Jump to content

“Bankai!” Nidasıyla Yeri Göğü İnleten Adam; Masakazu Morita


Mileydi
 Share

Recommended Posts

 • Forum Admin

qaWt5hP.jpg

 

Masakazu Morita (森田成) 21 Ekim 1972 Tokyo doğumlu, Aoni Şirketi’ne bağlı bir ses sanatçısı ve oyuncudur. Morita, seslendirme için resmi bir eğitim almamış ancak çocukluğundan beri süper kahraman dizilerine, video oyunlarına ve shounen dergilerine meraklı biriymiş. Lisesindeki bando takımında kazandığı deneyimlerin ardından oyunculuk kariyerine ciddi bir ilgi beslemeye başlamış, seslendirme alanındaki ilk çıkışını ise Final Fantasy X oyununun baş kahramanı Tidus ile gerçekleştirmiştir.

 

cbGglXu.jpg

Final Fantasy X – Tidus

 

Hideo Ishikawa (Bleach – Juuishirou Ukitake, Naruto – Uchiha Itachi) Aoni Şirketi’ne katılıp seslendirme sanatını geliştirmesini tavsiye edene kadar küçük şirketlerde amatörce uğraşan Morita’nın, Aoni Şirketi’ne dahil olmasının ardından anime serileri ve video oyunları endüstrisinde popülaritesi artmış oldu.

 

OG2ySQf.jpg

Ishikawa Hideo ve Masakazu Morita (Neoromance ♥ Festa Kiniro no Corda ~primo passo~ Seiso Gakuin Festival 2 etkinliğinden)

 

Seslendirme işine devam ederken, tiyatro oyunculuğuna ilgisi yeniden canlanan Morita, Kentaro Ito’nun (Bleach – Abarai Renji) 2003 yılında kurduğu K-Show isimli tiyatro grubunda çalışmaya başlamıştır. Sanat hayatı bir o kadar hareketli diyebileceğimiz Morita, Ishikawa ve Ito’nun yanı sıra Fumiko Orikasa (Bleach – Kuchiki Rukia) ve Fumihiko Tachiki (Bleach – Zaraki Kenpachi) ile de samimi bir dostlukları var imiş.

 

 

Bleach ekibiyle gerçek bir aile gibi olan Morita, yine Tomoko Kawakami (Soi Fon) ve Masaaki Tsukada (Yamamoto Genryuusai)’nın vefaatından da büyük üzüntü duymuştu.

 

CYoFeog.jpg

 

Morita’nın en bilinen rolü elbette ki Kurosaki Ichigo’dur. Zira bu rolü sayesinde 2007 yılında düzenlenen İlk Seiyuu Ödülleri’nde En İyi Acemi Aktör Ödülü’nü kazanmıştır. Kurosaki Ichigo’nun en zorlu rollerinden biri olduğunu söyleyen Morita-san, buna rağmen Bleach animesinden favori karakterinin Ichigo olduğunu belirtiyor.

İşte BLEACH SOUL SONIC 2006 Summer Festival’inden bir parça. Şahsen ben her izlediğimde çok eğleniyorum. (Videoda merhum Tomoko Kawakami de yer alıyor, dileriz kimse bu kadar genç yaşta hayata gözlerini yummaz.)

 

 

BLEACH SOUL SONIC 2006 - The Gangsters of Soul Society (Türkçe Alt Yazılı)
http://youtu.be/DDoibWxOu-8

 

n0C4iWD.jpg
Ne olduğu henüz tam olarak çözülememiş, shounen dünyasının yegâne ismi Kurosaki Ichigo

 

 

xkNChp3.jpg

Eh o günden beri çok zaman geçti tabi. Sanatçı karakterle o kadar bütünleşti ki birkaç yıl önce Ichigo cosplayı bile yapmıştı. İşte Coscosplayplay programından o eğlenceli görüntüler.

Ayrıca Morita-san’ın manga üzerinden seslendirme yaptığı Bleach Özel Programı ise büyük ilgi toplamıştı.

