Jump to content
Türk Anime TV Forum
Amygirl

TurkAnimeTv Chat Odasi Kurallari

Önerilen İletiler

TürkAnimeTV sitesi chat odasısiz anime izleyicilerine özel, animeler ve sitemiz hakkında bilgi sahibi olmak ve keyifli bir sohbet ortamı yürütmek için oluşturulmuş bir platformdur. 2010 yılında TürkAnimeTV'nin kurulması akabinde açılmış olup o tarihten beri aktif bir şekilde kullanılmaktadır. O yıldan günümüze kadar yaşanılan tecrübeler ile oluşturulmuş kurallarımızı bu chat odasını kullanan her üyenin okumuş olduğu kabul edilmektedir. 

Kurallardan bahsetmeden önce chat yapılanmasından bahsedelim.  

Chatte iki tane genel admin bulunmakta ki bunlar site yöneticileri:  

Schneizel ve 3n4bl3  

Akabinde iki adet chat admini mevcuttur: 

KuramaUN ve Masqu3 

Chat düzeninden sorumlu toplamda 10 adet moderatör bulunmaktadır: 

 baanino - nadirozturk - torotoroo -  cicikedi - kamelotwalker - snowlles - Amygirll  - FeeLing7d - irrewersible

Kurallara geçmeden önce mod atama ve admin işlevinden bahsedelim: 

Chat adminleri chatin genel durumundan ve mod atamalarından sorumlu kişilerdir. Moderatör ile kullanıcı arasındaki durumlarda şikayete gidilecek ilgili merci bu kişiler olmakta ki chatin duruma göre mod atama, modun yetkilerini alma ya da biçilen ban süresini değiştirme yetkileri mevcuttur. 

Chat moderatörleri, chatin düzeninden sorumlu kullanıcılardır. Kurallara uymayan kullanıcıları uyarma, akabinde ihlale devam ediliyorsa chatten uzaklaştırma yetkisine sahiptir. Chatango sisteminde süreli banlama olayı olmadığı için yapılan kural ihlaline göre banlanılan kişilerin ban süresini belirleme o moda aittir. Moderatör banladığı kişinin yaptığı ihlali ekran görüntüsü olarak kanıtlamak zorundadır. Ancak bunu kullanıcı ile paylaşmak zorunda değildir. (Çünkü moderatörün ekran görüntüsünde kullanıcıların IP adresi de yer almaktadır.) Belli kural ihlallerinde belirli süreler sabit olmakla birlikte çoğu kural ihlalinde chatteki kural ihlalinin işleniş durumu ortamın duruma göre moderatörden moderatöre ihlale verilen ban süresi değişebilmektedirBanlanan kullanıcı, özel mesaj üzerinden ne kadar sürede banlandığını öğrenebilir. Süreye itirazı olduğunda ya da ihlal yapmadığını düşünüyorsa chat adminlerine başvurmalıdır. 

Ek olarak chat odamızda uzun süredir mod alım duyurusu olmamaktadır. Moderatörler adminler tarafından bu işi yapabileceğini düşündüğü kullanıcılara teklif edilir. Moderatörler genelde anime bilgisi yüksek, kullanıcılara anime seçmede yardımcı olabilecek, 18 yaşından büyük,  hatalı video onarımı yapabilecek ya da çeviri gruplarına ya da yöneticilere ulaşabilecek işlevsel kullanıcılardan seçilir. Mod başvurusu sistemi olmamaktadır. 

Modların kural ihlali yapan kişileri uyarması kendi inisiyatifindedir. Ancak moderatörler genelde bir ya da iki kez uyarma yoluna giderler. Bunun dışında belli ihlallerin cezası kullanıcı uyarılmadan direkt bandır. 

TürkanimeTV Chat Odası Kuralları 

            1) Sohbet genelinde veya özel mesajlardagenel ahlakgörgü ve toplum kurallarına aykırıhuzur bozucu davranışlarda bulunulamaz. Din, dil, ırk, siyasi düşünce ayrımı yapılamaz. 

2) Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sında belirtilen yasalarauluslararası anlaşmalara aykırıkanun dışı faaliyetleri destekleyen, siyasi propaganda yapan mesajlar yazılamaz. 

3) Profil resimlerindepaylaşımlardailetilerdekullanıcı isimlerinde küfürpornografisiyasi içerik, belli bir görüşü ya da durumu aşağılayıcı içerik bulundurmak yasaktır. Kısaltma da olsa argo kullanmak yasaktır. Chatango sisteminde belirli kelimeler sansürlenmiş olup sansürlense bile davranışa devam edenler uyarılmadan banlanacaktır. 

4) İhlalde bulunulan kullanıcı chatten uzaklaştırıldığında özel mesajla moderatöre aşağılayıcıhakaret ve küfür içeren söylemlerde bulunursa moderatörün o kullanıcının ban süresinde uzatmaya gitme hakkı ve banı sınırsıza çevirme hakkı vardır. 

5) Chat odamızda ban IP üzerinden ve hesap üzerinden atılmaktadır. Proxy ayarları ile ilgili programlar belirli IP adreslerini kullandığından ki bu adresler de genelde banlı olduğundan chat odasını kullanırken VPN ile ilgili program kullanmamanızı öneririz. Bazı yöntemlerle IP adresi değiştirip yan hesapla chat odasına gelmek yasaktır. Tespit edildiğinde yan hesap sınırsız banlanır, kullanıcının asıl hesabının ban süresi uzatılır ya da sınırsıza çevrilebilir. IP çakışmasından ötürü banlanmış kişiler asıl banlı hesabın banını beklemek zorundadır. Asıl banlanmış kullanıcının banı sınırsız olsa bile çakışmadan ötürü banlanmış hesabın banı açılmayacaktır. 

6) Sohbet içeriği anime, mangacosplay ve anime müzikleri dışında bir konu olamaz. Anime dışı sohbet yasaktır. Buna animesi olan oyunların oyunlarından bahsetmek de dahildir. 

7) TürkanimeTVForumTürkAnimemyanimelist, animeler.net, TürkAnimeTV ile birlikte çalışan fansub siteleri, animelerle ilgili youtube videolarının linki ve chat odasında resim olarak görülen resim linkleri haricinde her türlü link yasaktır. 

😎Spoiler vermek yasaktırSpoiler içeren resimler yasaktır. Spoiler içeren youtube videoları "Spoiler içerir." uyarısı ile paylaşılabilir. 

9) Chat odasını kullanan tüm kullanıcıların kuralları okuduğu kabul edildiği için chat odası içinde chat yönetimine ya da kurallara itirazda bulunduğu taktirde modlar tarafından uyarılıp ilgili merciilere yönlendirilirler. Huzursuzluğa devam edildiği müddetçe modlar bu kişileri de banlama hakkına sahiptir. 

10) Sohbet içerisinde ikili özel muhabbetlere girmek, tartışmak yasaktır. İkili ya da grup olarak anlamsız konuşmalar, mod tarafından art niyet olduğu düşünülen anlamsız iletiler, troll yapmak yasaktır. 

11) Trol konusunu açalım: Anime önerisi istendiğinde istenilen türe alakasız öneride bulunma, hentai anime önerisi vermek, boş muhabbet etmek, chat gündemini tartışmaya sürükleyecek ve konuşulması anlamsız olan "Anime çizgi filmdir. ", "Kaneqi herkese teq atar.", "Goku Saitamayı döver." "En iyi anime DxD" gibi söylemlerde bulunmak yasaktır. 

12) DxD demişken ecchi animelerden chat ortamında bahsetmek yasak değil. Ancak anime önerisi isteyen kişiye tür olarak belirtmemişse ecchi dozu aşırı olan seriler önerildiğinde modlar tarafından uyarılırsınız. Sanal ortamı küçük yaştaki insanların da kullandığını unutmayalım. 

