Jump to content

İlk Bakış | Sword Art Online II

Önerilen İletiler

MERHABA!

Eğer benim kim olduğumu ve ne yaptığımı bilmiyorsanız , çok kötü . Ama gerçekten önemli değil! Ben Tunç ve genelde anime yorumlayıp animeler hakkında kimsenin okumayacağı uzun uzun yazılar yazarım ve anime fanboyları benden nefret eder. 

Bugünkü iğrenç yazımda SAO 2'yi yorumlayacağım.

SAO_Logo.pngII(2nin logosunu bulamadım :(  )

Öncelikle SAO'nun ilk sezonunu eski yazılarımdan birine iyice çöpe koymuştum. Yaptıkları değişimden nefret etmiştim vs.

Ama bu çok güzel be abi. Gerçekten SAO'yu tekrardan izliyormuş hissi  veren bir şey. O birkaç ay öncesi yaptıkları çöp değil. Gerçekten değil. 

DİKKAT :  Bu yazının amacı sadece ilk 5 BÖLÜMÜ izleyip ona göre animeyi yorumlamaktır. Anime bittiğinde yeni bir yazı çıkıp değişik şekilde yorumlanacaktır. Bu anime hakkındaki fikirlerim ve eleştirilerim her an değişebilir. Ona göre sinirlenip/ağlayıp/gülüp atar yapmayın.  Ayrıca, 1,2,3,4 ve 5. bölüme ait spoilerler içerir.

SAO 2'nin çıktığını caddede yürüyen bir kızdan duyduğumda hiçbir şekilde bir heyecana girmedim. Hatta izleyesim gelmedi. Ama sırf şerefsizliğinde izleyip yerin dibine vurasım geldi ve şu an kendimi yerin dibine vuruyorum.

İndirdim kardeşim Torrentimi , en sevdiğim çevirmenlerden biri olan ARE-YOU-SURE'in Built-In'i ile izlemeye başladım. 

Animeye başladığımız yer bar gibi bir yer ve TV açık , sanal dünya olduğunu anlamam biraz sürdü. İlk sahneyi izledim ve adamın ölüşünü gördükten sonra "altyapı güzel olmuş, izlemeye değer" diye düşündüm. 1. Bölüm GERÇEKTEN boş geçtikten sonra hiç izleyesim gelmedi. Gerçekten boş boş uzatarak 24 kadar bölüm geçireceklerini düşündüm. Ama yine devam ettim ve ettim. Öncelikle şunu söyleyeyim. İyiki ben başladığımda 5. bölüme kadar vardı. Yoksa kesinlikle izlemeye devam etmezdim. Çünkü olay akışı gerçekten çok yavaş ve sıkıcı. Varya şu GOM Player'da sağ oka o kadar basasım vardı ki , ama basmadım.  Gerçekten openingler ve endingler dışında neredeyse hiç geçmedim. Tabi biz One Piece hayranı olduğumuzdan 20 dakika boyunca ancak 5 dakikalık ilerleme olmasının ne demek olduğunu biliriz :( .  Bu yüzden pek kafama takmadım. Konsept harikaydı. Karakter bilgisi vb. şeyler gerçekten mainstream bir animeye göre kötü olsa bile SAO I'den o kadar fazla iyiydi ki  fazla kafama takmadım. Abartılar ve klişeler gerçekten vardı ama gerçekten beğendim. Kötü karakterler, iyi karakter vb. gerçekten iyi oturdu. Tabiki de bilinçaltı mesajları bu animede de vardı. Alfheim gibi bir çöp parçasından sonra gerçekten iyi  geldi . Sevdim. Şu an daha senaryo tam oturmadığından daha 

Ama tabiki , bu anime hakkındaki fikrim HER AN değişebilir ve gerçekten direk çöpe atabilirim.

Ekstra: Yabancı Dizi yorumlamaktan Anime yazacağıma her yere dizi  yazmışım. Düzeltmek yarım saatimi aldı. adıjwaudhawda

Ekstra II : İsteyen olursa 10. veya 15.'inde bölümde de yorumlama yapabilirim.

Final Oylama:

İçerik : 7/10

OST : 5/10

İzlenilebilirlik : 9/10

Senaryo : 8.5/10

Çizim : 10/10

Karakterler: 8.5/10

Genel: 8/10

Bu notlar değişebilir , serinin gidişhatına göre.

Okuduğunuz için teşekkürler! Beğen tuşuna basarak destek olabilirsiniz! Başka yorumlamada görüşürüz!

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ilk duyrulduğunda  he ? çok ta lazımdı sanki falan dedim falan yani bi antilik  var bende şu 3 seriye (Sao- DxD -SNK) izleriz naısl olsa 1. sezonu izledik seri bitirelim geyiğine başlamıştım 1. bölüm harbiden gereksizdi  dedim bu o animenin 2 arc devamı olduğu belli etti dedim bir şekilde 2.-3. bölümü de izledim işte olaylar gelişti az buz sarmaya başladı ama  yani olmasada olurdu demem ama derim (Dafuq bende anlamadım dediğimi)  açılışı ve kapanışı  hoş  ki animeye bağlatan da onlar bana göre şu an anime birazcıkta olsa merak ettirtiyor ama sonradan gene aşklı maşklı şeylere sarmasından tırsıyorum ki öyle bir şeyler görücez gibi şu an genel olarak bir puan vermeyeceğim ama yani gerekte yoktu arkadaş    

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

puanlar az kaçmış gibi biraz?

Önceki tanıtımlarıma bakmanı öneririm, bu puanlama SAO gibi içine edip kendini şu an 2. bir seriyle toparlayıp para peşinde koşan yapımcılar için yeterli bence. Olabildiğince iyi konuştum çünkü gerçekten kötü değil Alfheime göre. OST'si 1. Sezonuna göre çok daha kötü onun dışında pek kötü bir unsur yok  ve herşeye 10/10 verirsem artık düzgün oylayacak anime kalamaz. Teşekkür ederim senin ve herkesin yorumu için :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

valla tunç yorumların giderek güzelleşsede halen gidecek yolun var :) SAO konusunda bir fan olduğum için bir şey demiyeceğim ama genel olarak çok beğeni alan ve bu akdar fanı olan bir animenin  bu notlar alması senin kişisel görüşün olmuş yorum sayılmaz :) ha sadece popilerlikmi tabikide hayır hikayenin güzelliği çizimler animasyonların kalitesi karakterlerin kalitesi ve özgünlüğü gibi bir çok kriter var ama SAO un düşük puan alıcağı tek konu karakter özgünlüğü olur oda 10 üzerinden 5 karakterlere pek uğraşılmamış gibi her animede görebileceğin tatlı bir kız her animede görebileceğin bir ana karakter karakter özgünlüü dedikmi akla alucard gelir ithaci gelir  zoro gelir animesi haricindede kendi fanları olan ve değişik bir insan hissi veren karakter  çizim olarak iyi değil ama ben bu çizmi daha çok sevdiğim için SAO ya ordan iyi not verirdim ama bu da kişisel görüş :) onun dışıda konusunda gayet başarılı bir yapıp olarak düşünüyorum ben SAO yu harika bir romantik komedi animesi sadece kendine ana konu oalrak online oyunu seçtiği ve online oyn oynıyıp romantizime kıll olanların nefreti toplaması animenin tek kusuru SAO  EHO  ve GGO hepside harika animeler 10 üzerinden toplar 9 dan aşağı almaz  tabi başına yotum yazmış olaman yine seni kurtarıyor bir animeyi izleyip onun hakkında beyenmeyip beğenmek sana kalmış ama iş yorum yapmaya onun hakkında not vermeye geldiğinde kişisel görüşler 5 para etmez şimdiki popülerliğini hesaba katıp objektif olman gerek ve bir çok ödül kazanmış bir anime 10 üzerinden 8 olmaz aklında bulunsun  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sao da Sao II'de abartmalardan meydana gelen seriler. Bu da insanları genelde seriden soğutuyor bu da bi gerçek. 

Çoğu insan neden Sao sevmiyor çünkü çogu insan seriyi aşırı derece abartıyor. Ki bu da benim gibi insanları hem hayran kitlesinden hemde seriden sogutuyor.

Benim düşünceme göre de pek üstüne düşülmemesi gereken klasik shounen serilerden biri. 

