Jump to content

Manga - TR ve Gerekli Şeyler arasında geçen konuşma - video hazırladım

Burakesan

Önerilen İletiler

zaten firmayı temsil ettiği için o kişi değil firma özür diledi. ama yine de en derine inersek firma değil bir bireyin konuşması o konuşmalar, konuşma boyu devam ettirdiği üslubundan ve zaten sonunda adını vermesinden belli.

fiyatları beğenmediğin için almamak en doğal hakkın tabii ki. kimse sana zorla bişeyi satın aldıramaz, telif hakkı almış almamış o noktada umrunda olmayabilir bu gayet normal. ama "bize ayıp ettiler hadi onları protesto edelim hadi onları bitirelim" diye bi anti-Gerekli Şeyler kampanyası yürütmek bence bu mangaları beleşe okumaya devam edebilmek için yapılan bişey. bu mangaların nasıl yapıldığına, insanların bu işten para kazanmaya çalıştığına gözleri kapatarak. bana artık böyle hissettiriyor bu olay ne yazık ki.

Böyle hissetmende haklılık payı var ama gerekli şeyler ne kadar kaldırırsa kaldırsın korsanın önüne geçemeyecek. İşte korsanın önüne geçemeyeceği noktada da gerçekten temiz bir üslupla, okuyucuda düşünen fiyatlarla satış yaparak, okuyucuyu yanına alıp şu an kazandığından daha çok kar elde edecekti. Bak birde korsan figür satmaları durumu söz konusu ondan hiç bahsetmiyorum bile. Yani tepki almaları kendilerine çeki düzen vermeleri açısından çok iyi oldu ama haydi gerekli şeyleri bitirelim gibi bir düşüncem asla olmadı.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 25
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Merhaba,  bu videoda Gerekli Şeyler ve Manga-TR arasında yaşananlara değindim ve kendi yorumumu belirttim, sizlerin de konu hakkındaki görüşlerini bekliyorum. Gerekli Şeyler'in Facebook sayfası ve özü

şöyle de bi durum var, tek bi kişinin yaptığı terbiyesizliği bütün şirkete yıkıp özür üstüne özür dilemelerine rağmen boykota devam diyorsunuz. sonra yurtdışından anime/manga ile alakalı bi video bişe

Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bil

Mangavadısı ne gore ellerınde tam bır telıf hakkıda yokmus 

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları "Türkçe yayın hakkı" olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar

Mangavadisinden alıntıdır

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Böyle hissetmende haklılık payı var ama gerekli şeyler ne kadar kaldırırsa kaldırsın korsanın önüne geçemeyecek. İşte korsanın önüne geçemeyeceği noktada da gerçekten temiz bir üslupla, okuyucuda düşünen fiyatlarla satış yaparak, okuyucuyu yanına alıp şu an kazandığından daha çok kar elde edecekti. Bak birde korsan figür satmaları durumu söz konusu ondan hiç bahsetmiyorum bile. Yani tepki almaları kendilerine çeki düzen vermeleri açısından çok iyi oldu ama haydi gerekli şeyleri bitirelim gibi bir düşüncem asla olmadı.

"Yani tepki almaları kendilerine çeki düzen vermeleri açısından çok iyi oldu" tam olarak böyle düşünüyorum ben de. yaptıkları karşılıksız kalmayacak tabii ki, bundan sonra daha dikkatli hareket etmek zorunda kalacaklar ki bu da şu ana kadar boykot çağrısı yapanların amacına ulaştığını gösterir. sanki biraz Gerekli Şeyler'in avukatı gibi konuştuğumu farkettim şu an :D aslında sadece haklı olaran başlayan bişeyin haksız olarak bitmesini istemiyorum.

Mangavadısı ne gore ellerınde tam bır telıf hakkıda yokmus 

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları "Türkçe yayın hakkı" olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar

Mangavadisinden alıntıdır

buna pek inanmadım. çünkü benzer bi şekilde yabancı dizi yayınlayan siteler var ve biçoğunun yayın hakkını elinde bulunduran firmaların açtığı davalar sonucu kapandığını biliyoruz.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum benim ilk tepkim kesinlikle oradan bir şey almam şeklindeydi ama özür mesajına bakınca adamların o büyük yazı ve tırnak işaretini kötü amaçla kullanmamış olabileceklerini düşündüm çünkü birçok kez üslup konusunda kesinlikle haksızız demişler. Örnek olarak özür mesajının bir kısmı:

'Herşeye rağmen daha önce “sizi çok seviyoruz” diyen insanların sadece bir yazışmada ki -kesinlikle haksız olduğumuz- bir üslup yüzünden, “çeviriniz çok kötüydü” “acemisiniz” “iğrençti mangalarınız” “B firması daha iyi” gibi yorumları inanın bizi çok üzdü, her şeye rağmen Gerekli Şeyler Yayıncılık olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak mangaların yeni sayılarını sizlere kazandırmaya devam edeceğiz.'

Bu kadarına da gerek yokmuş. Adamların(Daha doğrusu 1 kişi) üslupları ayrıdır işleri ayrıdır üslubu kötü diye manganız iğrenç vs. şeylere gerek yok. 

Gerekli şeyler hata yapıp gerçekten özür dilemiş olabilir bana öyleymiş gibi geldi. Onun dışında ayrıca Manga TR de bunları yayınladığı için haksız değil bence. O haksızsa neredeyse tüm anime v

Edit:Silinmiş :/ ve manga yayınlayan siteler haksız. Bunları izlediğimiz için biz de haksızız. Telif hakkı talep eden varsa kaldırılmalı tabii ki ama telif hakkı talep edilene kadar insanlara bunların ulaştırılmasını yanlış bulmuyorum ben.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• TAÇE Yetkilisi

Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bile çok yanlış. Önce sen hiçbir para harcamıyorsun diyen arkadaşım, bu site babamızın hayrına verilen sunucularla ayakta değil. Veya size ileten fansubların o videoları hazırlamak için kullandığı sunucular da cuma günleri toplanan yardımlarla ayakta durmuyor. Her ay cepten çıkan paralar sayesinde bunlar gerçekleşiyor ve size iletiliyor. Bunu açıklığa kavuşturmak gerek.

Telif hakkı talebinde her zaman karşı taraf haklıdır, bizim de eklediğimiz videolarda gerçekleşen telif hakkı mesajlarında ikiletmeden videoları siliyoruz. Eğer ciddi bir şirketseniz, hukuk çok biliyorsanız bu işin hukuk çerçevesinde bir adabı, bir nasıl denir rajonu vardır. Bu hiçe sayılarak kasaba ağzıyla olaya atlanırsa 10 tl kazanacaksanız 100 tl kaybedersiniz. Bu su götürmez bir gerçektir.

Eğer karşı taraftaki yapımcıları çok çok düşünüyorsanız, okuduğum bir kaç mesaja istinaden söylüyorum, telif haklarını alıp yayınlayan yabancı siteler mevcut ve ülkemiz üzerinden de ayda cüzzi bir rakam karşılığı üyelik alabiliyorsunuz. Madem onları bu kadar düşünüyorsunuz, alın aylık 5 dolardı yanlış hatırlamıyorsam, katkıda bulunun. Burada laf ebeliği yapmayın, icraate dökün.

Bu tür bir yazışmayı fansublar arasında dahi yapsanız, yapan insan mutlaka yaptırımla karşılaşır. 'Korsan' olarak adlandırılan fansublar kadar organize ve yaptığı işi hak ederek yapın ondan sonra bu şekilde o fansubların çalışma ahlâkına dil uzatın.

Özetle bu tutum kesinlikle yanlıştır fakat boykotu desteklediğimi söyleyemem. Yakın zamanda animelere de böyle şeyler gelirse şaşırmamak gerekir. Yayın hakları alınarak DVD üzerinden veya Google Play, IOS üzerinden satışa çıkartılırsa şaşırmamak gerekir. Çok severek izlediğimiz çoğu seriye veda edebiliriz. Her şeyin hayırlısı olur inşallah, MangaTR'ye üzüntülerimi bildirir, duruşları için kendilerine teşekkür ederim. Yalnız değilsiniz.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gerekli şeyler ne ara büyüdü de sağa sola hava basmaya başladı. Kesinlikle bir daha gerekli şeylerden alış veriş yapmayacağım. Bu mesajları edep çerçevesinde atsalardı birçok kişi gerekli şeyleri yargılamazdı ama bu yaptıkları edepsizlikten ve seviyesizlikten başka bir şey değildir. Bize düşen telif hakkını aldıkları mangaların hiçbirini almayarak bu yatırımdan zarar etmelerini sağlamaktır bence. Bu mesajlar hem bugüne kadar hiçbir ücret talep etmeden manga çeviren arkadaşlarımıza hem de o mangaları okuyan bizlere hakaretten ibarettir. Herkesi bu konuda bilinçli olmaya davet ediyorum. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bile çok yanlış. Önce sen hiçbir para harcamıyorsun diyen arkadaşım, bu site babamızın hayrına verilen sunucularla ayakta değil. Veya size ileten fansubların o videoları hazırlamak için kullandığı sunucular da cuma günleri toplanan yardımlarla ayakta durmuyor. Her ay cepten çıkan paralar sayesinde bunlar gerçekleşiyor ve size iletiliyor. Bunu açıklığa kavuşturmak gerek.

Telif hakkı talebinde her zaman karşı taraf haklıdır, bizim de eklediğimiz videolarda gerçekleşen telif hakkı mesajlarında ikiletmeden videoları siliyoruz. Eğer ciddi bir şirketseniz, hukuk çok biliyorsanız bu işin hukuk çerçevesinde bir adabı, bir nasıl denir rajonu vardır. Bu hiçe sayılarak kasaba ağzıyla olaya atlanırsa 10 tl kazanacaksanız 100 tl kaybedersiniz. Bu su götürmez bir gerçektir.

Eğer karşı taraftaki yapımcıları çok çok düşünüyorsanız, okuduğum bir kaç mesaja istinaden söylüyorum, telif haklarını alıp yayınlayan yabancı siteler mevcut ve ülkemiz üzerinden de ayda cüzzi bir rakam karşılığı üyelik alabiliyorsunuz. Madem onları bu kadar düşünüyorsunuz, alın aylık 5 dolardı yanlış hatırlamıyorsam, katkıda bulunun. Burada laf ebeliği yapmayın, icraate dökün.

Bu tür bir yazışmayı fansublar arasında dahi yapsanız, yapan insan mutlaka yaptırımla karşılaşır. 'Korsan' olarak adlandırılan fansublar kadar organize ve yaptığı işi hak ederek yapın ondan sonra bu şekilde o fansubların çalışma ahlâkına dil uzatın.

Özetle bu tutum kesinlikle yanlıştır fakat boykotu desteklediğimi söyleyemem. Yakın zamanda animelere de böyle şeyler gelirse şaşırmamak gerekir. Yayın hakları alınarak DVD üzerinden veya Google Play, IOS üzerinden satışa çıkartılırsa şaşırmamak gerekir. Çok severek izlediğimiz çoğu seriye veda edebiliriz. Her şeyin hayırlısı olur inşallah, MangaTR'ye üzüntülerimi bildirir, duruşları için kendilerine teşekkür ederim. Yalnız değilsiniz.

bu kısmı sanırım benim "biz burda oturup beleşe okuyoruz" lafıma demişsin, açıklayayım: "sen hiç para harcamıyorsun" = "okuyucu hiç para harcamıyor" tek yaptığımız ara sıra bikaç tane reklama tıklamak, o kadar. benim cebimden şu ana kadar internette manga okumak için tek kuruş çıkmadı. sunuculara tabii ki para veriliyor ama sen kanunlarla desteklenen bi iş yapmadığın sürece başkası kanunlarla karşına gelirse "ama biz para harcadıydık" diyemezsin.

bi de yaptırım derken neyi kastettiğini çok merak ettim. adamlar zaten o eleman yüzünden firma olarak özür dilediler, başka ne yapmalarını istiyorsun/bekliyorsun?

zaten bu gidişle firma zarar etmeye başlayacak, o zaman boykot yapan arkadaşlar umarım mutlu olur bütün şirketi tek bi kişi yüzünden yaktıkları için. daha doğrusu Türkiye'de anime ve manga kültürünün tanınmasına ve gelişmesine yönelik gösterdikleri büyük katkılardan ötürü.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• TAÇE Yetkilisi

bu kısmı sanırım benim "biz burda oturup beleşe okuyoruz" lafıma demişsin, açıklayayım: "sen hiç para harcamıyorsun" = "okuyucu hiç para harcamıyor" tek yaptığımız ara sıra bikaç tane reklama tıklamak, o kadar. benim cebimden şu ana kadar internette manga okumak için tek kuruş çıkmadı. sunuculara tabii ki para veriliyor ama sen kanunlarla desteklenen bi iş yapmadığın sürece başkası kanunlarla karşına gelirse "ama biz para harcadıydık" diyemezsin.

bi de yaptırım derken neyi kastettiğini çok merak ettim. adamlar zaten o eleman yüzünden firma olarak özür dilediler, başka ne yapmalarını istiyorsun/bekliyorsun?

zaten bu gidişle firma zarar etmeye başlayacak, o zaman boykot yapan arkadaşlar umarım mutlu olur bütün şirketi tek bi kişi yüzünden yaktıkları için. daha doğrusu Türkiye'de anime ve manga kültürünün tanınmasına ve gelişmesine yönelik gösterdikleri büyük katkılardan ötürü.

Para mevzusu yanlış anladın. O konudaki fikrimi zaten yazdım sen para harcasandan giren arkadaşaydı cevabım, telif hakkı için olan kısmına dediğim online izleme yerleri var telif hakkı olan eğer katkıysa bu da katkıdır. Telif açısından değil para mevzusundaki mesajım gayet açık net olmasına rağmen farklı yerlere çekilmemesi için tekrardan yazma gereksinimi duydum.

Yaptırımdan kastım adamı işinden etmek değil, uyardık, dikkatli olacak vs vs  gibi sözler zaten yaptırımdır. Organizasyonlarda tek kişi yoktur, ekip vardır. Eğer sen tek kişi olarak görürsen zaten böyle bir organizasyonu yok sayıyorsun demektir.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gerekli Şeyler yasal açıdan lisans haklarına sahip olduğu eserlerin kaldırılmasını istemekte haklı olmakla beraber bunu rica ederken kullandıkları üslup tamamiyle yanlıştır. Burada daha da üzücü olan bu üslubun kurucu ortak olduğunu belirten şahıs tarafından kullanılıyor olmasıdır. En azından yaptıklarının farkına varıp hızlı bir özür dile getirdiler. Fakat bu özürü gerçekten "üzgün" oldukları için mi yoksa ticari markalarına daha fazla zarar gelmemesi için mi dilediler?

Özür metninin ilk paragrafını okurken samimi oldukları kanaatindeydim. Lakin ikinci paragrafa geçtiğimde fansubları küçümser bir tarzla ve kibirlice manga kültürünü Türkiye'de tanıtıp, geliştirdikleri vb. ifadeleri görünce görüşüm ne yazikki değişti. Çevirilerine yapılan hakaretleri haketmediklerini düşünüyorum. Bununla beraber çevirilerinin süper olduğunu söylemek de doğru olmaz.

Mangatr'i buradan ayrıca tebrik etmek lazım.  Gayet soğuk kanlılıklar ve kendilerinden emin şekilde saygı sınırları içerisinde hareket ettiler. Gönüllü dahi olsa bu işle uğraşanların aslında ne kadar ciddi olduklarını da herkese göstermiş oldular. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.