Jump to content

Anime İzleyenlerin İş Sektörü :D

Kuro Ashi

Önerilen İletiler

Anime İzleyenlerin İş Sektörü :D

Hadi aydınlanalım :) Sizce sağlam bir anime izleyicisi ne iş yapabilir ileride ne tür bir mesleğe yönelebilir ya da yönlenmelidir ??? 

Açıkcası bu sıralar çok düşünür oldum bu konuyu mezun olacağım ve mesleğimi yapmak istemiyorum en büyük hobim de anime izlemek acaba bunu ileride kullanabilir miyim ki :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Konu çok güzel bir konu... Normalde 150 ileti kuralı var ama konu çok güzel olduğu için teşekkür ediyor konuyu uygun yere taşıyarak kendi fikirlerimi de yazıyorum.

Açıkçası konuya iki farklı yönden bakmak lazım:

İlki küçük yaşlardan itibaren anime izlemiş kesimin hayata bakış açısı ve olaylara bakış tarzı biraz farklı oluyor. Bunda şaşılacak bir şey yok. Anime bizim ufkumuzu dövüş renkler cart curt olarak açmıyor. Manga bir sanattır. Anime bunun finanse edilmiş hali olduğu için o da sanattır. Sanatçının hayal gücünü bize yansıtır. Bir sanat dalı ile uğraşan ilgilenen kişinin ufku nasıl geniş olursa anime izleyen kişinin de ufku o kadar geniş oluyor. Tabii bunun sanat dışında animelerde bize verilmek istenen (özellikle shounenlerde) arkadaşlık, insanlık ve vicdan değerlerine maruz kaldığımız için insan ilişkilerine daha farklı açılardan bakıyoruz. Bir de animeler sebebi ile kısmi de olsa Japon kültürü bize empoze ediliyor. Japonlar samimiyet ile lakayıtlık arasındaki ince çizgiyi çok güzel çizen insanlar. Seviyor ve değer veriyorlar. Sıcakkanlılar. Ancak kişinin zevk ve değerlerine müdahale etmiyorlar. Bu samimiyeti kişinin hak ve özgürlüklerine karışma bahanesi olarak kullanmıyorlar. Oysa iş hayatını çekilmez kılan her şeyine karışan patronlar. Şaka ile kakayı karıştıran amirler arkandan dedikodunu çeviren iş arkadaşları bol sayıda. Bu sebeple animelerle tanışmış onlarla haşır neşir olan insanların hemen her iş dalında başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Olumsuz yönünden bakacak olursak eğer kendimizi çok kaptırmış gerçek hayata dönemiyorsak işin otaku boyutuna geçmişsek çalıştığımız işten olabiliriz. Ne bileyim öğrenciysek tüm gece anime izlemeye dalıp derslerden geri kalabiliyoruz. İş için de keza öyle olabilir. Ayrıca animelerde hoşumuza giden hayat tarzını özellikle Türkiye şartlarında görememek bizde depresyona neden olabilir. Depresyonda olan birisi de işi ne olursa olsun işinde başarısız olabilmekte.

Öhhh yazdım gene dolu :fan_by_pineapple_soup-d8ryy5z:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

Açıkçası ben 8 yaşından beri yani yaklaşık 6 yıldır anime izliyorum ve manga (birazcık da olsa) okuyorum. Açıkçası bana kalsa işleri işsizlik olur.:haha: Şaka bir yana bence insanların zihinsel olarak gelişmesini ve eğer iyi bir animeyse pek çok yararlı şey öğretebiliyor. Açıkçası benim hayalim mimar ve yazar olmak. İnsanları bu tür şeylere yönlendiriyor diyebilirim. :))

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel konu gerçekten.Animeyle bir hassa da mangayla uzun süredir tanışıklığım var.Ben anime ve mangayı  ingilizce maksadıyla izliyorum-okuyorum ve somut olarak da faydasını gördüm (örneğin YDS sınavından mesela).Herkese de kesinlikle ingilizce altyazılı olarak izlemesini tavsiye ederim.Bir yandan ingilizce kelime dağarcığınızı genişletirken eğleniyorsunuz, sıkılmıyorsunuz.Bu arada üniversite öğrencisiyim tabi ki hobi amaçlı yapıyorum bu işi neticede anime izleyerek, manga okuyarak ileride bu sektörle ilgili bi iş sahibi olma (yani yazar,çizer ,çevirmen) fikri çok da akıllıca değil kanımca...En iyisi hem eğlenelim hemde ingilizce  öğrenelim diyorum. :smiley43:Fikrime katılıp katılmadığınızı veya sorularınızı alabilirm hihhi keyifli bir muhabbet dönsün bu başlık altında ne dersiniz?Admin de boostlarsa seviniriz.:2:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anime izleyen insanların karşılaşacağı sorunları hepimiz biliyoruz, buna otaku olmak diye özet düşebiliriz. Ancak anime izleyen insanın kazandığı şeyler de vardır, bunlardan birincisi Japonca ve İngilizce'de gelişme kaydedilmesi. Şahsen ben animeler ile alakalı İngilizce makaleler okuyarak,Türkçe altyazı olmayan serileri çok iyi olmasam da İngilizce'den izleyerek bayağı bir şey öğrendim.Japoncayı zaten izlediğimiz süre boyunca dinlemiş oluyoruz, yani Japonya'ya giderek birkaç ay geçirip dili öğrenmek ile 400-500 arası anime bitirmek eşdeğer denilebilir. En azından Japoncayı işitmek açısından. 

