Jump to content
Türk Anime TV Forum
kardanadam

Altyazıların Ayrı Olarak Eklenmesi

Önerilen İletiler

Bence bazı arkadaşlar boş yapmış. İsteyen istediğini yapar, yapılanlara da kimse karışamaz. Bazı arkadaşlar bazı sebeplerden dolayı bazı şeyleri istemeyebiliyor.Örnek olarak; geçenlerde yaşanan bir olayda Eski Çeviri'nin altyazıları başka bir online izleme sitesi tarafından çalınıp o online izleme sitesinin logosu eklenerek ve eski çeviriye dair hiçbir şey koyulmayarak paylaşılmıştı.İkinci bir olayda İzuna fansub (yanlış hatırlıyor olabilirim), Aoi fansubun  altyazılarının hepsini çalıp paylaşıyordu.  Aoi fansub tarafından farkedilen olay bana bildirildiğinde durumu inceleyip İzuna fansubu reddettim ve Türk Anime TV ile olan ilişkilerini kesmekte karar kıldım. Başka bir online izleme sitesi ise çalma falan yok deyip sadece kendi ceplerine giren şeyi düşünerek Aoi fansubun emeklerinin çalınmasını umursamadı ve emek hırsızlığını desteklenmiş oldu. Uzun lafın kısası bazıları emek hırsızlığına karşı durmayıp destekleyebiliyor. Altyazı paylaşmak emek hırsızlarının işini kolaylaştıracağı için çoğu fansub bu paylaşıma sıcak bakmıyor. Bir bölüm için verilen emek, emek vermeyen arkadaşlara göre çok kolay ve çalınsa ne olacak ki düşüncesiyle karşılanabiliyor fakat sizin 5-6 saat emek harcayıp kafanızı kaldırmadan uğraştığınız bir bölümün içine bir başkası gelip çeviri ve fansub kısmını değiştirerek 2 dakikasını harcayarak konabiliyor. Üstüne emeklerinizin üstünüzden kazançlar elde eden, emek hırsızlığını savunan, size karşı hiçbir minnettarlık beslemeyen, sizi aptal gibi görüp kullanmaya çalışan insanların ekmeğine yağ olabiliyor. Bu işe yıllardır emek veren arkadaşlarım bu tarz durumlarla çok fazla karşılaşmış olan beni daha iyi anlayacaktır. @torotoro @KuramaUN @Kusotaku

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca kendini inkar etmiş vb gibi diyen arkadaşlar varmış. Kendini inkar etmek gibi bir durum yoktur. Çevirinin içine dokunmayıp emektar ismini ve emektara ulaşılacak adresleri her zaman yazarız ve emek veren arkadaşlardan ekleyebileceğimize dair izin alırız. Emektar izin vermediğinde kaldırır ve emektarlara fayda sağlayabilecek her türlü şeyi yaparız. Eski temamızda sitemize emek vermiş her fansubun aylık olarak bir paylaşım hakkı vardı ve fansublar için çevirmen alımları kısmını dile getirip fansublara çevirmen getirerek katkı sağlıyorduk, çevirmen alımı yapmayanlar ise sitemizi ziyaret edin şeklinde duyuru yayınlayabiliyordu. Bağımsız çevirmenler anime ile alakalı bir şey yapıp reklam yapılmasını isterse paylaşıyorduk ve olabildiğince insana ulaşabilmesini sağlıyorduk. Bu kısım izleyicilerin en çok ilgilendiği yere chatangonun altına yakın bir zamanda tekrar geri gelecek. Bunun dışında fansublar olsun bağımsız çevirmenler olsun. Zamanlama, softsub video arama, altyazı sökme vb gibi şeylerde yardımcı olup olamayacağımızı sorduklarında her zaman yardım etmeye çalışıp elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İşin iç kısmını bilmeden  tek taraflı bir şekilde konuşmaktansa her yönden bakabileceğiniz bir şekilde ufkunuzu açtıysam ne mutlu bana. Kafanızı kurcalayan her türlü konuyu sorabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş önce herkes üzerinden fansub ve çevirmen kimliğini atsın öyle gelsin. Safi animesever ve anime izleyicisi olarak baksın olaya.

Ben izlemek istediğim bir animenin altyazısını bulamasam bu benim canımı çok sıkar. Hele ki altyazısı zamanında varolupta,  paylaşılmadığı için güme gittiyse o anime, daha da kötü.

Benim tek düşündüğüm bu, başka bir şey değil. Bir de animelerin ileride bluray'leri de çıkıyor, bunun içinde yararı var.

