Jump to content

Web Junkie [Bir NEET Belgeseli]

Amygirl

Önerilen İletiler

o çocuğu büyüten kim Emel? para söğüşlemesi doğuştan mı geliyor yoksa aile ilgisizliğinden ötürü mü böyle? tarlada çalışıp çocuklarını okutmaya çalışan anne babalar takdir edilecek insanlar ama aile ilgisi görmeyen çocuk serseri de olur hapçı da. benim babam sınıf öğretmeni, annem lisede tarih öğretmeni. ben ufaklığımdan beri hep çocuk büyütme/eğitme, ilgisiz ebeveynler, çocuğun önünü tıkayan ebeveynler hakkındaki konuşmalar arasında büyüdüm. bu konuda ailemden dinlediğim anlatabileceğim o kadar çok şey var ki. çocuğun dersleriyle ilgilenmesini veya veli toplantısını falan geçtim çocuğun karnesine bile bakmayan ebeveynler var. 16 yaşındaki kızını 13 sanan babalar var. ha tabii ki ilgisiz ailelerden gelen iyi öğrenciler de var, kendi çabalarıyla bişeyler başarmaya çalışanlar. ama her çocuğun böyle olmasını bekleyemezsin :/

hani animelerde oluyor ya baba eve geç geliyor çocukla haftada 1 kere görüşüyor. veya çocuğa ayrı ev tutmuşlar çocuk orda yaşıyor. bunlar abartı şeyler değil, Japonya'da büyük şehirlerde çalışan anne babaların ailelerinde yaygın bir durum. çoğu ebeveyn yaşı ilerleyene kadar çocuk yapmıyor Japonya'da çünkü çocukla ilgilenmeye vakitleri olmadan çalıştırılıyorlar. çalışkanlık falan değil şirketler gençleri aşırı çalıştırıyor, hükümet de nüfus kontrol sağlamak için bunu destekliyor. hani animelerde oluyor ya "hayat çok sıkıcıydı her gün aynı" falan. bu sadece bir giriş cümlesi değil, büyük şehirlerde yaşayan bir çok Japon çocuğunun ortak durumu. okullardaki çelimsiz çocukları ezme olayının da sebebi bu, gerçi bu animelerde de sık sık işlenen bi konu.

Ailede dediğin gibi bir etken ama yetim kalmışta azimle çalışan çocuklarda var.Hırsa bağlayıp ailesine bakan falan.Bütün iş bana kalırsa başlarda ailede sonrada çocukta bitiyor.Aile eğitimini adam gibi vermişse bakıp edip değer yargılarıyla büyütmüşse çocukta ilerde bu değer yargılarına göre şekilleniyor genelde.Genelde dyorum çünkü tam tersi olup sırtını çevirerek bu tarz para yiyen yada işsizce dolaşan ben zaten okumak istemiyorum diyende var.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Ayrıca karışmayın benim çocuk yetiştirmeme  :P Kovar mıyım baş tacı mı yaparım size ne :D ( Bazıları üstüne alınmasın  :ph34r:  )

Demek istediğim belgesele odaklanın çocuğun nasıl yetiştirileceğini ilerde hepimiz yaşayacağız zaten :D Yani umarım evlatlarınız olur falan :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konuya farklı açıdan bakıyorsun Furkan :D Benim bakmaya çalıştığım yerden bakmıyorsun :D Bu olayda suçu %100 anneye babaya atamazsın... Bu dünyada hiçbir aile eğitimi %100 doğru değildir.. İnsanlar her zaman hata yapar.. ancak çocukta da beyin olması gerekir... O zaman her genç çarpık yetişsin yanlış yetiştiriliyorsa... Çocuğunu okutmak için dişi ile çalışan bir baba adam gibi bir evlat görmeyi hak etmiyor mu bir karnesine bakmadığı için evladının?

Demek istediğim yanlış yetişmiş topluma göre alt sınıfta kalmış bir evlat için tamamen aileyi de suçlayamazsın çocuğu da.. ama çocukta da beyin olması lazım

bi ağacı ekip suladıktan sonra gübre vermezsen ağacın büyümesi tamamen topraktaki besin miktarına bağlı olur Emel. ağaç büyümezse "ama ben onu ekip sulamıştım" değil "gübresini de vermem gerekiyordu" demek daha doğru olur çünkü yapman gerekeni yapmayıp işini başka etmenlere bırakmış olursun.

tek suçlu ebeveynler değil elbette ki, çevre şartları da var işin içinde. ama çevre çocuk için olumsuzsa bunu nötrlemesi gerekenler yine ebeveynler.

aslında biraz şey gibi konuşuyorum hani animelerde kötü karakterlerin nasıl kötü olduğunu anlatırlar da "ulan aslında şimdi böyle bakınca o kadar da kötü görünmedi gözüme" gibi hissedersin. çünkü o karakteri şekillendiren etmenleri görürsün. o karakteri oraya getiren etmenler olmasa belki de iyi biri olacaktı. bu tabii ki kötü biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor ama asıl suçun karakterde değil onu o yola sokanlarda olduğunu gösteriyor en azından. bu açıdan bakmayı dene  ^_^

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

bi ağacı ekip suladıktan sonra gübre vermezsen ağacın büyümesi tamamen topraktaki besin miktarına bağlı olur Emel. ağaç büyümezse "ama ben onu ekip sulamıştım" değil "gübresini de vermem gerekiyordu" demek daha doğru olur çünkü yapman gerekeni yapmayıp işini başka etmenlere bırakmış olursun.

tek suçlu ebeveynler değil elbette ki, çevre şartları da var işin içinde. ama çevre çocuk için olumsuzsa bunu nötrlemesi gerekenler yine ebeveynler.

aslında biraz şey gibi konuşuyorum hani animelerde kötü karakterlerin nasıl kötü olduğunu anlatırlar da "ulan aslında şimdi böyle bakınca o kadar da kötü görünmedi gözüme" gibi hissedersin. çünkü o karakteri şekillendiren etmenleri görürsün. o karakteri oraya getiren etmenler olmasa belki de iyi biri olacaktı. bu tabii ki kötü biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor ama asıl suçun karakterde değil onu o yola sokanlarda olduğunu gösteriyor en azından. bu açıdan bakmayı dene  ^_^

Tam tersi düşünüyorum:

Her insanda kullanması için bir beyin vardır...

