Jump to content

Ertuğrul Gemisi ve Japon Türk Dostluğunu Konu Eden Manga

zaman

Önerilen İletiler

Selamun aleyküm arkadaşlar. 

Maalesef japoncam yok fakat çizim ve vakıalardan çıkarımlarım;

Ertuğrul Fırkateyni

İran - Irak savaşında THY yardımı ile Japon sivillerin tahliyesi

Türkiye de yaşanan zelzele  afetlerinde japonların desteği ile Japon Türk dostluğu konu edilmiş. 

Japonca bilenlerden çeviri bekliyoruz.. 

Aşağıdaki link aracılığı ile MANGANIN tamamına ulaşabilirsiniz.

http://www.moae.jp/comic/tesekkurederim

10bba32a8f5d9f7b84c64c98afde00c0abd40333

c2bc003e59bafc0469c8d6c8412856a9d39ba062

Osmanlı- Japon (Türk) dostluğuna vesile olan  Ertuğrul (fırkateyn) - Vikipedi

Japonlar, Ertuğrul faciasını böyle andı - Hürriyet DÜNYA

731901f4dc50ff7c8f56367f3f1cbe1eb2087f4b

c34e24244d8189de1d5b553a5eff76504128579e

1985 yılı İran- Irak savaşından 215 Japon vatandaşın Türk Hava Yolları yardımı ile kurtarılmasına da yer verilmiş..

İran-Irak Savaşı Japonların Tahliyesi - ニュース / ニュース - ユヌス・エムレ インスティトゥート

Yüzyılın kurtarma operasyonu

Türk-Japon dostluğu beyazperdede

Japonya-Türkiye ilişkileri - Vikipedi

Türk pilota teşekkür ziyareti- Arşiv - Milliyet.com.tr

adab024ee582dc6ad9019ce2da0d762669388b63

9c5a25cc4b84483c95a44554f09e67c7da3a14a7

Son kareler ise tahminim Türkiye de yaşanan zelzele vakıasında Japonların desteği ile alakalı 

Son sayfadaki anıt Kuşimoto da bulunan Ertuğrul Şehitliği...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 20
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Selamun aleyküm arkadaşlar.    Maalesef japoncam yok fakat çizim ve vakıalardan çıkarımlarım;   Ertuğrul Fırkateyni   İran - Irak savaşında THY yardımı ile Japon sivillerin tahliyesi   Türkiye

Forumda Japon dili ve edeboyati okuyan 1-2 kisiye denk gelmistim. Maalesef akrif degil gibiler. :( Ceviri belki Japan-Fans' tan cikar. :ph34r: Boyle manga yaptiklari icin hem mutluyum hem de huzunlu.

Ertugrul firkateyni ile ilgili kısmı saeko sensei (japonca hocam) ile beraber cevirme ihtimalim cok yuksek. Tamamladigimda sizinle de paylasirim :) Zaten bana erutuururu-san diyordu :D Cok hosuna gide

Forumda Japon dili ve edeboyati okuyan 1-2 kisiye denk gelmistim. Maalesef akrif degil gibiler. :(

Ceviri belki Japan-Fans' tan cikar. :ph34r:

Boyle manga yaptiklari icin hem mutluyum hem de huzunlu. Japonlarla yaptigimiz ortak bir animasyon filmi var. İsmi Kayip Armagan. Bu forumda bile konusu acilinca ilgi gormedi. Baska da bilmiyorum Japonlar' in oldugu bir dizi, film ya da animasyon. Cok cok nadiren dizilerde oluyor. "Aha Cinliler bocek yiyor. Japonlar hep fotograf cekiyor." dan oteye gitmiyor bahsedilisleri... Bizde durum boyleyken onlar Turkler' in oldugu mangalar yapiyor.

Japonya' yla alakasi yok ama en cok da Kore dizisindeki Orta Asya Turkler' ini, savasma sekillerini, savasci Turk kizini gorunce utanmistim. Biz kendimizi boyle anlatmiyoruz. Bizde boyle kadin karakter zor bulunur. Ki o Turk kizinin da dizideki gidisat acisindan onemi vardi. Lafa gelince Kore dizileri hep ask, hep ask, hic duzgun degil. 4 diziye bakip begenmemis insan Eksi sozlukte bile tum Kore dizilerini biliyormus gibi konusur. (Diziyi daha yeni bitirdim sayilir, etkisinde oldugum icin burda da iki laf edip konu dagitiyorum gomeen. )

Kisaca boyle seyler gorunce mutlu oluyorum ve utaniyorum. :(

İnsalah ileride ben de kucuk de olsa Asya kulturunu anlatabilecegim isler yapbilirim. Tabii once istedigim bolumu kazanmam lazim. ;(

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.