Jump to content

Kitaplardan Sevdiğiniz Alıntılar

Misafir

Önerilen İletiler

Bu konuda okuduğunuz kitaplardan beğendiğiniz cümleleri, replikleri, bölümleri paylaşabilirsiniz bakalım neler çıkacak :) 

Favorilerimden biriyle başlangıcı yapıyorum gerçi biraz uzun ama olsun :D

''...Yüz yıldır hiç konuşmadım, hep bekledim, karanlıkta bekledim, yalnızlıkta bekledim, yalnızlığımda bekledim. Kitaplar okudum, filmler seyrettim, düşünceler geliştirdim. Hayatıma değgin sahneler yazdım, sahneler tasarladım, bunları canlandırmak istedim, ümit ettim, düş kurdum, gelecek biriktirim. Erteledim, erteledim. Yüz yıldır hiç konuşmadım, hiç konuşamadım. Hiç kimseyle konuşamadım. KİMSE. KİMSE. KİMSE. Kim, kimin kimsesi olabiliyor ki sevgili Prensim? Herkes önünde sonunda kendi kendinin kimsesi oluyor. Hiç kimse yoktu ki zaten, nasıl olabilirdi hem? Bütün çevremi uykunun kundağı sarmışken, sarmalamışken? Düşlerimin sessizliğinde yaşadım.

Düşlerimin sessizliğini,

sessizliğin karabasanını,

nasıl anlatabilirdim size? Uçucu görüntüler ve büyük bir sessizlik içerisinde ayak sürüdüm bunca yıl.

Tek bir sözcük, tek bir sözcük bile etmeden, düşlerimin sessizliğinde yaşadım. Tek bir sözcük, tek bir, tek...''

''Rüyanın bittiği yerde başlayan bir masal yok mudur prensim? İnsanların uyanıkken de sevildiği masallar...

Biliyorum hiç sevmeyeceksiniz beni, belki kendi yıkımımı hazırlıyorum sürekli konuşarak, hiç susmayarak. İtiyorum sizi, yanıma yaklaştırmıyorum. Böylelikle sizi kendimden uzak tutuyorum, size sözcüklerden bir orman örüyorum; gene sevesiniz diye belki, hiç sevmeyesiniz diye belki. Konuşarak kendimi boğuyorum, sizi boğuyorum, beraberliğimizi boğuyorum. Oysa, ince, iyi yürekli biriyim, sevmek ve sevilmek istiyorum. Belki de durulurum zamanla, tılsımsız, büyüsüz sevin beni n'olur. Hatalarım, zaaflarım, kusurlarımla sevin. Masalımın ağırlığı altında ezilmiş yüreğimden şimdiye değin uydurulmamış olduğu için hiç kimsenin bilmediği bir sevgi çıkarmak istiyorum. Size bütün geçmişimi, bütün geçmişi, bütün yaşadıklarımı bir çırpıda anlatmak istiyorum. İlgi duymadığım erkeğe karşı feminist, ilgi duyduğum erkeğe karşı köle olabilirim. Çağımızın ideal kadınlarından biri olabilirim. Sevmek istiyorum ama sevmeyi öğrenmek istiyorum önce. Ne ki bir dil sağanağı altındayım şimdi. Sözcükler ağzımdan kayı kayıveriyorlar. Onlara tutunarak yaşıyorum belki de. Yalnızlığımdan kurtulmak için konuşuyorum. O korkunç sessizliği (hani düşlerimin) unutmak için konuşuyorum.

Hoşgörün beni Prensim, biliyorsunuz şu yüz yıllık arayı kapatmak zorundayım. Sevseniz de, sevmeseniz de beni konuşacağım, susana kadar konuşacağım. Hiçbir güç beni konuşmaktan alıkoyamaz artık. Hiçbir güç.

Boş da olsa, dolu da olsa,

kelimeler, kelimeler, kelimeler...''

[Murathan Mungan - Üç Aynalı Kırk Oda]

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 83
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Aşk ne hoş bir şey, ikimiz o günden önce birbirimizi hiç görmemiştik, aramızda birbirimizi çekecek bir kelime ya da bir bakış olmamıştı, ama şimdi bu heyecan anında, ellerimiz içgüdüsel olarak birbiri

"İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar o

İkinci Dünya Savaşı'nı çocukken yaşamış ve bundan etkilenerek bizlere Hadashi no Gen gibi harika bir eser bırakan Keiji Nakazawa'nın bu konu hakkındaki düşüncesi gayet açık:   "Bombanın annemin kemikl

Aşk ne hoş bir şey, ikimiz o günden önce birbirimizi hiç görmemiştik, aramızda birbirimizi çekecek bir kelime ya da bir bakış olmamıştı, ama şimdi bu heyecan anında, ellerimiz içgüdüsel olarak birbirini bulmuştu. Buna o günden beri hayret ediyorum, ama o gün bana dünyanın en doğal şeyi gibi gelmişti.

-Sherlock Holmes, Dörtlerin imzası.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok beğendim, çok güzelmiş..

"İlk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz?" (Kürk Mantolu Madonna)

"En büyük hırsızlık yalandır. Çünkü o, doğrulara ulaşmayı engeller." (Uçurtma Avcısı)

"İnsanın hayalinde yaptığı konuşmalar, hiç yollanmayan mektuplar gibidir. En güzel konuşmalar daima bunlardır. (İhaneti Hatırla) (Bu kitabı önermiyorum, okurken pişman olduğum bir kitaptı fakat kitaptaki en sevdiğim cümle de budur.)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

''Zenginler para, fakirler çocuk yapar.'' 

Muhteşem Gatsby, Scott Fitzgerald

-Neden bilmiyorum ama küçüklükten beri hep zengin olmayı hayal etmişimdir, hala da öyleyim. Zamanında gündemde olan bir takım olaylardan dolayı da bu sözü nedense hiç unutamam.-

Ayrıca aynı kitabın son sözleri beni çok etkilemişti, şahsen çok sevdigim bir kitaptır da, herkesin okumasını da tavsiye ederim.

''Zararı yok, yarın daha hızlı koşacak,kollarımızı daha ileriye uzatacağız...Ve güzel ışıklı bir sabah... 

İşte bu sebeple asılıyoruz küreklere, durmadan geçmişe doğru sürüklensek de, akıntıya karşı ilerleyen teknelerimizde.''

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Canan Tan'ın Eroinle Dans kitabının son kısmı çok hoşuma gitmişti yıllar önce okuduğumda.

Buyrun;

“Yenildin eroin! Kabul et artık...

Acımasız çarmıhına germiştin beni. Çırılçıplak;

Kollarımdan, bacaklarımdan, buz gibi kapkara bir tahtaya çivilemiştin...

Tutsağındım!

Ama kurtuldum! Çekip kopardım bedenimi çivilerden.

Etlerim paramparça, kanlar içinde...

Bana güç veren neydi biliyor musun? Korkularım!

Evet, evet, yanlış duymadın; korkularım kırbaç oldu bana!

Umurumda bile değildi ölüm...Derdim seninleydi!

Bir kez daha yaşayamazdım aynı utancı.

Korkuların saplantıya dönüştüğü yer, bıçağın keskin yüzüdür! Biliyor muydun bunu?

O keskin yüzde, eski bölük pörçük ürküntü kırıntılarımı ezip geçen gerçek korkuyu tattım ben.

Seninle yeniden yüz yüze gelmek. Yeniden aynı batağa saplanmak...Kolumda şırıngayla, izbe bir köşede kasılıp kalmak. Gencecik bedenimi, kurban niyetine önüne sermek...

İşte beni, sürüklendiğim açmazdan çekip çıkaran gerçek korkularım!

Onları çok sevdim, dost oldum onlarla.

Korkularımın kırbacında yeniden can buldum.

Yüzümde şaklayan her darbe, BEN’i bana biraz daha yaklaştırdı.

Sancılıydı öze dönüşüm, dayandım...

Önce BEN’le barıştım, yeniden kendimi sevmeyi öğrendim.

Başardım! 

Özgürüm artık...

Dansımız bitti! 

Sonsuza dek susturuyorum orkestrayı...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

yerdenizde iki dörtlük beni çok etkiledi 

söz sessizlikte

ışık karanlıkta
yaşam ölürken
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca
EA nın yaratılışı

yerdeniz öykülerine baken bilir bir de

batıdan da batıda

arzın ta ötesinde
raks ediyor halkım
öteki rüzgarda

ruhların kaçışı anime inceleme kitabında miyazaki sempai nin görüşü 

çocukların geleceğine dair konuşmalar bana hep üzücü gelir çünkü çocuklar gelecekte sıkıcı yetişkinlere dönüşürler.oysa çocuklar anı yaşar.o anı yaşarken, her bir çocuk çocukluk dönemini yavaş yavaş geride bıraktır.yine de her zaman çocuklar ve çocuk kalanlar olacak

beyaz yılan animesinin miyazakiyi etkileyiş biçimi 

film şehri köhne bir kesmindeki eski bir sinema salonunda izledim.ruhumun derinliklerine kadar sarsılmış vaziyette, sokakta yağmaya başlayan karın altında sendeleyerek eve ulaştım.kadın kahramanın fedakarlığını ve samimiyetini gördükten sonra kendimi şok tuhaf ve acınası bir yaratık gibi hissettim bütün geceyi evimdeki ısıtmalı kotatsu masasına kapanıp ağlayarak geçirdim tüm bunları karşı karşıya kaldığım sınavların oluşturduğu baskı olarak görebilir ve hayatımdan bir kalemle kolayca silebilirdim... ama nasıl olursa olsun beyaz yılan üzerimde çok derin bir etki bıraktı ... filmdeki samimi ve saf havaya hayran kalmıştım

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.