Jump to content

(Kolaylaştırıldı) Handbrake ile Anime Videoların Boyutunu, Kalitesini Azaltmadan Düşürmek!


Huseyinekrem

Recommended Posts

 

İnternetin altını üstüne getirerek topladığım bilgilerle oluşturduğum ayar dosyasını ve en kolay yolu paylaşıyorum sizlerle.
Daha önce bu konu üzerindeki ayarlarla yaptığımızdan daha iyi bir sıkıştırma sağlıyor.
Bu ayarlar animelere özel, yani video sıkıştırırken falan aynı ayarları kullanmayın.

>Handbrake indirme linki:
http://handbrake.fr/rotation.php?file=HandBrake-1.1.1-x86_64-Win_GUI.exe

>Ayar Dosyası indirme linki (3kb):
j3byJW.png

Videoda yer alan bir kaç ayarı yaptıktan sonra her şey hazır.
Başlata bastıktan sonra aşağıdaki çubuğun dolmasını beklememiz gerekiyor.
Tabi hala güçlü bir işlemci istiyor. Eski fx 8320 işlemci ile 1:30-2 saat sürüyor.

Buradan aşağısı meraklılar için. Faydalı bilgiler içerdiği için silmiyorum. Bakmanıza gerek yok.

Rk8a6a.jpg

Herkesin yanlış bildiği, karıştırdığı bir noktayı aydınlatmak istiyorum. Animelerin boyutunu kalite düşürmeden azaltmak mümkün mü? Çoğuna göre hayır. Ama cevap evet. Nasıl mı? Her bir Frame(çeyçeve, kare artık ne derseniz)'yi tek tek işleyerek. Halihazırda kullanılan yöntemler, videonun tamamını aynı bit rate oranında sıkıştırmak şeklinde işliyor. Ancak, bundan 15 kat daha uzun sürsede, her bir kareyi tek tek işlemek, yani hepsine gerektiği kadar frame rate vermek işleri çözüyor. "Hadi l*n ordan, büyük firmalar niye kullanmıyor bunu o zaman?" Diyenler çıkabilir. Benim fikrime göre, ki mantıklı olanda bu, kimse fazladan işlem gücü, dolayısıyla elektrik, dolayısıyla maliyet istemiyor. Kaldıki depolama alanı işlem gücünden kat ve kat daha ucuza mal olan bir çözüm. Bu yöntem sadece meraklısına, arşivcisine yararayacaktır. Yada bizim gibi upload hızı düşük olan ama elindeki animeleri yedeklemek isteyen otakulara ^^

> Peki Nasıl Olacak Bu?

Şuradan Handbrake yazılımını indirin.Tamamen ücretsiz. Talimatları veriyorum.
● Programı yükleyip açın.
● Şu ayar dosyasını indirin.

● Programın sağ al kenarındaki options'tan import'u seçin.
● İndirmiş olduğunuz ayar dosyasını seçin.

Ayarlar kaydedildi. Şimdi, istediğimiz anime videosunu küçültebiliriz. Bunun için:
● Videoyu programa sürükleyin.
● Yan taraftan 720pAnime ayarını seçin.
● Browse tuşuyla, oluşacak yeni videonun kaydedileceği yeri ve adını yazın.
● Üstteki start düğmesine basın.

Bu kadar.

> Ne Kadar Sürecek?
Ne kadar uzun işlerseniz, o kadar iyi...
Bu sizin işlemcinize göre değişir, örneğin bende FX 8320 model işlemci var. Orta seviye bir işlemci. Bununla bu süper sıkıştırma işlemi 1-1.30 saat arası, videodaki ekşına göre değişerekten sürüyor. Normal, direk küçültme işlemi ise 5 dakika. Bilmem anlatabildim mi aradaki farkı. İşlemci modelinizi yorum olarak atarsanız size tahmini bir süre verebilirim.

 

> Kalite Neden Bozulmuyor?

Bozulmuyor demek yanlış olur. ama iddia ediyorum gözünüzle seçemeyeceksiniz. Buna şöyle bir örnekler verelim. Kodlama işlemini resim boyamaya benzetelim. Çok güzel iki resim çizdiniz. İkisini de Boyuyorsunuz. Birini 5 dakika da, diğerini 1.30 saatte boyuyorsunuz. Hangisi daha güzel sonuç verir? Bit rate'yi de kalem olarak ele alalım. Bin tane resminiz var diyelim. Birini 10 tane kalem kullanarak boyadınız ve çok güzel oldu, kalan 999 tane resmide aynı sayıda kalemle boyamaya kaltınız. Ancak bazılarında, normali kadar güzel olması için 50 kalem kullanmanız gerekiyordu. Bu yüzden o kısımlar saçma bir hal aldı. Burdaki saçma hal animelerdeki haraketli sahnelerde olandan.

Bu örnekler tam olarak doğru olmayabilir ancak demek istediğimi yansıttığını düşünüyorum.

> Ayar Dosyasında Neler Vardı?

Bu kısım meraklısına.
● Öncelikle sesin bit rate'sini 128 olarak ayarladık, zira internetten izlediğiniz bütün animelerde bu böyle. Mail ve VK'da böyle en azından.
● Videonun bit ratesini, karedeki harakete göre otomatik belirleyen Constant Quality ayarını kullandık. Program sahibinin açıklamasına göre, HD ve FullHD videolarda bu ayarı 20-23 arasında tutmak, daha düşük kalitedekileri ise 18-20 arasında tutmamızı önermiş. Bizde buna uyduk ve 720p videolarda kullanmak üzere ayarı 22'ye getirdik.
● Video codec yani kodlayıcımızı h.264 seçtik. Bir kaç sene içerisinde h.265 tamamen yerine oturacak, o zamana kadar h.264 kullanmaya devam. Hem h.265 daha sadece bilgisayarları destekliyor. Diğer medya cihazlarında çalışmayacaktır.
● FPS'yi orjinal kaynaktaki gibi bıraktık.
● En önemli kısım, optimise video kısmı. Burada kodlayıcımızın çalışma performansını seçtik. Preset'i sola kaydırdıkça dandik ama hızlı, sağa kaydırdıkça kaliteli ama yavaş kodlama yapıyor. Biz burda en sağa dayandık ve en kaliteli şekilde işlemesini söyledik. Bu sebeple çok yavaş işliyor. Hemen altındaki tune ayarındanda "animation" u seçtik, böylece kodlama işini animasyonu temel alarak yapacak.

Uğraşın, deneyin, sonra gelin teşekkür edin ?

Yahari ore no... Diye giden, hachiman'lı animenin örneği
2. sezon 10.bölüm: Mediafire Orjinali 336mb Sıkıştırılmış boyutu 130mb.

Kuroko no baskettende 3. sezon 20 bölümü koymuştum ancak anında silindi ? O da 203mb idi. Anladığınız üzere, ekşının fazla olduğu animeler az sıkıştırılıyor. Merak ettiğiniz, karşı çıktığınız, yada atladığımı düşündüklerinizi bildirin, her türlü yoruma açık bir yazı bu. Arada tabi ki kalite farkı var ancak, ne gözünüzle, nede videoyu durdurup bu farkı göremeyeceksiniz. Belki 100 küsür ekran bir tv de 720p anime izlemeye kalkışırsanız aradaki farkı görebilirsiniz ? Aslında bunlar varya, tam telefonda izlemelik.

İmzamdakiler başka bir yöntemle sıkıştırıldılar. Onlarda gayet kaliteliler çünkü orjinallerini torrentten yüksek bit rateli olarak indirip öyle sıkıştırmıştım. Ancak bu yöntemin yanından geçemezler.

--------1.Güncelleme--------

Evet arkadaşlar, bildiğiniz üzere 1080p bir anime videosunun boyutu yaklaşık olarak 1gb kadar. Ve bunun boyutunu düşürdüğünüzde 300mb'a kadar iniyor. Nasıl oluyor peki? cevap, seste gizli.

Torrentten indirdiğiniz anime videosundaki ses FLAC yada başka bir kayıpsız codec ile geliyor ve bit rate'si 1500 küsür. bunu sıradan bir mp3'e, yani youtube kalitesine geitrdiğimizde, yani 192'ye indirdiğimizde büyük bir boyut kazanıyoruz. 1.2gb'lik clannad'ın bir bölümünde 500mb boyutunda yer kaplayan ses verisi var. Bunu standart'a düşürdüğümde ise bu boyut 35 mb'a düştü. Olaya gel ? Kalan 700mb'lik kısmı placebo ayarında yeniden kodladığımızda ise 330mb'a indi. Yani toplamda, 1.2GBlik bir 1080p anime videosunu, 365mb'a indirdik. Ve tekrar söylüyorum, kalite kaybı olmadı diyemiyoruz net olarak. Ama gözünün göreceği kadar olmadı. bu 365mb lik dosya, senin vk'dan, mail'den izleyebileceğinden net olarak 2,25 kat daha kaliteli olacak. Çünkü pixel sayısı 2,25 katı. Heh, yeri gelmişken bilgi mahiyetinde ona da değinelim.

> Hesap şu şekilde. İki sayıyı birbiriyle çarpıyoruz. Yani 720p çözünürlüğü, 1280x720 şeklinde, 1080p olanı ise, 1920x1080 şeklinde çarpıyoruz. Çıkan sonuç bize ekranda gösterilen noktacık, yani pixel sayısını veriyor.

