Jump to content

Anime Çizgi Film mi, Yoksa Değil mi?

Animeye çizgifilm diyen cahillere sinir oluyor musunuz?  

238 oy

1. 1. Animeye çizgifilm diyen cahillere sinir oluyor musunuz?

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 311
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Hayır...kızmıyorum...kızmak mantıksız geliyor...özelliklede teknik olarak anime kelimesinin çizgi film ve animasyonla eş anlamlı olmasından dolayı niye kızayım diyorum...onu ayıran en belirgin olayı i

bu soru mu ya :D kim çizgifilm denmesini isterki :D çizimlerimi görenler hep aa sen çizgifilm mi izliyosun diyolar çizgifilm olmadıklarını iki saat anlatıyorum ama yinede çizgifilm diyolar :D

pardon ama öküz öküzdür istediğin kadar anlat anlamaz :D

• Forum Admin

Çizgi Film ve animasyon filmler, sinema ve .televizyonculuk sektöründe yapılan evrensel bir sanattır Anime aslında manga ki tarihi 3. - 4. yy'a dayanıyor Japonların geleneksel görsel sanatıdır. çizimleri çizim teknikleri anlatmak istedikleri çizgifilmden tamamen farklıdır. Ör: Büyük gözün masumiyeti ifade etmesi gibi... Hatta yapımında başka ülkelerin yer aldığı ancak çizim teknikleri ve içeriği Japon kültürü olan başka çizimler animeden sayılmaz diye okumuştum :o Ör: Avatar... tamamen japon öğeleri içerir ancak bir anime değildir. Bu Amerikalının gelip evlenirken kına gecesi yapması gibi bir şeydir :) ha tabi ki fun artlar olur fun fictionlar yazılır bu o kültüre sahiplenmekten çok o kültüre duyulan sevgiyi gösterir. ^_^

Üniversite 1. Sınıfta bununla ilgili bir proje hazırlamıştım okul için ve bayağı araştırmıştım bu konuyu... o yüzden yanımda animeye asla çizgifilm mangaya da asla çizgi roman dedirtmem :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Abi o kadarda zor bir soru değilki çizgi filmler anime olsaydı yada animeler çizgi film o zaman anime yada çizgi film demezlerdi yani 2. bir isim olmazdı. Yani şöyle açayım yazdıklarımı eğer anime çizgi film ise anime ne ??? Anime Çizgi Film değilki İsmi Anime yani :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çizgi film (Türkçe) Cartoon(İngilizce) Anime (Japonca) isimler farklı olabilir ama sonuçta hepsi animasyon...yani bu konu hakkında konuşmak biraz garip...Anime çizgifilm değildir diyenler Anime ile aralarında bizim anlayamıyacağımız bir bağ oluşturmuş bence :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Animasyon filmler ve Çizgi film tamamiyle Animeden farklıdır. Animenin kökeni manga'dan gelir . Mangaların tarihi çok eskiye dayanır. Amerikalı bir kaç insanın uzak doğu'da keşfettiği bir şeyin avrupaya göre uyarlaması ise çizgi romandır .

Anime normalde insanların anladığı çizgi filmler değillerdir.Çizgi film denilince akla gelen Bugs Bunny , Tweety , Scooby Doo gibi çoçuk zekasına hitap eden animasyonlardan farklıdır.Animeler her yaştan insanların izleyebileceği ve gerçek hayatda olan veya olmayan hemen herşeyi içinde barındıran bir sanattır.Çizimleri çok farklı ve etkileyicidir.Anime milyonlarca izleyicisi olan ve çoğu ülkede yayınlanan popüler bir sanattır.Ayrıca Çizim ve çekim teknikleri üst düzeydir .Her hafta milyonlarca insan Manga almakta ve ülkedeki Tv sektörü animeler sayesinde daha da gelişmiştir .

Bkz:Ayrıca, batı animasyonun temsilciliğini yapan Disney de artık animelerin başarısını açıkca kabul etmektedir.

Bende Animeye çizgi film Mangaya'da çizgi roman dedirtmem . Bu konuda biraz araştırırsanız belirli farkları çok rahat görebilirsiniz .