Animeler çizimlerden oluşur, anime izlediğimiz her saniye aslında bir çizim dersi alıyoruz. Mesela ben çizmekte zorlandığım bazı nesneleri, vücut parçalarını çizmeyi animelerden gözlemleyerek öğrendim. Bunların dışında Japon kültürünü az buz öğrenmiş oluyoruz. Çan çin çon'dan ibaret olmadıklarını biliyoruz. 

Başlık hoşuma gitti iyi bir sohbet dönebilir burada. Takibe alıyorum :pffftchplz:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

CocoJutsu, 1 saat önce yazdı:

Güzel konu gerçekten.Animeyle bir hassa da mangayla uzun süredir tanışıklığım var.Ben anime ve mangayı  ingilizce maksadıyla izliyorum-okuyorum ve somut olarak da faydasını gördüm (örneğin YDS sınavından mesela).Herkese de kesinlikle ingilizce altyazılı olarak izlemesini tavsiye ederim.Bir yandan ingilizce kelime dağarcığınızı genişletirken eğleniyorsunuz, sıkılmıyorsunuz.Bu arada üniversite öğrencisiyim tabi ki hobi amaçlı yapıyorum bu işi neticede anime izleyerek, manga okuyarak ileride bu sektörle ilgili bi iş sahibi olma (yani yazar,çizer ,çevirmen) fikri çok da akıllıca değil kanımca...En iyisi hem eğlenelim hemde ingilizce  öğrenelim diyorum. :smiley43:Fikrime katılıp katılmadığınızı veya sorularınızı alabilirm hihhi keyifli bir muhabbet dönsün bu başlık altında ne dersiniz?Admin de boostlarsa seviniriz.:2:

onu bende yapıyorum cidden yardımcı oluyor.

Anime izleyen birisi fazlaya kaçmadığı sürece -anime izlemede- istediği her şeyi başarabilir.Ben Moleküler Biyolog olmak istiyorum. Japonya 'da doktora gibi şeyler yapmak istiyorum. Bu yüzden animelerle Japonca'mı geliştirirsem bana faydası olur.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sena33, 28 dakika önce yazdı:

onu bende yapıyorum cidden yardımcı oluyor.

Anime izleyen birisi fazlaya kaçmadığı sürece -anime izlemede- istediği her şeyi başarabilir.Ben Moleküler Biyolog olmak istiyorum. Japonya 'da doktora gibi şeyler yapmak istiyorum. Bu yüzden animelerle Japonca'mı geliştirirsem bana faydası olur.

Ganbatteee!! :D Niye olmasın çok güzel bir fikir ! Eğer üniversiteye hazırlanıyorsan kesinlikle özel üni seç derim.Özel ünilerin yurtdışı imkanları çok fazla çünkü.Youtube da Japonic diye bir kanal var bu konularda bilgi edinebilirsin :) Animelerle Japonca geliştirmek olur mu tabi ki olur ama bence ekstra özel efor da sarfedilmeli.Yani anime-manga-light novel lar filan hep bir araç aslında senin de dediğin gibi:)Başlık şimdiden dolmaya başladı bile  hihi :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

CocoJutsu, Bir saat önce yazdı:

Ganbatteee!! :D Niye olmasın çok güzel bir fikir ! Eğer üniversiteye hazırlanıyorsan kesinlikle özel üni seç derim.Özel ünilerin yurtdışı imkanları çok fazla çünkü.Youtube da Japonic diye bir kanal var bu konularda bilgi edinebilirsin :) Animelerle Japonca geliştirmek olur mu tabi ki olur ama bence ekstra özel efor da sarfedilmeli.Yani anime-manga-light novel lar filan hep bir araç aslında senin de dediğin gibi:)Başlık şimdiden dolmaya başladı bile  hihi :)

zaten öyle yapacağım üniversiteye 3 yıl var elimden geldiğince hazırlanacağım.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.