Jump to content

Bu Konum Hikaye Roman Yada Manga İçin Senaryo Yazanlara Hitap Ediyor..

RinOsawa(Asu)

Önerilen İletiler

Gelişme Yazarken Aklıma Konu Geliyor Hemen Geri Dön Ve Değiştir Devam Ediyorsun Şöyle Yapsam Daha İyi Olur Bir Türlü Başlayamadım Anlayacağınız Şuan Bıraktım Ama İlerde Devam Etmeyi Düşünüyorum Karakterler Hazır Konu Hazır...

Yazıcağın konuyu,olayları baştan aklında iyice belirlersen sıkıntıya düşmezsin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Giriş genelde baş karakterin içsel konumalarıyla ya da olayın başlayacağı mekanda baş karakterin hikayeye başlamasıyla başlar. Tabi yazacağın hikayenin türü önemli her sanat farklı bir tarzda oluştururlur. Bir roman ile mangayı bir tutmak doğru değil. Kurgulanışları benzer olsa da işlenişleri çok farklıdır.
(Örneğin bir roman girişinde basitçe): Soğuk bir kış günüydü. Kar bembeyaz bir örtü gibi tüm yeryüzünün üstünü örtmekteydi. Bu gün de kış başladığından beri geride kalan diğer tüm günlerden farklıymış gibi görünmüyordu ama sessizlik beni tedirgin ediyordu. Derin, ürpertici bir sessizlik... Yerini fırtınalara bırakacak bir sessizlik... Ben ise hissettiğim bu tedirginlikle kaçılamayacak o kesin kadere doğru, beni nelerin beklediğini bilmeden ilerliyordum. İşte her şey o gün başladı. (gibi bir giriş yapılabilir. Çok klasik girişlerdendir bu ama çok çok fazla değişkenlik gösterebilir.) 
Bunlar belirgin örnekler ama giriş kısmı çok farklı şekillerde de olabilir. Öyleki bazı girişler vardır hikayenin sonundan başlar ve başa doğru ilerler. Bu hikayeyi yazan kişinin seçimine bağlı. İstediğin şekilde başlatabilirsin hikayeyi ve giriş kısmını istediğin şekilde yazabilirsin. Bunu başka birine sorman pek doğru değil çünkü hikayenin gelişme ve sonuç kısımlarını bilmeyen biri seni giriş kısmı için yönlendiremez, sana yardımcı olamaz diye düşünüyorum. Biraz daha düşünürsen en iyi giriş bölümünü bulabilirsin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yazıcağın konuyu,olayları baştan aklında iyice belirlersen sıkıntıya düşmezsin.

Giriş genelde baş karakterin içsel konumalarıyla ya da olayın başlayacağı mekanda baş karakterin hikayeye başlamasıyla başlar. Tabi yazacağın hikayenin türü önemli her sanat farklı bir tarzda oluştururlur. Bir roman ile mangayı bir tutmak doğru değil. Kurgulanışları benzer olsa da işlenişleri çok farklıdır.

(Örneğin bir roman girişinde basitçe): Soğuk bir kış günüydü. Kar bembeyaz bir örtü gibi tüm yeryüzünün üstünü örtmekteydi. Bu gün de kış başladığından beri geride kalan diğer tüm günlerden farklıymış gibi görünmüyordu ama sessizlik beni tedirgin ediyordu. Derin, ürpertici bir sessizlik... Yerini fırtınalara bırakacak bir sessizlik... Ben ise hissettiğim bu tedirginlikle kaçılamayacak o kesin kadere doğru, beni nelerin beklediğini bilmeden ilerliyordum. İşte her şey o gün başladı. (gibi bir giriş yapılabilir. Çok klasik girişlerdendir bu ama çok çok fazla değişkenlik gösterebilir.) 

Bunlar belirgin örnekler ama giriş kısmı çok farklı şekillerde de olabilir. Öyleki bazı girişler vardır hikayenin sonundan başlar ve başa doğru ilerler. Bu hikayeyi yazan kişinin seçimine bağlı. İstediğin şekilde başlatabilirsin hikayeyi ve giriş kısmını istediğin şekilde yazabilirsin. Bunu başka birine sorman pek doğru değil çünkü hikayenin gelişme ve sonuç kısımlarını bilmeyen biri seni giriş kısmı için yönlendiremez, sana yardımcı olamaz diye düşünüyorum. Biraz daha düşünürsen en iyi giriş bölümünü bulabilirsin.

Evet Haklısınız. Ama Bir Diyorum Eski Olanları Anlatmakla Başlamalıyım Manga Tarzı Olacak. Hikaye Bittiğinde Yayınlamayı Düşünüyorum..,

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra...

belkide hikaye yada benzeri türde şeyleri arkadaşlarınızla yapmalısınız tek başınıza kolay olmaz hiç bir şey ama arkadaş ve dostlarınızla yaparsanız iş değişir hem eğlenir hemde değişik bir şey çıkar ortaya ^^

Denenebilir aslında. Şöyle ki, bir yazarın tek başına hikaye yazması biraz zordur, azimle ve ilhamla yapılır. Ancak yine de tek bir kişi olduğu için senaryoda,anlatımda ya da evresinde açıklarla karşılaşılabilir. Eğer birden fazla yazar birlikte çalışırsa bu açıklar kapatılır ve kusurlar azalır. Ayrıca senaryo, evren ve anlatım da zenginleşir.

Yine de birden fazla yazarın çalışmasının dezavantajları da var. Eserinin üstündeki hakimiyetin azalır. Evreninin tek efendisi olmak yerine efendilerinden biri olursun. Karaktlerin senin değil diğerlerinin de karakteri olur.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.