Ayrıca bu konuda gizleyecek bir şey yok. Kimsenin bir şey dediği de yok, bir tek ben bir şeyler diyorum Enes

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Altyazının bulunamayıp kaybolma olayı konusunda haklısın. Bu sebepten ötürü kişisel olarak benimle altyazı paylaşımı yapan fansublardan altyazıları alıyorum fakat burada kızılması gereken fansublar değil; insanların güvenini sarsan, altyazıları çalan fansublar, çalan online izleme sitesi yetkilileri, onlara destek çıkarcasına hareketler yapan online izleme siteleri, bu tür online izleme sitelerine izin veren fansublar ve bu tarz online izleme sitelerinden izleyen izleyicilerdir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2-3 kere etiketlenmişim, yeni gördüm. Ben altyazıların paylaşılması veya paylaşılmaması konusunda bir taraf değilim, öncelikle bunu belirteyim tekrar. Tamamen çevirmene kalmış bir şey. Ben paylaşırım, başkası paylaşmaz. PlanetDP ve TürkçeAltyazı konusuna gelirsek @torotoro haklısın. Kayırma olayı çok, Twitter'dan bununla alakayı tepkiyi birkaç kişi veriyoruz zaten, ama konuyla pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Altyazı paylaşımının çalınma olayını kolaylaştırdığı da gerçek ama sırf bunun için altyazı paylaşmamayı ''kendi adıma'' doğru bulmuyorum ben. Çalan insanları kendi vicdanlarına bırakıyorum. O noktada @FeeLing7d'nin yazdığı son iletiye katılıyorum. @Barış D. Baryshx'a da katılıyorum. Zamanında çok popüler olan upload siteleri birkaç yıl sonra öldüğünde durum çok can sıkıcı oluyor. 2 hafta önce AMT'nin yaptığı tüm projelerin konularını düzenledim ve onlarca serinin linkleri ölü. Kimisinde altyazı var, kimisinde yok. Şimdi tekrar bulmaya çalışıyoruz. Altyazı olmayanlarda konu bomboş duruyor anlayacağınız, altyazı bir alternatiftir bana göre. İsteyen fansub izlesin, isteyen altyazılı. Herhâlde bir şeyler atlamadım. Hepinize kolay gelsin arkadaşlar. ^^

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Kusotaku bu konuda altyazının güvenilir ve devamlı kişilerle paylaşılması gerektiği gibi bir düşüncedeyim. Türk Anime TV'nin çevirilerin saklanacağı ve sadece yetkililerin görebileceği bir kısım açmasından yanayım. "[Fansub ismi] Anime ismi" şeklinde her anime serisi için bir rar dosyasının oluşturulması, rar dosyasının içinde "Şu bölümün çevirmeni şu ve bölüm şu video ile uyumlu"  yazan bir not defteri, bölümlerin altyazı dosyaları ve font dosyalarının olmasını isterim. Bu şekilde emeklerin uzun süre kaybolmamasını, site yetkilileri tarafından kolaylıkla encode edilip çalışan seçenekler ile tekrar sunulmasını ve fansub yetkilisinin başına gelebilecek hard disk yanması vb gibi durumlarda altyazıların fansub yetkililerine iletilmesini sağlayabiliriz fakat bununla ilgili fansublar ne derecede destek verir bilmiyorum. Maalesef bazı fansublar kendilerinin olmadığı dönemi umursamıyor ve bu işi popülarite için yapıyor. Bu düşüncem ile ilgili destek veren fansub yetkilileri çıkarsa çabalayabilirim. Kimsenin umursamayacağı bir şeyi yapmak istemediğim için fansub yetkililerinin ne düşündüğünü bilmem gerekli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@FeeLing7d altyazılara herkesin dilediği gibi erişebilmesi lazım. Dediğin sistem pek benlik bir sistem değil açıkçası. Çeviriler Türk Anime için çevrilmiyor ki ( TAÇE hariç ) sadece belli bir Türk Anime yetkilisi görsün. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
FeeLing7d, 9 saat önce yazdı:

Altyazının bulunamayıp kaybolma olayı konusunda haklısın. Bu sebepten ötürü kişisel olarak benimle altyazı paylaşımı yapan fansublardan altyazıları alıyorum fakat burada kızılması gereken fansublar değil; insanların güvenini sarsan, altyazıları çalan fansublar, çalan online izleme sitesi yetkilileri, onlara destek çıkarcasına hareketler yapan online izleme siteleri, bu tür online izleme sitelerine izin veren fansublar ve bu tarz online izleme sitelerinden izleyen izleyicilerdir. 

Her türlü burada dediğime çıkıyor olay yapacak bir şey yok. İnsanlar biraz daha duyarlı olmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş