Jump to content

Manga - TR ve Gerekli Şeyler arasında geçen konuşma - video hazırladım

Burakesan

Önerilen İletiler

Neyin mangasını tanıtmışlar ya şu küçük gördükleri fansub lardan az çeviri dersi falan alsınlar.İnsanları anca mangadan soğuturlar.

Allah için titana saldırı nedir ya ilk gördüğümde atack on titan sanmadım başka bir şeydir diye tahmin ettim.Ortada emek varmış varsa biraz daha üstünde dursunlar o zmn çeviri işinin google translatemi yaptırıyorlar 

merak ediyorum .Çeviri işi düz mantık gibi düşünmüşler sanımca ama yerelleştirme yorumlama gibi şeyler olmazsa ortaya Titana Saldırı diye ortaya çıkıyor

Bu anime manga sektörünün Türkiyede büyümesinin zararlarıdır.Aç gözlü insanlar sektöre göz dikip milleti anime mangadan soğutucaklar.Bir kaç yıl içinde daha büyük şirketler bu işin içine girebilir ztn bu gerekli işler

den daha çok kafa ağrıtabilirler

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 25
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhaba,  bu videoda Gerekli Şeyler ve Manga-TR arasında yaşananlara değindim ve kendi yorumumu belirttim, sizlerin de konu hakkındaki görüşlerini bekliyorum. Gerekli Şeyler'in Facebook sayfası ve özü

şöyle de bi durum var, tek bi kişinin yaptığı terbiyesizliği bütün şirkete yıkıp özür üstüne özür dilemelerine rağmen boykota devam diyorsunuz. sonra yurtdışından anime/manga ile alakalı bi video bişe

Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bil

Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bile çok yanlış. Önce sen hiçbir para harcamıyorsun diyen arkadaşım, bu site babamızın hayrına verilen sunucularla ayakta değil. Veya size ileten fansubların o videoları hazırlamak için kullandığı sunucular da cuma günleri toplanan yardımlarla ayakta durmuyor. Her ay cepten çıkan paralar sayesinde bunlar gerçekleşiyor ve size iletiliyor. Bunu açıklığa kavuşturmak gerek.

Videoyu paylaşan ve hazırlayan arkadaş kendini gönüllü çevirmen olarak tanıtmış ve ben buna istinaden para çıkmıyor dedim ki gönül rahatlığı ile fansub vs kuruluşların bu sektöre yaptığı yatırımı küçümseyebilirim. Sunuculara verilen para ile bugün bir çok.şehirde d&r ve türevi mağazalarda satılan bir yayının maliyetini ve hatta gelirini karşılaştıracak kadar gaflete düsmedim. Bu konuda üslup konusunda savunabilecek hic bir tarafı yok fansub manga tr herneyse onların. Şayet gerekli şeyler haklıysa ve cidden bir telif ihlali varsa geçerli tabi bu. Onun haricinde durumu zorlamanın üslup üzerinden yürümenin, internet üzerinden yayın yapan bi sitenin maliyetlerinin ve onların mangacılara olan aşkı üzerinden olayı abartmanın bi yararı yok. Olay çok açık gerekli şeyler Japonlara para veriyor ama diğerleri vermiyor. Bunları yapanlarda japonlar. Adamların hakkıdır.
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• TAÇE Yetkilisi

Videoyu paylaşan ve hazırlayan arkadaş kendini gönüllü çevirmen olarak tanıtmış ve ben buna istinaden para çıkmıyor dedim ki gönül rahatlığı ile fansub vs kuruluşların bu sektöre yaptığı yatırımı küçümseyebilirim. Sunuculara verilen para ile bugün bir çok.şehirde d&r ve türevi mağazalarda satılan bir yayının maliyetini ve hatta gelirini karşılaştıracak kadar gaflete düsmedim. Bu konuda üslup konusunda savunabilecek hic bir tarafı yok fansub manga tr herneyse onların. Şayet gerekli şeyler haklıysa ve cidden bir telif ihlali varsa geçerli tabi bu. Onun haricinde durumu zorlamanın üslup üzerinden yürümenin, internet üzerinden yayın yapan bi sitenin maliyetlerinin ve onların mangacılara olan aşkı üzerinden olayı abartmanın bi yararı yok. Olay çok açık gerekli şeyler Japonlara para veriyor ama diğerleri vermiyor. Bunları yapanlarda japonlar. Adamların hakkıdır.

Ben para karşılaştırmadım farkettiysen, sadece buradada para harcandığını belirttim daha çok harcıyoruz vs demedim, bunu düşünecek gaflete düşmedim. Telif hakkı ile alakalı fikrim de yazmaktadır. Haklarıdır, kimse aksini söylemiyor. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Alttaki yazıya katılıyorum,  aynende böyledir durum, manga gruplarını keklemeye çalışıyor bu gereksizler.

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler’in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları “Türkçe yayın hakkı” olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar. Şuan Mangatr isterse tehdit suçundan dolayı tazminat davası bile açabilir durumda…

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konu çok büyümüş,  herkesin dediklerini söylemek yerine başka bir noktaya değiniyorum o zaman. 

Buradaki sıkıntı ne o mesajı atan ortak kurucu da, ne de mangatr'de.

Asıl sıkıntı o özür mesajında.. 

İşletmelerde "müşteri memnuniyeti" diye sıklıkla duyduğunuz bir kavram vardır. İşletmenin boyutu ne olursa olsun, kendisine müşteri çekmek onları mutlu etmek zorundadır. 

Bu olay çıktıktan sonra ben gayet Gereksiz Şeyler'in bunu kendi lehlerine çevireceklerini ve müşteri sayılarını arttıracaklarını düşünüyordum. 

Nasıl mı? Tam olarak şöyle: 

Çok mahcup bir şekilde kurumca özür dileyerek, kurucu ortağının yanlış davrandığını ve mangatr'nin verdiği cevapla haklı olduğunu belirterek en sonda da bir daha böyle sorunların yaşanmayacağının temennisini vererek bitirebilrlerdi mesajlarını. 

Bu gururunu hiçe saymak değil, işletme hamlesidir. Eğer sen müşterine onları önemsediğini gösterirsen önceki olayı unutur ve sana daha çok bağlanırlar. İşletme hilesidir bu, sen bir şeylerden taviz verirsen kendi reklamını yaparsın.  Bu meseleyi de bu kadar kendi aleyhine döndürmezsin. 

Böylece ne anladık. Bunu yapamadıklarına göre yazdıkları çocukça mesaj ortada bir işletmeden çok üste çıkmaya çalışan "ergenlerin" olduğunu gösteriyor. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1- Güncelden çok uzaktalar. One piece gelmiş 79. ciltti heralde, bu adamalr daha 12 de. Yahu biz senin yayınlamanımı bekleyeceğiz.

2- Çeviriler en yeni fansubdan bile kötü, zaten yıllarca geriden geliyorlar, ingilizceden çevirseler bu kadar sorun olmaz. Bleach'ın ilk cildini almıştım, ichigoya içigo yazmışlar dedim bu kim.
3- Mesajı yazan, patronlardan biri. Ve bildiğiniz üzere, patron altındaki herkesi temsil eden kişidir. Tek birey olarak sayılamaz.

4- Gerekli şeyler gibi bir yayının maddi gücü yayın hakkından başka bir hakkı almaya yetmez. Şimdi bu noktada onların kategorisinin basılı kitap olduğunu ve online ortama teknik olarak karışamayacaklarını söyleyebilirim. Ancak onların satışlarını etkilediği için, haliyle bir çıkar yol arıyorlar. Güzellikle rica edilseydi sonuç şu olurdu. Eğer mangatr güzellikle istenince kaldırmasaydı, bu sefer biz mangatr'ye "adamların emeklerini verin, mangalar satılsın, kültür yayılsın" diye baskı yapardık. Yani kimin topun ucuna geçeceğini belirlemek gerekli şeylerin elindeydi. Ama yanlış yaptılar
5-Üslup... Bence ellerinde gerekli haklar olsaydı, dilekçe tadında çok kısa bir metin yollamaları yeterli olacaktı, ancak ellerinden bir şey gelmemesi üzerine çıldırıp böyle saçma bir mesaj atmış olma ihtimali çokta uzak değil

6-Sayıları azda olsa, engelli kardeşlerimizide düşünmek gerek. Rahat rahat pc başından zahmetsizce okuma imkanı varken, neden kitapla boğuşsunlar...
7- Japonyada bile, insanlar sadece koleksiyon için cilt manga alıyorlar. Zira netten çıktığı dakikada okuyabiliyorken, diğer türlü satın almak, yada kargoyu beklemek durumundalar. Onuda geçtim, hakları almış olan bir internet yayıncısı ile anlaşıp tek cilt fiyatına bütün cilti okuyabiliyor onlar. İşte o zmn, oradakilerin korsan kullanmayın deme hakkı var. Sen kimsin, ne yaptında karışabiliyorsun?

Bu görüşlerime kimse katılmak zorunda değil, ancak gidipte kıçı kırık GG'yi can ciğer fansuplarımıza karşı savunmayın. Yazıktır, günahtır.

Özetle, birisi para kazanmaya çalışıyor, ve birazda kirli oynama yolunu seçen taraf oldular, diğer taraftaysa çok sevdiği bir şeyi herkesle buluşturmak isteyen, ülkeye bu kültürü oturtan, o para hırsı çeken kişilere bu pazarı açma imkanı sağlayan gönüllüler var. Bakalım sonuç ne olacak...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.