Jump to content

Web Junkie [Bir NEET Belgeseli]

Amygirl

Önerilen İletiler

• Forum Admin
How do you de-programme a teenager?

WebJunkie_quad_web_temp_392_300_85.jpg

Yapım Yılı:2013

Ülke: Çin

Yönetmen: Hilla Medalia, Shosh Shlam

Imdb puanı : 6.3

DSM.. Türkçe Açıklaması ile : Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı

Tüm dünyada psikiyatri için bir klavuz olarak görülen bu kitap psikiyatrik hastalıkları sınıflandırır ve belirlediği tanı kriterleri ile psikiyatrlara tanı koymada yardımcı olur. Belirli dönemlerde güncellenen bu kitabın en son beşincisi çıkarak DSM - 5 olarak yayınlanmıştır.

İnternet bağımlılığı rahatsızlığı 1995'te Ivan Golberg tarafından ortaya atılmıştır. İnternet bağımlılığının hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini savunan bir çok bilim adamı bulunmakta iken DSM 5' te bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Ancak DSM 6 da kesinlikle hastalık sayılacağı aşikar :)

Çin internet bağımlılığını bir problem olarak gören ve bunu ele alan ilk ülkedir. Hükümet bunu tıbbi bir hastalık ve sosyal bir problem olarak görüp bu konuda çalışmalara başlamıştır.

Bu çalışmalardan en çarpıcı olanı askeri kamp niteliğinde olan internet bağımlısı olarak adlandırılan 13-18 yaş arasındaki çocukları alıp onları eğiten bir birlik oluşturmasıdır.

Tahmin ettiğiniz üzere bu kampa hiçbir genç kendi isteği ile başvurmuyor :D Bu gençler çoğu kez zorla bu kampa getiriliyor.. Hatta bayıltılıp getirilen çocuklar bile var :D Bu bağımlılar bizim ülkemizde olmayanlardan :D Okulu ve işi bırakanlar çok sayıda.. Hatta bir tanesi tuvalete gitmemek için kendisine hasta bezi bağlıyormuş :D 

Kampa getirilen çocuklara psikolojik destek veriliyor.. Düzenli yaşama öğretiliyor. Çeşitli fiziksel aktiviteler ve sanatsal eğitimlerle yetişkinlerce hayattan koptuğu zeka gelişimleri durma seviyesine geldiği düşünülen bu çocuklar hayata geri kazandırılmaya çalışıyor.

Gelelim bu belgeselin bizi ilgilendiren kısmına.. İnternet bağımlılığının temelinde pronografizm, mantık dışı oyun tutkusu ( Dota, LOL cart curt), sosyal paylaşım siteleri ve web günceleri yer almakta... Bunun yanında yabancı ülke yapımı dizi film tutkunluğu da temelde bulunmakta.... Anladınız siz onu :D Belgeseli izlediğinizde kamptaki çocukların çoğunun aslında koyu bir otaku olduğunu göreceksiniz :D Hatta bir tanesi belgeselin bir kısmında hayali bir karaktere ( Hatsune Miku olduğunu tahmin ediyorum :D ) aşık olduğunu söylemekte :D 

Sıkmayan ve bu işin ne kadar ciddi olduğunu gösteren bir çalışma... Belgesel tüm çıplaklığı ve objektifliği ile çekilmiş.. Hatta bir kaç öğrencinin kamptan kaçıp yakalanmasına bile şahitlik ediyor :D

İnternet bağımlılığı daha doğrusu bağımlılık kişinin kendi kendi ayakları üstünde yaşaması için yapması gereken görevleri engellediği ve kişinin toplumsal bir öğe olarak kaybolmasına neden olduğu için evet bir problem... Açıkçası bir ebeveyn olsam belli bir yaşa gelmiş ona verdiğim eğitim fırsatını değerlendirmeyip okula gitmeyen işe gidip aile ekonomisine katkıda bulunmayan NEET bir çocuğum olsa evde barındırmam diye düşünüyorum :D Acımasız admin :D 

Ancak insan düşünüyor ve üzülüyor.. Hele de belgeselin fragmanın birindeki annenin sözleri çok değişik: Odasından gelen klavye seslerini duydukça kahroluyorum!!!

Belgeselin Fragmanı:

Belgeselin resmi web sitesi:

Belgesel 2014 Sundance Film Festivalinde ödül almıştır.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tanıtımı okuyunca aklıma iki şey geldi:

1. ReLIFE (manga): Anlatması uzun. Ana karakterimiz "neet" zannedildiği için ReLIFE projesine aday olarak gösteriliyor. Anlaşmayı imzaladıktan sonra da çocuğa bir hap vererek görünüşünü 17 yaşındaki hale getirip bir lisenin son sınıfına transfer öğrenci olarak tıkıyorlar. Ama bilmedikleri şey bizim karakter neet değil. 

