Jump to content
  • Create New...

Planting Manual

Recommended Posts

Turkanime'ye birçok turkanime'den bağımsız fansub ve bağımsız çevirmen seri yüklüyor. Belli bir yüzdelik vermem yanlış olur ama size %90'dan fazlasının çeviri için İngilizce kullandığını söyleyebilirim. Anime çevirisi gönüllü bir hobi olarak oldukça sıkıntılı birçok yana sahip. Onlardan biri de zamanlama veyahut alt yazı kaynağının bulunmaması. Dediğiniz seriyi özel olarak araştırmadım ama birçok çin animesinin İngilizce altyazısı bulunmuyor, bazıları bulunsa da eksik olabiliyor veyahut İngilizce çevirisi google translate'den beter oluyor. Başka bir senaryo da İngilizce alt yazısı çok iyi olsa dahi kaynağın hardsub yanı sökülemez alt yazıya sahip olması. Fansub işiyle uğraşanlar bilir ki biz çevirmenlerin büyük bir çoğunlukla çeviri yaptığı kaynak softsub yani sökülebilir alt yazı kaynağıdır. Sökülemez alt yazıya sahip videolarda alt yazı videoya gömülmüş oluyor ve de o alt yazıyı kullanabilmemiz için tekrardan diyalogların olduğu yerleri tek tek işaretleyerek geçtiği saniyeleri alt yazı satırı olarak zamanlayıp metinleri girmemiz gerekiyor. Bu da oldukça sıkıntılı bir mesele olacak ki tanıdığım Türk fansublar arasında doğrudan zamanlama yapıp çeviren kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez.  Haricinde şu zamana kadar Japoncadan, Koreceden, Arapçadan, Fransızcadan, İspanyolcadan, Almancadan, Rusçadan ve İtalyancadan çeviri yapanı gördüm ama Çinceden doğrudan çeviri yapan birini tanımıyorum. Üstelik bu gönüllü hobiyle uğraşan birçok kişi çoğunlukla öğrenci olarak anılan kesimden olduğuna (ki buna ben de dahilim) bu tarz işlere çok da zamanı olmayabiliyor. 

erenkut, 9 saat önce yazdı:

Çok güzel çin animeleri var. Neden bukadar az, çevirmen sayısı mı az? yoksa çince bilen çevirmen mi yok

Ek olarak dediğiniz seriyi turkanime'nin discord sunucusundaki ''#çeviri-istek'' odasına yazarsan daha çok kişiye ulaşabilir. Forum o kadar da aktif bir yer değil maalesef.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.