Jump to content

Claymore (süper)


Recommended Posts

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Anime'nin Adı: Claymore                                                                       

Bölüm Sayısı: 26

Yayım Tarihi: 3/4/2007 ile 25/9/2007 arası

Firma/Stüdyo: Madhouse Studios, NTV, VAP, avex mode

Yönetmen: Hiroyuki TANAKA

Senaryo: Yasuko KOBAYASHI

Animasyon: Haruhito TAKADA, Takahiro UMEHARA

Müzik: Masanori TAKUMI

Dizayn: Takahiro UMEHARA

Orjinal Eser: Norihiro YAGI

Claymore. Sanırım anime izleyipte bu ismi duymayan fazla kimse kalmamıştır. 2007 yılına damgasını vuran ve bir çok kişinin ilk 5 listesine aldığı bu anime ilk sayımızda tanıtılmayı kesinlikle hakediyor. 26 bölümlük bu güzide seriyi tanımaya öncelikle hikayenin geçtiği dünya ile başlayalım.

Claymore ortaçağı andıran bir dünya üzerinde geçiyor. Bu dünyada insanlar ile birlikte Yoma adlı, şekil değiştirme yetenekleri olan ve insan organlarıyla beslenen yaratıklar yaşıyor. İnsanların beyinlerini yiyerek onların anılarına sahip olabilen yomalar bu şekilde insanların arasında kılık kimseye farkettirmeden yaşayabiliyorlar. Yomalar normal insanlardan oldukça güçlü olduğu için bu varlıklar sıradan insanlar tarafından yok edilemiyor.

İşte insanların, taşıdıkları devasa kılıçlar nedeniyle Claymore adını verdiği savaşçılar bu noktada ortaya çıkıyor. Gizli bir organizasyon tarafından yetiştirilen Claymore'lar, Yomaların musallat olduğu köyler tarafından bedel karşılığı kiralanıyorlar. Claymore yomayı öldürdüktensonra organizasyondan bir kişi gelip ücreti tahsil ediyor, eğer köy bu parayı ödemezse daha sonra olabilecek herhangi bir yoma saldırısında organizasyon tarafından tamamen kendi haline bırakılıyor.

Organizasyon, Claymoreları Yoma eti ve kanından yaratıyor. Bu sayede Claymore'lar üstün fiziksel yetenekler, hızlı iyileşme ve yomaları hissetme becerisi kazanıyorlar. Her Claymore'un yeteneği bedenindeki Yoki'yi kontrol etme becerisine göre değişiyor. %10 kadar gücü serbest bıraktığında Claymore'un gözleri altın rengine dönüşüp kedi gözü şeklini alıyor.%30 güç serbest kaldığında ise yüzü değişip canavarımsı birhal alıyor. %50 durumunda bedenleri şekil değiştirmeye başlıyor. Bir Claymore'un %80 nin üzerine çıkması durumunda ise “Awakened Being” adı verilen, güçlü, akıllı ve kana susamış bir tür Yomaya dönüşüyorlar. Eski tecrübelerinden erkeklerin bu limiti çok daha kolay aştığı gözlemine dayanan organizasyon, Claymoreları sadece kadınlar arasından yetiştiriyor.

Claymore'lar arasında katı bir hiyerarşi var. Her bir Claymore 1 ile 47 arasında bir numaraya sahip. 1 numara en güçlü olanı ve 47 de en güçsüz olanı simgeliyor. Toplam 47 adet Claymore var ve bunlar hepsi birer bölgeden sorumlular. Bu Claymore'ların kılıçlarında kendilerini temsil eden birer işaretleri var.

Resmi ekleyen

Bizim hikayemiz Claire adlı Claymore ve Raki ile tanışmamızla başlıyor. Claire eski bir numaralardan Teresa'nın yanında büyüyen biri. Ancak Teresa'nın bir savaşta “Awakened Being”'lerden biri tarafından öldürülmesinin ardından onun intikamını almak amacıyla organizasyona gidiyor ve içine Teresa'nın parçalarını yerleştirterek bir Claymore haline geliyor. Raki ise ilk bölümde tüm hayatı değişen bir köylü çocuğu rolünde. Ancak ilerleyen bölümlerde Claire'le beraber atıldıkları maceralarda Claire'a verdiği destek görülmeye değer.

Gerçekten bir solukta izlenebilecek türden bir anime. Heyecan asla azalmıyor, hele Teresa'nın olduğu bölümler insanda bağımlılık yaratıyor. Şu an pek çok kişi 2. sezonu bekliyor. Henüz böyle bir duyuru yapılmadı ancak serinin tadı damağımızda kaldı. Bakalım zamane gösterecek bu konuda. Bu arada birinci sezonu izlemeyen arkadaşlarımız bize yetişsinler biran önce.

Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

"anime dedinmi başrolünde güçlü bi erkek olucak aga" şeklinde düşünen arkadaşım tavsiye edince izliyeyim dedim..

yeni bitirdim, sıkıntıya birebir..

umudum olmasada inş 2. sezonu çıkar..  ???

Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

İzleyin ve Episode 59'dan sonra mangasını okuyun derim çünkü sonu mangayla alakasız ve berbat bağlanmış, hiç tatmin edici değil. Öyle olmasa bile hikaye harika bir şekilde devam ediyor okuyun yani:D bence ikinci bir sezon yapılmalı. Şu an 114'te ve hala devam ediyor. Eminim favorileriniz arasında yerini alacaktır.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.