Jump to content

Türkiye'deki manga çalışmalarını takip ediyor musunuz?

EvilKing

Önerilen İletiler

Arkadaşlar birçoğunuz eminim biliyordur kabura manga dergisi vardı ve sanırım artık dergi yayınlamıyorlar. İçerisindeki mangaların çok fazla çizim sıkıntısı vardı evet ama en azından Türkçe olarak yayınlanan seriler olması hoştu. internette derginin 2 sayısını buldum fakat bir sayı 160 sayfalık çalışma içeriyor ve bu küçümsenecek bir şey değil. Türkiye'de manganın bir sektör haline gelmesi için belki çok erken ama  manga okurlarının bu tarz konulara neden ilgisiz oldukları ile ilgili bir araştırma yapmak istiyorum. 

Sizlere bazı sorularım var, cevabımı alabilmem için bu sorulara vereceğiniz cevaplar benim için çok önemli.

1-) Manga çizimi ile uğraşıyor musunuz ? Uğraşıyorsanız ne derecede ve bununla ilgili bir gelecek düşünüyor musunuz?

2-) Ülkemizde çalışma yapılıp yapılmadığını araştırıyor musunuz, bulduğunuz çalışmaları takip edip arkadaşlarınızı bunlardan haberdar ediyor musunuz?

3-) Eğer bir çalışma bulduysanız bu çalışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz ve ülkemizdeki yapımlara destek verecek şekilde devamlılığının sürdürülmesini istiyor musunuz ?

4-) Türkiye'de manga sektörünün oluşmasını istiyor musunuz? Oluşmasını istiyorsanız bunun için yapabileceğiniz şeyler nelerdir? (Örnek olara; bir şekilde kendi mangasını bastırmış bir mangaka'nın mangasını satın alır mısınız?)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Manga ve anime olayı japonlara özel değil ama onlar harici yapanlar aynı tadı veremiyor, birde manhwa var işte. Türklerin ve diğer ülkelerin harcı değil bu işler, kültür işi, yapsalar nile çakması olmaktan öteye gitmez gitmiyorda (Örnek; Avatar). Adamların kültüründe/tarihinde var.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Manga ve anime olayı japonlara özel değil ama onlar harici yapanlar aynı tadı veremiyor, birde manhwa var işte. Türklerin ve diğer ülkelerin harcı değil bu işler, kültür işi, yapsalar nile çakması olmaktan öteye gitmez gitmiyorda (Örnek; Avatar). Adamların kültüründe/tarihinde var.

Aynen katılıyorum sana.Başka ülkelerin yaptıkları anime/mangalar Japonlar'ınkiyle aynı tadı vermez.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1)Manga çizimleri ile uğraşıyorum.Henüz kafa ve göz çizimindeyim.
2)Türkiye'deki manga çalışmalarını araştırmıyorum.Bunun sebebi üşengeçliğim.
3)2 çalışma bulmuştum ama fazla incelememiştim.
4)Türkiye'de manga sektörünün oluşmasını çok istiyorum.İleride bir manga stüdyosu açmayı amaçlıyorum.

Aynen katılıyorum sana.Başka ülkelerin yaptıkları anime/mangalar Japonlar'ınkiyle aynı tadı vermez.

Her ülkenin farklı bir kültürü,farklı bir tarzı vardır.Bizim yaptıklarımız Japonlarınkilere benzemez ama özgün olur.Buna örnek olarak ABD'de yapılan Marvel çizgi romanlarını gösterebilirim.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1)Manga çizimleri ile uğraşıyorum.Henüz kafa ve göz çizimindeyim.

2)Türkiye'deki manga çalışmalarını araştırmıyorum.Bunun sebebi üşengeçliğim.

3)2 çalışma bulmuştum ama fazla incelememiştim.

4)Türkiye'de manga sektörünün oluşmasını çok istiyorum.İleride bir manga stüdyosu açmayı amaçlıyorum.

Her ülkenin farklı bir kültürü,farklı bir tarzı vardır.Bizim yaptıklarımız Japonlarınkilere benzemez ama özgün olur.Buna örnek olarak ABD'de yapılan Marvel çizgi romanlarını gösterebilirim.

Dostum, özgünlük konusunda sana hak veriyorum ama sen de kabul etmelisin ki Japonlar bu işte daha ileri oldukları için diğerlerinin yaptıkları pek tutmaz bu yüzden de bu sektör diğer ülkelerde daha az ya da hiç gelişmemiştir.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dostum, özgünlük konusunda sana hak veriyorum ama sen de kabul etmelisin ki Japonlar bu işte daha ileri oldukları için diğerlerinin yaptıkları pek tutmaz bu yüzden de bu sektör diğer ülkelerde daha az ya da hiç gelişmemiştir.

Hangi ülkelerin ki daha iyi olmaz? Bizim ülkemizi sayma. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hangi ülkelerin ki daha iyi olmaz? Bizim ülkemizi sayma. 

Yani hangi ülkelerin bu sektörle ne kadar uğraştıklarını pek bilmiyorum ama genellikle animelerde en çok rastladığım 1. Japon animeleri 2.ABD'lilerin yaptıkları (genellikle daha az) animeler.Mangaya gelince Marvel'in eserlerini ben de biliyorum bir belgeselde izlemiştim.Ama Marvel hala manga çıkarmaya devam ediyor mu bilmiyorum.Tahminimce bu işlerle uğraşmayı bıraktıkları için artk çıkarmıyorlardır.Yani demek istediğim şu.Siz bir anime-manga araştırması yapsanız en çok japonların eserlerini görürsünüz, nedeni ise baştan beri açıklamaya çalıştığım, bu işte çok ilerlemiş olmaları.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yani hangi ülkelerin bu sektörle ne kadar uğraştıklarını pek bilmiyorum ama genellikle animelerde en çok rastladığım 1. Japon animeleri 2.ABD'lilerin yaptıkları (genellikle daha az) animeler.Mangaya gelince Marvel'in eserlerini ben de biliyorum bir belgeselde izlemiştim.Ama Marvel hala manga çıkarmaya devam ediyor mu bilmiyorum.Tahminimce bu işlerle uğraşmayı bıraktıkları için artk çıkarmıyorlardır.Yani demek istediğim şu.Siz bir anime-manga araştırması yapsanız en çok japonların eserlerini görürsünüz, nedeni ise baştan beri açıklamaya çalıştığım, bu işte çok ilerlemiş olmaları.

1939 yıllarından beri  Marvel ve DC halen çizgi roman çıkarıyor ve çıkarmaya devam edecek. O yüzden asıl Japon değil Amerikan Çizgi Romanları daha çoktur lakin senin takıldığın ortam Japonlar üzerine kurulu olduğundan sana öyle geliyor. Nereden bakarsam bakayım Japonlar bu işte bir DC ya da Marvel değil. 

Amerikalıların yaptıklarını takip etmediğim için anime(çizgi film/dizi ya da cartoon) konusuna girmiyorum çünkü bilgim yok ve takip etmiyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1939 yıllarından beri  Marvel ve DC halen çizgi roman çıkarıyor ve çıkarmaya devam edecek. O yüzden asıl Japon değil Amerikan Çizgi Romanları daha çoktur lakin senin takıldığın ortam Japonlar üzerine kurulu olduğundan sana öyle geliyor. Nereden bakarsam bakayım Japonlar bu işte bir DC ya da Marvel değil. 

Amerikalıların yaptıklarını takip etmediğim için anime(çizgi film/dizi ya da cartoon) konusuna girmiyorum çünkü bilgim yok ve takip etmiyorum.

Ben google'da anime ya da manga ile ilgili bir şeyler araştırdığım zaman genellikle Japon eserleriyle karşılaştığım için Marvel gibi şirketlerin artık bu işlerle uğraşmadığını sanıyordum.Ama senin açıklamandan sonra sana hak verdim.Dediğin gibi takıldığım anime sitelerinde genellikle Japon eserleri paylaşıldığı için böyle bir yanılgıya düştüm.

Ama yine de konuyu açan arkadaşın da dediği gibi ülkemizde bu sektörün ileri düzeye gelişmesi için daha erken.Sadece bu forumda bile her geçen gün çizimi güçlü arkadaşlar katılıyor.Çok çalışırsak belki ilerde biz de bu sektöde adımızı duyurabiliriz.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben google'da anime ya da manga ile ilgili bir şeyler araştırdığım zaman genellikle Japon eserleriyle karşılaştığım için Marvel gibi şirketlerin artık bu işlerle uğraşmadığını sanıyordum.Ama senin açıklamandan sonra sana hak verdim.Dediğin gibi takıldığım anime sitelerinde genellikle Japon eserleri paylaşıldığı için böyle bir yanılgıya düştüm.

Ama yine de konuyu açan arkadaşın da dediği gibi ülkemizde bu sektörün ileri düzeye gelişmesi için daha erken.Sadece bu forumda bile her geçen gün çizimi güçlü arkadaşlar katılıyor.Çok çalışırsak belki ilerde biz de bu sektöde adımızı duyurabiliriz.

Geekyapar sitesini bir dolaş istersen. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.