Jump to content

Clannad Tanıtım

Bu Animeye Başlamalı mıyım?  

8 oy

1. 1. Bu Animeye Başlamalı mıyım?

• Mutlaka izlemelisin
      4
    • Zamanın varsa izlemelisin
      4
    • Hayır izlemesende olur
      0

Önerilen İletiler

Tür: Drama, Romantizm, Okul ,Oyun
Bölüm Sayısı: 22+1
Yayım tarihi: 4/10/2007 ile 27/3/2008 arası
Yapımcılar/Sanatçılar:
Yönetmen: Tatsuya ISHIHARA
Senaryo: Fumihiko SHIMO
Animasyon: Kazumi IKEDA
Müzik: Jun MAEDA, Magome TAGOSHI, Shinji ORITO
Dizayn: Itaru HINOUE, Kazumi IKEDA

Resmi ekleyen

Tanıtım:

Küçük yaşta annesini kaybeden Tomoya, babası ile yaşamaktadır. Ancak babası, eşinin ölümünün üzerine kendisini alkol ve kumara vermiştir. Tomoya ve babasının halihazırda kötü olan ilişkileri, Tomoya ve babasının bir kavgaları esnasında babasının, Tomoya'nın kolunu yaralamasıyla daha da kötüleşir ve birbirlerinden tamamen uzaklaşırlar. Kolundaki kesik yüzünden basketbol klübünden de ayrılmak zorunda kalan Tomoya, okuldan ve arkadaşlarından da uzaklaşır. Lise son sınıfda okuyan Tomoya Okazaki, sınıf arkadaşları tarafından artık bir serseri olarak görülmektedir.

Ancak Youhei Sunohara dışında arkaşı olmayan Tomoya'nın hayatı, okulda hiç bir arkadaşı olmayan Nagisa Furukawa ile tanışması ile tamamen değişir. İlk başta Nagisa ile çok ilgilenmiyor görünse de, bir süre kendisini onunla birlikte bulur ve yavaş yavaş kalbini açmaya ve başka arkadaşlar da bulmaya başşlar.

Karakterler;

Okazaki Tomoya:
Resmi ekleyen
Esas oğlanımız. Okazaki Tomoya sayısız anime karakterleri arasında öne çıkan, akılda kalmayı başaran, sağlam tasarlanmış bir kişi. Bu biraz da karakterin bu kadar bizden biri olmasından kaynaklanıyor. Bizimle beraber o da ağlıyor o da gülüyor. Hayata tozpembe bakmıyor, benzer karakterler gibi kalbinin yerinde devasa bir iyilik balonu da yok. Sadece kendi yolunu bulmak istiyor.

Animede en fazla değişim gösteren karakterin Tomoya olduğu da apaçık ortada. Başlangıçtaki ile finaldeki Tomoya arasında dağlar kadar fark var. Aylak bir serseriden sorumlu bir sorumlu bir yetişkine nasıl dönüştüğüne seri boyunca tanık oluyoruz. Benmerkezcilik yerine yaşamaya ve korumaya değer şeyler bulan bir adamın hikâyesi bu ne de olsa.
Tomoya’nın en önemli yanlarından birisi de hatalarını anlayabilmesi. O serseriliğine pişman olduğunu direk olarak söylemese de tavırlarından anlayabiliyoruz. Bakışları adeta ‘Sevdiklerime daha iyi bir hayat yaşatmak istiyorum’ diyor çünkü.

Böylesine iyi tasarlanmış bir karakteri layığı ile seslendirmek de kolay iş değil tabi. Tomoya’nın seiyuusu Nakamura Yuuichi’yi de bu yüzden tebrik ediyorum, gerçekten seslendirme olarak da karakteri eksik bırakmamış. Sözün özü Tomoya, anime tarihinin en gerçekçi karakterleri arasında. Erkek adam ağlamaz tabusunu yıktığı için de bir alkış daha.

