Jump to content

Çizime Yeni Başlayan Bir Amatöre Öneriler

Eldorwyn

Önerilen İletiler

16 saat önce, Meast yazdı:

Başarılı çizimler, kısa sürede gelişirsin yeteneğinde var ve sevdiğin bir şey olduğu için sıkılıp(yorulup) mola vermediğin sürece ilerletirsin.

Bakarak çizimler, anime çizimleri vs. nesne çizimi gibidir gözü, koordinasyonu geliştirir. Gerçek nesne çizmek daha çok geliştirir tabi çünkü ışık- gölge dikkat etmen gerekir şeklini oturtmaya çalışırsın kafa yorarsın fark etmeden ilerlersin.(Nesne çizmek sıkıcıdır, bunaltır, kan ter içinde bırakır  başın ağrır, yaparsın beğenmez yapamazsın üzülürsün, bir süre sonra masanda silgi tozlarıyla baş başa kalır o kağıt, unutur gidersin)

Ben ilerletmek istiyorum dersen insan figürleri çiz. Başlarda normal pozlardan başlarsın sonra dinamik figürlere çalış.(İlk önce insan anatomisini iyice kavra tabi, internetten kitaplardan yardım alabilirsin yada çizimle uğraşan-bilen kişilerden.)  İnsan çizmek iyidir bir duygu vardır ortada, kalemin sinirlenir, kalemin güler, kalemin üzülür, kalemin korkar çizdiğinde döner bakarsın bu duyguları hissedersin. İnsan çiz insan iyidir.  

Arkadaşın dediği gibi ve benim dediğim gibi kapım ve kapılarımız çizim yapmak istiyen her insana açık

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben de anatomi öğrenmeni öneriyorum. Çünkü çizimle uğraşan epey tanıdığım oldu, senelerdir gelişimlerini takip ediyordum. Ne zaman anatomiyi öğrenmeye başladılar, o zaman ne çizerlerse çizsinler göze daha bir hoş gelmeye başladı. Önce gerçek insan anatomisi üzerine kendini epeyce geliştirip, anime vs çizimlerini de bu anatomi bilgilerini kullanarak çizmen çok faydalı olacak inan.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Eldorwyn yazdı:

Teşekkür ederim, önerilerini dikkate alacağım. Gerçekten nesne çizmek sıkıcı geliyor ama insan anatomisi gerçekten çok uzak olduğum bir konu. Anime karakterleri gibi çizmek değil sonuçta. Anime karakterlerini çizmek şu anlık çok zevkli geliyor ama gerçek insanları da baz alarak çizmeyi düşünüyorum artık :)

Aslında manga çizimi de insan anatomisine göre yapılır sadece oranları çizerin tarzına göre oynanır onun dışında aynı mantığa göre yapılır. İstersen bir de oran orantı kullanarak bir karakteri farklı pozlarla çizmeye başla.( kendi kafandan )

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Meast yazdı:

Aslında manga çizimi de insan anatomisine göre yapılır sadece oranları çizerin tarzına göre oynanır onun dışında aynı mantığa göre yapılır. İstersen bir de oran orantı kullanarak bir karakteri farklı pozlarla çizmeye başla.( kendi kafandan )

Doğru olabilir ama manga ya hemen çizmeye başlarsa sıkıntı çıkacak çünkü sıra dışı ve oran orantı olmaz buna inan tecrübelerime dayanarak söylüyorum belki bana bu kadar niye konuşuyorsun diye kızabilirsiniz ama ben 5 kişi veya daha fazla kişilere eğitim verdim neyin daha ii olacağını az çok tahmin edebilirim. Dediğim gibi başında bire bir öğreten olması daha ii olucaktır zaten sana mesaj atım ulaşmak istersen buradayım.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

3 saat önce, VarisHunter yazdı:

Doğru olabilir ama manga ya hemen çizmeye başlarsa sıkıntı çıkacak çünkü sıra dışı ve oran orantı olmaz buna inan tecrübelerime dayanarak söylüyorum belki bana bu kadar niye konuşuyorsun diye kızabilirsiniz ama ben 5 kişi veya daha fazla kişilere eğitim verdim neyin daha ii olacağını az çok tahmin edebilirim. Dediğim gibi başında bire bir öğreten olması daha ii olucaktır zaten sana mesaj atım ulaşmak istersen buradayım.

Ne dediğini inan anlamadım kusura bakma. (Manga çizmesi gerektiğini falan mı söyledim ben yada ona benzer bir şey? Yanlış anlaşılma var ortada sanırım ^^ )  Benim demek istediğim çizimi ilerletebilmek istiyorsanız ilk önce insan anatomisiyle birlikte "gesture" denen modeldeki(Çizmek istediğin şeyin) hareketlerini, konumunu oran-orantısını analiz edip anahtar çizgiler çizip anatomiye uygun şekilde çizmeyi başlamanız. (Bunu "How to draw gesture" yazarsanız youtube'a kolay ve güzel şekilde anlatılan videolar bulabilirsiniz çok yardımcı olabilir size.)

Bunun dışında ışık-gölge daha çok gözleme dayalı olduğu için 2. plana atılabilir öğrenmesi insan anatomisine nazaran daha kolaydır. He eğer manga çiziminden bahsediyorsak, normal bildiğimiz insan anatomisini biraz değiştirerek yapılan bir tarzdır aslında. Anlayacağınız insan anatomisine karşı bir aykırılık yok oran orantıyı değiştirmekle bitiyor iş. Bu yüzden anatomi öğrenmeden manga tarzı çizmek ütopik bir durumdan başka bir şey değil.

Ben kimseyi eğitmedim ( O seviyede olduğumu da hiç düşünmedim) ama kendi çizimlerimi geliştirmeye çalışırken neler yaptığımı nelerin yanlış olduğunu hangisinin daha yararlı olacağını birinci elden gözlemleyip yazıyorum şahsen. :) ( Belki de yanlıştır ama benim düşüncelerim bunlar.) Çizim öğretilmekten çok kişisel beceri ve azime bakar sadece yol gestermek yeterli, bende onu yazmaya çalıştım bir hatam olduysa affola. :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yok kesinlik yanlış anlamadım dediklerin de haklısın  şimdi ki açıklaman  da anladım ne demek istediğini ben yanlış anlamışım ve eğitim konu suna gelirsek ben mezun olurken atölyedeki hocam benden rica eti ve ben orada 1 dönem yaklaşık olarak eğitim verdim kendimi övmek için söylemedim kesinlikle o seviyede olduğumu bende düşünmüyorum tabikide rica ettiği için yardımda bulundum yardımcı öğretmen gibi sadece ve 3 yılda edindiğim tecrübeleri olduğu için sizler le paylaşıyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 4 sene sonra...
Eldorwyn, 12.03.2016 - 21:25 tarihinde yazdı:

Şu anda iyi ki koymuşum diyorum gerçekten. Birçok şey öğrendim sayenizde. Danışabileceğim insanlar olduğunu gördüm. Resimle ilgilenmeyen insanların bile olumlu yorumlarını aldım. Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ederim 

Şu an hala çizim yapıp yapmadığını, yapıyorsan nasıl çizdiğini, ne kadar gelişme kaydettiğini bilmek isterdim ama son ziyaretin 2 yıl önceymiş. Eğer olur da foruma bakarsan bir çizimini görmek isterim :onion_gomen_by_7anime7drawer7:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.