Jump to content

Japonya’da Anime Sektörü Sona mı Erecek?

Cao Cao

Önerilen İletiler

açıklamalarınız için sağolun özellikle din ağırlıklı konular yüzünden :D bencede

Konu Din değil kardeşim. Sembolizm, Ezoterik ve subliminal mesajlar...Zaten animelerde ve dünyanın her yerinde akıyor da, bu başlığın konusu olan yönetmene bir kaç kelam etme isteğimden buralara geldi :D

Yoksa yönetmenin söylediği şeye bende dahil çoğu kişi katılıyordur :P Yönetmen işin teknik ve Yaratıcılık kısmına girmiş. Aynen dediği gibi Japonya'nın gittiği yaşam biçimi, işin bu tarafını törpülemeye başlamış olabilir, doymuşluk da var artık Japonya'larda ellem :(

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 27
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bu sadece Neon için geçerli değil ki. D.Grayman olsun Hellsing olsun Dante's inferno vs..bu tarz kokan anime var. Ama bence sebeb tam olarak o değil. Tam açıklayamasamda çoğu eski yapımın ağızda bırak

Moe, ecchi, harem, shounen, Shoujo, okul... türlerinden ve içeriklerinden bıktık diyor insanlar. Seinen, psikolojik, karanlık, apokaliptik, Ütopik, Distopik v.b. türler önerincede ağız burun kıvırıyor

Yeni Animelerdeki hristiyanlık propagandasını yetersiz bulduğu için de böyle düşünüyor olabilir. Neon Genesis Evagelion baştan aşağı yahudilik ve hristiyanlık propagandası içinde geçtiği için....incil

Şu haberi ve yourmları okuduktan sonra anichart açtım ve animelere göz attım sonra kendi profilime baktım ne izliyorum diye ve kısaca şu "lLOLİ, LİSE, ECCHİ." Bu  çizgi şeklinde geçiyor bence insanlar liselilerin gündelik yaşamlarını görmekten bıktı şahsen ben bıktım -_-  böyle bir üst sıınf üniversite olur veya üniiyi geçtim .öyle farklı bir şeyler görmek istiyorum izlediklerime baktımda lisede geçmeyen anime sayısı baya baya az doğa üstü yapıyorlar liseli kanlı bir şeyler yapıyorlar liseli yeter la yeter  ne meraklılar şu liseye lan yeter  :angry: bana  lisede geçmeyen anime önerin mümkünse moe ile ecchiside abartı olmasın  :(  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şu haberi ve yourmları okuduktan sonra anichart açtım ve animelere göz attım sonra kendi profilime baktım ne izliyorum diye ve kısaca şu "lLOLİ, LİSE, ECCHİ." Bu  çizgi şeklinde geçiyor bence insanlar liselilerin gündelik yaşamlarını görmekten bıktı şahsen ben bıktım -_-  böyle bir üst sıınf üniversite olur veya üniiyi geçtim .öyle farklı bir şeyler görmek istiyorum izlediklerime baktımda lisede geçmeyen anime sayısı baya baya az doğa üstü yapıyorlar liseli kanlı bir şeyler yapıyorlar liseli yeter la yeter  ne meraklılar şu liseye lan yeter  :angry: bana  lisede geçmeyen anime önerin mümkünse moe ile ecchiside abartı olmasın  :(  

Bu dediğin animenin falan öncelikli olarak işte böyle bir 17 yaş civarına hitap etmesinden kaynaklı,yani hangi seriyi görsek 17 yaşında bilmem nedir diye özellik sıralıyor.Zaten son zamanlarda rastladıgım insanlar arasında da böyle daha çok gurme takılan animeseverler seinen,psikolojik ve özellikle biraz daha eski yapımdan serileri izliyorlar.Yeniler cidden güldürüyor,daha canlı ve güncel tamam da sıktı artık be.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Moe, ecchi, harem, shounen, Shoujo, okul... türlerinden ve içeriklerinden bıktık diyor insanlar. Seinen, psikolojik, karanlık, apokaliptik, Ütopik, Distopik v.b. türler önerincede ağız burun kıvırıyorlar.

Gidin Vampire Hunter D: Bloodlust (2000), Shigurui, Texhnolyze, Paranoia Agent, Wolf's Rain, Ima, Soko ni Iru Boku, Noein, Akira, Ghost in the Shell, Aoi Bungaku, Bartender, Gantz, Berserk, Violence Jack, Claymore, Kingdom, Jin-rou, Kino no Tabi, xxxholic, Sayonara zetsubou Sensei, Memories, Millennium Actress, Monster, Colorful, Psycho-Pass, Perfect Blue, Planetes, Kaiji, Asura, Kaiba ve Paprika falan izleyin :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ben şöyle düşünüyorum anime Japonya da sadece otaku denen kişilere harem-ecchi tarzda anime sunan bir sektör olmaya kayıyor bu inkar edilemez. Ha dersin ki iş basit ,konu belli, işleniş belli, sadece karakterler hafif değişiyor bir zorluğu yok. Ama o ağzımızda tad bırakan animeler yok çünkü onlar nadir şeyler. Güzellikleride biraz burada aslında. Bu eserlerin arkasında bir beyin var, bir kurgu var, bir emek var ve en önemlisi özgünlük var. Özgünlük ve kurgu herşeydir arkadaşlar anime olsun kitap olsun film olsun sanat dalı farketmez özgün olmayan kurgusu yeterince sağlam olmayan yapımlar zaten hafızada yer etmiyor, izleyen adama sor iki ay sonra hatırlamaz. Böyle eserleride yetenekli özel insanlar çıkarır yani gökyüzünden yağacak hali yok bunların. Bu tür insanların son zamanlarda azalmasından bahsedilebilir ve sonuç olarak iyi malzeme yoksa iyi yemek yapılmaz bu doğanın kanunu. konuyla çok alakalı olmadı ama içimde kalamsın bunları yazayım dedim :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Büyük paralar dönen bir sektör öyle kolay kolay batmaz bence. Animeler düşüşe geçse bile bunlardan TV serileri etkilenir, örnek olarak "The Wind Rises" gibi kaliteli, her kesime uygun vs. movieler etkilenmez. Çünkü bu tip ciddi, içinde anime kalıpları pek bulundurmayan movieler Japonya'da bayağı ilgi duyuluyor.

12

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Son zamanlarda dediğim bir olay.  son 4-5 yılda  çıkan 3-4 tane seri iyidi. Bunlardan biri ksejtsu eski bir manga. Hxh yine aslında eski bir seri. Terör falanda öyledir belki bilemem. 

Sürekli diretmişimdir son zamanlarda kalite namına seri çıkmıyor karakterler ciddi anlamda derin değil, mesaj verme kaygısı yok tamamen içi boş seriler çıkıyor.  Bu boş temelsiz serileri bol bol sıvayıp boyuyorlar ve millet güzel diye izliyor sadece otakularda değil.

Sektör olarak batmasada zaten fiilen batmış durumda bu sektör.

Sadece harem ecchi değil olay, unutmayın gtoda ecchi bir seridir. Bakemonoda haremdir. Türü önemli değildir ilgi çekmek için bir takım şeyler ekleyebilirsin. Ama konun boş olmamalı. Bunu yeni animeye başlayan arkadaşlar trigun,fma,ghost in the shell, ergo proxy, bacano gibi sayılacak bir sürü seri izlediğinde anlar diye düşünüyorum. Başta sıkıp temel oluşturan izleyici çekmek için baştan gereksiz aksiyon yapmayan. Altyapıyı kurunca asıl konuyu ince ince işleyen ve ortalarada doğru size haz vermeye başlayan ve finalde alkışladığınız seriler bunlar. Anime dediğiniz aslında bu olmalı yeni serilerde malesef yok.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sonucta Turkiye' deki kadar zor degil isleri bana gore. Bu kadar karamsar konusmalarini anlamiyorum.

"İnsanlar hak ettigi gibi yonetilir" cidden dogru bir soz onu gordum tekrar. İzleyici kalitesi nasilsa isler de oyle cikiyor.

Animasyon izleyicisi Turkiye' de yok gibi. Haliyle bu alanda isler de yok gibi. İnsamlarin izledigi filmde/dizide aradigi belli, ortaya cikanlar da, popular olanlar da belli. Cogunluktan bagimsiz kalarak bir seyler yapmak cok zor. Hele bu alanda maas aliyorlarsa... Ha kaliteli sey cikardilar diye de ac kalmazlar buradaki gibi ama esek gibi calisip, hak ettikleri degeri almamak da kolay degil. İstekleri de azalir zaten.

Sanatcilarin hic mi sucu yok? Tabii ki var, yazida da cokca kizilmis zaten. "Para icin karakter-olay falan yamultulur da bu kadarina da pes..." dedirten cok seri var. İzleyicinin gorevi boylelerine ilgi gostermeyip, canla basla durustce calisanlara ozgun seyler cikartana deger vermek. SAO' yu goklere cikartip, Asuna' yi da sülük gibi her ankete yapistirmak degil.

Japonya' da kim ne diyor bilmiyorum ama izleyiciler bosuna sanatcilara kizmasin once kendilerine baksin.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sektör bitmez ya Bu sektörün inişi çıkışı olması çok normal her zaman insanların istediklerini karşılayamazsın devir gelir Sektör genel olarak yetersiz kalır ama devir gelir bir devrim niteliğinde yenilik olur O konu üzerinden çok sağlam seriler yaparlar ve sektör yeniden yükselir bu normaldir Başka yorumlar da yapmak isterdim ama Japonyada durum nedir hiç bilmiyorum Türkiye için söylemek gerekirse Şu an izleyici kitlesinin çoğu çocuk ecchi ve Tokyo Ghoul'den başka bir şey görmüyor gözleri yapılan animelere baktığımızda da Bir dönemde 10 anime çıkıyorsa 4ü 5i ecchi benim gibi ecchi sevmeyen insanların animeden uzaklaşmaya çalışması normal yani son bir iki yıllık serilere bakınca da o müthiş eserler yok DN,FMA.Code Geass gibi şu an bir iniş devri yaşıyor sanırım Japonyada bu sektör bu adamın böyle düşünmesi ondan olabilir

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

anime niye bitsin ya. 2 film yaparsınız toplarsınız parayı. bi oda dolusu adam yetiyor avengers ayarında bi anime yapmak için. set kurma derdiniz yok zaman derdiniz yok. bi binada halloluyor herşey. dünyaya yaymaya devam edin ki daha fazla para kazanın. japonsunuz ya siz bunları size söylemememiz lazım.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.