Furukawa Nagisa
Resmi ekleyen
Nagisa, ah o Nagisa! Bizi hayretler içerisinde bırakan o güzel kız… Animenin başındaki tavırları ile o klişe zayıf, iyi yürekli kız imajı çizerek beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Hatta esas kız olarak farklı bir karakterin seçilmesi gerektiğini düşünmeye başlamıştım. Ne de olsa daha özgün karakterler mevcuttu animede. Heyhat nasıl da yanılmışım. İzledikçe gördüm ki Nagisa çok engin bir derinliğe dayanarak hazırlanmış. O kararsız, azimden yoksun ve güçsüz tavırlarını üstünden attıkça nasıl bir cevher olduğunu gözümüze gözümüze soktular. Hele After Story’de adeta parlıyor Nagisa. O saf kalbindeki iyilikten hiç vazgeçmeyip kız arkadaş, sevgili, eş ve anne olduğuna adım adım şahit oluyoruz. Yeri geliyor fedakârlıkları ile bizi gözyaşlarına gark ediyor yeri geliyor davranışlarıyla kahkahalara boğuyor.

Tomoya ile olan ilişkilerinde ise insan hayrete düşmeden edemiyor. Birbirinden bu kadar farklı iki insan nasıl bir araya gelebilir diye… Aslında cevap çok basit; Adeta paranın iki yüzü gibiler, tek gereken şey onları tutkal gibi yapıştıracak aşk.

Okazaki Ushio
Resmi ekleyen
Sıra geldi o dünya tatlısı Ushio’ya… Sırf böyle şeker bir kızım olsun diye bile evlenebilirim.

Aslına bakarsanız Ushio sahnede sadece birkaç bölüm kalıyor. Ama bu birkaç bölüm bile onun bizi fethetmesine yetiyor. Henüz 5 yaşında olmasına karşın son derece olgun bir kişiliğe sahip aslına bakarsanız. Bunu o beş yılda geçirdiklerine de bağlayabiliriz. Babası ile geçen yürek parçalayıcı birkaç diyalogu bile animeye ne kadar çok şey kattığını anlamamıza yeter.

Furukawa Akio
Resmi ekleyen
Oldukça enteresan ve bir o kadar da sevilen bir karakter olduğunu düşünüyorum Akio’nun. İlginç bir baba figürü olması bir yana animenin komedi yönüne yaptığı katkılar da inkâr edilemez. Ama bu sadece dışarıdan görünen kısım. Aslında hayatın anlamını kendi çapında kavramış, deneyimli bir insan olduğunu satır aralarında anlayabiliyoruz. Ayrıca her ne kadar inkâr etse de Tomoya için bir rol modeli hatta baba gibi olduğu gayet açık.

Babası olarak Nagisa’ya gösterdiği engin sevgi de takdire değer. Genelde Tomoya ile durmadan takılsa da Tomoya’nın paraya ihtiyacı olduğunda tek laf etmeden bir zarf ile uzatması aslında nasıl birisi olduğunu gösteriyor. Karısı ile Nagisa için yaptıkları fedakârlıklar da cabası tabi…

Furukawa Sanae
Resmi ekleyen
Nagisa’nın büyük olarak annesine çektiğini anlayabiliyoruz animede. Aynı iyilik dolu kalp annesinde de mevcut çünkü. Sanae’nin karakter olarak öne çıktığı üç nokta var; kocasına olan desteği, kızına olan sevgisi ve Tomoya’ya için anne figürü olması… Onların haricinde hakkında pek söylenebilecek bir şey yok hakkında.

Fujibayashi Ryou
Resmi ekleyen
Kyou’nun kız kardeşi olan Ryou maalesef seriye az daha harem havası verilmesine ön ayak olan bir karakter. Zayıf kişiliği ve utangaç tavırları ile klişeyi aşamamış maalesef. İlk seride bolca gözükmesine rağmen ikinci serinin başları haricinde pek bir fonksiyonu yok, iyiki de yok.

Fujibayashi Kyou
Resmi ekleyen
Kız kardeşi ile taban tabana zıt, tsunadere bir karakter Kyou. Bu da bir anime de harcanmış karakterler arasında.

Sakagami Tomoyo
Resmi ekleyen
Eğer Nagisa diye bir karakter hiç olmasaydı Tomoya’ya en çok yakıştıracağım karakter herhalde Tomoyo olurdu. Karakterin asıl parladığı yer ilk serinin son bölümü olan ana senaryodan ayrı özel bölümü. Burada parlayan sırf kendisi de değil, esas oğlanımız Tomoya’da öyle… Yaptığı fedakarlıklar ile onun ne kadar yol kat ettiğini görebiliriz açıkça.

Ichinose Kotomini
Resmi ekleyen
Animede olmazsa olmaz karakterlerden birisi değil Kotomini. Hüzünlü bir hikayesi var ama ana senaryoya pek bir katkısı olduğu söylenemez.