Ortada tamam bir konu yaratmışsınız da konu gidişatında saçmalamışsınız. Şahsen konu gidişatını berbat buldugum animelerdendir. Potansiyeli olan bir seriyi nasıl saçmalarız olayıdır tamamen sao. 2. sezonda da sağolsun beni hayal kırıklıgına ugratmayarak hiç yoktan bi konu var ederek onu sürdürmeye devam ediyor. (Ki bunu da light novel'ı yada animesi olsun ikisi de para için yapıldıgı belli.) Hani izlerken olayların nasıl devam edecegi belliydi ve can çekişiyordu resmen :D 

Hayır anlamadıgım bir nokta da güzel karakterler falan (hele güçlü kız karakterleri bu tür shounen animelerde zor bulursunuz) birden hop hadi hareme çevirelim, yok şimdi biraz romantizm verelim, hadi birazda ensest katalım, ana konu karakterin oyundan kurtulma çabası degil miydi wtf yani.

2. sezonda da gereksiz gene tsundere karakterimiz var, başlarda o da iyiydi hani güçlü soğuk kanlı falan (kötü hatıraları olmasına ramen geçmişte hala güçlü duran bir karakterdi yani), hatta bir çok yönden Kirito'dan güçlü oldugu bile belli ama bizim ana karakter bir iki hamle yapsın hemen etkilenmeler falan. Yani romantizm yapmak istiyorsanız uzakta yapın, bu tür konusu olan bir animeden romantizm degil iyi bir konu gidişatı beklerdim şahsen. 

Bu da benim düşüncelerim, kimse gelip bana şimdi savunma yapmasın, daha da soğuyorum bu seriden :D 

Puanlaman gene çok iyimser, konu akışı içerik bana göre tam çöp.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

valla tunç yorumların giderek güzelleşsede halen gidecek yolun var :) SAO konusunda bir fan olduğum için bir şey demiyeceğim ama genel olarak çok beğeni alan ve bu akdar fanı olan bir animenin  bu notlar alması senin kişisel görüşün olmuş yorum sayılmaz :) ha sadece popilerlikmi tabikide hayır hikayenin güzelliği çizimler animasyonların kalitesi karakterlerin kalitesi ve özgünlüğü gibi bir çok kriter var ama SAO un düşük puan alıcağı tek konu karakter özgünlüğü olur oda 10 üzerinden 5 karakterlere pek uğraşılmamış gibi her animede görebileceğin tatlı bir kız her animede görebileceğin bir ana karakter karakter özgünlüü dedikmi akla alucard gelir ithaci gelir  zoro gelir animesi haricindede kendi fanları olan ve değişik bir insan hissi veren karakter  çizim olarak iyi değil ama ben bu çizmi daha çok sevdiğim için SAO ya ordan iyi not verirdim ama bu da kişisel görüş :) onun dışıda konusunda gayet başarılı bir yapıp olarak düşünüyorum ben SAO yu harika bir romantik komedi animesi sadece kendine ana konu oalrak online oyunu seçtiği ve online oyn oynıyıp romantizime kıll olanların nefreti toplaması animenin tek kusuru SAO  EHO  ve GGO hepside harika animeler 10 üzerinden toplar 9 dan aşağı almaz  tabi başına yotum yazmış olaman yine seni kurtarıyor bir animeyi izleyip onun hakkında beyenmeyip beğenmek sana kalmış ama iş yorum yapmaya onun hakkında not vermeye geldiğinde kişisel görüşler 5 para etmez şimdiki popülerliğini hesaba katıp objektif olman gerek ve bir çok ödül kazanmış bir anime 10 üzerinden 8 olmaz aklında bulunsun  

İlla söylettireceksiniz

SAO'nun başarılı olmasının ana sebeplerinden birisi yapımcıların reklam ve tanıtıma milyonlarca dolar yatırması. Ondan sonra belirli bir yaş aralığındaki izleyicileri çektiler AYRICA anime izlemeyip direk SAO'ya başlayan izleyicilerde aldılar ve bu başarıdır. Gerçek anime böyle yapılır, tanıtım ve reklamı bol yapılır yatırım çoktur ve böyle animeler daha fazla popüleriğe gider, ama ilgi çekmeyi başaramayan harika animeler ise çöpe gider. One Piece'e son 11 yılda Reklam amaçlı yapılan yatırım SAO'nun kinin 20%si bile değil.Japonya ve Amerika/İngilterede yapılan reklamlardan dolayı şu an SAO izleyicilerinin HEPSİNE sahip. Peki hepsi reklamdan mı geldi? Hayır. Eğer o 150 m2'lik ekrana reklam vermeselerdi sen,ben,Halil abi göremeyecektik ve Siteye koyup/izlemeyecektik. 