2. ME ME ME!: Videoyu izleyenler ne kadar garip olduğunu bilir. Ama arka planda yatan hikaye hentai ve ecchi bağımlılığı olan bir çocuğun ailesini, sevgilisini kısaca günlük yaşamını kaybedip kendini odaya kitlemesi anlatılıyor. 

Bizim ülkemizde neetlerin olmaması güzel. Aslında bunun sebebi tam neet olacakken annemizden terlik yeme ihtimalimiz ve çalışmadan para kazanma olasılığının olmaması. 

Onu geçtim de Miku'ya 2 sene öncesine kadar bende aşıktım. :D Sonra harem kurmaya karar verdim, yaşasın hastalıklı derecede olmayan otakuluk!!

Edit: Özür dilerim azıcık fanboyluk yapasım var. 

Ben hâlâ miku'ya takıldım ondan çok daha güzel vocaloidler var bunlar nasıl neetler ben bile daha iyi biliyorum. 

Örnek: zAYjR6.png

Örnek 2:

l79qBX.jpg

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Emel onu bi geçecen, öyle çocuk doğurup sokağa atmak, yok öyle yağma. :D O çocuklara soruluyor mu dünyaya gelmek istiyor musun diye, yani her türlü ceremesi çekilmek zorunda, yapacak bir şey yok aileler için. Ancak bu belgeseldeki gibi veya psikolojik destek için uğraşır aileler :P

İmdb puanı düşük ama konusu yüzündendir tahminim :(

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Emel onu bi geçecen, öyle çocuk doğurup sokağa atmak, yok öyle yağma. :D O çocuklara soruluyor mu dünyaya gelmek istiyor musun diye, yani her türlü ceremesi çekilmek zorunda, yapacak bir şey yok aileler için. Ancak bu belgeseldeki gibi veya psikolojik destek için uğraşır aileler :P

İmdb puanı düşük ama konusu yüzündendir tahminim :(

Anne olunca görürüz seni diyen çok ama sanmıyorum.. Eğer sırf kıyamadığımdan çocuğumun terbiyesini vermezsem bencillik etmiş olurum.. Yüreğime taş basar kovarım evden.. +18 yaş olup evde bedava geçinemez  :mellow: Geçinmemeli de eğer eğitim görmüyorsa tabi..

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anne olunca görürüz seni diyen çok ama sanmıyorum.. Eğer sırf kıyamadığımdan çocuğumun terbiyesini vermezsem bencillik etmiş olurum.. Yüreğime taş basar kovarım evden.. +18 yaş olup evde bedava geçinemez  :mellow: Geçinmemeli de eğer eğitim görmüyorsa tabi..

Avrupa ve Amerikanvari diyorsun yani, +18 olunca postalama ama Türk ve Müslüman adetlerine terso bir durum bu. Bizim ülkede öyle olmuyor işte ;)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bir çocuk NEETse veya Japon tabiriyle hikikomoriyse, suç çocuğun değil ailenindir Emel. hiç bir çocuk NEET doğmuyor sonuçta veya kendi kendini eve zorla kapatmıyor, işin psikojik boyutu var sen de bahsetmişsin zaten bundan. çocuğu evden kovarım falan bence bunları o çocukların aileleri de düşünüyor ama kendi hataları olduğunun bilincinde oldukları için bişey yapamıyorlar.

hiç yakıştıramadım dohtor hanım  -_-

edit: gerçi zaten senin çocuğun NEET falan olmaz, o konuda sana güvenim tam :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Avrupa ve Amerikanvari diyorsun yani, +18 olunca postalama ama Türk ve Müslüman adetlerine terso bir durum bu. Bizim ülkede öyle olmuyor işte ;)

Öyle olamadığımız için başı boş kendisini dünyanın merkezinde zanneden apachi gençliğimiz var zaten.. Bu yetiştirme şeklinin yanlış olduğunu düşünüyorum.. Türkiyede çocuğum ya evlenmek isterse diye partutuş olup çocuğuna ev araba döşemeye çalışan ebeveynler mevcut.. Bize uğramazlar onlar da  :P  Çocuk belli bir yaşa gelmeden kendi ayakları üzerinde durmayı durması gerektiğini bilmeli bence...

Bizim üniversitede daha birinci sınıftayken kendisine ait özel evi arabası iphone u olan arkadaşlarım vardı... Adamların baba acayip zengin ancak onlar çalışmışlar tıp fakültesi kazanmış ve başarı ile hiç sınıfta kalmadan okuyorlar.. aşırı taktir ettiğim insanlar bunlar... Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar baba parasına güvenmiyorlar.. Demek istediğim şeye biraz da olsa örnek :D

bir çocuk NEETse veya Japon tabiriyle hikikomoriyse, suç çocuğun değil ailenindir Emel. hiç bir çocuk NEET doğmuyor sonuçta veya kendi kendini eve zorla kapatmıyor, işin psikojik boyutu var sen de bahsetmişsin zaten bundan. çocuğu evden kovarım falan bence bunları o çocukların aileleri de düşünüyor ama kendi hataları olduğunun bilincinde oldukları için bişey yapamıyorlar.

hiç yakıştıramadım dohtor hanım  -_-

Yanlış düşündüğünü savunuyorum Furkan :) Şeyde haklı olabilirsin.. Çocuğun NEET olmasında ebeveynin büyük payı var inkar edilemez... Ben de bundan farklı bir şey demiyorum...  Ancak başka sebepler de var... Ben zaten dörtdörtlük bir ebeveyn eğitiminden sonra evlat böyle yaparsa anlamında dedim... Ve sadece Neet olmak anlamında demedim... Bizim ülkemizin gençliği çürüyor Furkancığım. Biz üniversitede kendi seviyemizi gördüğümüz için ailede de örneklerini görmeyince fark edemiyoruz... Baba anne dişiyle taşıyla uğraşıp çocuğum adam olsun okusun diye çabalarken Dünyanın İsmail YK Arsız Bela dinleyip etrafa saçma sapan saçla ve gözlükle hava atmaktan ibaret olduğunu düşünen gençlerimiz o kadar fazla ki...

Buna da sınıfımdan örnek vereyim 2005 girişli 2014 te hala ikinci sınıf öğrencisi olup memleketteki annesine babasına ben mezun oldum uzmanlık kazandım okuyorum diyen arkadaşım vardı... 9 yıldır ailesinden para söğüşleyen insanlar...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öyle olamadığımız için başı boş kendisini dünyanın merkezinde zanneden apachi gençliğimiz var zaten.. Bu yetiştirme şeklinin yanlış olduğunu düşünüyorum.. Türkiyede çocuğum ya evlenmek isterse diye partutuş olup çocuğuna ev araba döşemeye çalışan ebeveynler mevcut.. Bize uğramazlar onlar da  :P  Çocuk belli bir yaşa gelmeden kendi ayakları üzerinde durmayı durması gerektiğini bilmeli bence...

Bizim üniversitede daha birinci sınıftayken kendisine ait özel evi arabası iphone u olan arkadaşlarım vardı... Adamların baba acayip zengin ancak onlar çalışmışlar tıp fakültesi kazanmış ve başarı ile hiç sınıfta kalmadan okuyorlar.. aşırı taktir ettiğim insanlar bunlar... Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar baba parasına güvenmiyorlar.. Demek istediğim şeye biraz da olsa örnek :D

Yanlış düşündüğünü savunuyorum Furkan :) Şeyde haklı olabilirsin.. Çocuğun NEET olmasında ebeveynin büyük payı var inkar edilemez... Ben de bundan farklı bir şey demiyorum...  Ancak başka sebepler de var... Ben zaten dörtdörtlük bir ebeveyn eğitiminden sonra evlat böyle yaparsa anlamında dedim... Ve sadece Neet olmak anlamında demedim... Bizim ülkemizin gençliği çürüyor Furkancığım. Biz üniversitede kendi seviyemizi gördüğümüz için ailede de örneklerini görmeyince fark edemiyoruz... Baba anne dişiyle taşıyla uğraşıp çocuğum adam olsun okusun diye çabalarken Dünyanın İsmail YK Arsız Bela dinleyip etrafa saçma sapan saçla ve gözlükle hava atmaktan ibaret olduğunu düşünen gençlerimiz o kadar fazla ki...

Buna da sınıfımdan örnek vereyim 2005 girişli 2014 te hala ikinci sınıf öğrencisi olup memleketteki annesine babasına ben mezun oldum uzmanlık kazandım okuyorum diyen arkadaşım vardı... 9 yıldır ailesinden para söğüşleyen insanlar...

o çocuğu büyüten kim Emel? para söğüşlemesi doğuştan mı geliyor yoksa aile ilgisizliğinden ötürü mü böyle? tarlada çalışıp çocuklarını okutmaya çalışan anne babalar takdir edilecek insanlar ama aile ilgisi görmeyen çocuk serseri de olur hapçı da. benim babam sınıf öğretmeni, annem lisede tarih öğretmeni. ben ufaklığımdan beri hep çocuk büyütme/eğitme, ilgisiz ebeveynler, çocuğun önünü tıkayan ebeveynler hakkındaki konuşmalar arasında büyüdüm. bu konuda ailemden dinlediğim anlatabileceğim o kadar çok şey var ki. çocuğun dersleriyle ilgilenmesini veya veli toplantısını falan geçtim çocuğun karnesine bile bakmayan ebeveynler var. 16 yaşındaki kızını 13 sanan babalar var. ha tabii ki ilgisiz ailelerden gelen iyi öğrenciler de var, kendi çabalarıyla bişeyler başarmaya çalışanlar. ama her çocuğun böyle olmasını bekleyemezsin :/

