kendi sitelerini kapatabilirler buda gereksiz olur zaten.Asıl kapatmak istedikleri onlar için yabancı olan mesela Türkanime ya da Mangaread

Ben anlamıyorum Japonları. Kimse kusura bakmasın ama sırf bencillikleri yüzünden yapıyorlar bunları. Hayır Mangaları çıkarıp ilk haftalık-aylık dergilerde yayınlıyorlar, sonra da kitap halinde basıyorlar. Çok satıldı mı animesi çıkıyor, oradan ilerleyip tiyatrodan anime figürüne kadar her şeyini yapıyorlar. Bunların hepsini japonyada satıyorlar, japonyaya giden bir aile arkadaşımız 'Girdigimiz üç katlı bi avm'nin hepsi neredeyse anime eşyaları falan satıyor' dedi. Sırf bu ürünlerin satıldıgı kocaman yerler var . Hadi japonyayı geçtim yabancı ülkeler bunların lisansını alıp kendi ülkelerinde çevirip satıyor, oradan da para kazanıyorlar. Yetmiyor mu sermayenize? 

Kimse kusura bakmasın dedigim gibi, sadece para kazanmak için anime sektörü var, kimse inkar edemez. Günümüzde bu artık, şahsen ben sonsuza dek saygım var hani güzel yapıyorlar ediyorlar falan ama artık tüm iş para kazanmaya dönüştü. Şimdide internet üzerinden engelleyip daha çok para kazanmaya çalışacaklar.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Emek veren insanları anlamadığımdan değil.

Zaten şöyle de bakarsak videolar indikten sonrada kendi dillerine çeviren zamanını sevilen animelere harcayan dünyada bir çok insan var. Bu durum manga-anime sektöründeki kişiler kadar olmasada bu insanlara da biraz haksızlık olmuş gibi geliyor. Sonuçta 5 - 6 saatini hiçbir şey yapmadan 1 anime çevirisine ayıran arkadaşları bilirim. Evet karar belki mantıklı ama ya bu insanların emekleri ?

Kaldı ki senin yapmış olduğun çalışmalar dünyanın öbür ucuna gitmedikten sonra, yaptığın çalışmaları insanlar bilmedikten sonra neye yarar yaptığın çalışma ? Bu kişiye de bir haksızlık gözümde.

Anime kültürü giderek yaygınlaşırken böyle bir kararı pek doğru bulmadım ben.

En azından bundan sonraki günlerde ne yapılacağı ile alakalı bir yol sunulsaymış daha iyi olabilirmiş diye düşünmekteyim.

Ki bence tutmaz bu fikir demedi demeyin.

Neyse hayırlısı olsun.

bir çevirmen olarak katılıyorum sana.. ama bir yandan da diyorsun ki bir yol sunulsaymış.. bir yol var; lisans satın almak. bu çözümü bilerek anime ve mangaların yayımlanmaya devam ediyor olması işi bu boyutlara getiren de.. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şunu anlayın ki hiç bir millet senle kültür alışverişi yapmak zorunda değil kültürünü kendine saklar burada siteler nasıl para kazanıyor emek hırsızlığı çok büyük bir şekilde yapılıyor ingilizcesi olan yasal sitelerden izler olmayanlar için yapabilecek bir şey yok fakat doğru olanı japonlar yapıyor sonuna kadar da destkeleyeceğim adam kendi ekonomisini mi koruyacak seni mi zengin edecek ? 

55 milyar dolar sonucta 55 tl değil adamların emegi calınmıs mı calınmıs gerisi bos.. Kimse zevkinden ne manga yapıyor ne anime hep bi emek var ve emeklerinin karsılıgını almaları lazım... Simdi emek hırsızları düşünsün bunu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Size en kötü ihtimal'i söyleyim anime ve mangalar premium olur,

Birisi bir hesap alır koyar fansub ya da subs'ına anime manga indirmeye devam, şimdi japonlar türkanimeyi mi arıyacak saçma, manga kültürü olmamış bizim gibi ülkelere dokunmazlar bile :T

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar, bu ülkeler tarafından alınıp satılan birşey değil. bu japonyada bulunan ve diğer dünya ülkeleri tarafından talep edilen ve belirtilen bedeli ödeyerek getirtilen bir sektör. evet malesef o kültür de her kültürde olduğu gibi sektörleştirilmiş. adamlar diyor ki ödeyin lisans için ücret; yayımlayın... ama sen benim çizerimin, senaristimin, seslendiren seiyuumun, grafikçimin, müzisyenimin emeğini yersen olacak olan bu. adam haksız değil yani. bunu bir sektör olarak görüyor, manga yayımlayan yayın evi de anime yayımlayan stüdyo da para sağlayıcı sponsorlar da. bu yüzden de ciddi paralar harcanıyor. durum sadece türkiye için değil ayrıca... tüm dünya genelinde geçerli.. biraz da bu açıdan bakmalıyız. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ne kadar üzülsemde adamlar haklı. Çok zor bir iş yapıyorlar. Emek ve zaman harcıyorlar. Karşılığını almak onların hakkıdır. Ama insan alışınca bu gibi gerçekleri görmezden gelebiliyor. Hepimiz para vermeden rahatça izliyoruz. Çeviren arkadaşlarda sağolsunlar bize büyük fayda sağlıyorlar. Onlar içinde üzücü olur. Küçükken çizgi film izlemek için erkenden kalkardım. İnternet siteleri sayesinde bu çok kolaylaştı. Dizimag sitede kapandığında ister istemez üzülmüştüm. Ama bazı yaptırımların uygulanması gerekiyor. Ülkemizde anime-manga kültürü çok yaygın değil. Bu yüzden belki teğet geçebilir. Zaten yaygınlaşmışsada sizin gibi siteler sayesinde olmuştur. Umarım bu siteye zarar gelmez diyorum ama durum kötü gibi.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu arada bir çevirmen olarak adam akıllı bir yorum yapıyım. 

1. Bu haberin sizi etkileyeceğini pek zannetmiyorum. Ama çevirmenleri aşırı derecede etkileme ihtimali var.

2. Yani en büyük sorun raw (ham/ingilizce çeviri) animeleri mangaları bulmak olur. Türkiye'deki anime sektörü maalesef çok çok az tanındığından sitelere elleyebileceklerini/bunun için türkiyedeki yetkililerle konuşacaklarını düşünmüyorum. Çünkü olması için adam akıllı bir legal bir alternatif olması lazım. Ama bakınız bir manga kitabını bile türkçeye çevirmeye niyetleri yok. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Saçmalık onlar getiriyor da biz mi almıyoruz,

Ülkemizde yayınlanan berserk ciltleri neden gelmiyor sannediyorsunuz,

Adamla konuştum diyor ki adam: japonlar işten cağıyor,anlaştığımız fiyatı şimdi kabul etmiyorlar ,anlaşmamızdan daha fazlasını istiyor diyorlar, yeniden anlaşma istiyorlarmış beyfendiler

Böyle bir gerçek var sen kendin zorluyorsun korsana japonya sonra da korsancılık diyorsun

Siz böyle yapmaya devam ederseniz

Ooooooohhhhh Yaşasın korsancılık :T

Üstüne binip vurucağım mangaya vuracağım mangaya ( :

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.