Jump to content

Plastic Memories İnceleme

Önerilen İletiler

• Forum Admin

Kikuchi Zeynep de bunu dile getirmiş. Bu aslında hikayenin konusundaki büyük bir açık. Gerçi seri üzerine konuşurken akılıma Blade Runner geldi. O filmde de andy'lerin yaşam süresi sınırlıydı.  Neden diye sorup araştırdım :) Sorularınız için teşekkürler. 

Soruya mantıklı olduğunu düşündüğüm bir cevap myanimelist'de yapılan teknik bir açıklama ile verilmiş. Benim bu cevaptan anladığım androidlere basit bilgisayarlar olarak bakmamız gerektiği. :) Cevabi çevirmedim ama okuyunca anlayabileceğinizi tahmin ediyorum.

Even today, the most data we can store on a medium is 297 terabyte and this is an experimental optical disc that reads and writes even slower than old fashioned tape drives.

The human brain is said to room around 2.5 Petabytes which is 8-9 times as much, and reads/writes at near the speed of light.

It's obvious that data integrity would be a huge issue in an android made to mimic a human. Even with error-correcting flash based memory, we're looking at, with technology we can "see" the horizon of in the future, a maximum of 0,5TB per volumetric inch. So if they used 70% of the internal space of an android for JUST memory and memory controllers with such technology, (3D or even 4D NAND flash with ECC) it still wouldn't reach the capacity of the human brain or even half of that.

Unlike computer storage, brain storage is always written to as you can not turn off or pause your senses. Even in a computer environment where you CAN do these things, consumer flash tires out and dies within 10-20 years for a power user.

So, let's say for argument's sake that they could have half the capacity of a human brain in a giftia. (Memory lifespan of 40 years, error-free lifespan of 20 years) Then a big portion, maybe even half of THAT has to be overprovisioned (effectively back-up sectors that kick in when an active cell dies) and that leaves the error-free lifespan to 10 years.

So 9 years is plausible, with the best possible memory technology we know we can make in the future today.

Sidenote: there is biological as well as crystalline-based memory in research right now that is possibly going to double these estimates, but the timeline for that is impossible to predict and is very very far into the future.

Tamam yaklaşım güzel mantığı iyi oturtmuş her kimse buradan tebrik neyim ediyorum ama Kikuchi nin dediği gibi

Fena değil ama hala saçma geliyor :D

Şimdi sen insan duygularını anlayabilen , jest ve mimiklerini buna göre kullanabilen bir teknoloji geliştiriyorsan bu soruna da çözüm olacak bir teknolojiye sahipsin demektir . Olmadı kişi adlarını , kimliğini , nerede yaşadığını saklayabilen , tıpkı insanlarda olduğu gibi refleksleri ve devamlı hareketleri saklayan omurilik gibi bir yapı oluştur bir de dahili bellek koy , dolunca da dolduğu zamandan son bir haftasına kadar olan her şeyi sildir :D

Aynı zamanda olmadı bir reset tuşu koy dimi oraya dolunca reseti at sonra en sık kullanılan şeyleri ( gereksiz kızarmalar. abuk kıskanmalar. olmadık sakarlıklar vs.vs çıkar zaten çok yer kalır da ) yap paket haline getir win 9876543456789 olarak yükle yawff iki aklımız var onu da mı size verek  <_< 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tamam yaklaşım güzel mantığı iyi oturtmuş her kimse buradan tebrik neyim ediyorum ama Kikuchi nin dediği gibi

Aynı zamanda olmadı bir reset tuşu koy dimi oraya dolunca reseti at sonra en sık kullanılan şeyleri ( gereksiz kızarmalar. abuk kıskanmalar. olmadık sakarlıklar vs.vs çıkar zaten çok yer kalır da ) yap paket haline getir win 9876543456789 olarak yükle yawff iki aklımız var onu da mı size verek  <_< 

Bu konuda çok haklısınız. Bu açıklamayı aslında serinin kendisi yapması gerekiyordu. :) Onun yerine izleyiciler yapmak zorunda kalıyor. Yazdıklarım seriyi aklamak için değildi. Sadece yeterince düşününce eğer istenirse mantıklı bir açıklama bulunuyor sonuçta. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Bu konuda çok haklısınız. Bu açıklamayı aslında serinin kendisi yapması gerekiyordu. :) Onun yerine izleyiciler yapmak zorunda kalıyor. Yazdıklarım seriyi aklamak için değildi. Sadece yeterince düşününce eğer istenirse mantıklı bir açıklama bulunuyor sonuçta. 

Sana bir şey dediğimiz yok yawf  :D Emeğine sağlık vakit ayırıp bizimle paylaşmışsın daha önce de dediğim gibi hayranı olan çok kişi var ama benim anime zevkime hitap etmeyen bir seri ayrıca 2 bölüm izlemiş biri olarak ne çok konuştum ya kovun beni buradan  :rolleyes:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.