Jump to content

Türkiyedeki Anime İzleyicileri Hakkında Olumlu Düşünüyor musunuz?

Vasto Lorde

Türkiyedeki Anime İzleyicileri Hakkında Olumlu Düşünüyor musunuz?  

64 oy

1. 1. Türkiyedeki Anime İzleyicileri Hakkında Olumlu Düşünüyor musunuz?

• Olumlu düşünmüyorum. Kalitesiz seriler bu kadar popülerken olumlu düşünmemin mümkünatı yok.
      27
    • Olumlu düşünüyorum. Kaliteli serileri izleyenler çoğunlukta.
      6
    • O değil de Tokyo Ghoul'un sitedeki puanı 9.1 / 10 iken nasıl olumlu düşüneyim?
      9
    • Seyircilerin anime izlerkenki seçiciliği zamanla artacaktır. Şuan durum kötü olsa bile ilerde iyi olacaktır.
      22

Önerilen İletiler

• 1 ay sonra...
  • Yanıtlar 69
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bence zevkler ve renkler tartışılmaz.. Benim bayılarak izlediğim bir seri başkasının ilgisini çekmeyebilir. Ya da tam tersi..   Ben ülkemizdeki

Bu tarz konulara rastlamayalı uzun zaman olmuştu. Uzun yazacağım hadi bakalım. Bazı şeylerin önüne geçilmiyor. Eğer bir şey mainstream olacaksa, önünü alamıyorsunuz illaki oluyor. Siz isterseniz

Sitede ergenlik çağında olan birey sayısı fazla normal olarak DxD, Kiss x Sis gibi seriler çok izleniyor. Anime izleyicileri genellikle oyunda oynuyorlar. Bu yüzden Sword Art Online (İlk sezonu

Yorum içeriği bakımından forumdaki en iyi konulardan biri de sanırım bu. Kimin ne kadar manzaralı bir bakış açısına sahip olduğu az çok göz önüne seriliyor.

Bunu dışında bir kaç konuya değinmek istiyorum:

-Zevkler ve renkler olayı kısmen doğru olabilir ama kimi zaman düşünce yolunu tıkamaktan başka bir halta yaramıyor. Misalen tartışmak işine gelmiyor mu, zevkler ve renkler de. Kestirip at. Kolaya kaç. Böyle çok insan var.

-Popüler serilere ''insanlar bunda ne buluyormuş'' deyip göz attığım olur. Severim sevmem o ayrı.

-Bi de ''beğenmiyorsan sen yap'' çılar var. Neyzen Tevfik'in bir sözü vardı şimdi aklıma gelmedi. Kısaca yumurtanın iyisini anlamak için tavuk olmaya gerek yok.

-Fanservice. Zekice yapılan, sanatsal, 12'den nokta atışı yapan güzide farserviceleri bir kenara koyuyorum. Onların yeri ayrı :) Konumuz aptal fanserviceler. Gördüğünüzde hissedersiniz. Daha doğrusu aptal klişelerle yoğrulduğu için göze batarlar. Ağı atarsın nehre sazanlar takılır o hesap. 

-Aptal klişeler. İzleyiciler prim verdikçe yapılmaya devam edecek şeyler. Bizim ülkede de prim vermeye dünden razı kesim hiç az değil.

Türkiye'deki anime izleyicileri... Açıkçası pek de umursamıyorum. Anime izleyen kitlenin artması, animenin popülerleşmesi demek anime hakkında daha fazla ulaşılabilir kaynak demek. Bu da bir animesever olarak benim işime gelir.

En basitinden bu konu altındaki yorumlar da o kitleden küçük bir parça sunuyor sizlere.

Bu yazı konuyla ne kadar alakalı oldu, pek de düşünmedim. Genel bir yorum yapacak olursam: Çoğunluğa nazaran kendimi şanslı sayıyorum. 

