Jump to content

"Anime bir hataydı."

ame

Önerilen İletiler

Ben de bunun farkındayım galiba anlatmak istediklerimi tam anlatamadım. Tüm animelere kötü demiyorum belki demiş de olabilirim ama o anlamda demedim.. Hayatımı etkileyen onca anime serisi var çok sevdiğim. Anime izlemeden önceki halimden çok farklıyım nasıl animelerin hepsine hata diyebilirim. Benim yazımda kastettiğim animeler belli animeler zaten. Anlatmak istediğim şey anime izlerken biraz düşünmemiz gerektiği bize kattığı şeyler neler diye.

Böyle bir dönemde yaşarken farkında olmadan bizi etkileyen çok şey var. Bu forumdakiler için de anime bunların başında gelir. Anime izlerken sadece bunlara biraz dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum ve bunu belirtmek istedim. İlgin için teşekkür ederim bu yazıyı yazınca rahatlamaktan çok daha da sinirlendim galiba ama neyse :D

Anlatmak istediğin şu değil mi yani en azından ben böyle anladım diyelim ; Kızların obje olarak kullanılması. Yani doğru aslında bakarsan orda haklısın bi High School DxD animesini ecchisi için izler insan aksiyonu için değil... Zaten sana hak veriyorum zaten günlük yaşantımızdaki olaylar yani kadına şiddet olsun, cinsellik olsun falan bu tarz şeylerle dolmuş taşmış durumda her gazete okuyuşumda karşıma çıkan şeyler bunlar. Birde animelerde böyle olunca sinirlerine hakim olamamışsın bence. Kendini fazla sıkma ve animelere karşı bi tavır alma, emin ol ki seni bu sorunlardan kurtaracak çok güzel, sağlam seriler var. Saçma sapan seriler yerine onları izle, tanıdıklarından yorum almaya çalış. Spoiler yeme tabi spoilere karşıyız. 

Neyse dediğim gibi, anlık bi sinir patlaması insana herşeyi yaşatır ama kendini fazla üzme, sinirlenme. Onlara belediye baksın sen kendine bak gerisini boşver. ^^ 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 52
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhaba arkadaşlar uzun süredir anime izlemiyordum ve tekrardan başladım. Sonra yine evde Japonca bağırarak kapıları tekmelemeye başladım. Bir kaç gün önce Hayao Miyazaki'nin "Anime bir hataydı çöplük

Sorun şu... Anlattığın şeyler sadece animelerde değil Gülşahcığım :( Bu dünyada Spartacüs ve neydi o çok ünlü dizi Attack of Titans mıydı baştan aşağı iğrenç cinssellik ve şiddet içeren çok tutan yapı

İlk diyeceğim Miyazaki ustanın bu lafı ile ironi yaptığıdır. Seninde dikkat çektiğin gibi animelerin ve anime sektörünün bu hale gelmesi, popüler kültürün ve kapitalist sistemin kurbanı olmasına içerl

Düşünceni anladım ben şuan anime izlemek yerine ders çalışsam whuu adamım şuanki lisemi sollarım ben :D ama mutlu olamam neden biliyor musun animeleri izleyince daha çok insanları anladım daha ısındım tabi dışarı çıkıp insanlarla birlikte olmadıkça bunun ne faydası var diyebilirsin :D 2D insanlar ve olaylar daha iyi gelir bana ondan asıl yaşantımdakileri yargılarım ama farklı olduğumu hissederim hayal dünyasında yaşadığım için değil bir erkek hakkında konuşmak yerine (tenefüste kızların yaptığı şey genel olarak ) anime izlerim evet ecchi çok izlerdim ben artık insanların beyinleri ile yaptıkları animeleri izlemek daha mantıklı geliyor bana :D ne de olsa hayallerimiz bizi hayata bağlıyor değil mi ? farklıyız düşünce sistemimiz farklı işliyor ki zaten dünya farklı olana karşı :D hiçbir şeye çok bağlanmamak en iyisi gerçi sadece animeler değil bir anime izleyip etkilenip gerçek hayata körü körüne yansıtmaktan bahsetmiyorum onu hangi akılla yapıyorlarsa çoğu haberlerde duyduğum gibi çizgi film izleyip kardeşini öldürdü :/ anime benim hayatımdan pek bişi almadı gerçek hayattan bişi kaybettiğimi düşünmüyorum ne de olsa yalanlarla yaşamaktansa kendi oluşturduğum yalan dünyaya adepte olmak , daha iyi geliyor ama bu konuyu seninle tartışmak isterim :D