SAO'nun sırf para kazanmak için yapılmasından bir yana , Animedeki klişe sayısı o kadar fazla ki. 

2 Aşık hayatlarını mutlu mutlu yaşamaya çalışırken kız kaçırılıyor Erkek kurtarma beşinde | 

Tam mutlu olmuşlarken bir olay daha oluyor | 

Gerçek hayatta utangaç, oyunda çok cool olan genç tatlı herkesin asıldığı kız | 

Kızın nefret ettiği ama aslında aşık olduğu çocuk | 

Aşk şeyleri bir yana :

Kiritonun TAMAMEN MÜKEMMEL olması | 

Kiritonun oyuna başlar başlamaz en büyük turnuvaya girmesi VE GİRMESİNE İZİN VERİLMESİ (Böyle bir turnuvada level limiti veya oynanan süre limiti olmalı) | 

Kiritonun oyuna başlar başlamaz kimsenin yapamadığı şeyleri yapması 

Kirotunun BÜYÜK İHTİMAL karşısına çıkan herkesi yeneceği 

Klişeler ve Senaryo boşluklarından oluşan bu para tuzağına bu kadar iyi not verdim çünkü bunu yapmak için çalışan arkadaşlar gecelerini gündüzüne katıyor o adamlar milyonlar yapsınlar diye. Yazık, gerçekten yazık. Biraz fanboy olmayı bırakın ve animeyi tekrar tekrar izleyin. Ben öyle yaptım, ilk 5 bölümü tam 4 kere izledim. Algın ve fikrin gerçekten değişiyor ve animedeki boşlukları ve klişeleri gerçekten anlıyorsun. 

Her zaman dediğim gibi :

"Sonradan ne olacağını tahmin edebildiğin bir anime, iyi bir anime değildir." 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

klawyem  bozuk olduğudan zarzor yazıyorum şimdi geç arkadaşlarıma olaildiğice cevap vermeye çalışıcağım sonuçta tatlı tatlı muhabbet ediyoruz  şimdi ben bunları bir fanolarak değil ojektif  biri olarak söyliyim sizi yok fanları bunu nasıl seviyor  bunlar fanboy  yok  saçma bir seri o yüzden sevenleri de soğutuyor flan bunlar  ingilizce  söyliyim "haters"  yani semiyenler nefret edeler sizin saçma bulmanızın nedeni dövüş aksiyon dedekliflik hikayelerini sevdiğiniz halde romantizim harem ve ensest hikayeleri sevmemeniz bu sizin özgürlüğünüz ama sadece gidişatını beğenip bunlar olmasaydı harika  olurdu be dediğiniz bir animeyi sırf siz sevmedniz diye kötülemek çocukluk tur  taikide genel olarak bir kalitesi vardır ama beğeniden bahsediyorsak bu animeyi izliyenlerin yarıdan fazlası beğenmiş  arkadaş ve türkiyede ben bu animenin reklam yaptığını göremedim :)  objektif olarak baktığımızda genel olarak başarılı ve güzel bir hikayeye sahip bir anime SAO   ama beğenen biri olarak söylersem tek kelime ile harika  tabi objektif olmak anime yorumu yapmanın önemli bir noktasıdır tunç ta bunu bilir . son olarak ben animeyi sevin demiyorum sevmiye bilirsiniz ve sevmeyinde dünyada her kesin farklı zevleri vardır bu yüzden her şeyde çeşit bu kadar fazla  ve aynı sebeptende  siz sevmiyorsunuz diye bir şeyin ötü olduğunu topluluk önünde beyan edemezsiniz saygı gereği beğenenlerine olan saygıdan . benim demek istediğimi size şöyle kısa bir şekilde anlatıyım eğer siz ön yargı ile yorum yaparak konu ve hikayenin nasıl güzel olacağı hakkında bu kadar bilgi sahibi ve haklı olsaydınız sizi garanti ediyorum şimdiye iş teklifiniz hazırdı bir manga dergisinde editör olarak . ki editörler bile söyler biz bile 100 de 100 neyin iyi olduğunu bilmiyoruz  benim demek istediğim bu sizi bu kadar kesin bir şekilde bu animeyi kötülemeye iten ne biraz düşünün ve ön yargılarınızdan kurtulun  ben sizin iyliğiniz için söylüyorum dinliyip dinlememek size kalmış :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.