Son olarak bu kitleye yeni katılacak arkadaşlara da birkaç sözüm olacak. Sürü psikolojisine uymayın. Sırf emek var diye ılımlı yaklaşmak zorunda değilsin. Eleştirel olun. Yeri geldiğinde ''en kaliteli'' diye söz edilen yapımlara bile eleştirel yaklaşmasını bilin. Kaliteliyse zaten belli bir yer edinmesini bilecektir. Bir gün, mesela bir bölüm izledin, hani güzel ama öyle ahım şahım da değil. Sonra yorumlara bakıyorsun, senin ''fena değil'' dediğin bir sahneye başkasının methiyeler dizdiğini görüyorsun. İşte bu tarz olayları bir kaç defa yaşayınca, yavaş yavaş çoğunluğun seni belli bir dereceden fazlasına götüremeyeceğini idrak edeceksin. Burada ipleri eline alma, özgür iradeli olma, seçiciliğini geliştirme, bilinçli yardım alma gibi konularda gelişme gösterme zamanı geldi demektir.  İlerledikçe yalnızlaşacaksın. Kafa dengi insanlar azalacak. Ama kurduğun bağlar daha ''öz'' olacak.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türk milletiyiz sonuçta bu işe de burnumuzu sokmadan çok fazla kitle sahibi olacağımızı düşünmüyorum. Japonya bunun için bir kanala sahip birilerinin ellerinden tutması e2 deki yabancı sinema/dizi seklideki gösterimler gibi en favoru animeleri bir kaç kanalda kitleye ulaştırmak ve sevenin sevgisi gibi paylaşmak gerekiyor. Aslında toplulumuz bu tarz çizgidizileri çocuklara seyrettirdiği için biraz karmaşık düşünmekte. Tüm kitleye hitap edildiğini bilseler bunu başarabilirlerdi.. Gerçi Animasyonla bunu başardılar fakat hala sadece küçük arkadaşlarımıza hitap ettiğini sanan FİZİKEN BÜYÜK AKLEN KÜÇÜK bireylerimizin bu düşünceden mahrum arkadaşlara bunu işkence seklinde izletmek isterdim :) Bir sonraki bölüm için yalvarana kadar durmadan izlemesi aklını başına getirebilirdi belki :P

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Ülkemizdeki animeci kitle ikiye ayrılıyor. Bilinçli ve bilinçsiz. Bilinçli olanlar iyi veya kötü seriyi izleyip yapıcı eleştirisini yapıyor.İyiyse neden iyi kötüyse neden kötü en azından bunu açıklayabiliyor. Bilinçsiz olan ise sallayıp duruyor animeye çöp, boş, zaman kaybı vs. :hobaa: Bilinçli olanların başımın üstünde yeri var. Bilinçsiz olanlar benden uzak olsun :kac: 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 sene sonra...

Genelde uzun yazılardan sonra zamanımı boşa harcadığımı düşünüyorum ama bütün konuşmayı okudum bari yazıp rahatlayayım

