Jump to content

Bilim tarihinde ilk kez bir gezegende organik moleküller keşfedildi

kawaii kereste

Önerilen İletiler

MWC 480 isimli bir genç yıldızın çevresinde dönen bir ata-gezegende organik moleküller keşfedildi. ata-gezegen = henüz yuvarlak/geoid şeklini alamamış gezegen.

organik molekül derken DNA gibi yağ/protein gibi devasa moleküller değil, lisede organik kimyada gösterilen metil siyanür(methyl cyanide "CH3CN") molekülünden bahsediliyor.

gezegenin çevre koşulları yaşama el verişli değil, Güneş sisteminden örnek verirsek Neptün'den daha soğuk, yeterli su yok, zaten gezegende Dünya'daki bütün okyanusları dolduracak kadar metil siyanür varmış.

ama bu basit bi keşif demek değil çünkü metil siyanür su ile tepkimeye girince amino asit yani proteinin temel yapıtaşını oluşturur. bu keşif organik moleküllerin yalnızca Dünya'da olmadığını gösteriyor yani uzayda yaşam olma ihtimalini bayağı arttırıyor, aynı zamanda evrim teorisinin temelini oluşturan sudaki moleküllerin rastgele protein oluşturması teorisini kuvvetlendiriyor.

kaynak: http://www.eso.org/public/news/eso1513/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+EsoTopNews+%28ESO+Top+News%29

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 51
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

MWC 480 isimli bir genç yıldızın çevresinde dönen bir ata-gezegende organik moleküller keşfedildi. ata-gezegen = henüz yuvarlak/geoid şeklini alamamış gezegen.   organik molekül derken DNA gibi yağ/pr

Ezgi bizi bilmem ama sen evrende teksin bundan emin olabiliriz. Evren aynı hatayı iki defa yapmaz :DaWaSD   *Grabs popcorn

Normalde uzun uzun yorum yapacaktim bu iletiden sonra aldim elime patlamis misirimi izliyorum :D

Waooowwwwww  :o

Ercaaağğğğğğn gel bize açıkla bu ne demek :D

Ancak uyarıyorum son cümle özellikle evrime kayıyor... Tartışmaya neden olacak evrim-yaradılış iletilerinizi silerim blocked-onion-head-emoticon.gif?12928624

yorumlar arasında evrim yorumları da bulunduğu için yazdım. zaten konu kapanmasın diye ekstra bişey katmadan "teoriyi kuvvetlendiriyor" şeklinde yazdım, ki bu zaten sanırım haberden alınabilecek bir sonuç :D

Normalde uzun uzun yorum yapacaktim bu iletiden sonra aldim elime patlamis misirimi izliyorum :D

1PIclBt.gif

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.