Jump to content

Ne yapardınız?

Leath

Önerilen İletiler

Selam!

Şimdi yüzlerce kelime yazmak vardı ama kimseyi sıkmadan konuya gireyim. :) 

"Ne yapardınız?" sorusuyla sizden hayal gücünüzü zorlamanızı isteyeceğim. Sanki bir sosyal deney yapıyormuşuz gibi algılayabilirsiniz. Özellikle anime izleyen kitleyle izlemeyenlerin yaratıcılıkları arasındaki farkı merak ediyorum. Yakında bunun hakkında bir makale yazılma ihtimali var.  Her yorum teker teker incelenecek o yüzden  ne kadar içten ve uzun yazarsanız benim için o kadar değerli olur. 

Not:Sıkıcı gelirse en ilginizi çeken soruya cevap yazın. 

Konunun ömrü bir senedir. (Aralık 2015)

Aşağıda 3 tane klişemsi soru var. Bazıları garip, sıkıntılı, mantıksız gelebilir ama kendinizi ana karakter yerine koyup değerlendirirseniz çok sevinirim. 

Ne yaparsın???

A: Yavaş yavaş kendine geliyorsun. Aşırı derecede başın ağrıyor ve bilmediğin bir yerde olduğunu fark ediyorsun. Antika bir masanın üzerinde kendi dilinde (Türkçe)  yazılmış bir kağıt görüyorsun. Kağıdın üzerinde "Hatırlamaya çalışman ölümün olacaktır." cümlesini okuyorsun. Ve fark ediyorsun ki o ana kadar olan her şeyi unutmuşsun. 

B1: Gözlerini açtığında karşına ilk çıkan şey masmavi bir gökyüzü oluyor. Kendini çimenlerin üzerinde açık bir arazide buluyorsun. Her taraf yemyeşil ve doğayla iç içe. Bu yere daha önce hiç gelmemiş gibi hissediyorsun, nasıl geldiğini de hatırlayamıyorsun. Vücudunu yokluyorsun, üzerinde gündelik kıyafetlerin var, daha ayağa kalkmadın ama doğrulmak için ellerini toprağa bastırdığında otların eline batmasının sana acı vermesini garip buluyorsun. Sonra metalik bir ses duyuyorsun. Kafanı çevirdiğinde karşında orta çağ şövalyesi gibi giyinmiş bir kız/erkek (Cinsiyetini kendiniz belirleyin.) sana elini uzatıyor. 

B2. Az önce, tanımadığın bir kişi sana kılıç doğrulttu. Kılıcı boğazını kesecek şekilde salladığında ise refleks olarak kılıcı elini kopartmadan avucunun içinde tutabildin. Karşındaki kız/erkek şaşkınlıkla bakıyor. Onun yüzünde herhangi bir öldürme isteği kalmadığını fark ettin. Elin acımaya ve kanamaya başladı. Hava karanlık. Tek ışık kaynağın şu an sağ avucunda sivri kısmını tuttuğun kanlar içinde olan kılıç. Kız/erkek kaskatı kesilmiş ama hâlâ kılıcı tutmaya devam ediyor. 

Örnek Cevaplandırma: 

A: Kafayı yemeden geri otururum. Sakin olmaya bir şeyler hatırlamaya çalışırım. Önce odayı karıştırır, geçmişe ait bir şeyler bulmaya çalışırım. 

Camdan aşağıya atlarım.  XXXX  Olmaması gereken.

B1: Yüz ifadesine bakarım. Eğer kızın tuzak olduğunu hissedersem geri çekilir soru yağmuruna tutarım. Yaklaşmasına izin vermem. Tatmin olduktan sonra ise dediklerini yaparım. 

Çığlık atar, çimenlerde yuvarlanırım.  XXXX  Olmaması gereken. 

B2: Kılıcı bırakır geri çekilirim. Sol elimle kanayan yere bastırmaya çalışır bir yandan da kıza amacını sorarım. Şaşkınlığımı mümkün olduğunca gizler gerekirse savaşmayı bırakması için tehdit ederim. 

Elimi yalar sonra XXXXXXXXXXXXXXXXXX  Olmaması gereken. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A: İlk önce odayı araştırmaya başlarım sonra evi pek hatırlanacak bir şey bulamazsam sokağa çıkarım ve yerli halka beni tanıyorlar mı diye sorarım beni buraya gelirken görmüşler mi kiminle gelmişim gibi sorular sorarım eğer hiçbir şey bulamazsam bulunduğum yerin tarihini yakındaki haberleri falan araştırmaya başlarım çünkü benim hafıza mı kaybettirmişlerse ve notu hatırlama diye bırakmışlarsa kesin bir şeyleri değiştirecek bilgi edinmişimdir o notu bırakmasalardı benimle oyun oynuyorlar derdim ve beni bu eve bu şehre (köye) bırakmalarının bir sebebi olduğunu düşünürdüm ama o not her şeyi değiştiriyor kesin ama kesin önemli birisiyimdir ki benim hafızamı kaybettirmişlerdir o yüzden kimliğimi bulmak için büyük bir araştırma yaparım.

B1: Zaten hiçbir erkek şövalye şüpheli birine elini uzatmaz o yüzden karakteri kız olarak kurguluyorum,Nazikliğinden ötürü elini tutar ayağa kalkarım ismini sorarım ve beni tanıyor mu yada hiç beni bu diyarda görmüş mü diye sorarım büyük ihtimal bir sonuç alamam o kadar kolay değil.En yakın yerleşim alanına götürmesini rica ederim yoldayken de hangi yıldayız,bu diyar ne,nereye gidiyoruz,kral-padişah vesaire basit sorular sorarım ürkütmemek için.Yerleşim alanına gittiğimizde etrafı gözlemlerim kölelik gibi şeyler var mı ona göre devam ederim davranışlarıma.Borç olarak yemek ısmarlamasını rica ederim şövalyeden,yemek boyunca türlü türlü etrafta gözlemlediğim şeyleri sorarım en önemlisi de yakın zamanda gelişen olaylar-haberlerdir çünkü büyük bir gelişme varsa onu araştırıp acaba bende bu işin içinde miyim gibi sorular sorarım kendime kısacası yine araştırma yaparım kimliğim hakkında.

B2: O kadar güçlü bir reflekse sahip biriysem kesin kılıç ustası falanımdır o yüzden kılıç ustası gibi davranır ve şöyle söylerim herife "Kılıç tutmak şeref ister,şeref ise düelloda eşit şartlarda savaşılırsa şereftir" der ve kılıcı çevirip çekerek elime alıp ona doğrulturum neden bana saldırdığını sorarım cevabı alamazsam alana kadar işkence ederim isimleri öğrendikten sonra doğruluğuna inandıysam öldürürüm çünkü sağ bırakırsam öter.İsmi geçen şahsı ararım uzaktan izlerim ne işler çevirdiğini araştırmaya başlarım her şeyi öğrenirim tek tek kimlerle işbirliği yaptığını,gizledikleri şeyleri,amaçlarını öğrenmeye çalışır ve bir olay örgüsü kurar yavaş yavaş bir plan oluşturup tek kaldığı ana kadar beklerim ve atlarım içeri ıssız bir yere götürürüm şahsı ve neden ben diye sorulara başlarım ona da işkence yaparım bu işler öyle kolay değil bu  yüzden ona emir veren biri daha mutlaka olur ve o ismi de öğrenirim bu seferi diğer şahıs içinde aynılarını yaparım kısacası benim suçlu olmadığım bir konuysa hepsini öldürürüm boşuna kılıç ustası olup avucumuzla kılıç yakalamıyoruz :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A: önce kağıdı cebime atıp saklarım. sonra evde başka biri var mı diye araştırırım, biri varsa, her şeyi unuttuğumu çaktırmamaya çalışarak neler döndüğünü alamayı denerim :rolleyes: eğer kimse yoksa dışarı çıkarım genel olarak bulunduğum dönem, mekan araştırmasına girerim. gazete falan alırım bi yerden. hala hiç bi şey hatırlamıyosam güvenilir görünen birileriyle konuşup bilgi alırım  -_-

B1: Elini uzatan kişiyi (kadın ya da erkek farketmez ama erkek olarak kurguluyorum) geri çevirip kendim kalkarım. niye öyle giyindiğini ve neden burda olduğumuzu sorarım  -_-

B2: Kılıç nasıl ışık kaynağı oluyo anlamadım  :ph34r: neyse kılıcı, tutan kişiye doğru iterim, zaten öldürme gibi bi ifadesi kalmadıysa amacının ne olduğunu sorarım. bi daha sallarsa kılıcı elinden alırım  <_< amacını öğrenene kadar kılıcı ona doğrultup beklerim  B)

güzel konu, sevdim  ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kendimi bilim kurgu filminde gibi hissettim :D

A: İlk önce sakince otururum ve düşünürüm ve hiçbirşeye dokunmam, evi sessizce dolanırım bu arada bunu neden ve kimin yazdığını düşünürüm, yaşam standartlarım gereği hayatıma giren herkezin herşeyini bilirim, evi dolandıktan sonra dışarı çıkar ve saha araştırması yaparım :D

B: Karşımdaki kişinin elini tutar ve nerde olduğumu nasıl geldiğimi öğrenirim, ne için orada olduğumu öğrenirim ve ona göre kendimi ayarlar mücadele ederim.. "Heralde Roma'da Gladyatör oldum :)"

C: Önce kılıcı çıkarır kendimi güvenceye alırım (Erkek olarak kabul ediyorum). Adama bende karşılık veririm eğer etkisiz hale getirebiliyosam etkisiz hale getiririm ve amacını sorarım...

Ciddili güzel buldum ama bi türlü olayı sona bağlayamadım :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A: Hatırlamaya çalışmam bir yerlere gitmeye çalışırım kendiliğinden aklıma gelirse gelir gelmezse sil baştan :D
B1:çevreden odun falan alırım yaklaştırmamaya çalışırım
B2:Güvenini kazanıp beni güzenli bir yere götürmesini isterim sonra kılıç kalkan ne varsa alır kaçarım

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A : Panik olurum, ama sonra sakinleşip düşünmeye çalışırım. Sonuçta kim oldugumu da unuttuğum için kim oldugumu sorgularım. Kağıdı alıp evi dolaşırım, varlıgıma ait hissettigim şeyleri ararım. Bulamazsam dışarı çıkarım, temiz hava alır bir yerde oturup geçmişe olan sorgulamamı sonlandırırım. Daha kim oldugumu bile bilmezken geçmişimi aramam saçma olurdu. Eğer hatırlamam gereken bir şey olsaydı kağıtta o cümle yazmazdı diye düşünürüm, eğer geçmişim hayatıma mal olacak kadar kötü bir şey ise ihtiyacım yok diye düşünürüm. Fakat içim içimi yer, bir şey eksik kalır içimde. Kağıda bir kere daha bakarım ve merak duyguma yenik düşüp herşeyin başladıgı antik masaya geri dönerim.

B: Karşımda garip giyinmiş kişiye şüpheyle yaklaşırım, bunun bir şaka olup olmadıgını sorarım. Fakat biraz paniklerim, sonuçta nerede oldugumu veya nasıl buraya geldigimi bilmiyorum. Sonra kendim ayağa kalkar karşımdaki kişiye buranın nerede olup olmadıgını, buraya nasıl geldigimi sorarım. Kim oldugunu neden böyle giyindigini neden başımda durdugunu sorarım. Korkarım, paniklerim. Olayın saçmalıgına ve absürtlügüne gülerim. Ayrıca elimde olan acının bir halüsilasyon oldugunu düşünür o sırada öyle bir durumda üstünde durmaya değer birşey oldugunu düşünmem.

C: Çığlık atar- belki kriz geçirip- bunu yapan kişinin ben olmadıgını düşünürüm, ilk önce bana şaşkınlıkla bakan kişiye dönüp sonra elimdeki kılıcın ucuna bakarım. Beni öldürüp öldürmeme konusunda kararsız gibi görünsede ölmek istemedigimden beceriksizce saldırıya geçerim. Biri san saldırdıysa sende karşılık vermelisin. Tanımadıgım kişiye de dostça yaklaşacak degilim. Yaşadıgım korku veya acı, yaşadıgım olayın şoku ve heyecanı yüzünden hiç hissedilmedigi için ruhsuzca karşımdaki kişiyi kılıcın ucuyla şişleyebilirim. Tabi ben ölmeden isabet ederse :D 

Sorular garip olmuş, elimden geldigince cevaplamaya çalıştım :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A : Önce biraz korkarım , ama merakımdan dolayı öncelikle kağıdın her tarafını incelerim . Başka bir ipucu bulabilir miyim diye :D . Ardından Odayı tararım , duvarları incelerim , dokunurum , zemini de aynı şekilde . Tavana sadece bakarım (boyum yetişmez XD) . Birşey bulsam da bulmasam da bebekliğimden itibaren birşeyler hatırlamaya çalışırım . Masayı incelerim .... Ne bulduysam cılkı çıkana kadar incelerim . Hatırlamam şart geçmişimi !

