Jump to content

Animeleri Hazırlayanlar Kaç Para Kazanıyorlar?

Misafir Leffwn

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 32
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Sanata Sanat Katan Animeleri Hazırlayanlar Kaç Para Kazanıyorlar?   Neon Genesis Evangelion’un yapımcısı Hideaki Anno’nun Japonya’daki anime sektörü hakkında ümitsiz konuşması büyük yankı uyandırdı

Alınan ücret az gibi görünüyor ama nasıl bir çalışma koşulları var o da önemli, bir diğer etken ülkede paranın değeri yani 10 dolara biz 1 kg et alıyorsak onlar 10 dolara 2 kg et alıyorsa ücretlerin b

Kaç para kazanıyorlar demek tek bana mı komik geldi asdkhasf kim yazmış bunu. :lol: Kaç para kazanıyon sen. Aaksdjlasf. Neon Genesis Evangelion nasıl bir anime ya izlemedim her konuda karşıma çıkıyor.

şunu sölemek gerekirse japon da yoğunluk cok hocam örnk: manga cizim kağıdı tuvalet kağıdından daha fazla üretiliyor yani japonda her köşe başından mangaka -ve anime çalışanı cıkıyordur hal böyle olunca çeşitlilik ve secenek artar buda kaliteli ürünün oluşmasını engeller yani  anlicağınız  zaten tutunan iyi para kazanıyordur ama malesef  mangaka oliyim meşur oliyim hayalina kapılan bircok cizer ya  stajer cizer olarak dedğiniz maaşta   başkalarının yanında çalışıyor yada kendileri ayakta durmaya calışıyorlar buda işlerini zorlaştırıyor ben  şunu görüyorum bizim tr dende mangaka olmaya calışıp japona gitmeye calışanlar var onlar nasıl bir  kafa yaşıyolrlar onu merak ediyorum  :D :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mangaları yapan eleman şirket olarak kendisi patron olduğundan, kendi asistanlarının maaşını maraflarını kendi karşıladığından ve yaptığı ürünü yayıncıya verdiğinden kazandığı parayı kendi belirliyor. İlk 10da satan bir mangaya sahipsen sağlam kazanırsın.  Reklamı anime yapan şirketin sana para ödemesi, film vs.  Kısacası mangada fena değil işler.

Animede ise sen bir şirkete çalışansın ve bizim ülkemizde lise mezunu grafikerlerle aynı maaş olmaları komik. Çünkü şu bir gerçek ki animasyon güzel sanatların en zor ve çalışılması gereken alanı özel ilgi yoksa başarılı olamazsın. Bu sebeple baya hayvani kazanmalılar. Ki bazı ülkelerde kazanıyorlar da. Gerçi her işte olduğu gibi özel sektör 5-6 yıl seni köle yerine koyar.

Çalışma koşulu olarak ise hayvan gibisin evine bile gitmiyorsun bazen. Şu an güzel sanatlara hazırlanan biri olarak animasyondan çekinmemin sebebide bu ağırlık. 

Ama bu işe kafa koyanlar zaten bu durumu kabulenip baş koymuşlardır. Ama büyük bir ilgi kaybı oluyor sektöre. 

Çizim başına para= özel sektör mantığı ne kadar köfte o kadar ekmek mantığı. Animatör olmanın zorluğu bizim ülkemizde tıp kazanmakla aynı zorlukta, japonyada nasıl bilemem ama bence hata animatörler de. Ne yapalım ekmek parası diye bu ücretleri kabulenmeleri sanatçı olarak aslında başarısız olduklarının göstergesidir görüşümce. Ben bu işin ünisini okuyacağım emek vericeğim yılarca 1000 lira alıcağım sonra. Bide bu arkadaş gibi extradan dil öğreneceğim.

Bana biraz rakamsal olarak fake geliyor. Yada japon parasının dengesizliğinden bilemeyebilirim. 100 yen 2 tl gibi oluyor. 2tl=1 dolar hemen hemen. 73800 yen. Tabi onlarda hayatın fiyatını bilmiyoruz. Sadece dolara falani drmek garip geliyor.

Sağ ol cevapladığın için.Onların hayatının daha pahalı olduğu yazıyordu okuduğum yerde.Ama 100 Yen yaklaşık 2 TL ise dediğin gibi rakamsal bir fake olabilir.  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Haberin inandırıcılığı yok.Burada evsiz adamların bile aylık harcadığı para 300 dolardan fazladır.onu geçtim yarı zamanlı çalışan liseli öğrencilerin bile saatlik ücretinin 7-10 dolar arası değiştiği bir ülkede 300 dolar da neymiş.

yuh amma sallamışın kuzenim animasyoncu 3-4 yıldır falan çalışıyor senin liseli öğrenciler dediğinin çok azını kazanıyor kim bilir neyden bahsediyorsun ayrıca orda net maaşları yok ne kadar çizersen kaç saat yaparsan ona göre veriyorlar istersen sabahlayıp daha çok kazanabilirsin ama yeni birşeymiş gibi yazılmış animatörlerin parası hep komikdi parayı başkaları götürüyor

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

yuh amma sallamışın kuzenim animasyoncu 3-4 yıldır falan çalışıyor senin liseli öğrenciler dediğinin çok azını kazanıyor kim bilir neyden bahsediyorsun ayrıca orda net maaşları yok ne kadar çizersen kaç saat yaparsan ona göre veriyorlar istersen sabahlayıp daha çok kazanabilirsin ama yeni birşeymiş gibi yazılmış animatörlerin parası hep komikdi parayı başkaları götürüyor

tamam haklısın sen ben bir şey demedim say.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Şimdiiiii biz Türk lirası ile Amerikan doları arasındaki uçurumsal orana göre düşünüyoruz :D Japon Yeni ile Amerikan Dalırı arasındaki orana kıyaslarsak zannımca daha minnoş daha vahim şeyler ortaya çıkıyor.. Türkiye de bir polis memurunun öğretmenin maaşı maksimum 1200 dalır eder Türk lirasından çevirirsek.. Adamlar Türkiyede bu paraya geçinir ama Japonyada oran daha düşük olunca  :huh: yanlış mıyım acaba  :huh: Japonya daha pahalı bir ülke  -_-

El birliği ile Haydar Baş ı Japonyaya gönderelim  :P Asgari ücreti 5000 lira yapacağım diyor :D Yaklaşık 2000 dalır :D :D yeeeeaaahhhh  B) yetiş bacım Amy Japonların yardımına koştu :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında yazık adamlara bence bizler,daha doğrusu japonyadakiler anime izlesin diye anime yapıyorlar.Doğru düzgün para almıyorlar bide üzerine adamların yaptığı animeleri beğenmiyoruz.Ben bir ressamdan manga çizim dersi alıyorum.Öğretmenim çok iyi olmasına rağmen,farklı bir teknikle kolay bir çizim yapmama rağmen çok zorlanıyorum adamlar sayfalar yapıyorlar bence emeklerine yeterince değer verilmiyor.Bide bu şekilde düşünün :(

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.