Jump to content
Türk Anime TV Forum
Sciathán

Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma

Önerilen İletiler

Bir saat önce, Perfectum yazdı:

Yorumları tam okuyamadım cidden ayrıntılı bilgiler var. Söylenmiş olabilir. Bunu belirleterekten bende bir kaç bilgi ekleyeyim. 

Uzay-zaman yolculuğu esnasında belli bir yer çekimi etkisinden yoksun olan vücudumuz belli başlı belirtiler aksettirir. Çok fazla belirti var bu nedenle sadece iki tane yazmakla yetineceğim.

Uzun süre uzayda kalmak omurgayı uzatıyor. Bunun sebebi vücudumuzun Dünyadaki gibi bir yer çekime maruz kalmaması ve bel kemiğinde bulunan yumuşak disklerin rahatlama ve genişleme imkanı bulması. %3 oranında görülen bu etki Dünyaya geri dönüldüğünde bir kaç ay içerisinde normal duruma dönebiliyor.

Psikolojik çöküş..İnsanlar çevreyle etkileşim kurduğu takdirde rahat hisseder. Ancak uzay denen ortam bunu çok minimize ettiği için bazı psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle astronotlar çok titiz bir psikolojik teste tabii tutulur.

Bonus bilgi :P

Yer çekimin olmaması ve akabinde kaslara da çok fazla ihtiyaç duyulmaması kasları oldukça zayıflatır. Bunun için astronotlar günde  iki kez spor yaparlarmış. :)

Kısa bir yazı olarak gözükse de güzel bir paylaşım olmuş. Eline sağlık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuda Cosmos: A SpaceTime Odyssey belgeselini görmüşken haber vermek istedim. İzlediği halde henüz haberi olmayanlar olabilir. 2.Sezon Cosmos: Possible Worlds 2019 ilkbaharında Fox ve National Geographic'te yayınlanacak. Fragmanları çıkmıştı. Tabii 1980 yapımı Cosmos: A Personel Voyage belgeselinin yeri benim için başka.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok