Jump to content

Weeaboo'lar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mireille

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar, öncelikle bilmeyenler için weeaboo kelimesini açıklayayım;

Weeaboo, animelere, mangalara, japon müziklerine ve japonya'ya, japon kültürüne kısaca japonya ile ilgili olan her şeye takıntılı olan kişiler için kullanılır. Weeaboo'lar genelde günlük konuşmalarında japonca kelimeler kullanarak konuşurlar. Kawaii, kokoro, sugoi, desu gibi. İsimlerin sonuna "-chan, -san" eklerini koyarak konuşurlar. Kısaca japonmuş gibi davrananlara denir. Bazen kendini otaku olarak görenlere de denir.

Genelde insanlar weeaboo'ları pek sevmedikleri için, ben de buradakilerin fikirlerini almak istedim. Umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır :)

Burada da Otaku'lar ve Weeaboo'lar arasındaki farkları anlatan bir resim var;

7V8N1Y.jpg

Çevirisi:

Otaku

-Animelere sevgilerini ölçülü olarak gösterirler.

-İnsanlar animelere ilgi göstermedikleri zaman anlayış gösterirler.

-Anime hakkında espri ve eleştiri yapabilirler.

-Düzgün bir gramer ve yazım kullanırlar.

Weeaboo

-Animenin dünyadaki en iyi şey olduğunu düşünürler, görsel medyayı eleştirirler, özellikle batı animasyonlarını. (Disney filmleri vb.)

-Japonya'yı kutsal bir bölge olarak görürler.

-Japonya hakkındaki tüm bilgileri animelerden gelir, özellikle dil hakkındaki bilgiler.

-Havalı gözükmek için sürekli "Kawaii" kelimesini kullanırlar.

-Yorumları hatalı gramer ve yazım içerir.

-Son cümleyi karşılayacak bir cümle bulamadım, üzgünüm :D Aşırı derecede rahatsız ediciler gibi bir anlamı var :D

Ben weeaboo'lardan pek hoşlanmıyorum, çok abartıyorlar her şeyi ve bazen gerçekten de rahatsız edici oluyorlar.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Weeaboo'ları seviyorum ben, komik oluyorlar :D Hani bu kelime her ne kadar japonları ve kültürlerini taklit eden insanlar için kullanılsa da günümüzde bunu farklı ülkeler için yapanlar da yok değil, açıkçası ayrı ayrı hepsine isim takmaya gerek oldugunu düşünmüyorum :D 

Ayrıca her ne kadar weaboolar ile otakuları kıyaslamış olsan da japonlara göre buradaki çoğu kişinin 'otaku' olabilecek kadar animelere bağımlı oldugunu düşünmüyorum. 

İki kelimenin de bizim gibi keyif için anime izleyenler üstünde kullanılması hoşuma gitmiyor. Basit anime seven izleyen insanlarız sadece :D 

Abartıp kimseyi aşşağılamak istemem yani, ben çok anime severim/izlerim ben otakuyum, sen Japonlara takıntılısın sen animeyi cidden sevmiyorsun weeaboo'sun diyemem, demem de. Saçma çünkü.

Bunu kendi keyifimiz için yapmıyor muyuz sonuçta? :D Başkası ne izlemiş ne demiş umrumda degil ki. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aynen haklısın. Ben sadece çok abartanları sevmiyorum, otakuları falan da pek bilmem açıkçası gerçekte hiç tanışmadım onlardan biriyle :D Sadece animelerden, mangalardan falan biliyorum. Tabi japonya'da dışlandıkları da bir gerçek. Aslında şu da var, bizim gibi basit anime izleyicileri de weeaboo diye dışlıyorlar bazı insanları :D Özellikle facebook'ta herhangi bir anime grubuna üyeyseniz fark etmişsinizdir zaten, oralarda çok geçiyor mevzusu. Ben de orada fark edince konuyu açtım. Bence de en iyisi basit ve abartmadan izlemek :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tabi buda bir insan tipi hor görmem-görmemek lazım çünkü zamanla değişeceklerdir kendileri anlamsız bulacaklardır bu kadarını :D bende kendime Otaku derim çünkü animeleri severim,kurgusunu çok severim,televizyon izleyeceğime rastgele bir animeye tıklar izlemeye başlarım en azından ürün yerleştirme yok varsa da Japon ürün yerleştirmesi olduğu için fark etmeyiz :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kendimi weeaboo sanıyordum (telefon rehberimde herkesi saygı eklerine göre kaydetmiştim ve Japonya'ya aşırı ilgiliyim) ama bu özelliklere ve tanıdığım birkaç insana bakınca gayet normal bir hayran olduğum kanısına vardım. Önceden otakunun weeaboodan daha beter olduğunu sanıyordum ama bakıyorum ki öyle değilmiş. Yine tanıdığım birkaç kişiye bakınca sanırım weeaboolar fazlaca abartıyorlar daha doğrusu dışa vuruyorlar. Açıkcası ben anime izleyip manga okuduğumu herkesin bilmesini istemiyor, sormadıkları sürece anlatmayı tercih etmiyorum. Sorduklarındada üstelemedikleri sürece kısa cevaplarla karşılık veriyorum ama bazıları ille anime izlediğini tüm dünya duymalı, bilmeliymiş gibi davranıyor. Sanırım bunlara weeaboo deniyor. Eğer durum buysa, weeaboolardan pek hoşlanmıyorum sanırım.   :cool-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kendimi weeaboo sanıyordum (telefon rehberimde herkesi saygı eklerine göre kaydetmiştim ve Japonya'ya aşırı ilgiliyim) ama bu özelliklere ve tanıdığım birkaç insana bakınca gayet normal bir hayran olduğum kanısına vardım. Önceden otakunun weeaboodan daha beter olduğunu sanıyordum ama bakıyorum ki öyle değilmiş. Yine tanıdığım birkaç kişiye bakınca sanırım weeaboolar fazlaca abartıyorlar daha doğrusu dışa vuruyorlar. Açıkcası ben anime izleyip manga okuduğumu herkesin bilmesini istemiyor, sormadıkları sürece anlatmayı tercih etmiyorum. Sorduklarındada üstelemedikleri sürece kısa cevaplarla karşılık veriyorum ama bazıları ille anime izlediğini tüm dünya duymalı, bilmeliymiş gibi davranıyor. Sanırım bunlara weeaboo deniyor. Eğer durum buysa, weeaboolardan pek hoşlanmıyorum sanırım.   :cool-onion-head-emoticon:

Evet tam olarak böyle oluyorlar :D O yüzden biraz rahatsız ediciler, çok da iyi bir şey değil sanırım weeaboo olmak.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

weeboo'yu açıklayan kısımda en son -her zaman herkesi inanılmaz sinir ederler yazıyor.

geçen inanılmaz gıcık olduğum fairy tail'in şu son filler'ına saydırıyordum neden gıcık olduğumla ilgili (ki kendimi çok haklı görüyorum) ordan çıktı bi tanesi beğenmiyosan izleme de bence çok güzel de bayılıyorum da gibisinden sayıklıyor. zaten sinirliydim daha da sinirlendirdi. sonra naptım hatırlamıyorum boşuna sallamiyim kapıyı kırdım falan diye :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben de pek hoşlanmıyorum. Konuşmalarında kullandıkları kelimeler falan pek umurumda değil ama kendi sevdikleri şeyi en mükemmel anime olarak görmeleri, diğerlerini kötüleyip sevdikleri animenin bariz hatalarını kabul etmemeleri bazen sinirlendirebiliyor  -_-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyeceğim galiba. :D

Şu ana kadar hiç weeaboo ile karşılaşmadım açıkçası veya otaku -gerçek hayatta yani-

Aralarındaki fark yukarıda yazıldığı gibi birinin daha obsessive olması.

Yani ne bileyim çok seviyordur, sevebilir ama beni pek ilgilendirmiyor açıkçası.

Nasıl mutlu oluyorsa öyle davransın. :)

Bazen ben de arkadaşlarımın isimlerinin sonuna -chan, -kun ekliyor ve mata ne, arigatou gibi ifadeleri kullanıyorum açıkçası :'c  :confused-onion-head-emoticon:  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.