Jump to content

altyazı ekleyebilmek için gereken videolar

lost54

Önerilen İletiler

arkadaşlar mkvextrackgui ve aeigsub programlarını kullanıyorum. daha doğrusu bu işte acemiyim kullanamıyorum:) sebebi ise internetten indirdiğim animelerden ingilizce altyazıyı çıkarmaya çalıştığım zaman izin vermiyor. önce mp4 dosyalarını mkvye çevirdim ama yine olmadı. İnternette yeterli bilgi yok bu konu hakkında. Altyazıyı çıkarabileceğim ve bu iki programı kullanabileceğim videoları nasıl temin edebilirim. ya da internetten indirdiğim bu videolar için uygulayabileceğim başka bir yöntem var mı? 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İnternetten mp4 indirdiğin videolardaki altyazıyı zaten hiçbir şekilde çıkaramazsın "hard-sub" denilen yani altyazının videoya gömülmesiyle oluşturulan yöntem o, mkv lerde belki soft sub bırakmışlardır yani gömmemiştir ayrı bir dosyadan oynatıyordur horriblesubs ın verdiği videoların 90%ı böyle zaten, hiç altyazısız animeleri de raw anime diye arayıp bulabilirsin

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Altyazı videoya iki şekilde konur. Birisi hard sub yani videoda gömülü olur ve hiçbir şekilde çıkaramazsın. Diğeri softsub olur çıkarabilirsin. Her soft sub video mkv formatındadır ancak her mkv formatındaki video soft sub değildir. Altyazısız videolara raw denir ve genelde mp4 formatında olur.

Şimdi ne amaçla bu işleri istediğine bağlı. Çevirmenlik ya da encode için istiyorsun durum değişir. Düşük kalitedeki videonun altyazısını alıp yüksek kalite raw ya da mkv ye eklemek istiyorsan iş değişir.

Çevirmenlik için softsub mkv dosyası için aegisubdan başka bir şey kullanmana gerek yok. Mkv dosyasını aegisubla açar file kısmından open subtitles from video seçeneğine tıklarsan aegisub formatında altyazıyı görebilir ve kaydedebilirsin. Ancak videonun soft mkv sini bulamadıysan raw ını ve rawına uygun zamanlı altyazı dosyasını ayrsı ayrı araştırman lazım. Kısacası uzun iş.

Soft videodan videodaki altyazıyı çekip yeni altyazı eklemek encode oluyor. Bunun için çeşitli programlar mevcut. Çoğu yerli fansub sitesinin youtube ta nasıl encode yapıldığına dair videoları mevcut. İzlersen anlayabilirsin. 

Hard videoya da altyazı gömebilirsin ama hard videodaki altyazıya çeşitli oynamalar yapıp kapatman gerekiyor. Ya da video kalitesi uygunsa hard altyazının üzerine ya da altına da gömebiliyorsun.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Videoları bulmak için nyaa.si kullanmalısın. Bu sitedeki videoların çoğu zaten softsubtur. Softsub videolardan altyazıyı ayırmak için mkvmergegui ismini verdiğimiz bir program var onu kullanıp alt kısımda ingilizce altyazıyı ayırıp sürükleyerek bıraktığın kendi Türkçe altyazını eklemelisin. Softsub videolarda kendi bilgisayarındayken vlc - gom player - mpc gibi programların yardımıyla izleyebilirsin. Fakat online izleme portallarına yüklerken hardsub yapman gerekir. Hardsub yapmak için megui, format factory, xvid4psp, handbrake gibi programları kullanabilirsin. Ben aralarından kullanımı en kolay ve en hızlı olanı xvid4psp tavsiye ederim. Video ve altyazının ismini aynı yapıp ikisini de aynı dosyanın içine koyarak videoyu programa sürükleyip starta basmak yetiyor. Anlamadığın noktalar oldukça sorabilirsin. Aradığın bir şey varsa bulmak için her zaman yardım isteyebilirsin. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

FeeLing7d, 20.08.2017 - 17:05 yazdı:

Videoları bulmak için nyaa.si kullanmalısın. Bu sitedeki videoların çoğu zaten softsubtur. Softsub videolardan altyazıyı ayırmak için mkvmergegui ismini verdiğimiz bir program var onu kullanıp alt kısımda ingilizce altyazıyı ayırıp sürükleyerek bıraktığın kendi Türkçe altyazını eklemelisin. Softsub videolarda kendi bilgisayarındayken vlc - gom player - mpc gibi programların yardımıyla izleyebilirsin. Fakat online izleme portallarına yüklerken hardsub yapman gerekir. Hardsub yapmak için megui, format factory, xvid4psp, handbrake gibi programları kullanabilirsin. Ben aralarından kullanımı en kolay ve en hızlı olanı xvid4psp tavsiye ederim. Video ve altyazının ismini aynı yapıp ikisini de aynı dosyanın içine koyarak videoyu programa sürükleyip starta basmak yetiyor. Anlamadığın noktalar oldukça sorabilirsin. Aradığın bir şey varsa bulmak için her zaman yardım isteyebilirsin. 

Ben alt yazıyı gömmek için format factory kullandım. öncesinde de bir çok program. elimdeki bir hardsub videoya alt yazı ekledim. yani üstüne yazdım.diğer programlar yazıların yerini dahi kaydırıyordu gömme işleminde sadece format factory de bu olmadı. ama ff dahil hepsinde arka plandaki yazıyı kapatmak için siyah şerit kullanmıştım onu beyaza çevirdi. Çeviri için aegisub programını kullandım. Böyle bir hata basitmiş gibi geldi ama nedenini merak ettim. ilerde olası sıkıntılarla karşılaşmamak için bilgin varsa yardımcı olur musun?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.