Ibuki Fuuko
http://media.giantbomb.com/uploads/0/238/673845-fuuko_large.jpg
İlk başta şeker, küçük bir kız gibi gelen Fuuko ilerde nasıl da sinirinizi bozmaya başlıyor (iyi manada). Çocuksu kişiliğine rağmen hem Tomoya’nın hem de Nagisa’nın büyüme aşamalarında yabana atılamayacak bir katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

Kimi zaman komik kimi zaman hüzünlü ikimi zaman ise sinir dolu anlar yaşatan Fuuko, animenin olmazsa olmazı.

Sunohara Youhei
http://media.animevice.com/uploads/0/428/12077-sunohara_youhei_large.jpg
Clannad’ın eğlence ayağını büyük oranda üstlenen karakterlerin birisi de Sunohara. Her ne kadar arada artık yetti dedirtse de genelde güldürmeyi başarıyor. İlk serinin olmazsa olmazlarından. Tomoyo ile kapışmaları, Okazaki tarafından birçok kere kandırılması ve daha neler neler…

Sunohara Mei
http://are-are.net/wp-content/gallery/clannad-after-story-3/clannad3_19.jpg
Tek söyleyeceğim şey 'gereksiz' olur bu karakter için. Ne hikayesi hikaye ne de varlığı senaryoya katkı sağlıyor. Loli sevenleri tatmin etmek amacı ile fütursuzca bölüm işgal etmiş. Hani tatlılığı ile kurtarırız sanmışlar ama cık. :(

Miyazawa Yukine
http://cdn.myanimelist.net/images/clubs/5/38114m.jpg
İlgi çekebilecek bir hikayesi olmasına rağmen sırf After Story’de yer işgal etmesi onu kara listeme yerleştirmeye yetti.

Yoshino Yuuske
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSUmmRhHZI-cC0-ftlPkcW-fEiifai8FY3Aja2gDU80mlNtZV0&t=1&usg=__ZwayxT3qHf-EQql8KCVDiQLOLCc=
Genelinde arka planda kalsa da bence seriye, daha doğrusu Tomoya’ya çok şey katmış bir karakter. Ayrıca gerek hikâyesi gerek de şahsi gelişimi açısından daha fazla sahneyi hakedebiledek birisi derim.

Sagara Misae
http://www.wolfhurricane.com/images/screens/clannad_after/episode_05/clannad_after5_14.jpg
Sunohara’nın kaldığı yurdun müdürü. Başta sadece yardımcının yarımcısı rolünü üstlenecek çok geçmeden de silinip gidecek bir karakter gibi duruyordu. Belki serideki kızlar için bir rol modeli ama daha fazlası olamaz sanıyordum. Nasıl da gaflete düşmüşüm.

Serideki ana hikaye ve Tomoyo’nun senaryosu haricinde en hüzünlü en vurucu konuya sahip. Öyle ki 2 bölümle bile beni derinden etkiledi.

Shima Katsuki
http://i44.photobucket.com/albums/f6/maki00000/CLANNADAFTERSTORY-05-Large20.jpg
Misae ile yaşanan o hüzünlü hikayenin diğer kişisi. Temiz kalpli bir çocuk olması itici gelmesinin aksine karaktere daha da bağlanmama neden oldu. Bence o kısa ama güzel hikayesi ile Clannad’a çok şey kattı.

Okazaki Naoyuki
http://static.zerochan.net/240/12/34/21712.jpg
Ana karakterimizi sürekli aşağıya çeken, hayattan bezmiş, pasif, ayyaş bir baba. Gerçekten öyle mi? Nelerden geçtiğini öğrendiğinizde seri boyunca ne kadar haksızlık yaptığımızı anlıyoruz.

Son Söz:
Sahneleri hatırladıkça bile gözlerimin dolmasına yol açan bu güzel animeyi izlerken yaşadığım duyguları bir nebze de olsa sizlerle paylaşmak istedim, umarak beğenmişsinizdir. Seri mükemmel demiyorum, hatta eksik olduğu yerler mevcut, farkındayım. Ama umduğumdan da fazlasını veren animeye borcumu bu şekilde ödemiş oluyorum. Gerek oyunu gerek serisi ile çok farklı bir deneyim yaşattı bana, teşekkürler
http://img228.imageshack.us/img228/2143/dangoss.png

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• 1 sene sonra...
  • 3 hafta sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.