Jump to content

Anime, Manga, Roman, Film, Dizi, Ç. Roman gibi şeyleri sevme

Morgion

Önerilen İletiler

Anime hakında böyle bir konu olsa da daha genel bir tartışma olsun istedim. Neden böyle şeyleri severiz? Ve neden bu yaptıklarımızı özel veya üstün görürüz, mesela;
Kitap okuyan bir bireyin, film dizi izleyen birini küçük görmesi.(O birey kitap okumuyorsa veya az okuyorsa(
Manga okuyan birinin, çizgi roman okuyanı küçük görmesi.
Veya tür olarak genelikle komedi romantik dram türü şeyleri izleyen kişilerin, fantastik ve bilimkurguyu saçma bulması
Aynı şekilde aynı tür zevk bile olsa bir serinin seyircisi veya okuyucusunun, kendi serisini üstün görmesi

Böyle şeyleri yapmaya gerek duymamızın sebebi nedir? Zevk almaya veya zevk aldığımız bir eylem de neden böyle derin tartışmalar olur ki? Yoksa zaten zevki bu mu, aynı tür zevkleri gerek kırıcı gerek sevecen şekilde tartışmak mı zevk veriyor bizlere. 

Belirli yaşlarda(Ergenlik) bu tür zevklere çok adapte olan bireyler sosyalikte sorun yaşamakta ama ben geri dönüp baktığımda çoğu bildiğim şeyleri, izlediğim şeylerden veya okuduğum kitaplardan merak edip araştırıp öğrendim. Avatar izleyerek çakra qi olayını araştırmışımdır. Süpernaturale incili araştırmışımdır. Tarihi filmlerle, çoğu olayı dünyanın gözünden araştırmışımdır. Veya sırf yapıcak bir şey yok diye her gün izlediğim belgeselerle ilginç bilgiler kafama girmiştir. Ki benim gözlemlediğim bu tür zevklerden hiç birine sahip olmayan birey, dünyaya aşırı derece de sade bakmakta.

Yani ''Görselik ve bilgi artıkça'' Zekamız gelişiyor diyebilir miyiz? Zevk alıyoruz doğru ama benim zevk almadığım halde sırf felsefik bir seri diye anlayıp bitirmeye çalıştıklarım oldu.(Bu aynı mmolarda zevk almadığımız halde zorla zevk almaya çalışmaya benziyor)
Sizin için nedir peki bu zevkler? Bu aktiviteler size neler kazandırdı veya kaybetirdi?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında olması gerektiği gibi oluyor, böyle olmazsa ne dünya ne de insanlar çekilir.

Birisi "aaha hacoli ben manga okuyorum ama çizgi roman daha iyi ve daha zeki kişilerin harcı", karşısındaki kişide "ne demek panpoli manga çok daha iyi gelişmişliğin ve zekanın dışa vurumu resmen" diye konuşmalar geçse intihar sebebi valla muhaha

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında ben kesinlikle birilerin zevklerine karışmam benimkinlerin karışılmasını istemem çünkü mesela en yakın arkadaşım Trap dinler ben ise sanal şarkıcılar o izler Medcezir Ben Sailor Moon yani ama buna rağmen çok iyi arkadaşız insanların zevkleri hedefleri asıl kişilikleri değil midir bunları aşagılamak çok yanlış.Ben manga okumayı çok seviyorum özentilik mi değil çünkü yanımda böyle biri yok anime dersen yine konuşacağım biri yok ki zaten arkadaşımla hep animelerden konuşsaydım sıkardı :D nedense aniime izlerken çok mutlu oluyorum önemli olan bu

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İnsanlar kendi dünyasında olmayan şeyleri merak eder ve anime-manga-kitap-film her neyse onlarda kendi yaşamadığı şeyleri deneyimler. bence bu aktivitelerde bulunmamızın sebebi bu :T ya da kendi yaşadığı şeylerin yaşandığı bi anime izlemek mesela, duygularını başkasıyla paylaşmışsın gibi hissettirir. ve beğendiği şeyler üzerinde bi aidiyet kurmak isterler. bunun en kolay yolu da taraf duygusudur. yani biz "bu" kitabı sevenler "şu" kitabı sevmiyoruz dediğinde bi gruba dahil edersin kendini. gerçekten o kitabi sevmeyipte doğal yoldan o grubun içinde de olabilirsin ama, çoğu gruba dahil olmak için cephe açıyo bana kalırsa.. ben de animelerin çoğunu gerçeklikten uzaklaşmak için izliyorum. beni daha  mutlu edebilecek bi ütopyayı izlemek, zaten varolan saçmalıkları izlemekten daha iyi bana göre -,-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

açıkçası anime&manga bilip sevenler belli kültür seviyesinin üstünde olan insanlardır biz de bilen insanlar oldugumuz için küçümsemekte az da olsa hakkımız oldugunu düşünüyorum :) biraz benci bir yaklaşım oldu ama bilselerdi onlarda :D bana manga ve animelerin kazandırdıgı yegane şey ise ilerde ne olmak istedigimi anlamamı sagladı

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Fanatizm fanatizm everywhere -_-

Kuçumsememk lazım... Her insan farklıdır. Her insanın farklı bir tarafı , değişik bir hayal gücü vardır. Arabesk rap dinleyenleri sevenleri, saçma sapan sözleri olan Ankara havası müzikleri dinleyenleri anlamam. Ama küçümsem :) o onun zevki :)

Tür, cins, sınıf ülke ayırmadan bana güzel gelen hayal gücüme hitap eden her şeyle uğraşabilirim :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şahsen ben hem Shoujo izliyorum hem de Doctor Who.

Hem manga okuyorum, hem de çizgi roman.

Hem kitap okurum, hem de o kitabın filmini/dizisini (bkz; Sherlock Holmes) izlerim.

Aslında şuna "ergenlik" değilde "gerektiğinden fazla yaşanan ergenlik" desek daha doğru olur. Çünkü ben 15 yaşındayım ve kimseyle zevkler için bir kavgaya girmedim.

Onun dışında ben ilk anime izlediğim de yada bir şeyi ilk defa yapınca fazla kafaya takabiliyorum. Bence normal bir şey bu. Herkesin başına gelmiştir.

Değil mi? Yoksa ben mi anormalim? :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şahsen ben hem Shoujo izliyorum hem de Doctor Who.

Hem manga okuyorum, hem de çizgi roman.

Hem kitap okurum, hem de o kitabın filmini/dizisini (bkz; Sherlock Holmes) izlerim.

Aslında şuna "ergenlik" değilde "gerektiğinden fazla yaşanan ergenlik" desek daha doğru olur. Çünkü ben 15 yaşındayım ve kimseyle zevkler için bir kavgaya girmedim.

Onun dışında ben ilk anime izlediğim de yada bir şeyi ilk defa yapınca fazla kafaya takabiliyorum. Bence normal bir şey bu. Herkesin başına gelmiştir.

Değil mi? Yoksa ben mi anormalim? :D

haklısın bazen çok kafaya taktıgım oluyo yeni şeyleri :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

haklısın bazen çok kafaya taktıgım oluyo yeni şeyleri :D

Huh, tek olmadığıma sevimdim  :ph34r:

Benim shoujo olmayan sadece 3-4 tane anime izlemişimdir. Takıntı mıdır nedir, hoşuma gitmiyor diğerleri (ıhm, one piece, soul eater, fairy tail hariç). Eğer bu yüzden biri benimle dalga geçecekse buyursun. Umrumda olmaz  :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.