hani animelerde oluyor ya baba eve geç geliyor çocukla haftada 1 kere görüşüyor. veya çocuğa ayrı ev tutmuşlar çocuk orda yaşıyor. bunlar abartı şeyler değil, Japonya'da büyük şehirlerde çalışan anne babaların ailelerinde yaygın bir durum. çoğu ebeveyn yaşı ilerleyene kadar çocuk yapmıyor Japonya'da çünkü çocukla ilgilenmeye vakitleri olmadan çalıştırılıyorlar. çalışkanlık falan değil şirketler gençleri aşırı çalıştırıyor, hükümet de nüfus kontrol sağlamak için bunu destekliyor. hani animelerde oluyor ya "hayat çok sıkıcıydı her gün aynı" falan. bu sadece bir giriş cümlesi değil, büyük şehirlerde yaşayan bir çok Japon çocuğunun ortak durumu. okullardaki çelimsiz çocukları ezme olayının da sebebi bu, gerçi bu animelerde de sık sık işlenen bi konu.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Emel, Rasyonel ve İdealist bir şekilde yaklaşıyor olaya ama ben olayı tüketim toplumu, teknoloji, aile, ekonomi, din ve kurallar arasında sıkışmasına bağlıyorum. Berlin duvarının yıkılması ve internetin yaygınlaşmaya başlaması iyice tetikledi, dünyanın yönü doğal olarak buraya gidiyor ve gitmeyede devam edecek. Hatta daha da beter olacak ama bu insanlığa ve toplumlara müstehak.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

o çocuğu büyüten kim Emel? para söğüşlemesi doğuştan mı geliyor yoksa aile ilgisizliğinden ötürü mü böyle? tarlada çalışıp çocuklarını okutmaya çalışan anne babalar takdir edilecek insanlar ama aile ilgisi görmeyen çocuk serseri de olur hapçı da. benim babam sınıf öğretmeni, annem lisede tarih öğretmeni. ben ufaklığımdan beri hep çocuk büyütme/eğitme, ilgisiz ebeveynler, çocuğun önünü tıkayan ebeveynler hakkındaki konuşmalar arasında büyüdüm. bu konuda ailemden dinlediğim anlatabileceğim o kadar çok şey var ki. çocuğun dersleriyle ilgilenmesini veya veli toplantısını falan geçtim çocuğun karnesine bile bakmayan ebeveynler var. 16 yaşındaki kızını 13 sanan babalar var. ha tabii ki ilgisiz ailelerden gelen iyi öğrenciler de var, kendi çabalarıyla bişeyler başarmaya çalışanlar. ama her çocuğun böyle olmasını bekleyemezsin :/

hani animelerde oluyor ya baba eve geç geliyor çocukla haftada 1 kere görüşüyor. veya çocuğa ayrı ev tutmuşlar çocuk orda yaşıyor. bunlar abartı şeyler değil, Japonya'da büyük şehirlerde çalışan anne babaların ailelerinde yaygın bir durum. çoğu ebeveyn yaşı ilerleyene kadar çocuk yapmıyor Japonya'da çünkü çocukla ilgilenmeye vakitleri olmadan çalıştırılıyorlar. çalışkanlık falan değil şirketler gençleri aşırı çalıştırıyor, hükümet de nüfus kontrol sağlamak için bunu destekliyor. hani animelerde oluyor ya "hayat çok sıkıcıydı her gün aynı" falan. bu sadece bir giriş cümlesi değil, büyük şehirlerde yaşayan bir çok Japon çocuğunun ortak durumu. okullardaki çelimsiz çocukları ezme olayının da sebebi bu, gerçi bu animelerde de sık sık işlenen bi konu.

Konuya farklı açıdan bakıyorsun Furkan :D Benim bakmaya çalıştığım yerden bakmıyorsun :D Bu olayda suçu %100 anneye babaya atamazsın... Bu dünyada hiçbir aile eğitimi %100 doğru değildir.. İnsanlar her zaman hata yapar.. ancak çocukta da beyin olması gerekir... O zaman her genç çarpık yetişsin yanlış yetiştiriliyorsa... Çocuğunu okutmak için dişi ile çalışan bir baba adam gibi bir evlat görmeyi hak etmiyor mu bir karnesine bakmadığı için evladının?

Demek istediğim yanlış yetişmiş topluma göre alt sınıfta kalmış bir evlat için tamamen aileyi de suçlayamazsın çocuğu da.. ama çocukta da beyin olması lazım

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.