Jump to content

Yami Shibai 3. Sezon Geliyor


asci

Recommended Posts

Yami Shibai 3. Sezon

 

yamishibai-3.jpg

 

Japon kültürünü bilirsiniz, yemekleri olsun, bayramları olsun, alışkanlıkları olsun birçok konuda özgün ve ünlüdür. Korku kültürü de bunlardan biri. Aslında fertlerini baskı ile büyüten toplumlarda daha yaygın ve çeşitli olan bu hikayeler film ve anime endüstrisi için de çok verimli bir kaynak.

 

A15493-3801414926.1376369257.jpg

 

Yami Shibai de bu korku kültüründen faydalanan yapımlardan. Bölümler kısacık,6 dakikadan oluşmakta ve Japon kültüründeki korku hikayelerini anlatmakta. Daha önce iki sezonu yayınlanmış olan seri 2016 Ocak ayında 3. sezonu ile tekrar yayına giriyor. Yapısı aynı:değişken karakterler ve bunların başına gelen kısa-korkunç olayları anlatacak. Seri Tv Tokyo’da yayınlanacak.

 

İsmine değinecek olursak: Aslında ufak bir kelime oyunu var. Eğer Japonya’nın biraz eski tarihlerini veya kültürüne bağlı bir bölgesinde geçen olayları anlatan animeleri izlediyseniz görmüşsünüzdür .Yaşlı bir amca,etrafta dolanan çocukları başına toplayıp ufak bir sahnemsi yapıda resimli kağıtları geçirerek hikaye anlatır. Buna “kami shibai” deniyor. (Kami=kağıt,shibai ise hikaye,anlatım gibi bir şey) Animenin ismi de buradan türemiş. Yami ise mecazi olarak karanlık anlamına geliyor. Yani karanlık hikayeler diye çevirebiliriz.

 

Özellikle çok zaman almasın sıkılırım diyenler, korku türünü sevenler için ideal bir seri. Çerez niyetine de olsa izlenmesini tavsiye ederim.

 

Anime Haber

Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.