Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Macarthur

Persona 5

Recommended Posts

Persona 5

Let us start the game...

P5.jpg


Japonya'da çok uzun süredir en popüler JRPG serilerinden biri olan Shin Megami Tensei serisinin en yeni ürünü Persona 5, PS4 ve PS3 için uzun bir bekleme süresinden sonra sonunda aramıza katıldı.
Peki bu oyun bu uzun beklemeye değdi mi? Evet. Sonuna kadar.

persona-5-screen-08-ps4-us-30jun16?$MediaCarousel_Original$

Persona 5, tıpkı serinin bir önceki oyunları gibi Japonya'da geçiyor. Bu kez mekanımız hikaye için yaratılmış hayali bir şehir değil, başkent Tokyo. 
Ana karakter işlemediği bir suçtan dolayı hüküm giyen ve yaşının küçük olması nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış bir lise öğrencisi. Gözlem altında tutulmak üzere Tokyo'da özel bir liseye gönderilen ana karaterimiz (Eylül 2016'da çıkan Persona 5 mangasında ismi "Akira Kurusu" olarak geçti.) daha okulun ilk gününden kendini büyük bir belanın ortasında bulur. Anlayamadığı bir nedenden dolayı kendisini "Metaverse" adı verilen alternatif bir boyutta "Shadow" adında ki canavarlar tarafından kovalanırken, Morgana adlı konuşan bir kedi ile karşılaşır ve içinde olduğu boyutun "Palace" (Saray) adında, insanların "çarpıtılmış arzuları"nın yarattığı bir yer olduğunu öğrenir. Bundan kısa bir süre sonra, rüyasında artık Persona serisinin demirbaşlarından biri olan Igor ile karşılaşır. Igor ve yardımcıları Justine ve Caroline, kahramanımıza "Palace"ları ortadan kaldırmadığı sürece bu boyutları yaratan insanların asla düzelmeyeceklerini ve eninde sonunda Dünya'nın sonu geleceğini söyleyerek, onu bu problemi çözmekle görevlendirirler. Kahramanımızın elindeki tek silahları, Persona adı verilen insan ruhunun ana maddesi olan hayali varlıkları kullanarak Shadow'lar la savaşmak ve yozlaşmış insanların "kalplerindeki hazineleri çalarak" onları eski hallerine döndürmektir.
Tıpkı bir önceki oyunlar gibi Persona 5 bir temaya sahip. Bu kez hikayenin teması, toplumun birey üzerinde ki baskıları ve bireylerin bu baskılardan kendilerini özgür bırakma istekleri. Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi din ve inanç ile ilgili bazı sorularda var.

?w=620&h=413&crop=1&hash=698B9B2B55237DB0F3079434DF41E1F477E8A216

Persona 5, tipik bir turn-based JRPG. Oyundaki karakterler yendikleri düşmanlardan kazandıkları tecrübe puanları ve para ile kendilerini geliştirerek, yeni teknikler öğrenerek güçleniyorlar. 
İlk defa Persona 3'te ortaya çıkan "Günlük Hayat Simülasyonu" bu oyunda da devam ediyor. Bir yandan Palace'ları ortadan kaldırmaya çalışırken, bir yandan da, günlük hayatınızda arkadaşlarınızla aranızı iyi tutup, derslerinize çalışıp ya da yaptığınız faaliyetlerle, kendinizi güçlendirmeye çalışıyorsunuz. Oyundaki bazı karakterlerle aşk yaşamanız bile mümkün.
Tıpkı bir önceki iki oyun gibi Persona 5 bir zaman sınırlamasına sahip. Hedeflerinizin belirtilen tarihten önce kalplerini çalamazsanız oyun sona eriyor, bu nedenle elinizde ki zamanı iyi değerlendirmeniz çok önemli. 
Persona 3 ve 4'te olduğu gibi Persona 5 birden fazla sona sahip. En iyi sonu alabilmeniz için dikkatli olup, bazı kritik noktalarda söylediğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

 

3127221-p4.jpg

 

Persona 5 gerek içerik, gerekse sunum bakımından zirvede bir oyun. Daha ana menüden bu oyunun kendine özgü bir stili olduğunu anlayabiliyorsunuz. Karakterlerin anime portreleri, Shoji Meguro tarafından yapılmış İngilizce sözlü şarkıları, saldırı animasyonları, zaman zaman gördüğünüz anime cutscene'ler otakuların kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak. 
Bunun dışında zaman zaman başınızı ağrıtacak derecede yoğun hikayesi size sürekli "acaba şimdi ne olacak?" sorusunu sorduruyor. Bazen sırf hikayenin bir sonraki adımında ne olacağını öğrenmek için oynamaya devam etmek isteyeceksiniz. 

Persona-5-Header.jpg

Persona 5, JRPG hayranları için mutlaka oynanması gereken bir oyun. Gelmiş geçmiş belki de en iyi JRPG oyunlarından birini oynamak istiyorsanız ve bir PS3/PS4 sahibi iseniz, bu oyunu sakın kaçırmayın.

Ek bilgiler:

 • Daha önceki oyunları oynayanlar Igor'un sesinin farklı olduğunu fark edecekler. Bunun bir nedeni var. Oynayıp görün.
 • Oyunun İngilizce seslendirmeleri pek iyi değil. Atlus'ta bunun farkında olsa gerek ki, Japonca seslendirme seçeneğini bedava DLC olarak PSN'e koydular.
 • Persona 3 ve 4'te ki gibi aynı anda bir kaç kızı birden idare etmek gibi bir cinlik düşünüyorsanız, 15 Şubat'ta sizi "hoş" bir süpriz bekliyor.
 • Atlus, hala kimsenin (büyük ihtimalle kendilerinin bile) anlamadığı bir nedenden dolayı Persona 5'in PS4'te ki ekran ve video alma seçeneğini kapattırdı. Oyunun hikaye ağırlıklı olduğu için kimseye spoiler verilmemesi nedeniyle bu kararı aldıklarını belirttiler. (Salak herifler) Bu nedenle kendi çektiğim screenshot'lar yerine elalemin resimlerini kullanmak zorunda kaldım. (Atlus bir şeyi iyi yapsa başka bir konuda batırıyor malesef)
 • Kawakami is the best girl.
 • PC'de çıkmayacak. Boşuna heveslenmeyin. :kac:

raf,750x1000,075,t,fafafa:ca443f4786.u10.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eyy persona sen kimsin yaa niye yıllardır pcye çıkmıyorsun :P diğer tüm oyunları emulatorde deneme fırsatım oldu kaçırmayın derim 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...