Jump to content

Bilim tarihinde ilk kez bir gezegende organik moleküller keşfedildi

kawaii kereste

Önerilen İletiler

arkadaş şimdi biz amerikanın uzaylı istilası filmleriyle büyümüş bir nesiliz. Diyelim ki teknolojisi bizden çok ileride bir uzaylı ırkına denk geldik, bunun daha istilası var savaşı var, kısa zamanda işin yoksa teknolojini geliştir savunma hattını oluştur falan dünya kadar iş çıkar ama ne kadar güçlü olursalar olsunlar hemen pes edemeyiz çünkü gizli bir silahımız var. Gökyüzüne doğru dev ekranlar kurup Dünyayı Kurtaran Adam filmini izletmeyi başarırsak istiladan vazgeçecekleri kanısındayım :D

Geçenlerde ABD nin NASA nın giderlerini kısdığı haberini okumuştum. Acaba bu hareketlenmeler giden paraları yine devletten koparırız çalışmaları mı? "Aaa ya tüh biz unuttuk onu ya, molekül bulmuştuk biz :D "

Konuyla ilgili: Molekül bulmaları garip belki önceden bir parçalanıp sürüklendikten sonra bir yörüngeye oturan gezegen olabilir. İlginç vallahi. Hem neden bilmiyorum uzayda dünya dışında yaşam keşfedilmesi muhabbeti beni ne heyecanlandırıyor ne de meraklandırıyor :blink: O kadar araştırıldıki bulunsa şaşırmayacak hale geldim. :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 51
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

MWC 480 isimli bir genç yıldızın çevresinde dönen bir ata-gezegende organik moleküller keşfedildi. ata-gezegen = henüz yuvarlak/geoid şeklini alamamış gezegen.   organik molekül derken DNA gibi yağ/pr

Ezgi bizi bilmem ama sen evrende teksin bundan emin olabiliriz. Evren aynı hatayı iki defa yapmaz :DaWaSD   *Grabs popcorn

Normalde uzun uzun yorum yapacaktim bu iletiden sonra aldim elime patlamis misirimi izliyorum :D

Dünya dışı yaşam bulunsa ilk gönüllü ben olurdum heralde :D Ama tek başına da çok sıkıcı olurdu yanıma bir kaç kişiyi daha alırdım :P Uzayda yapılacak bu tür keşifler için en basitinden bırak ışık hızını ışık hızından kat be kat hızlı bir şeyin icat edilmesi gerekir bence.Örneğin; atıyorum dünyadan 200 ışık yılı uzaklığında bir gezegende yaşam bulundu, ama oraya hangi insan gidebilir ki..Gerçi ses dalgaları ile yapılan araştırmalar da var ama kaynağına gidip de iyice inceleyemedikten sonra sadece ses ile ne kadar gelişme kaydedilir orası bilinmez.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bilmemek değil öğrenmemek ayıp, yanlış anlıycak bişey yok :D

ben gelince forum da aktif oluyor huehuehue

açtım şimdi bira-avokado(evde bitek bunu bulabildim) eşliğinde Cosmos: A Space-Time Odyssey izliyorum, yarın gelip otorite olacam burda :D

bekliyoruz :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ha sen elementleri diyorsun... aslında Dünya'nın ilk atmosferinde çok çok az oksijen varmış ama hayat denizden karaya geçmeden önce yeşil alglerin milyonlarca yıl boyunca ürettiği oksijen sayesinde oksijenli atmosfere sahibiz.

demir olayından emin değilim çünkü demir bütün Dünya'da yer altından çıkan bir maden. yağarak yer altında maden oluşması bana pek olası gelmedi.

Aslında ilk yazdığın teori onlarca yıl önce jeolojistler tarafından çürütüldü :D ilk canlıların Miller'in deneyindeki gibi yıldırımlarla oluşması için ortamda oksijen bulunmaması gerekiyordu çünkü eğer oksijenin ve organik moleküllerin bulunduğu ortamda yıldırım çakarsa moleküller yanarak CO2 haline geliyorlardı. Bu yüzden ilk atmosferde oksijenin olmadığı ya da çok az olduğu varsayımı yapıldı ama jeolojistler o sıradaki kayaçlardan salınan oksijen sayesinde atmosferin oksijen oranının şimdikinden çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

zaten daha önce keşfedilmişti :D kompleks bileşikler demek istedin sanırım xd 

"kompleks organik bileşikler" tabii ki ama ne demek istedin anlamadım. kompleks organik bileşik olunca organik bileşik sayılmıyor mu?

Aslında ilk yazdığın teori onlarca yıl önce jeolojistler tarafından çürütüldü :D ilk canlıların Miller'in deneyindeki gibi yıldırımlarla oluşması için ortamda oksijen bulunmaması gerekiyordu çünkü eğer oksijenin ve organik moleküllerin bulunduğu ortamda yıldırım çakarsa moleküller yanarak CO2 haline geliyorlardı. Bu yüzden ilk atmosferde oksijenin olmadığı ya da çok az olduğu varsayımı yapıldı ama jeolojistler o sıradaki kayaçlardan salınan oksijen sayesinde atmosferin oksijen oranının şimdikinden çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

şimdikinden daha yüksek olamaz ki. denizdeki canlılar karaya çıkana kadar milyonlarca yıl geçti, bu milyonlarca yıl boyunca üretilen oksijen havadaki oranı arttırmaz mı?

belki çok çok az miktarda değildir, o konuda hatalı olabilirim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

şimdikinden daha yüksek olamaz ki. denizdeki canlılar karaya çıkana kadar milyonlarca yıl geçti, bu milyonlarca yıl boyunca üretilen oksijen havadaki oranı arttırmaz mı?

belki çok çok az miktarda değildir, o konuda hatalı olabilirim.

Pardon şimdikinden çok yüksek değil, orada yapılan varsayım için gerekli miktardan çok yüksek. O devirdeki bulunan kayaçlarda oksitlenmiş mineral kalıntıları bulunmuş ve bunun oluşması için de varsayılan oranın çok daha üzerinde oksijen gerekiyor. Sonuçta oksijensiz ya da çok az oksijenli ilk atmosfer hipotezi çürümüş oldu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

"kompleks organik bileşikler" tabii ki ama ne demek istedin anlamadım. kompleks organik bileşik olunca organik bileşik sayılmıyor mu?

hayır yani demek istediğim daha önce basit formlar bulunmuştu zaten tek hücreli veya küçük gruplar gibi kompleks dediğimiz şeyler artık canlıların oluşması için gereken şeyler birleşmiştir diyim :D daha büyük bir şeyden bahsedersek mesela karıncayı tek hücreli bir canlı dersek insanlar komplekstir :D binlerce karıncadan oluşmuşuz gibi :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.