İlk olarak Türkiyenin yarısının hayatı boyunca bir anime bile olsa anime izlediğini düşünüyorum Candy'den Pokemon'a Bakugan'dan Kimi no Nawa'ya bir şekilde izlediler ama devamlılıkla izleyen kişi sayısına 50.000 desek bunların en fazla 1000 tanesinin bilinçli izleyici olduğunu düşünüyorum kimine göre iyimser kimine göre pesimist bir düşüncedir fark etmez olumlu veya olumsuz iyi veya kötü ayırmıyorum bilinçli kişi sayısının bini geçmediğini düşünüyorum bilinçsiz/hoşumuza gitmeyen kitleye gelirsek ister ergen diyelim isterse sürü psikolojisi ile hareket etsinler ister 10 anime izleyip otakuyum desinler eğer bir insan kitlesinden bahsediyorsak yüzde yüz siyah veya beyaz olamazlar aynı şey anti kitleleri içinde geçerli yaşça büyük olanlar popüler animeleri kötüleyenler karşıdakini ne olursa olsun otaku olarak kabul etmeyenler başlık altında yazılanlara eklemem gerekirse her animenin altına romantizm var mı yazanlar(romantizm arıyorlarsa romantizm tagı bunun için var ciddi ciddi hellsingin altında soranlar falan var) bütün anime dünyası shounenden ibaret gibi davrananlar her ana karakterin güçlü olması gerektiğini düşünenler ecchi ve hentai'yi birbirinden ayıramayanlar(hard ecchi veya softcore hentai diyebileceğimiz yapımlar bir gri alan oluşturabilir) vb. daha bir sürü eklenebilir bu grupların içindeki belki herkes olmasa da az yada çok bu izleyicilerin kolektif bir biçimde kötü ortam oluşturduğunu düşünmekteyim ikinci olarak gerek anime gerek insan eleştirilemeyecek şey yoktur zevkler ve renkler bir yere kadar tartışılmayabilinir ama objektif bir biçimde bakıp ortada olan şeyi söyleyip tartışmak gayet doğaldır Sao sanal gerçekliği ne ilk ne en iyi işleyen yapımdır Tokyo Ghoul vahşet konusunda değerlendireceksek ne ilk ne en iyidir DxD keza cinsellik/ecchi/fan servis ne derseniz konusunda aynı şekilde bu yapımları kişilerin yada kitlelerin sevmesinin bir önemi yok biri gidip 300 saat one piece izledi diye biz one piece'i eleştiremeyeksek bunun zevkle  ve renkle alakası yok tam tersi şekilde kimsenin umrunda olmadığı ve izlemediği animeler yerden yere vurulunca ses çıkarılmıyor çünkü zaten vasat olduğu genel olarak kabul edilmiş bir anime oluyor kişi ikinci sınıf aksiyon filmelerini sevebilir kendi zevkidir ama ikinci sınıf bir aksiyon filmini dünyanın en iyi aksiyon filmi diye yutturmaya çalışırsa eleştirilmelidir öte yandan iki anime arasında karşılaştırma yapmakta doğaldır biri diğerinden herhangi konuda üstün olabilir kalite olarak altta kalan anime kötü animedir anlamına gelmez bu çünkü sizin veya benim izlediğim anime izlediğimiz veya sevdiğimiz için iyi olmak zorunda değildir kötü şeyleri de izlebilir sevebiliriz(bir arkadaş bahsetmiş kötü karakter iyi işlendiğinden yada farklı sebepten sevilebilir ama Kira gibi tanrı kompleksi olan bir sosyopata sempati duyup kahraman ilan etmek gerçekten psikolojik bir sorun) değer bireysel olarak verilebilir ama objektif olup eleştiri de yapmalıyız

Çizimler konusuna gelecek olursak çok umrumda olan bir şey değil çünkü çok anlamıyorum ama açıkça bir şey var ki günümüz animelerinin çizim ve animasyonları hakkında iyi falan değiller en basit şekli ile teknoloji gelişti tabi bu demek değil ki artık emek vermiyorlar ama günümüzde çıkan animeler için görselliklerine iyi diyip eski animelere kötü derseniz elle çizilip hazırlanan o animasyonlara hakaret etmiş olursunuz  zaten art style'da dilimize kötü çizim olarak çevriliyor sanırım karşılaştırma ve hakaret demişken shounenlerin atası olan bir animenin ana karakteri ile bir parodi animesinin ana karakterini karşılaştırmayı gülünç buluyorum son olarak iki konuya değinip daha kısa keseyip Akame ga Kill ilk izlediğim animelerden di genel olarak insanlar 

Spoiler

karakterlerin çoğunun ölmesini farklı bulmuşlar ben o kadar farklı bulmadım çünkü sonraki izlediğim animelerde karakterler gayet patır patır ölüyordu

benim orijinal bulduğum şey karakterler ve silahlarıydı(muhtemelen daha toydum) sonra onlarca ip, zırh, buz, lanetli kılıç kullanan gördüm ikinci olarak ise shounenlerin fillerlar hariç tutulduğunda bile gereksiz derecede uzatmaları ve bu uzatılmanın iyi kullanılamaması en iyi karşıt argüman sanırım TTGL olacaktır bir shounenin işleyebileceği bütün içeriği 27 bölümde işleyip bir de üstüne bunları iki filme sıkıştırıp 4 saatte bütün shounenlerin özetini veriyor yani eleştirilen yönleri gayet iyi kotaran animeler varken kotaramayan animelere insanların kaç kişi severse sevsin vasat demesini doğal karşılıyorum

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

%99 olumsuz düşünüyorum çünkü Türkanimede yorumlarda %99 oranda BOMBOŞ yorumlar var.

Kalitesiz ve popüler animeler üst sıralarda hep.

Yorumlarda 10-16 yaş arasındaki hep birilerini "ship"leyen yaoici tip kız çocuklarını mı sayarsın, aynı yaş aralığındaki o teq atar bu teq atar, qaneqiiiiii, tokyo ghoulda ağladım diyen erkek çocuklarını mı sayarsın yoksa devamlı spoiler yazanları mı sayarsın artık...

