Jump to content

Japonya

dali

Önerilen İletiler

Birkaç tavsiye veriyim. Emin ol seni büyük bir hayal kırıklığından kurtaracaktır ve yolunu çizmende yardım edecektir. 

1. Japonca'dan önce kesinlikle İngilizce öğrenmelisin. Eğer Japonya'ya gitmek istiyorsan Japonca bilmek sana sadece artı katar, ama İngilizce bilmemek doğrudan yolunu tıkar. Sadece Japonya için değil, direkt yurtdışı ile ilişkin kesilir.

2. 2 senelik üniversite tercihine pek sıcak bakmıyorum. Eğer burs ya da yüklü miktarda paraya sahip olamazsan (ki bu miktar 20binden fazla demek.) tek başına para biriktirmenin hiç anlamı olmaz. O yüzden 4 senelik, yurt dışında da tanına bir üniversiteyi seçmeni ve en azından bir kez öğrenci değişim programıyla gitmeni tavsiye ederim. 

3. Oradaki animasyon işi dediğin gibi gerçekten çok zor. Okuduğum birkaç makalede gördüm ki senin gibi amerikadan avrupadan gidenler bile çok düşük maaşlarla çok yüksek çalışma saatleriyle çalışıyorlar. (Ki japonların yabancı çizerleri işe alması çok nadirdir.)

4. Şimdiden küçük projelere başlamalısın. Kendince bol bol çizim yapıp, onları profesyonel seviyeye getirene kadar mükemmelleştirmelisin. Böylece şirketlere gösterecek ve seni seçmelerini sağlayacak malzemen olur. 

Hayalin çok kaliteli bence ama önden önce buradaki bir kaç yanlış bilgiyi düzeltmek istedim. Japonya'da İngilizce bilen sayısı çok az öncelikle bunu hatırla. Eğer oraya gidip çalışma hayalin varsa Japonca öğrenmelisin direk. Ve diğer çizerler ile çalışmamalarının nedeni dil problemi olmasıdır ama sen çizimine güveniyor ve Japonca biliyorsan işe girmek konusunda hiç sıkıntı çekmezsin fakat şöyle bir sorun var animatörler çok az maaş ile çalışıyorlar bunun farkında olmalısın. 

Japonca öğrenme konusunda ise sana çok kolaylık sağlayabilecek bir yöntem söyleyeyim. Kursa başlamadan en az 2-3 ay önce oturup Hiragana-Katagana ezberlemelisin. Eğer bunları yapamazsan çok sıkıntı çekersin çünkü Japoncanın zor kısmı zaten alfabesini öğrenmek. İlk kur çok fazla bir şey öğrenmiyorsun zaten selamlamalar, onlara özgü temel şeyler ve basit imla kuralları(no, de, to, e, o, kara) gibi. Devamında ise 2. kur ile birlikte hafif Kanji bilgisine başlanıyor ve konular derinleşmeye başlıyor. Bunları bir şekilde halledebilirsin ama dediğim gibi onun için baştan alfabeyi öğrenmiş olman gerekiyor.

Nerede oturduğunu ve imkanlarını bilmiyorum ama eğer şansın varsa Japon-Türk hoca olan kurslardan birini seçmeni öneririm. Bunun nedeni ise direk bir Japon'dan eğitim aldığım için zorluğunu bilmemden kaynaklanıyor ve sadece Türk bir hocadan alırsan eğer okullardaki İngilizce eğitimine benzediğini söylüyorlar. Bu yüzden 2 hoca olan kursları tercih etmen senin için çok faydalı olur.

Son not kursa başladıktan sonra 2-3 kur sonunda fırsatın varsa Ankara'ya gidip dil sınavına girmeni öneririm o alacağın belge sana gidebilirsen Japonya'da sana inanılmaz yarar sağlar.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.