Jump to content

Oda Nobunaga


unalman

Recommended Posts

Asıl adı Kichihōshi, sonradan Saburō (d. 1534 - ö. 21 Haziran 1582), Japon savaşçı. Ashikaga şogunluğunudevirmiş ve Japon eyaletlerinin yarısını kendi yönetimi altında birleştirerek yıllardır sürmekte olan feodal savaşları sona erdirmiştir.

Ünlü Fujiwara ailesinden gelen bir devlet görevlisinin oğluydu.1549'da babasının mülklerini devraldı. O sırada Ashikaga şogunluğu merkezi otoriteyi sağlayamaz olmuş ve topraklarını genişletmek isteyen daimyo'lar arasında savaş başlamıştı. Nobunaga kısa sürede hem akrabalarına, hem de eyaletin en güçlü ailesine karşı üstünlük sağladı.1560'ta Owari'nin tümünü denetimi altına alarak askeri yeteneğini kanıtladı. Aynı yıl komşu eyaletlerin birini elinde tutan Imagava Yoshimoto'nun büyük kuvvetlerini yenilgiye uğratarak kimsenin beklemediği bir zafer kazandı. Bu, ülkeyi birleştirme yolunda attığı ilk adım oldu.

1562'de komşu Mikawa eyaletinin feodal beyi Tokugawa Ieyasu ile ittifak kurdu. Ertesi yıl, bir suikast sonucu öldürülen şogun Ashikaga Yoshiteru'nun yerine Yoşiaki'yi geçirmek için Kyoto üzerine yürüyerek Yoshiaki'yi şogun ilan etti. Ama kısa bir süre sonra Yoshiaki'yle arası açıldı ve 1573'te onu iktidardan uzaklaştırdı. Bu olay Aşikaga şogunluğunun sonu oldu.

Nobunaga, askeri seferlerinin yanı sıra, Ovari Ovasının merkezindeki Nagoya kentinde yeni güçlenmeye başlayan tüccarların desteğini alarak önemli bir mali güç sağladı. Daimyōların yollardan geçiş ücreti ve loncalardan vergi almalarını yasakladı. Ele geçirdiği malikane ve tapınak mülklerinin çoğunu samurai'lere ve varlıklı çiftçilere dağıtarak onların bağlılığını kazandı.

Ayrıca Budist mezheplerinin etkisini azaltarak konumunu daha da güçlendirdi. Bu amaçla, Heian döneminden (794-1188) beri ülkenin dinsel ve siyasal yaşamında önemli rol oynayan Budist Tendai mezhebinin merkezi olan Enryaku-ji manastırlarını yaktırdı.

Yoshiaki'yi destekleyerek ve bazı daimyōlarla ittifak kurarak ülkeyi birleştirme çabalarını engelleyen Ikkō mezhebiyle mücadelesi ise yaklaşık 10 yıl sürdü. Yönetim merkezini Kyoto'ya taşıdıktan sonra Cizvit misyonerlerini koruması altına aldı ve başkentte bir kiliseAzuchi'de bir ilahiyat okulu kurmalarına izin verdi. Bu uygulamanın tek nedeni Batı kültürüne duyduğu ilgi değildi. Nobunaga, Hıristiyanlığın güçlenmesiyle Budist tapınakların etkisinin azalacağını düşünüyordu. 1582 ilkbaharına doğru bütün Orta Japonya'yı denetimine alan Nobunaga, egemenliğini ülkenin batısına doğru genişletme hazırlıkları içindeyken Akechi Mitsuhide'nin ihaneti ile Honnō-ji de kuşatıldı ve intihar etti

Öldüğünde Japonya'nın hemen hemen yarısınıdenetimi altına almış ve ülkenin siyasal ve ekonomik birliğine giden yolu açmıştı.

Özellikle düşman ordularına karşı ateşli silahlar kullanan Ashigaru birimlerine verdiği önem,kendisine savaşlarda büyük avantaj kazandırmıştı.Ayrıca kale kuşatmalarında tüfekli birlikler ile çember ateşini deneyen ilk savaş lordu Oda Nobunaga dır.

Azılı düşmanı Takeda Shingen in tüfek ateşi ile yaralanması ve bu düşmanının ölümünü öğrendiğinde düşmanca duygularla karışık bir hayranlık beslemesi, Akira Kurosawa'nın yönetmenliğini yaptığı Kagemusha filminde de ele alınmıştır.

Resmi:

8mNzz7.jpg

Wikipedia'dan alıntıdır.

 

Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.