●1280x720             =921600
●1980x1080           =2073600

●2073600/921600   =2,25

Bu pixel sayısının artması, doğrudan kalitenin artması, büyük ekranlarda daha net olması anlamına geliyor. Yani bu yaptığımız yöntem ile aynı boyuta, 2,25 kat daha kaliteli seyir zevki alıyoruz. Hatta bir detay daha var. İnternetten izleme yerlerinden indirdiğiniz dandik 720p videoların ses modu Stereo. Yani en fazla 2.1 hoparlör destekler. Sağdan ve soldan gelen sesler sağdaki ve soldaki hoparlörlerden ayrı ayrı gelir. Ancak torrentten indirip editlediğimiz versiyonda 5.1 surround ses desteği mevcut. Yani 5 farklı yönden gelen sesi algılayıp 5 farklı yöndeki hoparlörlerden ayrı ayrı alabilmek demek. Uygun ekipmanınız varsa, animede karakterin arkasından gelen ses, sizinde arkanızdan geliyomuş gibi olur. Kuul, değil mi? ?

--------2.Güncelleme--------

      x264 preset ayarını placebo yerine slow'a getirerek bu süreyi aşırı derecede kısaltabilirsiniz. Tabi bir buçuk saatte yapılan kodlama işlemi kadar iyi olmayacak ve o kadar iyi sıkıştırılamayacak ama, orta ve düşük seviyeli işlemcilerde placebo ayarına oranla aşırı performanslı çalışacaktır. Ani parlamalar ve kararmalar dışında gözle görülebilecek bozulmalar olmayacaktır. O bozulmalarda herhangi bir video sitesinden izlediklerinizle aynı oranda olacaktır. Yani kaybettiğimiz bir şey yok.

      Dün Shinmai maou no Testament animesinin ilk sezonunu bu şekilde slow ayarında işledim. Aksiyonlu sahneler ve sakin sahnelerin ortaklaşa bulunduğu bu anime de yarı yarıya sıkıştırma yapılabildi. 720p çözünürlükte, ortalama 250mb civarında çıktılar alabildim. Tabi ses kalitesinide 320kpbs'den 192'ye düşürdüm. Bu da 300mb sınırının altında kalmamızı sağladı. Youtube'un ses kalitesininde 192kpbs olduğunu düşünürsek, bence bir kaybımız yok. :bigsmile-skype-smiley:

--------Mini MKV Yapmak--------

Bildiğimiz MKV formanıtının daha çok sıkıştırılmış hali. Özellikle Clannad gibi sakin geçen, neredeyse aksiyonsuz animelerde özellikle faydasını görüyoruz. Yerine göre, 480p çözünürlüğünde, 70-100mb arası boyutlara düşebiliyor. Özellikle telefon, tablet gibi küçük ekranlı cihazlarda olabilecek en güçük boyutta, olabilecek en yüksek kaliteyi alabiliyoruz. Bunu küçümsemek için söylemiyorum zira 1080p bilgisayar ekranında hiç rahatsız etmedi. Şunu da ekleyeyim, bu mini mkv'ler VK'dan, openload'dan indireceğiniz 300 küsür mb'lik animelerden çok daha kaliteliler. İnanmayan varsa indirip denesin, her türlü lafımın arkasındayım.

480p olmasının sebebi burada kullanacağımız Hevc(h265) codec'i donanımsal olarak telefonlar tarafından desteklenmemesi ve yazılımsal oynatıcınında iyi bir işlemci istemesidir. Çünkü çözünürlük arttıkça videolardaki kasılmalar artıyor. Mesela benim eski mi eski Galaxy S2'nin bile gücü 480p hevc ile sıkıştırılmış videolara yetiyorken daha üstünde kasılma ve donmalar başlıyor. Kaldı ki 7-8" ekranlara kadar kesinlikle sorunsuz olacağı için hem boyutunu yükseltmeye, hemde işlemciyi boşa yormaya gerek görmüyorum.

Gelelim yapılışına:

-Öncelikle şu ayarları içeren 4kb'lik ufaklığı indirelim.
Mega Linki
-Hanbrake'i açalım

-Sağ alt kenardan options'a tıklayıp oradan import seçeneğini seçin.
-İndirdiğiniz dosyayı seçin."480pMini" diye bir ayar gelecek
-Şimdi videomuzu programın içine sürüklemek suretiyle içine atıyoruz
-Sonra sağ kenardan yüklediğimiz ayarı seçiyoruz."480pMini"
-Picture sekmesinden "Height" kısmına 480 yazıyoruz. 720 yazarsak 720p olur.
-Sonra üstten "Start" deyip işleme başlıyoruz.

Bu işlem benim 8 çekirdekli Fx 8320 işlemcim ile 12dk kadar sürüyor yaklaşık. 3 Yıllık ucuz bir bilgisayarda yaklaşık 30-40dk sürecektir. Yine 3 yıllık ortalama bir bilgisayarda 20-25dk kadar sürebilir. Daha üstünde benimki gibi bir süre alabilirsiniz. Evet, şimdilik bu kadar. İleride HEVC ile ilgili derinlemesine bir güncelleme yapabilirim konuya, musait olursam ?
Ekleme: Eğer telefonunuzda videoda donlamalar yaşarsanız;
Ayarlar>Geliştirici Seçenekleri>OpenGL izini etkinleştir>Systrace(grafik) yolunu izleyin. Kasılmalar aşırı değilse düzelecektir.

Edit: Arkadaşlar no game no life gibi haraketli animeler deli gibi kasıyor. Onları daha önce bahsettiğimiz yöntemle sıkıştırmak gerek yoksa donmalar aşırı artıyor. Xperia z3c, zenfone 2 laser ve galaxy s2'de test edildi onaylandı. PC için hala kullanabilirsiniz ama telefon işi yattı.

Link to post
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Posts

●İnternetin altını üstüne getirerek topladığım bilgilerle oluşturduğum ayar dosyasını ve en kolay yolu paylaşıyorum sizlerle. ●Daha önce bu konu üzerindeki ayarlarla yaptığımızdan daha iyi bir sıkıştı

1 anime bölümü için bir buçuk saat çok, 1 anime serisi için 2 gün uğraşacan demektir. Çoğu kişide ortalama bilgisayar var dersek, bu hoş olmaz :P

Konudaki hatalar giderildi ve ikinci güncelleme verildi. Önemli yerler akılda kalsın diye renkli veya kalın olarak işaretlendi.

"Normal, direk küçültme işlemi 5 dakika" dediğin işleyiş hangisi.

Ayrıca bu işler ile uğraşacaksan, animearsivcisi.blogspot.com.tr sitesiyle beraber takılın ki daha çok mini seri kazandırılsın türk anime severlere. Animearsivcisi mini mkv yapıyor çoğunlukla ama mp4'de yapıyor.

Link to post
Share on other sites

"Normal, direk küçültme işlemi 5 dakika" dediğin işleyiş hangisi.

Ayrıca bu işler ile uğraşacaksan, animearsivcisi.blogspot.com.tr sitesiyle beraber takılın ki daha çok mini seri kazandırılsın türk anime severlere. Animearsivcisi mini mkv yapıyor çoğunlukla ama mp4'de yapıyor.

Şöyle anlatayım, kodlayıcının ayarları varsayılan olarak düşük kalite, hızlı kodlama olarak geliyor. Bu 5 dakika sürüyor benim işlemcim ile. Diğer taraftan, onu tam kalite, ne kadar sürerse sürsün'e getiriyoruz ki bu 1.30 saat süreni, uzun sürsede kaliteden ödün vermiyor.

Anime arşivcisininkilerde azda olsa kalite düşüşü var, bunlarda yok. Aynı kefeye koymayacağım ancak, linkleri onlarada gönderirim upload yapacak vakti bulursam :)

Link to post
Share on other sites

Şöyle anlatayım, kodlayıcının ayarları varsayılan olarak düşük kalite, hızlı kodlama olarak geliyor. Bu 5 dakika sürüyor benim işlemcim ile. Diğer taraftan, onu tam kalite, ne kadar sürerse sürsün'e getiriyoruz ki bu 1.30 saat süreni, uzun sürsede kaliteden ödün vermiyor.

Anime arşivcisininkilerde azda olsa kalite düşüşü var, bunlarda yok. Aynı kefeye koymayacağım ancak, linkleri onlarada gönderirim upload yapacak vakti bulursam :)

1 anime bölümü için bir buçuk saat çok, 1 anime serisi için 2 gün uğraşacan demektir. Çoğu kişide ortalama bilgisayar var dersek, bu hoş olmaz :P
Link to post
Share on other sites

1 anime bölümü için bir buçuk saat çok, 1 anime serisi için 2 gün uğraşacan demektir. Çoğu kişide ortalama bilgisayar var dersek, bu hoş olmaz :P

Amaç zaten yanlış bilineni düzeltmek. Merak edenler denesin diye koydum onu. Hatta bak şuan Kuroko nun 22. bölümü kodlanıyor veişlem 1.25 dakika sürdü, kalan 15 dakika. O sırada cs go oynadığım için olabilir gerçi.

Link to post
Share on other sites

Ben arşivim için 720p sıkıştırılmış animeler indiriyorum ki geneli 100-150 mb civarı oluyor.Peki şu arşivdeki 360p (200-250 mb) olanları nasıl küçültürüm ? O kadar kalitesiz videoların yüksek boyuta sahip olması gıcık ediyor ^_^

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.