13) Chat odasında kişisel site reklamı, herhangi bir ürün reklamı, kişisel adres, skype, email paylaşmak, talep etmek yasaktır. 

14) Sohbet içinde karşı cinse saygısızlık yapmak karşı cinsi rahatsız edecek iletiler yazmak yasaktır. 

15) Kullanıcıların birbirlerinin nicklerine benzer nicknameler alması, aynı profil resmini kullanması yasaktır. Elbette benzer nicknameler ya da aynı karakterlere ait profil resimleri olabilir. Modlar kötü niyetli yapılan davranışı ayırt etme şuuruna sahiptir. Tespit edilip değiştirmesi için uyarılan kullanıcılar davranışa devam ederse banlanırlar. 

16) Chat içerisinde yabancı dil, yabancı alfabe kullanmak yasaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kullandığımız kelimelerin Türkçe olmasına özen gösterelim. Tabii basit kelimeler ya da animelere ait terimler (hollow, shounen, shoujo, bankai gibi) istisnadır. Türkçe yazarken de dil kurallarına özen göstererek düzgün imla ile iletiler göndermeye dikkat etmeniz önerilir. Özellikle troll amaçlı yazılan "sheqil, kaneqi reyiz teq atar," gibi yanlış yazımlar uyarılacaktır. 

17) "Falanca anime güzel mi?" gibi bir soru sorulduğunda sorulan animeyi beğenmemişsek animeye karşı önyargı oluşturacak ayrıca o animenin hayranları ile tartışma ortamı doğuracak "çöpzaman kaybıgibi kelimeler yerinde "Ben pek sevemedim şu şu sebeplerden ötürü" gibi yapıcı eleştirilerde bulunmaya dikkat ediniz. 

18) Chat içinde kullandığınız kullanıcı adına atadığınız rengin göz alıcı olmaması/okunur olması ve yazı stilinin okunur halde olması gerekirAksi durumlarda modlar sizi uyaracaktır 

19) Uzun bir liste şeklinde, sayfada diğer üyelerin iletilerini kısıtlayacak şekilde anime listesi önerilirse, dalga geçme amaçlı mod ss leri paylaşılırsa art arda üst üste video ve resim paylaşımlarında mod chat sakinlerini uyarabilir. Uyarıları dikkate almayan uzaklaştırılır. 

20) Chat ortamında alkoltütün ürünleri ve bağımlılık yapıcı diğer maddeler (buna kullanan anime karakterlerinin resimleri de dahilile ilgili iletiler göndermektütün ürünü ya da alkol kullanan karakter resmini profil resmi olarak kullanmak yasaktır. 

21) Sohbette şu saatler arası anime dışı konuşmak serbest gibi bir kuralımız yokturbu yüzden üyeleri yanlış  bilgilendirmeye sürerek kendinize göre kurallar belirlememeye dikkat etmelisiniz Her zaman anime dışı konuşan kişiler banlanacaktır. ) 

22) Chatte moderatör olmadığı zamanlarda kural ihlalinde bulunan kişileri  (özellkle küfürerotik içerikekran görüntüsü alıp modlara şikayet edebilirsinizAncak tarihTürkAnimeTV chatango site adresi olmayan kırpılmış sadece chater ve iletisi olan ss ler kaale alınmayacaktır. 

23) Chat odasını kullanan her kullanıcı bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Banlanıldığında "Ben bilmiyordum." gibi bahaneler değerlendirilmeyecektir. 

 

TürkAnimeTV Chatango Odası kuralları, oda kurulduğu zamandan beri yaşanan tecrübelerden yol çıkılarak oluşturulmuştur.Bu kuralları tek bir kişi değil hepimiz oluşturduk. O sebeple saygı sevgi çerçevesinde hepimizin ortak zevki olan anime paylaşımlarımızı sevgi saygı çerçevesinde

yürütme dileği ile

 

TürkAnimeTV Chatango Odası Ekibi 

 

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×