İşte madem kendi hayal dünyamızda yaşamayı seviyoruz kötü olan şeyleri normal olarak karşılamamalıyız bence. Ben de anime izlemesem başka bir şey yapardım anime izlemekten pişman değilim zaten bunu anlatamadım galiba.Sadece animeleri izlerken biraz da düşünmeliyiz madem kendimizi o dünyaya kapatmak istiyoruz ben böyle düşünüyorum . Zaten demiyorum burdan biri anime izledi diye gidip birini öldürecek Ama zaten kötü bir insan varsa bu onu körükleyebilir. Madem doğru olmayan şeyler var bunları normal gibi karşılamayalım bunlara alışmayalım bu şeyler hep olabilir animeler böyle olabilir hep olabilir. Ama ben büyüttüğümü de düşünmüyorum. Dünyada onca kötülük var tamam ama bu kadar var diye bunlar doğru mu 

sen çok etkilenmişsin gerçekten ya da bi şekilde sevmediğin kısımlara çok odaklanmışsın.

başıma gelmedi ama duyduklarım ve gördüklerimle gerçek hayat aslında animelerdekinden fazla kötü şey içerebiliyo bazen belki de çoğu zaman.

Animelere yansıtılan insan duyguları zaten ,bu duyguları animeler yaratmadı bu açıdan bak.

.Gerçek hayat seni yalnış yola saptırmasın animeler hiç saptırmaz

Kötülük tohumu animelerden gelmiyo. 

Anime izlemek seni kötü biri yapmaz. Zaetn senin eleştiri yeteneğin sana yalnış gelenleri  ayırt ettirmiş değill mi.

bence aksine animeler daha geniş düşünen daha duyarlı insanlar yaratabilir.Nerden bakıcağını bilmen gerek. Düşün bunları bence 

animeleri suçlamadan önce. İzlediğin güzel şeylere bi nevi haksızlık bence bu bütün animeleri değerlendirme şeklin.

Çok etkilenmem güncel olaylar ve buna bağlı olarak bazı insanların tepkisi ve ülkeme dünyaya ve insanlara öfke duymam. Bu çağda insanların yapımlardan farkında olmadan çok etkileniyor kötü olan biri etkilenip yaptığı şeyleri doğru sanabilir. Ben demiyorum ki anime herkesi kötü yola saptırır. Kötü yolları normal gibi gösteren animeler var bunlardan etkilenebilir.

İzleyen kitle o kadar büyük ki, bizim gibi düşünen küçük toplulukların pek fazla önemseneceğini sanmıyorum. Sen animeleri ders çıkarmak için izliyosun ama yapılan çoğu animenin para kazanmaktan başka amacı yok. Görüyosun işte son zamanlarda çıkan serileri.

Evet haklısın zaten ben de hadi arkadaşlar herkes birbirini sevsin çiçekler böcekler :) demiyorum. Şiddet her zaman var. Sanki olmazsa da olmaz insanların doğasında var gibi. Benim bahsettiğim durumlar abartılı şeyleri normal olarak görmememiz gerektiği. Evet para kazanmaktan başka amaçları yok bunu kabul etmek istemesem de insanların beklentisini karşılamak için yapılıyor ve insanların beklentileri bu kadar yavan şeyler..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İlk diyeceğim Miyazaki ustanın bu lafı ile ironi yaptığıdır. Seninde dikkat çektiğin gibi animelerin ve anime sektörünün bu hale gelmesi, popüler kültürün ve kapitalist sistemin kurbanı olmasına içerliyor tahminim. Çünkü böyle harika seriler yaratan birinin, böyle yüzeysel bir laf edeceğine inanmıyorum, altında derin bir anlamı ve eleştirisi vardır.

Vurdulu kırdılı ve ecchi seriler işin eğlencesi yani zurnanın son deliği anime işinde.

