Jump to content

Dragon Ball Kısa Tanıtım

Berker51

Önerilen İletiler

İzleme Sırası, Açıklamaları ve Filler Listesiyle Dragon Ball Anime Serilerine Kısa Bir Bakış

dragon-ball.jpg?resize=660%2C450

Yılların eskitemediği efsane anime serisi Dragon Ball’un 18 yıl aradan sonra yeni bir seri ile geliyor olması hepimizi oldukça sevindirdi. Bu güzel haberin en sevindirici yanı ise, yeni serinin senaryo ve karakter tasarımlarının, Dragon Ball’un yaratıcısı olan efsane isim Akira Toriyama tarafından yapılacak olması oldu. Dragon Ball Z’nin devamı niteliğinde olacak olan “Dragon Ball Super” adlı yeni seri, Majin Buu’nun yenilmesinden sonraki barış dönemini konu alacak. Heyecanla beklediğimiz Dragon Ball Super, ilk bölümüyle 5 Temmuz’da bizlerle olacak. İsterseniz şimdi Dragon Ball serisi hakkında fazla bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için gelin yaklaşık 30 yıl öncesine gidelim…

Dragon Ball (1986-1989)

Bölüm Sayısı: 153 (Manganın 1-194. bölümlerini uyarlamaktadır.)

dragon-ball.jpg?resize=660%2C377

Kendisinden sonra gelen shounen serilerine büyük bir ilham kaynağı olan Dragon Ball, ilk olarak 1984 yılında bir manga serisi olarak başladı ve 2 yıl sonra da Toei Animation tarafından anime uyarlaması yapıldı. Dragon Ball, uzun bir süre önce sonlanmış olsa da, dünya çapında One Piece’den sonra en çok satışı yapılan 2. manga serisi olma ünvanını hala koruyor. Her şeyiyle gerçek bir efsane olan Dragon Ball, Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikayedeki olaylar, Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine kadar hayatı boyunca dövüş sanatlarında kendini geliştirerek güçlenmesi ve herhangi bir dileği gerçekleştirecek güce sahip olan Ejder Topları’nı ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir.

Maymun çocuk Son Goku

dragon-ball.jpg?resize=660%2C411

12 yaşında olan Son Goku maymun kuyruklu bir çocuktur. Dedesinden yadigar kalan 4 yıldızlı ejder topu ile balta girmemiş ıssız bir ormada tek başına yaşayan Goku, hayatı boyunca insanlardan izole bir hayat sürmüştür ve doğal olarak oldukça saf ve yabani bir çocuktur. Ancak bu durum Bulma adlı genç bir kız ile yollarının kesişmesi sonucunda oldukça değişecektir. Ejder toplarını arayan Bulma arabasıyla ormanda dolaşırken Goku’ya çarpar (Çarptı deyince korkmayın Goku kaya gibi çocuktur asıl araba mahvoluyor) ve böylece ikili tanışmış olur.

Ejder Topları

dragon-ball.jpg?resize=660%2C430

Ejder topları demişken o konuya da bir açıklık getirelim isterseniz. Hikayeye göre Dünya üzerinde 7 adet ejder topu bulunmaktadır. Her kim bu 7 topu bir araya getirir ve doğru sözleri söyler ise Shen-Long adında bir ejder belirir ve istediğiniz herhangi bir dileği yerine getirir. İlk başlarda bu topları toplamak çok zor ve uzun sürecek ancak bölümler ilerledikçe (Özellikle Z serisi) topları toplamak artık çocuk oyuncağı haline gelecektir.

Dragon Ball Doldurma (Filler) Bölümleri Listesi

29. bölüm

30-33. bölümler arası

42. bölüm

44-45. bölümler

79-83. bölümler arası

115-116. bölümler

127-132. bölümler arası

149-153. bölümler arası

Dragon Ball Z (1989-1996)

Bölüm Sayısı: 291 (Manganın 195-519. bölümlerini uyarlamaktadır.)

dragon-ball.jpg?resize=660%2C420

153 bölümlük Dragon Ball macerasından sonra gelen ve 1989-1996 yılları arasında yayınlanan Z serisi ile işler biraz daha ciddileşmeye başlyor. Bu seriyle artık olaylar Dünya gezegeni ile sınırlı kalmayıp  farklı gezegenlere taşınıyor ve karşılaşılan düşmanların gücü de sınırları zorlayan seviyelere ulaşıyor. Z serisi, olağanüstü bir güce ve özelliklere sahip olan Goku’nun geçmişine ışık tutan bir seri ve bunu da gayet iyi yaptığını söyleyebilirim. Normalde 100 bölüm civarı olması planan Dragon Ball Z, hayranların bitmek bilmeyen isteklerinden dolayı toplamda 291 bölüm sürdü. Serinin bu kadar uzatılması kötü mü oldu? Bence değil. Gerçi her ne kadar izlerken biraz zorlama devam edildiğini hissetsenizde ortaya çıkan farklı farklı  düşmanlar ve serinin vazgeçilmezi olan aksiyon dolu dövüşler, efsanevi Super Saiyajin dönüşümleriyle izleyiciyi ekran başında tutmayı başarıyordu.