Bleach denilince elbette başta Ichigo x Rukia ve Ichigo x Orihime fanları arasındaki rekabet geliyor akıllara… Sanatçı AX 2010 Press Junket röportajında kendisine yöneltilen Ichigo’nun yerinde olsa hangi bayan karakteri seçeceği sorusuna ”Bir erkek olarak Rangiku-san’ı seviyorum. Bir kız arkadaş olaraksa Orihime’yi seçiyorum.” cevabını veriyor. Gerekçesi ise Orihime’nin fazlasıyla kadınsı olması imiş, bunu söylerken bıyık altından gülmeyi de ihmal etmiyor. Açıkçası bendeniz, Ichi x Ruki çiftinden yana olduğumdan bu cevabı duyduğuma üzülmedim desem yalan olur.


j8tC97K.jpg
“Rukia’nın varlığı Ichigo için ne ifade ediyor?”


Morita, Kawaii KON 2010 etkinliğinde anime-manga severlerle buluştuğu bir panelde de aynı şeyleri dile getirirken; Rukia karakterini ise bir dosttan daha öte, Ichigo’nun bir parçası gibi gördüğünü söylüyor.
 

6T4MU1Z.jpg
Fade to Black için yapılan hayran buluşmasından

 

Hatta Bleach serisinin en sevilen filmlerinden Fade to Black hakkında yapılan bir röportajda “Rukia’nın varlığı Ichigo için ne ifade ediyor?” sorusuna “Rukia özünde sert, güçlü biri olmasından ötürü Ichigo için manevi bir destekçi. Ancak Rukia, Ichigo’nun ne sevgilisi ne de ailesi ki Ichigo’nun arkadaşı demek de yanlış olur. Farklı bir boyut içinde başka bir şey yattığını düşünüyorum.” cevabını veriyor. Bu açıdan bakıldığında Rukia, Morita-san için daha özel bir yere sahip diyebiliriz, kim bilir?

Kawaii KON panelinde yaşanan en ilginç olaylardan biri ise bir hayranın Morita’dan, Ichigo’nun ”Rukia, seni seviyorum.” demesini istemesi oluyor, Morita da sağ olsun hayranını kırmıyor.

İşin komik yanı bu olayın ardından Fumiko Orikasa’nın (Kuchiki Rukia) 2012 yılında katıldığı Animazement anime toplantısında bir hayran Morita-san’ın “Rukia, I love you.” dediğini hatırlatıp, kendisinin Rukia olarak bu cevaba ne karşılık vereceğini soruyor. Fumiko ne dese beğenirsiniz?

 

MLRfJkw.gif
“APTAL!”

 

Anime etkinlikleri, panelleri, toplantıları demişken Morita’yı diğer Japon seiyuulardan farklı kılan bir özelliği de Amerika’da büyük bir hayran kitlesinin olması. Bakıldığında İngilizce dublaj bağlamında Amerika’da genel olarak Amerikan ses sanatçıları daha çok sevilmektedir. Ancak Morita ise ülkede en sevilen ve gelmesi için en çok davet alan Japon seiyuulardan birisi haline gelmiş durumda.

Masakazu Morita dahil olmak üzere seiyuular elbette animelerin oyunlarını da seslendiriyor. Hatta söz konusu Bleach seiyuuları olunca sadece seslendirmekle kalmıyor, oynayıp kendi aralarında turnuvalar yapabiliyorlar. İşte onlardan biri; Masakazu Morita vs. Kentaro Ito (Kurosaki Ichigo vs. Abaraji Renji)

 

Morita-san’ı biraz daha yakından tanımak için özel olarak katıldığı SMASH! 2013 fuarında kendisiyle yapılan röportaja bir göz atalım.

 

Seni bir seslendirme sanatçısı olmaya iten, ses aktörü olmayı istemeni sağlayan neydi?
En başta, oyuncu olmamdan önce bir ses sanatçısı olmayı hiç düşünmemiştim. Ancak Final Fantasy X için hareket yakalama (motion capture) konusunda yardım ederken karakter seslendirmelerinin de işin içinde olduğunu farkettim ve bu işe başvurdum. Böylece ses sanatçılığının kapısını da açmış oldum.

 

Kendine benzettiğin anime, manga ya da oyun karakteri hangisi?
Final Fantasy X’den Tidus karakterine benziyorum çünkü seslendirme yaparken rol yapmak zorunda değildim, sadece kendim oldum. Ayrıca Tidus tam olarak benim gibi bir karaktere sahipti dolayısıyla rol yapmama gerek yoktu ki rol dahilinde de olduğum kişiydim.

Kurosaki Ichigo olarak uzunca bir ses sanatçısı yolculuğu yaptın, peki Bleach animesinin sona ermesi hakkında neler hissediyorsun?
Bleach’in henüz bitmediğini hissediyorum, şu anda da Weekly Shonen Jump’ta Bleach için final arc anlatılıyor o yüzden mangayla birlikte animeye devam etmek ve sonuna kadar Kurosaki Ichigo olarak rol yapmayı sürdürmek istiyorum.

 

2. sezon için bir ihtimal var mı?
Bu konuyla ilgili konuşacak pek bir şey yok, zaten anime sona erdiğinde tüm seiyuu ekibi serinin devam etmesini istiyordu, dilerim bu da gerçekleşir.


Bleach ekibi bir akşam yemeğinde (29.08.2011)
kpxQW86.jpg


Günün anısına
9iMrjKw.jpg

 

Seslendirme denildiğinde bu konudaki en önemli unsur nedir? Belirli karakterlerin ruh haline bürünürken ne yapıyorsun?
Bir karakteri oynamak için karakterin içine dalmanın son derece önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca bir izleyici kitlesinin olduğunu bilmeniz bu yüzden onları da hesaba katıp sadece kendi duygularınızı değil izleyicinin de duygularını göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

uTQHV9f.jpg

 

Gelecekte de seslendirme sanatçısı olarak mı devam edeceksin yoksa başka hedeflere de yönelecek misin?
Sadece seslendirme sanatçısı değil bir oyuncu olarak da gelecekte ölene kadar seslendirme yapmaya devam etmek aynı zamanda mümkün olduğu kadar da kamera karşısında olmak istiyorum.
Seslendirme sanatçılığı hikayeme benzer şekilde oyuncu olmak niyetinde değilim. Eskiden orkestradaydım ve grubun ön sırasındaydım. Sadece müzik değil yürüyüşler ve birçok gelişmiş sanat şekli içeren bir orkestraydı bu, haliyle benim için son derece eğlenceli bir olaydı.Liseden beri hayalim herkesi göz önüne alan yeni bir sanat şekli yaratmaktı ve hâlâ bunu başarmayı umuyorum.Bu yeni sanat şeklini gerçekleştirebilmek için ilk önce kendimi ifade edebilmem gerektiğini biliyorum. Bu, lisedeki hayallerimden biriydi ayrıca. Kendimi ifade edebilme hayaliyle de sanatçı oldum.

 

Peki Tidus ve Kurosaki Ichigo arasında bir dövüş olsa sence kim kazanır? Neden?
Eğer ikisi erkek erkeğe dövüşürse Tidus muhtemelen kaybeder, ancak Aeonlar ile bir araya gelirse o zaman Tidus kazanır. Her ne kadar Ichigo’nun çelişkili bir hollow formu olsa da ben ikisinin de kazanmasını isterim.

 

tgxHQli.jpg


Görüldüğü üzere Masakazu Morita denilince akla hep ilk Bleach geliyor ve söyleyecek pek çok şey ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra Morita’nın son dönemde en önemli işlerinden birisi de Tiger & Bunny serisinden Barnaby Brooks Jr.’dir. Sanatçı seride bilhassa Hiroaki Hirata ile sevilen bir ikili haline gelmiştir.