Animelerdeki felsefi, devrimci, ütopik ve distopik şaheserlerde var. Çocukların ve gençlerin çoğu bu tür şeyleri takmadığı veya ilgilenmediği için ön plana çıkamıyor.

Annenin dediği gerçek hayattan kopma değil, hayallere dalma oluyor. One Piece'de teach'in dediği gibi "İnsanların hayalleri asla bitmez". Animeler olmasada insanlar hayaller ve ütopyalar alemine dalacak. Büyük düşünürlerin çoğuda bu özellikleri sayesinde büyük olmadılar mı, dünyayı etkileyen sistemler ve düşünceler üretmediler mi.

Hatta tam tersi, bu düşünceler ve hayaller ile gerçek hayatta daha sağlam durursun ve bir şeyleri değiştirmek istersin, bu hayallerin sana güç verir.

Son olarak diyeceğim, izlediğin anime ve anime türleride önemli, işlenen konuda önemli.

Hotaru no Haka - Ateşböceklerinin Mezarı animesi gibi savaşların gerçek yüzünü gösteren...

Bir Matrix filminin esin kaynağı olmuş, ona öncülük etmiş "Ghost in the Shell" gibi animeler...bir Psyco-pass, aynı şekilde eve no jikan...ilerideki insan hayatına ışık tutan ve bu konuda düşünmeye iten.

Berserk gibi, Bir adamın hayalleri uğruna neleri yapabileceğini, nasıl değişebileceği, çaresizlik, ihanet, dostluk ve aşk'a aslında nasıl farklı gözle bakılabileciğini gösteren seriler...

Aoi bungaku gibi, insanların iç dünyaları ile olan çekişmelerini yansıtan.

Kino no tabi the beautiful world, xxxholic, Mushishi gibi mevlana vari öğüt verici hikayeler içeren seriler.

Colorful, Wolf's Rain, Komşum Totoro, Princess Mononoke, Ruhların Kaçışı, Now and then here and there, Jin-rou, Memories, Paprika, Perfect Blue, Roujin Z, Sakasama no Patema, Paranoia Agent, Serial Experiments Lain, Shinsekai Yori, No.6, Tokyo Godfathers gibi serilerden feyz alacaksın, hadi yine iyisiniz anime öneriside yaptım sizlere :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ya herşey kişide bitiyor.

Bence anlattıklarına bakılırsa bu aralar biraz animeleri gerçekliğe bağlamışsın gibi geliyor.

Benim ailem animeye başladığımı ilk öğrendiklerinde çizgi film mi izliyorsunda demişlerdi.Çoğu anime dışında kalan insana göre bu tarz şeyleri izlemek bir kaçış modeli.

Animelerde esas oğlan kızı kapıyor diye dünyayı kurtarıyor diye kalkıpta bir psikoloji okuyan sana dönüp içinde bir yerlerde bu duyguları yaşamak istiyorsun diyebilr.

Animeleri günlük hayattan kaçmak için izliyorsunuz demeleri o kadarda yanlış birşey değil.Sınav zamanı kalkıp izlemem mesela sınava çalışma isteğimin olmamasıdır.Kalkıpta paso takip ettiğim bir karakter için özeniyorsun demeleri yanlış olmaz.Çünkü bu böyledir.

Ama burda ayrılması gereken şey şurası bence.

Ben kalkıpta özeniyorsam ne olmuş sorusunu soruyorum ?

Hayatımıza giren filmler ,diziler,oyunlarda buna örnek.Çoğumuz ne kadar vahşi olsa bile kalkıp bir zombienin kafasını parçalamak istemez ki ? Yada kılıç sallamak ? Animelerdeki gibi olmak...

Kalkıpta kendini normal yaşadığın hayattan soyutluyorsan,yapman gerekenleri yapmıyorsan buna saplantı denir.Ve evet gerçeklikten kaçıştır bana görede...

Ama birde çooooooook büyük bir faktör var ...Hayal gücü...

İnsanın hayal gücü kendi sınırladığı kadardır.Kalkıpta sınav zamanı anime izliyorsam bu sınavdan kaçıştır hayattan değil.Ve işin sonunda kendimin hatasını görebiliyorsam bu hala dönülemez noktaya gelmediğimin göstergesidir.

En verimlisi en oluru günlük işlerin ve sorumlu olduğun görevlerin ile yapmak istediklerinin arasına bir çizgi çekmendir.Sınava adam gibi hazırlanmışsam geri kalan zamanımda ister hayalimde dünyayı kurtarırım istersemde aklımda kendi hikayemi kendim yazarım.O ayrımı adam akıllı yaptıktan sonra sana karışamazlar.

Ben animeleri eğlence için izliyorum.Kalkıp bir aksiyon animesinde ölenlerleri görüp etkilenmiyorum.Bir Ecchide kızla oğlanın yaklaşması normal geliyor.Okullarında festival yapmaları normal geliyor...

Sebeb onların Japon olup farklı bir zihin ve eğiteme sahip olmaları...Ben aklımda bu ayrımı tam oturttuktan sonra gerisi sadece izleyip izlememene kalıyor :)

.( He ölüm olayını şöyle açayım ayrı parantez olarak, bazen vahşet cidden abartılıyor evet.Anime örneği vermicem ama son zamanlarda vahşet arttı malesef.Bazılarıdan bende etkileniyorum.Ve hani insan düşünüyor ben bu olgun yaşımda böyleysem benden küçükler izlerse e düşünür diye.Buraya bazı animelerin yaş sınırlaması olmalı şeklinde söyleyebilirim.Kalkıpta bi 10-15 yaş grubundaki küçüklerimin kan ve vahşet animelerini izlemelerini istemem.Kan kanı doğrumaz ama duygusuzlaştırdığı kanıtlanmış bir gerçektir bilimadamlarınca..)

Aksiyon oyunları oynayıp gerçekte öldürenler yada Pokemon izleyip atlayanlar falan.Bunlar aslında zihinlerinde ayrımı tam oturtamayanlar...

PS: Sana tavsiyem,animeyi bırakmak senin kararın lakin izlediklerinin aslında hayal ürünü olduğunu kendine benimsetmen ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anime izlemeyi ve animelerde olan biteni yaşamında uygulamayı iş edinmiş kaç kişi vardır bilmiyorum... Sonuçta anime karakterlerinden etkilenerek pencereden atlayan çocuğu çoğumuz biliyoruz... Yalnız bir şey daha var ki anime dünyasında geçen şeyler içinde yaşadığımız reel dünyadan farklı şeyler, bunun yanında içinde yaşadığımız dünya ile alakalı olarak doğru yönde etkileneceğimiz animeler de yok diyemem tabii. Bakuman'ı buna en iyi örneklerden biri olarak verebilirim ya da Barakamon'u. Aklı başında kimse bir binanın 25. katından atladığında ölmeyeceğini düşünmez ama ideallerini gerçekleştirmek için canla başla çalışabilir. Bazı animelerdeki gibi öldükten sonra dirilemez, bir kalenin surlarından atlayamaz ama bazı animelerdeki gibi dostunun yanında olmanın önemini, ailesinin kendisini sevip koruyacak insanlar olduğunu görebilir. Bu sektördeki her tür birbirinden farklı. Sonuçta bu dünyada o çok hoşlandığı kişi ile olan işler shoujo animelerdeki gibi olmuyor. Anime izlerken hayattan kaçmamalı insan.

Uzunca bir süredir anime izlerim ve bir animeye başladığımda eğer yapacak başka bir işim varsa önce onu bitiririm ki içim rahat vicdanım rahat o animeye kendimi kaptırabileyim. O dakikalar boyunca kafamdaki hayal dünyasını biraz daha genişletebiliyorum, gülüyorum, ağlıyorum, seviniyorum, vay canına diyorum ama bunları gerçek hayatta aramak gibi bir rüya aleminde değilim; ki hiç birimiz olmamalıyız. Ecchi izlemem bir iki taneden sonra ciddi bir karşıtlık edindim. İzleyen çok arkadaşımız var fakat zannetmiyorum ki komşularının 9 yaşındaki kızını ya da sınıflarındaki ön sırada oturan arkadaşlarını o şekilde hayal etsinler...! Edenler varsa da bir psikoloğa görünmeli acilen. 

Kısacası tüm animeler sadece şiddet ve cinsellik içeren yayınlar değil, aynı zamanda sevgi, arkadaşlık, aile gibi kavramları da içeren yayınlardır. Sen 16 yaşında animelerin bu gibi etkilerinden şikayet ederken senden yaşça büyük ya da eşit insanlar TVlerde yayınlanan daha nice film dizi vb den etkilenerek neler yapıyorlar. Sorun izlenen yapımla beraber izleyen kişiye de bağlı diye düşünüyorum. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben animelerin insanları okadar kötü etkilediğini düşünmüyorum. Tamam hentai sınıfı sapkın bir tür ve izlenmemesini tavsiye ediyorum herzaman, ayrıca bazı aşırı ecchileride tabi :) Ancak diğer türlerde benim izlediklerimde bu zamana kadar psikolojimi bozan hiçbir anime görmedim. Uzun zaman önce forumda konusunu açmıştım neden anime izliyoruz diye. Her zaman söylemişimdir animeler izleyicilerine her daim gizli mesajlar verirler. Eğer iyi takip ederseniz sizde anlarsınız, çünkü animeleri izlememizde ki en büyük ortak neden duyguları güzel yansıtmasıdır. Mesela aşkın en saf ve güzel halini ben sadece animelerde görmüşümdür, bunun haricinde arkadaşlığı ve yardımlaşmayı da bu gibi birçok güzel şeyleri bizlere verirler ve bizede örnek olurlar :) Ben hiçbir zaman anime izlediğim için pişmanlık duymadım ve bence sizde duymamalısınız.. ^_^

Edit: Bu arada bazı arkadaşların ecchi türünü kötülediğini görüyorum. 3672. kez söyleyişim ecchi'yi hentai ile karıştırmayalım. Hele bazı arkadaşlar ecchi fc'de gelipte anime önerisi isteyip sonra başka konuda ecchi'den nefret ettiğini dile getirmesi yokmu... Neyse onlar kendilerini biliyorlar. Umarım fc'de karşılaşmayız ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İlk diyeceğim Miyazaki ustanın bu lafı ile ironi yaptığıdır. Seninde dikkat çektiğin gibi animelerin ve anime sektörünün bu hale gelmesi, popüler kültürün ve kapitalist sistemin kurbanı olmasına içerliyor tahminim. Çünkü böyle harika seriler yaratan birinin, böyle yüzeysel bir laf edeceğine inanmıyorum, altında derin bir anlamı ve eleştirisi vardır.

Vurdulu kırdılı ve ecchi seriler işin eğlencesi yani zurnanın son deliği anime işinde.

Animelerdeki felsefi, devrimci, ütopik ve distopik şaheserlerde var. Çocukların ve gençlerin çoğu bu tür şeyleri takmadığı veya ilgilenmediği için ön plana çıkamıyor.

Annenin dediği gerçek hayattan kopma değil, hayallere dalma oluyor. One Piece'de teach'in dediği gibi "İnsanların hayalleri asla bitmez". Animeler olmasada insanlar hayaller ve ütopyalar alemine dalacak. Büyük düşünürlerin çoğuda bu özellikleri sayesinde büyük olmadılar mı, dünyayı etkileyen sistemler ve düşünceler üretmediler mi.

Hatta tam tersi, bu düşünceler ve hayaller ile gerçek hayatta daha sağlam durursun ve bir şeyleri değiştirmek istersin, bu hayallerin sana güç verir.

Son olarak diyeceğim, izlediğin anime ve anime türleride önemli, işlenen konuda önemli.

Hotaru no Haka - Ateşböceklerinin Mezarı animesi gibi savaşların gerçek yüzünü gösteren...

Bir Matrix filminin esin kaynağı olmuş, ona öncülük etmiş "Ghost in the Shell" gibi animeler...bir Psyco-pass, aynı şekilde eve no jikan...ilerideki insan hayatına ışık tutan ve bu konuda düşünmeye iten.

Berserk gibi, Bir adamın hayalleri uğruna neleri yapabileceğini, nasıl değişebileceği, çaresizlik, ihanet, dostluk ve aşk'a aslında nasıl farklı gözle bakılabileciğini gösteren seriler...

Aoi bungaku gibi, insanların iç dünyaları ile olan çekişmelerini yansıtan.

Kino no tabi the beautiful world, xxxholic, Mushishi gibi mevlana vari öğüt verici hikayeler içeren seriler.

Colorful, Wolf's Rain, Komşum Totoro, Princess Mononoke, Ruhların Kaçışı, Now and then here and there, Jin-rou, Memories, Paprika, Perfect Blue, Roujin Z, Sakasama no Patema, Paranoia Agent, Serial Experiments Lain, Shinsekai Yori, No.6, Tokyo Godfathers gibi serilerden feyz alacaksın, hadi yine iyisiniz anime öneriside yaptım sizlere :)

Ya herşey kişide bitiyor.

Bence anlattıklarına bakılırsa bu aralar biraz animeleri gerçekliğe bağlamışsın gibi geliyor.

Benim ailem animeye başladığımı ilk öğrendiklerinde çizgi film mi izliyorsunda demişlerdi.Çoğu anime dışında kalan insana göre bu tarz şeyleri izlemek bir kaçış modeli.

Animelerde esas oğlan kızı kapıyor diye dünyayı kurtarıyor diye kalkıpta bir psikoloji okuyan sana dönüp içinde bir yerlerde bu duyguları yaşamak istiyorsun diyebilr.

Animeleri günlük hayattan kaçmak için izliyorsunuz demeleri o kadarda yanlış birşey değil.Sınav zamanı kalkıp izlemem mesela sınava çalışma isteğimin olmamasıdır.Kalkıpta paso takip ettiğim bir karakter için özeniyorsun demeleri yanlış olmaz.Çünkü bu böyledir.

Ama burda ayrılması gereken şey şurası bence.

Ben kalkıpta özeniyorsam ne olmuş sorusunu soruyorum ?

Hayatımıza giren filmler ,diziler,oyunlarda buna örnek.Çoğumuz ne kadar vahşi olsa bile kalkıp bir zombienin kafasını parçalamak istemez ki ? Yada kılıç sallamak ? Animelerdeki gibi olmak...

Kalkıpta kendini normal yaşadığın hayattan soyutluyorsan,yapman gerekenleri yapmıyorsan buna saplantı denir.Ve evet gerçeklikten kaçıştır bana görede...

Ama birde çooooooook büyük bir faktör var ...Hayal gücü...

İnsanın hayal gücü kendi sınırladığı kadardır.Kalkıpta sınav zamanı anime izliyorsam bu sınavdan kaçıştır hayattan değil.Ve işin sonunda kendimin hatasını görebiliyorsam bu hala dönülemez noktaya gelmediğimin göstergesidir.

En verimlisi en oluru günlük işlerin ve sorumlu olduğun görevlerin ile yapmak istediklerinin arasına bir çizgi çekmendir.Sınava adam gibi hazırlanmışsam geri kalan zamanımda ister hayalimde dünyayı kurtarırım istersemde aklımda kendi hikayemi kendim yazarım.O ayrımı adam akıllı yaptıktan sonra sana karışamazlar.

Ben animeleri eğlence için izliyorum.Kalkıp bir aksiyon animesinde ölenlerleri görüp etkilenmiyorum.Bir Ecchide kızla oğlanın yaklaşması normal geliyor.Okullarında festival yapmaları normal geliyor...

Sebeb onların Japon olup farklı bir zihin ve eğiteme sahip olmaları...Ben aklımda bu ayrımı tam oturttuktan sonra gerisi sadece izleyip izlememene kalıyor :)< :)>

Aksiyon oyunları oynayıp gerçekte öldürenler yada Pokemon izleyip atlayanlar falan.Bunlar aslında zihinlerinde ayrımı tam oturtamayanlar...