Dragon Ball Z Doldurma (Filler) Bölümleri Listesi

9 – 17. bölümler arası

20. bölüm

102. bölüm

108 – 117. bölümler arası

124 – 125. bölümler

170 – 171. bölümler

174. bölüm

195 – 204. bölümler arası

288. bölüm

Dragon Ball GT (1996-1997)

Bölüm Sayısı: 64 (Mangada yok)

dragon-ball.jpg?resize=560%2C420

Orjinal mangakanın ürünü olmayan GT serisi, Z serisinin bittiği 1996 yılından başlayarak 64 bölüm süren kısa bir Dragon Ball macerası yaşattı bizlere. İçerik olarak canon sayılmayan bu serinin kendine has bir zevki vardı kanımca. GT serisi, sadece Goku’nun tekrar çocuk olması ve o eski macera havasını tekrar izleyiciye hissettirebilmesi, Super Saiyajin 4 dönüşümü gibi özelliklerinden dolayı bile izlenebilir.

Dragon Ball Kai  (2009-2011 ve 2014-2015)

(291 Bölümlük Z serisinin 159 bölüme indirgenmiş hali.)

dragon-ball.jpg?resize=660%2C495

Şu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Kai yeni bir seri değildir. 2009 yılında başlayan Kai serisi, Z serisinin fillersız ve mangaya daha sadık bir şekilde elden geçirilmiş halidir. Elden geçirilmiş derken günümüz standartlarında bir görsel kalite beklemeyin. Sadece eski görüntüleri biraz cilalayıp önümüze sermişler. Şahsen ben yerinizde olsam Kai yerine Z serisini izlerdim. Kai her ne kadar Z serisindeki uzun savaşları kısaltıp ufak birkaç efekt ile süslemeler yaptığını iddia etse de aslında  olay bundan çok daha fazlasını kapsıyor. Z serisinin harika atmosferi, kırpılmış Kai ile çok daha etkisiz bir hale bürünüyor. Daha kısa sürede bitsin diye Kai izlerseniz çok şey kaybedersiniz.

Dragon Ball Super (2015 – )

dragon-ball.jpg?resize=495%2C700,

Geçtiğimiz yıllarda çıkan Battle of Gods ve bu yıl gösterime giren Revival of F filmlerinin sağladığı büyük başarılardan sonra Toei Animation yeni bir Dragon Ball serisinin geleceğini müjdeledi. Bizzat Akira Toriyama’nın kaleminden çıkacak olan yeni seri, yazının başında belirttiğimiz gibi 5 Temmuz’da başlayacak. Yeni seriden beklentilerimiz oldukça yüksek. Umarız bizi hayal kırıklığına uğratmazlar…

Kaynak: Animefantastica

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 4 sene sonra...
Zorojuro, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

Dragon Ball'mı yoksa Dragon Ball Z'mi. Ya da herhangi bir kıyaslama yapmadan sırayla ikisini de mi seyretmek gerekiyor. 

dragon ball manganın bir partı z ise 2.partının uyarlanmış hali yani ilk önce dragon ball sonra z yi izlemen gerekiyor istersen z yerine kai de izleyebilirsin kai de aynı kısmı konu alıyor sadece daha kısa ve daha yeni yapım fakat kişiden kişiye göre değişiyor hangisinin daha iyi olduğu

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Real-Men-Frrranky, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

dragon ball manganın bir partı z ise 2.partının uyarlanmış hali yani ilk önce dragon ball sonra z yi izlemen gerekiyor istersen z yerine kai de izleyebilirsin kai de aynı kısmı konu alıyor sadece daha kısa ve daha yeni yapım fakat kişiden kişiye göre değişiyor hangisinin daha iyi olduğu

Bir yerde görmüştüm. Asıl Dragon Ball'ın çıkış sebebi mangakanın Jackie Chan hayranı olmasıymış ve bir dövüş sanatları mangası yapmak istemiş. Zaten genel izlenim olarak Goku'da bir Jackie Chan havası seziyordum. Tabii daha sonra manganın çok tutmasından dolayı stüdyo ve hayranlar ısrar etmiş serinin devam etmesi için. Dragon Ball Z'nin çıkma sebebi buymuş. Bu yüzden Z serisine biraz soğuk yaklaşıyordum. İnşallah vakit bulabilirsem ilk seriden başlayacağım. Daha önceden Tv'de görürdüm ama o zamanlar o kadar da fazla ilgimi çekmiyordu. Sıradan bir çizgi film gibi düşünüyordum. Yazım şeklim biraz karışık oldu sanırım, aklımdan geçenleri yazmaya çalıştım elimden geldiğince. Nedense bu eski seriler beni daha çok cezbediyor.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.