Jump to content

Leauge Of Legends Kısaltmaları

Pøllux

Önerilen İletiler

AFK : Away From Keyboard / Oyundan Ayrılma , geçici olarak karakterini kullanmama.

B,base,back,bluepill : kendi başlangıç platformuna gitmek/gitmenin istenmesi.

care = dikkatli ol, haritaya dikkat et.

oom = out of mana / mana'nın  olmaması.

lom = low on mana / mana'nın az olması

IAS = Increased Attack Speed / Genelde Twitch Ultisi/Tristana Q'su vb. şeyler için nadiren kullanılır.

ftw = For the Win / Kazanmak Için .

brb = Be Right Back / Geri döneceğini söylemek (veya bkz:AFK)

CC - Crowd control / Alan Kontrolü . Bir veya birden çok düşman şampiyonu yerine sabitlemek/susturmak/kışkırtmak vb. vb. kabiliyetler. 

QQ -  Q.Q , sürekli ağlamak/ağlamak/herşeye sinirlenmek vb.

focus = Bir takım savaşında veya herhangi bir çatışmada belirli bir kişiye odaklanıp onu daha önce öldürmeye çalışmak.

top, mid, bottom =  Oyundaki 3 lane(bkz:lane)

lane = Mavi takımın platformundan kırmızı takım platformuna giden , 3 kule ve 1 inhibitör içeren bir yol

river/nehir = Haritayı ortadan ikiye bölen nehir. Nehirin yukarı kısmında Baron Nashor, aşağı kısmında ise Ejderha vardır.

jungle = 3 Lane'nin arasında olan ve içinde tarafsız canavarlar olan bir orman.

neuts = Tarafsız Canavarlar

neutrals = Tarafsız Canavarlar

creeps = Minyonlar.

bp, pill, pilling = (bkz:B)

base, basing = (bkz:B)

shop,buy = Kendi platformuna dönüp(veya ölüp) eşya almak.

brush = İçine girildiğinde (ward yoksa-bkz:ward-) karşı takımın sizi görememesini ve sizin karşı takımı görememenizi sağlayan çim parçalar.

grass = (bkz: brush)

sigils = Oyunda 3 tane olan ve tarafsız 3 farklı canavar öldürülerek kazanılan güçler(güçler?)'dir. Genelde Türkler Buff diyor.  Mavi , Kırmızı ve Baron buff'u vardır.

buff = Geçici olarak bazı istatistiklerini yükselten güçlendirmeler.

passive = Kullanılamayan ancak kullanılmasına rağmen otomatik olarak çalışan veya her  zaman çalışan yetenekler.

dd = Direct Damage. Ne olursa olsun kaçamayacağınız yetenek vuruşları. (Annie Q , Fiddlesticks E)

skillshot = Kaçma ihtimaliniz olan yetenekler. (Lissandra Q , Ashe,Ezreal,Draven R)

aoe = area of effect . Kullanıldığında belli bir alandaki kişilere hasar veren skiller. (Akali E, Katarina W,Lissandra R)

backdoor= 1.Karşı takım farketmen bir kule/inhibitör/nexus almak. 2. Kendi minyonlarınızın yardımı olamadan bir kule almak

ult, U = Ultimate . R skilliniz.

unique = Özel. LoL'de bazı eşyaların pasifleri özeldir, yani aynı eşyayı bir daha aldığınızda efektler birleşmez. (2 Zhonya alıp 2 kere kullanamazsınız)

last hit = Bir yaratığı/şampiyonu/minyonu öldüren son vuruşu yapmak

AP = Yetenek Gücü

miss, mia , ss = Bir şampiyon lane'de gözükmediğinde verilen uyarı.

juke, juking = Kovalanırken sizi kovalayan kişileri kandırarak onların skillshotlarından kaçmak/onlardan kaçmak (bkz: UberDanger's LeBlanc)

feed = Bir oyuncunun kasıtlı veya kasıtsız olarak düşman takıma sürekli ölmesi

gg = Güzel Oyun

gj = Güzel İş

ms = Hareket Hızı

baron, nashor, worm = Sihirdar Vadisindeki en güçlü  canavar, öldürüldüğünde yüksek miktarda altın ve exp verir.Ayrıca AP ve AD arttıran bir buff verir.

push - Karşı takımın minyonlarını hızlıca öldürerek lane'i illeri ittirmek / lane ittirmek

d, defend - Defans yapmak

gank - Bir veya daha fazla şampiyonun diğer şampiyonun lane'ine gelmesi ve karşı takımın şampiyonunu öldürmeye veya yaralamaya çalışması

tp - Sihirdar büyüsü "Işınlan"

heal - 1. Sihirdar büyüsü "Şifa" 2. Can Çalma/Emme veya Skiller ile can doldurmak

harass - Ufak ufak hasarlar vurarak düşmanı yavaş yavaş öldürmek

bait - Çok kolay bir hedefmiş gibi gözüküp karşı takımdan birine tuzak kurmak. (örn: 1 kişi gibi görünürsün ve düşman sana saldırınca takım arkadaşların ortaya çıkar ve öldürür)

Devamı  gelicek..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İyi hoş da zaten Leauge of legends formunda bunlar var gelip anime formunda acmanın anlamı ne güzel kardeşim? Merak eden gider kendi forumundan bakar.

League of legends forumunda bu oyunun konularıda var ozaman oyun bölümünde böyle bi bölümün olmasının ne anlamı var güzel kardeşim ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra...

tr de en çok kullanılan ben afk.

babam geldi afk.

annem kalp krizi geçiriyor afk.

apartmanda kavga çıktı ben afk.

yemek hazır ben afk.

ishal oldum afk.

afk en iyisi ya :D babam geldi afk özellikle en çok kullanılan :D

Köpeğim kasayı dişliyo ben afk diyen gördüm ben...

Bu arada konu benim gibi bir noob için acayip iyi oldu gerçekten çok teşekkür ederim (:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.