PS: Sana tavsiyem,animeyi bırakmak senin kararın lakin izlediklerinin aslında hayal ürünü olduğunu kendine benimsetmen ^_^ ^_^>

Anime izlemeyi ve animelerde olan biteni yaşamında uygulamayı iş edinmiş kaç kişi vardır bilmiyorum... Sonuçta anime karakterlerinden etkilenerek pencereden atlayan çocuğu çoğumuz biliyoruz... Yalnız bir şey daha var ki anime dünyasında geçen şeyler içinde yaşadığımız reel dünyadan farklı şeyler, bunun yanında içinde yaşadığımız dünya ile alakalı olarak doğru yönde etkileneceğimiz animeler de yok diyemem tabii. Bakuman'ı buna en iyi örneklerden biri olarak verebilirim ya da Barakamon'u. Aklı başında kimse bir binanın 25. katından atladığında ölmeyeceğini düşünmez ama ideallerini gerçekleştirmek için canla başla çalışabilir. Bazı animelerdeki gibi öldükten sonra dirilemez, bir kalenin surlarından atlayamaz ama bazı animelerdeki gibi dostunun yanında olmanın önemini, ailesinin kendisini sevip koruyacak insanlar olduğunu görebilir. Bu sektördeki her tür birbirinden farklı. Sonuçta bu dünyada o çok hoşlandığı kişi ile olan işler shoujo animelerdeki gibi olmuyor. Anime izlerken hayattan kaçmamalı insan.

Uzunca bir süredir anime izlerim ve bir animeye başladığımda eğer yapacak başka bir işim varsa önce onu bitiririm ki içim rahat vicdanım rahat o animeye kendimi kaptırabileyim. O dakikalar boyunca kafamdaki hayal dünyasını biraz daha genişletebiliyorum, gülüyorum, ağlıyorum, seviniyorum, vay canına diyorum ama bunları gerçek hayatta aramak gibi bir rüya aleminde değilim; ki hiç birimiz olmamalıyız. Ecchi izlemem bir iki taneden sonra ciddi bir karşıtlık edindim. İzleyen çok arkadaşımız var fakat zannetmiyorum ki komşularının 9 yaşındaki kızını ya da sınıflarındaki ön sırada oturan arkadaşlarını o şekilde hayal etsinler...! Edenler varsa da bir psikoloğa görünmeli acilen. 

Kısacası tüm animeler sadece şiddet ve cinsellik içeren yayınlar değil, aynı zamanda sevgi, arkadaşlık, aile gibi kavramları da içeren yayınlardır. Sen 16 yaşında animelerin bu gibi etkilerinden şikayet ederken senden yaşça büyük ya da eşit insanlar TVlerde yayınlanan daha nice film dizi vb den etkilenerek neler yapıyorlar. Sorun izlenen yapımla beraber izleyen kişiye de bağlı diye düşünüyorum. 

Benim düşüncelerim de bu yönde zaten düşüncelerimi pek yazıya dökemiyorum ve biraz da yanlış anlaşıldım ya da anlatamadım. Ben en çok beğenilen animelere karşı bir eleştiri yaptım biraz düşünmek gerektiğini belirtmek istedim. Ve anime bizi etkiler derken demek istediğim doğru olmayan şeyleri göre göre normal karşılayabiliriz ve kayıtsız kalabiliriz. Çünkü ben biliçaltımızı çok etkilediğini düşünüyorum. Ve herkesin düşündüğü gibi animeler beni tabi ki etkiler ama bu sinirim ve etkilenmemin nedeni güncel olayların sonucunda çıkmış bir şey. Bunun sonuncunda da anime izleyen bir kişi olarak bu konuya değinmek istedim. 

"İlk diyeceğim Miyazaki ustanın bu lafı ile ironi yaptığıdır. Seninde dikkat çektiğin gibi animelerin ve anime sektörünün bu hale gelmesi, popüler kültürün ve kapitalist sistemin kurbanı olmasına içerliyor tahminim. Çünkü böyle harika seriler yaratan birinin, böyle yüzeysel bir laf edeceğine inanmıyorum, altında derin bir anlamı ve eleştirisi vardır."

-_-  -_-  -_-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben animelerin insanları okadar kötü etkilediğini düşünmüyorum. Tamam hentai sınıfı sapkın bir tür ve izlenmemesini tavsiye ediyorum herzaman, ayrıca bazı aşırı ecchileride tabi :) Ancak diğer türlerde benim izlediklerimde bu zamana kadar psikolojimi bozan hiçbir anime görmedim. Uzun zaman önce forumda konusunu açmıştım neden anime izliyoruz diye. Her zaman söylemişimdir animeler izleyicilerine her daim gizli mesajlar verirler. Eğer iyi takip ederseniz sizde anlarsınız, çünkü animeleri izlememizde ki en büyük ortak neden duyguları güzel yansıtmasıdır. Mesela aşkın en saf ve güzel halini ben sadece animelerde görmüşümdür, bunun haricinde arkadaşlığı ve yardımlaşmayı da bu gibi birçok güzel şeyleri bizlere verirler ve bizede örnek olurlar :) Ben hiçbir zaman anime izlediğim için pişmanlık duymadım ve bence sizde duymamalısınız.. ^_^

Edit: Bu arada bazı arkadaşların ecchi türünü kötülediğini görüyorum. 3672. kez söyleyişim ecchi'yi hentai ile karıştırmayalım. Hele bazı arkadaşlar ecchi fc'de gelipte anime önerisi isteyip sonra başka konuda ecchi'den nefret ettiğini dile getirmesi yokmu... Neyse onlar kendilerini biliyorlar. Umarım fc'de karşılaşmayız ^_^

Wowowo bir dakika ben sanki bu konuda benden başka ecchi kötüleyen görmedim  :ph34r:  Bu kişi ben değilim değil mi çünkü Ecchi FC'den öneri istemek bir yana sayfasını 1 kere açmışlığım var sadece onda da 1 dakikadan fazla durmamışımdır.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim düşüncelerim de bu yönde zaten düşüncelerimi pek yazıya dökemiyorum ve biraz da yanlış anlaşıldım ya da anlatamadım. Ben en çok beğenilen animelere karşı bir eleştiri yaptım biraz düşünmek gerektiğini belirtmek istedim. Ve anime bizi etkiler derken demek istediğim doğru olmayan şeyleri göre göre normal karşılayabiliriz ve kayıtsız kalabiliriz. Çünkü ben biliçaltımızı çok etkilediğini düşünüyorum. Ve herkesin düşündüğü gibi animeler beni tabi ki etkiler ama bu sinirim ve etkilenmemin nedeni güncel olayların sonucunda çıkmış bir şey. Bunun sonuncunda da anime izleyen bir kişi olarak bu konuya değinmek istedim. 

-_-  -_-  -_-

Bu dediğine katılıyorum.

Bazı animeler cidden benim bile etkilenmeme sebeb oluyor.Kan ve vahşet öğeleri aşırı derecesinde fazla.Sonra düşünüyorum ben etkilenebiliyorsam benden 10 yaş küçükler nasıl etkileniyor acaba...

Ama şurası bir gerçek...İnsan oğlu ( bir genelleme yapıyorum ) tarihinde her zaman vahşiydi...

Bunun animelerden etkilendiğini yada son milenyumdan itibaren olduğunu düşünmek bence yanlış.İnsanlık var olduğundan beri savaşlar, katliyamlar,kan dökülmeleri var.Konumuz animeler olduğundan diğer dizi film oyunları es geçip animeleri ele alırsam,

Bazı animelerin ciddi anlamda yaş sınırı getirilmesi yada yasaklanması kanaatındayım.Adam öldürmenin olağan olduğu yada kanların keban barajı gibi aktığı özel animeler var.Bunlar belli yaştakinlere uymuyor.Heee bunları izlemek onların psikolojisini bozup katile çevirir mi ? Bence çevirmez onalrdan daha beter şeyler günümüzde var.Ayrıca animeleri genel anlamda ele alırsak bu tarz "Vahşet" tabirini içide bulunduran çok ama çok az anime var.Bundan dolayı animeleri suçlamak bence yanlış.

PS: Vahşet,ekstra cinsellik olduğundan Hentai dışında geri kalanları pek yazma gereği duymadım.Animede normal olarak birinin ölmesi bana göre olağan ve oyun ve filmlerde daha doğrusu gerçekliğe uygun bana göre ^_^

PS: İlk yorumumu editlemiştim hatta aynı konuda ^_^

Ecchiler ikiye ayrılır bana göre

1) gerekli ecchiler: fairy Tail, Great teacher Onizuka, Midori Days gibi sadece belirgin vücut hatları ve komedi çıplaklığı

2) gereksiz ecchiler: Kiss x sis HOTD, DXD, seiqon no qweizer saçmalıkları

HOTD heee Sakeo yu nasıl gereksiz deme cüreti gösteriyorsun :bled2-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.