Örnek: Annesi ile hiç bir arkadaşlık bağı kuramamış, sürekli dayak yiyen ve hizmetçi olarak kullanılan bir kızın anne olunca evladına böyle değil eksikliğini hissettiği tüm ilgiyi ve sevgiyi kendi kızına vermesi gibi :)

Açıkçası hiç hayırsız evlat görmediğini düşünüyorum :) Elbette yetiştirenlerin etkisi vardır ama aileye fazla yükleniyorsun :) Çevre de çok önemlidir :)

Neyse konuyu kapatalım belgesele odaklanalım :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tam tersi düşünüyorum:

Her insanda kullanması için bir beyin vardır...

Örnek: Annesi ile hiç bir arkadaşlık bağı kuramamış, sürekli dayak yiyen ve hizmetçi olarak kullanılan bir kızın anne olunca evladına böyle değil eksikliğini hissettiği tüm ilgiyi ve sevgiyi kendi kızına vermesi gibi :)

Açıkçası hiç hayırsız evlat görmediğini düşünüyorum :) Elbette yetiştirenlerin etkisi vardır ama aileye fazla yükleniyorsun :) Çevre de çok önemlidir :)

Neyse konuyu kapatalım belgesele odaklanalım :D

konuyu kapatıyorsak ben gidiyorum zaten videoyu da izleyemiyorum internetten ötürü... ulan yan odada kesin yine bişeyler indiriyolar...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

konuyu kapatıyorsak ben gidiyorum zaten videoyu da izleyemiyorum internetten ötürü... ulan yan odada kesin yine bişeyler indiriyolar...

Kanka bu kadar katı olduğum için özür dilerim ya :D Ben aslında çok daha öcüyüm :D 

Teknoloji ilerlemiş olsa ve insanlarda iq sunu ve eq sunu ölçen bir alet geliştirseler.. Ben de siyasi otorite olsaydım.. iq neyse hadi ama eq su belli bir seviyenin altındaki her insanı ıslahevlerine gönderir.. Terapiden umutsuz vaka çıkanları toplumdan izole ederdim.. Bazen idam bile düşünebiliyorum o derece :D eqsu düşük insanlara katlanamıyorum.. aşırı sosyal bir meslekte olduğum içindir belki de.. Hani acile acil hizmeti ihtiyacı olmadığı halde acayip iyi ilgilendiğim halde gidip belediye başkanına şikayet eden salaklar gibi 

Gitmeden oku şunu :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kanka bu kadar katı olduğum için özür dilerim ya :D Ben aslında çok daha öcüyüm :D

Teknoloji ilerlemiş olsa ve insanlarda iq sunu ve eq sunu ölçen bir alet geliştirseler.. Ben de siyasi otorite olsaydım.. iq neyse hadi ama eq su belli bir seviyenin altındaki her insanı ıslahevlerine gönderir.. Terapiden umutsuz vaka çıkanları toplumdan izole ederdim.. Bazen idam bile düşünebiliyorum o derece :D eqsu düşük insanlara katlanamıyorum.. aşırı sosyal bir meslekte olduğum içindir belki de.. Hani acile acil hizmeti ihtiyacı olmadığı halde acayip iyi ilgilendiğim halde gidip belediye başkanına şikayet eden salaklar gibi 

Gitmeden oku şunu :D

bana pek katı gelmemiştin aslında :D ciddiydin ama saklamaya çalışıyo gibiydin :D

o dangalağın ismini ver hemen Mut'taki mafya eniştemle temasa geçip ayağına sıktırayım senin için Emel, idama falan gerek yok :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

bana pek katı gelmemiştin aslında :D ciddiydin ama saklamaya çalışıyo gibiydin :D

o dangalağın ismini ver hemen Mut'taki mafya eniştemle temasa geçip ayağına sıktırayım senin için Emel, idama falan gerek yok :D

Çok despot yetiştirildim pişman da değilim :D 8 yaşındayken misafirin önüne sofra kurarken arkamı dönüp misafiri arkama alarak eğildiğim için ciddi azar yemiştim mesela..

Katı ve disiplinliyim ama sıkmam insanı özgürlüklerini kısıtlamam ama kuralcı olduğum aşikar :D Gene de hastaların bazılarına baş gelemiyorum :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İnternet bağımlılığı gerçekten çok zor ya, acıyorum bağımlı olanlara.Bu bağımlılığın çok çok küçük bir kısmını lise yıllarımda bir online oyuna bulaştığımda yaşamıştım.Neyse ki kendime fazla zarar vermeden bırakabilmiştim.Aynı zamanda bırakmamdaki bir başka etken de o dönemde izlediğim bir haberdi, artık haberin ne kadarı doğruydu bilemicem.Haberin içeriği şuydu ( nasıl hafızama kazındıysa kaç yıl oldu hala unutamadım haberi) : Online oyun oynayan biri (sanırım cs tarzında bir oyundu) 2 gün boyunca zorunlu ihtiyaçlar dışında (tuvalet vs..) hiç pc başından kalkmamış ve sonunda ölmüş. Bu haberi izleyince çok etilenmiştim , neyseki bana büyük fayda sağlamış.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.