 

yze7qtI.jpg
Hiroaki Hirata ve Masakazu Morita

Animenin seiyuu ekibi 2012 yılında Tiger & Bunny THE LIVE isminde bir oyunda bir araya gelmiş ve sergilenen oyunda her bir seiyuu seslendirdiği karaktere bürünmüştü. Düzenlenen gösteri/oyun birçok hayran tarafından oldukça beğenilmişti.

br2cJjw.jpg

UNISON SQUARE GARDEN grubundan anime serisinin ilk açılış parçası Orion wo nazoru şarkısı için özel kareografi hazırlayıp dans eden ekip ve seyircinin coşkusu ise görülmeye değer.

http://youtu.be/cYNjdftCA8k

Bir diğer izlenmeye değer etkinlik ise serinin ikinci filmi Tiger & Bunny Movie 2: The Rising filminin tanıtımı için düzenlenen Tiger & Bunny Super Prelude isimli tanıtım gezisi oluyor. O gün Morita’nın hiç beklemediği bir anda doğum gününü kutlanmış ve ortaya eğlenceli bir o kadar da duygusal görüntüler ortaya çıkmış.

Fjs0ZB3.jpg

İşte Morita’nın dilinin tutulduğu o anlar…

C4lXcia.jpg
Diva Morita-san “Seslendirmemi yaparım havamı da atarım” (Tiger & Bunny World Premiere 2012)

 

Malumunuz Morita Amerika’da çok seviliyor. Hayranları ile buluştuğu, konuk olduğu panellerde güler yüzü hiç eksik olmayan sanatçı 2012′de katıldığı Sakura-Con toplantısında yine bir hayranının isteği üzerine Barnaby Brooks Jr. olarak  ”Kahraman Pozu” veriyor. Pozdan sonra cekete iltifat etmeyi de unutmuyor.

Morita’nın en son seslendirdiği karakterlerden birisi de bu yaz çıkan K: Missing Kings filminden Yukari Mishakuji olmuştur. Sanatçıya bu sene de ilgi oldukça yoğundu.

Anime Expo 2014

KOtxrKT.jpg

Bu yaz katıldığı Anime Expo 2014′te yine birçok anime-manga sever tarafında büyük ilgiyle karşılanan Morita-san, K: Missing Kings filminin (Japonya’da yayımlanmasından önce) Anime Expo 2014′teki galasında ilk seyircinin tepkisini görme fırsatı yakaladığını söylüyor. Bu tarz bir deneyimi Japonya’da bile yaşamadığını ifade eden sanatçı, filmin tanıtımını yapıp Yukari Mishakuji çıkana dek seyirciyi gözlediğini ifade ediyor.

 

UAkmehi.jpg

 

Yukari çıkar çıkmaz büyük bir coşku yaşandığını söylüyor. Filmin aksiyon sahnelerinde büyük bir heyecan yaşanıp sonrasında seyircinin sessizliğe gömüldüğünü belirtiyor. Başta seyircinin gerçekte ne hissettiğinden emin olmamasına rağmen Yukari karakterini gerilim havasını elinde bulunduran bir karakter olarak tanımlıyor ve seyircinin de bunun farkına varıp tamamen filme odaklandığını ifade ediyor. Bu sayede Morita-san da rahat bir nefes almış. :)

http://youtu.be/YjpuZt8ZwMc

Morita-san, Yukari karakterinin kendine has bir konuşma tarzının olduğunu, buna da Japonca’da ”Onee Kotaba” denildiğini söylüyor. Diğer bir ifadeyle kadınsı-efemine bir şekilde konuştuğunu söylerken, seyircinin karakterinin zarifliğine nazaran kararlılığına ve bunun arkasındaki güce odaklanmalarını istiyor.

Ardından Yukari Mishakuji’nin seslendirme hikayesini anlatan sanatçı sonrasında film ekibinde yaşanan birkaç olaya değiniyor.

