Jump to content

Cami Yapımına Destek Toplamak İçin Anime Videosu Yapılan Yardım Kampanyası

Erzasword1

Önerilen İletiler

Shizuoka Müslümanlar Derneği, Japonya’nın Shizuoka eyaletine yeni bir cami yapılması için başlatığı yardım kampanyasının daha fazla dikkat çekmesi için bir geçtiğimiz yılda bir anime videosu yayımlamış. Kill la Kill ve Kiseijuu animelerinin animatörü Sakura Takagi ile Dragon Ball Z: Battle of Gods ve Gingitsune animelerinin animatörü Kana Kouno’nun hazırladığı kısa videonun şarkısını Ikue Asazaki seslendiriyor.

Dernek, yardım kampanyasını 2010 yılında başlatmış ve 300 milyon yen (7,5 milyon TL) hedef koymuş. Bu yıl itibariyle ise 20 milyon yen (500.000 TL) kadar para toplayabilmiş. Henüz hedeflenilen miktarın küçük bir kısmına ulaşan cami yapıldığında Hamamatsu ve Fuji’de bulunan camilerden sonra Shizuoka bölgesindeki üçüncü cami olacak.

1453568131-smdmosq2.jpg?resize=649%2C365

Derneğin anime videosuyla daha büyük kitlelere erişip erişemeyeceği bilinmez ancak videoda kullanılan Gazze teması bazı İsraillilere ulaşmış ve onları kızdırmışa benziyor. Alıntı:

http://www.animefantastica.com/cami-yapimina-destek-toplamak-icin-anime-videosu-yapilan-yardim-kampanyasi

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Samurai Champloo'da çalan ve beni kalbimden vuran parça -sahnenin de etkisi büyüktü-

Henüz hedef miktara çok uzaklar,üzüldüm biraz tabi ama genel itibari ile bakınca oldukça yüksek bir miktar toplamışlar, o bile mutluluk verici.

Umarım sonunda başarıyla tamamlarlar camiyi. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1. vidyodaki gazze teması ve cami kurulduktan sonra gazzenin üstüne kalkan vs. olması saçmalık, hatta gülünç. demogoji yapmaya çalışmışlar belli olduğu gibi.

2. 300 milyon yen?! bir camiye 300 milyon yen istemek nedir anlamış değilim, hem bu paranın onda birini gazzeye yollasalarmış daha çok işe yararmış hem de nüfüsunda çok az sayıda bulunan müslüman kesim için 300 milyonluk bir cami yerine daha ucuza yapılan birkaç cami ibadet ihtiyacı için artar bile.

3. daha geçen noragamideki kelimei şaadet ost'si yüzünden olay çıkarmadılar mı bunlar? bence 500 bin bile iyi toplanmış.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1. vidyodaki gazze teması ve cami kurulduktan sonra gazzenin üstüne kalkan vs. olması saçmalık, hatta gülünç. demogoji yapmaya çalışmışlar belli olduğu gibi.

2. 300 milyon yen?! bir camiye 300 milyon yen istemek nedir anlamış değilim, hem bu paranın onda birini gazzeye yollasalarmış daha çok işe yararmış hem de nüfüsunda çok az sayıda bulunan müslüman kesim için 300 milyonluk bir cami yerine daha ucuza yapılan birkaç cami ibadet ihtiyacı için artar bile.

3. daha geçen noragamideki kelimei şaadet ost'si yüzünden olay çıkarmadılar mı bunlar? bence 500 bin bile iyi toplanmış.

Aslında o Gazze'nin üstüne kalkan olması durumuyla ilgili bağlantı şöyle sanırım:Videoya baktığımda yanlış hatırlamıyorsam İslam'ı doğru şekilde anlatabilmekten bahsediyorlardı. Camii'yi yapalım, İslam'ın daha doğru şekilde anlatılmasına yardımcı olalım gibi bir şeyler yazıyordu videoda galiba. İslam doğru anlatılırsa İslam'a karşı olan kesim de azalacağından Gazze'ye de dolaylı bir yardımı olur, en azından insanlar orada savaş olduğundan yardım vs. gönderme konusunda daha duyarlı olurlar.

2.'si o camii orada sadece ibadet amaçlı açılmıyor belli ki. Amaç sadece ibadet olsa dediğin gibi daha küçük birkaç camii yapılırdı. Burada belki öyle büyük bir yapı yaparak insanların dikkatini çekmek, belki içeride insanların görmek isteyecekleri güzel bir mekan oluşturmak -ki arkadaşarla geçen taksimde gezerken büyük güzel bir kilise gördük girdik biraz oturduk bakındık en basitinden- ve belki de insanlara gerçek İslam'ı anlatmak amaçlanmış. Zaten önceden de dediğim gibi sanırım gerçek İslam'ı anlatmaktan bahsediliyordu videoda.

3.sü de bunlar=onlar mı öncelikle? Diğer olayı da tam bilmiyorum ama eğer İslam'a karşı bir terbiyesizlik varsa karşı çıkılması da normal ve insanlar da bunu anormal karşılamazlar. Herkes birbirine saygı duymak zorunda sonuçta.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında o Gazze'nin üstüne kalkan olması durumuyla ilgili bağlantı şöyle sanırım:Videoya baktığımda yanlış hatırlamıyorsam İslam'ı doğru şekilde anlatabilmekten bahsediyorlardı. Camii'yi yapalım, İslam'ın daha doğru şekilde anlatılmasına yardımcı olalım gibi bir şeyler yazıyordu videoda galiba. İslam doğru anlatılırsa İslam'a karşı olan kesim de azalacağından Gazze'ye de dolaylı bir yardımı olur, en azından insanlar orada savaş olduğundan yardım vs. gönderme konusunda daha duyarlı olurlar.

2.'si o camii orada sadece ibadet amaçlı açılmıyor belli ki. Amaç sadece ibadet olsa dediğin gibi daha küçük birkaç camii yapılırdı. Burada belki öyle büyük bir yapı yaparak insanların dikkatini çekmek, belki içeride insanların görmek isteyecekleri güzel bir mekan oluşturmak -ki arkadaşarla geçen taksimde gezerken büyük güzel bir kilise gördük girdik biraz oturduk bakındık en basitinden- ve belki de insanlara gerçek İslam'ı anlatmak amaçlanmış. Zaten önceden de dediğim gibi sanırım gerçek İslam'ı anlatmaktan bahsediliyordu videoda.

3.sü de bunlar=onlar mı öncelikle? Diğer olayı da tam bilmiyorum ama eğer İslam'a karşı bir terbiyesizlik varsa karşı çıkılması da normal ve insanlar da bunu anormal karşılamazlar. Herkes birbirine saygı duymak zorunda sonuçta.

1. insanlardaki islamafobiyi yok edip bilinci arttırmak amaçlarıysa bu güzel bir şey. yine de istedikleri miktarın bir kısmının gazzeye gideceğini belirtseler çok daha mantıklı olur, hepsini bir camiye harcamak yerine. Halbuki bunu yapmamışlar ve neredeyse 5 senedir kampanyayı devam ettirmişler. Şu an gazze ile ilgili ne bir haber alıyoruz ne de ne olup bittiğini biliyoruz kendi sorunlarımızla uğraştığımızdan dolayı. 

2. ihtiyaç (ibadet) için bağış toplamak isterlerse bunu anlayışla karşılarım, ama gösterişli bir cami inşa edip boy göstermek (insanların ilgisini çekmek, onları islama davet etmek vs. vs.) nedenleri mantıksız ve "bağış" kavramının dışına çıkıyor. en azından hiçbir şey yapmadan para dilenmek yerine (hatta bunun animeyle reklamını yapmak)  güzel etkinlikler düzenleyerek ve insanlara bilet, hediyelik vs. vs. satarak gelir etmek teşvik edilebilir bir şey. 

3. onlar diye yazdım ama haber kaynaklarında öyle özel olarak bu grubun karşı çıkması üzerine iptal edildi gibi bir yazı yok o yüzden elimde kaynak gösteremem. yine de Noragami bir Japon animasyonu ve Japonca ve de OST'sinin ulaşacağı ilk kaynak japonlar ve japonyada yaşayanlar. (yurt dışından legal olarak satın alınamaz. ya da yurt dışındaki kişilerin isyan etmesi internette rastgele dinledikleri bir ost ile mümkün değildir.)  bu dernek bir müslüman derneği, sonuç olarak oradaki müslümanlar toplanıyor ve böyle bir ost ile karşılaştıklarında ses çıkartabilen hatta bir firmayı kendisini zarara sokan kararı verdirtecek güce sahipler. en azından bir parçasıdırlar.

Aklımdakileri umarım aktarabilmişimdir. Kısaca bu derneğe kızdığım şey bağış olarak istedikleri paranın çok olması ve reklam yapmak için kullandıkları animede insanları yanlış bir algıya sürüklemesidir. adam akıllı etkinlikler yapsalar ve "biz kocaman bir cami kurmak istiyoruz amacımız size islamın güzelliklerini tanıtmak!" deseler başım üstüne. zaten 5 senede anca 500 bin tl toplayabilmeleri haklı olduğumu gösteriyor. 

Edit: Millet bu tarz bir tartışma kurallara aykırı değil, istediğiniz gibi bize karşı çıkıp destekleyebilirsiniz. yalnız yorumlarınızın içeriği "bağış, reklam animesi ve noragami ost olayı" nın dışına çıkarsa kişiler arasında laf dalaşına ve hakaretlere giderse konu kitlenir. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.