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 sene sonra...

Aslında.. benim takıldığım şey "kalitesiz" olarak gördüğünüz animelerin yüksek puan alması değil de, o animelerin kitlesi yüzünden animeye de aynı gözle bakılması.

Dediğim gibi, animenin sevilmesi/sevilmemesi çok da umurumda olmaz.

Benim soğuk baktığım kısım, genellikle NarutoTokyo GhoulSword Art Online gibi animelerin izleyici kitlesinin çoğunlukta olduğu kesim.

Benim vereceğim oyun, bunların vereceği oyla eşit sayılacağı gerçeği yetmiyormuş gibi, bir de bu kitleyi "kaliteli" diyebileceğim animelerin yorumlarında da görüyorum -.-

sShoguNn, 30.06.2018 - 16:36 tarihinde yazdı:

%99 olumsuz düşünüyorum çünkü Türkanimede yorumlarda %99 oranda BOMBOŞ yorumlar var.

Demin bahsettiğim konu .-.

"Anime neymiş, sen anime mi izliyon" diyen kısmın bu kadar fazla olma nedeni, tabii ki bahsettiğimiz izleyici kitlesidir büyük ihtimal.

(ufak bi' dipnot geçeyim.. her izleyiciyi böyle görmüyorum. Sadece benim denk geldiğim bir kesim var ve bu anlattıklarıma tam olarak uyuyorlar. Gereksiz linç yemek istemem .-.)

Bu kesim;

Günlük hayatta yere tükürebilen,

sanal olduğu için milletin ailesine laf atabilen,

ilgi odağı olmak amaçlı siyah maske takan,
oturup survivor izleyen, güldür güldür gibi şeyleri komik bulan,

Profil fotoğrafına kaneki koyan, (acaba bu hangi anime kitlesi)

"Yutubır abii" denilen kişileri yakından takip eden,

pop müziğin kaliteli olduğunu düşünen,

aynı espriyi tekrarlayan, espri yaptıktan sonra "gülen var mı" diye etrafına bakan,

fala/falcıya inanan, astrolojiyi gerçek bilim sanan,

etrafta "bruh, yazık kafana, devamke" gibi şeyleri kullanan,

Küfür mizahı/taklit mizahı yapan,

kendini izlediği animenin ana karakteri olarak gören,

"levi aşkm", "kaneki sevgilim" diye gezinen tipler işte.

Bu kesim yüzünden anime kitlesinin genelini veya bu kesmin hayranlık duyduğu animeyi kötüleyenler var. Genel olarak kendilerini belirttikleri zaman arama mesafe koyduğum, zaman zaman engellediğim kişilerden oluşuyor.

Bu kesim yüzünden Tokyo Ghoul'a ön yargıyla başlamıştım :P ve "vampir, büyü" türü olan animelere de hâlâ ön yargıyla bakıyorum. (güzel olanları vardır illa ki)

Bunlara karşı da ne doluymuşum be, daha da saymak isterim ama herkese açık bir mesaj bırakıyorum.. yazdıklarıma dikkat etmem gerekli filan ^-^

Benim burada varmak istediğim yer, kalitesiz olan şey aslında animelerin kitleleri. Çoğunlukta olduğu için sık sık karşıma çıkıyorlar. Yine de azınlıkta olan kesime saygı duyduğum gerçeği değişmiyor.

Biraz uzun tuttuysam kusura bakmayın ^-^ 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

Fangirl ve Fanboy kitlelerinden cidden nefret ediyorum, maalesef keşke Türkiye ile sınırlı kalsalar ama her yerdeler. Bir şeyi sevmek ne kadar doğalsa bir şeyden hoşlanmamak da bir o kadar doğaldır. Önemli olan bizimle aynı şekilde düşünmüyor diye karşıt tarafı linçlememeye çalışmaktır.  Bir de bir şeyi neden sevdiği ve neden sevmediğini düzgünce açıklama gibi bir şey yok eleştirenlerde. Keşke bunların nedenlerini de az buçuk anlatabilseler.  Ek ve son olarak, hardcore konulu animleri sırf anlamadılar diye "sıkıcı, saçma" gibi tabirler kullanacaklarına dürüstçe anlamadım desinler yeter. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.