Tanıtımımızın son demlerine yaklaşırken Morita-san ile ilgili birkaç detayı da sizlerle paylaşalım:

 

 • 2009 yılında Morita’nın ikinci dereceden kuzeni, Hideo Ishikawa’nın kuzeni ile evlenmiş ardından Ishikawa Morita’ya “Anlarsın ya, akraba oluyoruz.” şeklinde bir mesaj atmıştır.
 • Morita-san’ın en beğendiği ve saygı duyduğu seiyuu Toru Furuya imiş. Öyle ki çocukken Furuya-san’ın sesini ilk duyduğunda “Kahraman dediğinin sesi işte böyle olmalı.” diye düşünmüş. Hatırlatalım ki Furuya-san çok sevilen Sailor Moon serisinin biricik Smokinli Şövalyesi Mamoru Chiba’yı seslendirmiştir.

   

  g1rbYB6.jpg
  Morita-san’ın dediğine göre Toru Furuya, sanatçıyı en çok Gundam serisinden Amuro Ray rolüyle etkilemiş.

 • Şarkı söylemeyi seven Morita-san, özellikle (herkes gibi) duşta şarkı söylemeyi çok seviyor. Genellikle karakterler şarkıları söyleyen sanatçı yine en sevdiği karakter şarkılarının Ichigo’ya ait olduğunu belirtmiştir.
 • Şarkı demişken Morita-san Bon Jovi ile batı müziği dinlemeye başlamış ve lisede Japonca yerine batılı müzikler dinlermiş hep. Ancak şimdilerde durum tam tersine dönmüş ve Japon müzikleri dinler olmuş. Orange Range, TM Revolution ise dinlediği gruplardan sadece birkaçı. Sanatçı aslında en çok da hard rock dinlemeyi seviyor. Bakmayın siz Morita-san da fena şarkı söylemiyor hani, işte bazı örnekler;
  54jpSim.jpg

  La Corda D’Oro: Primo Passo’dan Hihara Kazuki seslendiren Morita-san’ın, Stella Quintet adı verilen seiyuu ekibiyle söylediği serinin kapanış parçası Crescendo.


  Stella Quintet (La Corda D’Oro: Primo Passo) - Crescendo [ED 2]

  http://youtu.be/Fng2nu5Oytk

Yine Bleach Beat Collection albümünden Noriyaki Sugiyama (Uryuu Ishida) ile söylediği Aesthetics and Identity isimli parça da dinlemeye değerdir.

 

Bleach Beat Collection - Aesthetics and Identity (Bleach Soul Sonic 2006)

http://youtu.be/VDCjyNccvEA

 

 • Higashi no Eden serisinin baş rol seçmelerine katılan Morita-san, Takizawa Akira rolünü çok istemesine rağmen ne yazık ki başarısız olmuştur. Yine de seride farklı bir role kabul edilen Morita, baş rolü Ryohei Kimura’nın seslendireceğini duyunca bunun daha doğru bir seçim olduğunu kabul etmiş.

Hiç beklemediği halde Bleach’in süperstarı olan Masakazu Morita, geçtiğimiz yıl anafilaktik şok geçirip bir süreliğine bilincini kaybetmiş ve ölümden dönmüştürNeyse ki ünlü sanatçı anime dünyasının en büyük felaketlerinden biri olabilecek bu durumu kısa sürede atlatmış, bazı ekip arkadaşları gibi sevenlerini üzüntüye boğmamıştır.

Morita-san’ın sesini daha çok duymak istiyoruz. Dileriz Bleach serisi için yepyeni bir sezon gelir de Morita-san’ı yine “Bankai!” diye yeri göğü inletirken izlemiş oluruz. Sen ne dersin Morita-san?

http://youtu.be/cFYA4qhlLD4

 Sanatçının en bilinen rollerinden bazıları;

 • Kurosaki Ichigo (Bleach)
 • Claire Stanfield (Baccano!)
 • Barnaby Brooks Jr. (Tiger & Bunny)
 • Hiramaru Kazuya (Bakuman.)
 • Marco (One Piece)
 • Hihara Kazuki (La Corda D’Oro: Primo Passo)
 • Mishakuji Yukari (K: Missing Kings)
 • Maeda Keiji (Sengoku Basara)
 • Xin Li (Kingdom)

Sanatçının;

Link to comment
Share on other sites

 • Forum Admin

Yetişin admin flood yapıyor  :D kendi yazdığını beğenen kişilere karşı bir gıcığım olduğu gerçek lakin gelin görün ki açtığım bu araklama konuyu 12345678765432 kez beğenesim var  :ph34r: hatta içimdeki çirkef kadın içten içten o kadar çok dürtüyor ki beni dayanamayıp flood bile yaptım gerisini siz düşünün  :P

Bankai - Bankai- Bankai diye dolanarak bağırasım geldi o derece :rolleyes:  tabi diğer seslendirmelerinden biri olan Bunny de benim bu durumuma etken  :wub:  

 

 

edit: gönül rahatlığı ile flood yapamadım benim adımı bilen ama benim kim olduğunu çıkaramadığım şahıs sayesinde PaC_DeWiL sevinsem mi üzülsem mi çok kararsız kaldım  :blink:

Link to comment
Share on other sites

eline sağlık balım :D her RenJi gördüğümde daha daha hararetle okudum desem yalan olmaz.. Özallikle de ichixRuki cevabı acayip yerindeydi. hele ki rukia seiyuusunun zorla söyletilmiş olan "seni seviyorum Rukia" lafına "aptal" demesi hepten olayı açığa kavuşturmuş he he :D yalan değil ben olsam ben de Rangiku derdim :P ama bu animede en sevdiğim şey de romantizmin olmaması. o bir shounen! o bir Shinigami. O bir pineapple. O bir RENJİ  :cheer2-onion-head-emoticon:

Link to comment
Share on other sites

 • Forum Admin

eline sağlık balım :D her RenJi gördüğümde daha daha hararetle okudum desem yalan olmaz.. Özallikle de ichixRuki cevabı acayip yerindeydi. hele ki rukia seiyuusunun zorla söyletilmiş olan "seni seviyorum Rukia" lafına "aptal" demesi hepten olayı açığa kavuşturmuş he he :D yalan değil ben olsam ben de Rangiku derdim :P ama bu animede en sevdiğim şey de romantizmin olmaması. o bir shounen! o bir Shinigami. O bir pineapple. O bir RENJİ  :cheer2-onion-head-emoticon:

asdfgfdsa ne yalan söyleyim okurken benim aklıma gelen ilk kişiler sen ve Bedri oldu  :D ama ben o cevabı hiç sevmedim  <_< orjinal yazıda ikisinin resmi vardı ama ben koymadım keh keh keh  :lol: Rukia yacı olduğumdan yazarın duygularına aynen katıştım gittim  :P

Link to comment
Share on other sites

asdfgfdsa ne yalan söyleyim okurken benim aklıma gelen ilk kişiler sen ve Bedri oldu  :D ama ben o cevabı hiç sevmedim  <_< orjinal yazıda ikisinin resmi vardı ama ben koymadım keh keh keh  :lol: Rukia yacı olduğumdan yazarın duygularına aynen katıştım gittim  :P

shounende olmuyor romantizm be gülüm.. hele ki dünyayı -Bleach'te bir kaç dünya var bi de o açıdan bak- kurtaracaksan koruyacaksan kafanı meşgul edecek başka bir şey olmamalı.. Önce bi başındaki dertleri savsın ona başka animelerden çıtırlar bakarız :P  Ordakilerle aynı nüfustalar artık neredeyse :P 

Yazarın duygusu dedin ama ben onu sen ekledin sandım.. :D ben de Morito'ya katılıyor ve Rukiye o animede İchi için çok farklı bir boyutta diyorum :) bazı bağlar romantizmden daha iidir :) 

Link to comment
Share on other sites

Bilgiler gerçekten çok güzel olmuş, ama kişisel olarak pek sevdigim bi seiyuu degil malesef :D  Zaten pek yer aldıgı proje de yok öyle fazla. Bir bleach ile tanınıyor neredeyse :D Ama bu kadar yazmaya uğraştıysan sevilen bi seiyuu olmalı :o

Ha bu arada da World Trigger'ın animesinde de Miwa Shuuji'yi seslendirecekmiş. Hayal kırıklıgı mı yaşasam sevinsem mi bilemedim :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.