B1: Erkek olarak kurguladığım kişiye bir süre bakarım , el uzatmam ona ve hiçbir şey demeden kalkarım ayağa . Onu görmezden gelirdim ama yine de meraktan ona neden öyle giyindiğini sorardım .

B2: Ona sert sert bakarım , kılıcı tuttuğum gibi çeker alırım , onun boğazını keser...(yok vazgeçtim , o kadar cesaret yok bende , yazık) . Korkudan gözlerim yaşarır , eğer karşımdaki kişi bana şüpheli bir harekette bulunursa ne yapacağım belli olmaz . :crying3-onion-head-emoticon:  Bu kadar korku yeter bana akşam akşam ! Hem , ne diye ayaktayım ben öyle bir zamanda ?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A:kağıt da ki el yazısına bakarım ardından kendimi koruyabileceğim eşyalar ararım karşımdakilere sanki biraz içmişim de başım ağrıyormuş numarası yaparım gizlice benim geçmişi unuttuğumu belli etmeyen kaçamak sorular sorarım küçük ayrıntılara ( hangi ellerini kullandıkları benimle konuşurken yaptıkları hareketler falan) kasabada ve  evde ki eşyalara dikkat ederim ayrıca olaylara hercule poirot tarzı bir yaklaşım seyrederim eğer ya da saldırıya falan uğrarsam da evden aldığım eşyaları kullanırım 

B:erkek şovalye nin beni kaldırmasına izin veririm ardından ondan burası hakkında gündelik bilgiler almaya çalışırım bir hana gitmeden önce bana bir silah vermesini isterim vermezse ve bana saldırmaya çalışırsa geri sıçrar boynumda ki atkıyla tepesine çıkıp onu boğarım ve silah ve kıyafetlerini alırım en yakın kasabada zırhtan kurtulur yerine yerel kıyafetler alırım insanların dedikodularıyla etrafı öğrenirim eski bir silah ustasıyla anlatır kılıç kullanmayı öğrenirim ardından şovalye nin kılıcını satar kendime kaliteli palalar alırım kılıçtan ötürü peşime düşen şovalyeleri yenerek isyancılarla karşılaşırım onlarla birlikte krala meydan okurum

B1:savunma pozisyonuna geçerim ardından elbisemi yırtarak elimi sararım kim olduğunu burasının neresi olduğunu sorarım sonra beni üste götürmesini ama ondan önce silah vermesini isterim silahı alıp onunla üste gittiğimizde yol boyunca takınmış olduğum soğuk ve mesafeli davranışlarımı sergilerim umarsız kendini beğenmiş bir şovalye bana meydan okursa onu yere yıkarım ardından işime gelirse onlara yardım ederim gelmezse üstü yakar ve aranan bir suçlu olurum ardından kiralık katil olurum

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

A: önce bi kendime gelirim daha sonra etrafı kolaçan ederim hiç kimse yoksa kendime bakarım bir şey var mı diye daha sonra kağıdı alıp polise giderim, parmak izi bırakacak kadar aptalsa notu yazan kişi parmak izini kayıtlarda aratıp şahsın kim olduğunu bulabilirim.

B1: gözlerimi açıp göyüzünü görünce bi rahatlarım fakat tepki vermem ilk başta daha sonra yerden kalkmadan evvel bi etrafa bakarım elime batan otlardan sonra bi anda bomboş bi arazide uyanınca karşımda zırhlı birini görürsem bi paniklerim mesafe koyarım araya  :bike-onion-head-emoticon:

B2:Bir süre bende şaşkınlıktan kalırdım ardından can havliyle kılıcı ondan alır veya almaya çalışırdım kılıcı alınca da ona bazı sorularım olurdu

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.