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

teknik olarak hepsi çizim çizgi film desekte olur ama bunu söylerken karşıdan biri +aa napıyosun - anime izliyorum + o da neki bakıyım çizgi filmmiş işte sen çizgi film mi izliyorsun koca adam ?

evet bu cahil ve kültürsüz dünya görüşüyle hala bu soruyu soranlara ısrarla cevap doğrudur yanlıştır 6 tane sinema filmi çekilmiş bir anime var mesela bir tarafta naruto öte yandan tom ve jerry bunları aynı kefeye koymak 21 aralıkta kıyametin kopacağına inanmaktan daha saçma bence.

ayrıca biz reel yapımlara yönelmiş sinema ve tv sektöründe avrupa ve amerikadada böyledir.bizim kültürümüzde animasyon pek yok çizgi roman pek yok ama japonunkinde bu var.mesela amerikada hollywood var bizde berbatda olsa yeşilçam var , sinema ve tv eserlerini bu kurumlar oluşturuyor.Japonların kültürel mirası olan bu yapımlara çizgi film demek beni üzüyor şahsen ne kadar cahil ve önyargılı olduğunu görüyorum milletimizin.Biraz gerildim sonuna kadar okuyan arkdaşlar seviyorum sizi :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

teknik olarak hepsi çizim çizgi film desekte olur ama bunu söylerken karşıdan biri +aa napıyosun - anime izliyorum + o da neki bakıyım çizgi filmmiş işte sen çizgi film mi izliyorsun koca adam ?

evet bu cahil ve kültürsüz dünya görüşüyle hala bu soruyu soranlara ısrarla cevap doğrudur yanlıştır 6 tane sinema filmi çekilmiş bir anime var mesela bir tarafta naruto öte yandan tom ve jerry bunları aynı kefeye koymak 21 aralıkta kıyametin kopacağına inanmaktan daha saçma bence.

ayrıca biz reel yapımlara yönelmiş sinema ve tv sektöründe avrupa ve amerikadada böyledir.bizim kültürümüzde animasyon pek yok çizgi roman pek yok ama japonunkinde bu var.mesela amerikada hollywood var bizde berbatda olsa yeşilçam var , sinema ve tv eserlerini bu kurumlar oluşturuyor.Japonların kültürel mirası olan bu yapımlara çizgi film demek beni üzüyor şahsen ne kadar cahil ve önyargılı olduğunu görüyorum milletimizin.Biraz gerildim sonuna kadar okuyan arkdaşlar seviyorum sizi :D

Biz millet olarak kendi ülkemizi aşağılamayı ne kadar çok seviyoruz. Animeyi bilmeyenleri neden cahil yerine koyuyorsunuz anlamadım, sen bilmeyen birine ne kadar anime dersen de anlamaz, mecburen ona anlatman lazım bunun içinde japon çizgi film sanatı denmesinde ne sakınca var. Öğrendikten sonra o kişide anime diyecektir, zaten. Animelere önyargılı yaklaşıldığını bende kabul ediyorum, ancak aklı başında biri özellikle büyüklere yönelik bir anime izlediğinde Bugs Bunny ve Anime arasındaki farkı anlayacaktır. Şayet bakarkör değilse bilmeyenleri bu kadar suçlamak yerine daha yapıcı olmak lazım diye düşünüyorum. ;)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Biz millet olarak kendi ülkemizi aşağılamayı ne kadar çok seviyoruz. Animeyi bilmeyenleri neden cahil yerine koyuyorsunuz anlamadım, sen bilmeyen birine ne kadar anime dersen de anlamaz, mecburen ona anlatman lazım bunun içinde japon çizgi film sanatı denmesinde ne sakınca var. Öğrendikten sonra o kişide anime diyecektir, zaten. Animelere önyargılı yaklaşıldığını bende kabul ediyorum, ancak aklı başında biri özellikle büyüklere yönelik bir anime izlediğinde Bugs Bunny ve Anime arasındaki farkı anlayacaktır. Şayet bakarkör değilse bilmeyenleri bu kadar suçlamak yerine daha yapıcı olmak lazım diye düşünüyorum. ;)

dostum yukardaki entryleri oku öyle konuş izleyen bile çizgi film diyor öyle selena girişi yapma kafana göre ;)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında anlamları arasında bir fark yok anime Japonca'da animasyon demek diye biliyorum. Ama olay akla gelen şeyde, çizgi film denince insanların aklına Tom ve Jerry, Bugs Bunny tarzı şeyler geliyor ama animeler yukarıda da dendiği gibi gerek çizimleri gerek konuları açısından daha farklı ve daha büyük bir yaş kitlesine de hitap ediyor. O yüzden ben sadece çizgi film denmesine sinir olurum çünkü bilmeyenlerin kafasında direk bir önyargı oluşmasına neden oluyor "bence". :D
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.