Jump to content
Türk Anime TV Forum
SonradanGurme

Bu animelerin ana kaynağı nerdesi dvd falan mı?

Önerilen İletiler

tahmin edebileceğiniz üzere  daha yeni yeni anime izlemeye başladım tam bir sonradan görme gibi hiç durmadan izliyorum ve izlerken oldukça seçiciyim fakat merak ettiğim bir konu var Abi burda animeler farklı farklı yayınlanıyor ama bunlar normalde dvd olarak satın mı alınıyor yoksa  japon bir kanaldamı yayınlanıyor animelerin yeni bölümlerine nasıl daha erken ulaşabilirim merak ediyorum teşşekürler.

SonradanGurme tarafından düzenlendi
kendimi biraz daha tanittim

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Web versiyonlar için funimation, crunchyroll, hulu, Netflix. DVD sürümleri için Japonya'dan alınan DVDISO'lar veya DVD-Ripler. (Genelde eski serilerde bulunur. Orta kaliteli ve maliyeti Blu-ray'ler kadar yüksek olmayan daha düşük boyut ve alan kapasiteli disklerdir. Yine sansürsüzdür. Kalitesi Blu-ray ve Webrip'e göre daha kötüdür.) Blu-ray sürümleri için BDMV'ler veya BD-Ripler. (Maliyetleri oldukça fazla ama görüntü, ses kalitesi, sansürsüz olduğu için en çok tercih edilen seçenek. Yeni çıkan popüler animelerin çoğunda internetten bulabilirsin.) Altyazı kaynağı olarak resmi altyazı var çoğu zaman. Tutulan serilere yabancı fansubların çevirdiği de oluyor. Bazıları da TV-Rip DVB kaydıyla alınan raw videolar internette piyasaya sürülüyor. Genelde kanallar TV-TOKYO ve AbemaTV.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Japonca , korece, çince bilmediğini düşünerek çevirmenlerin kullandığı ingilizce kaynaklar : 

 

En bilindik siteler

1- https://nyaa.si/

2- https://horriblesubs.info/

 

Genelde buralardan ingilizceye çevrilmiş haliyle yada raw indirilip altyazı başka kaynaktan indirilerek çevrilip encode edilip yayınlanıyor. 

 

Bunun dışında da bazı kaynaklar mevcut. Ama bizim gibi eski seri güncellemesi de yapanlar için bazı arşiv yapan siteler var. Yeni serilerde bunlara gerek yok. Yeniden kasıt en azından son 5 sene

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Animelerin birçoğu Japonya'daki televizyon kanallarında ve Netflix, Amazon, Crunchyroll, Funimation gibi streaming servislerinde yayınlanır. Bunları MyAnimeList ve AniList gibi anime veri tabanı sitelerinde "TV" kategorisi altında bulabilirsin. Ayrıca TV animelerinin, BD/DVD versiyonları da çıkmakta ama bunlar Japonya dışında fazla ilgi görmüyor. Çünkü, tek farkı televizyonda yayınlandığı sıradaki ufak tefek hatalarının düzeltilmiş olması oluyor ve Japonlar da bunları koleksiyon yapmak ve stüdyoyu desteklemek gibi amaçlarla satın alıyorlar. Bu sitede gezerken çevirmen gruplarının adının yanında "BD" görürsen anla ki o çevirmen grubunun siteye yüklediği versiyon animenin daha kaliteli olan BD versiyonu.

 

Bunların yanı sıra OVA, ONA ve Film türündeki animelerde mevcuttur. Bunlardan filmler tahmin edebileceğin gibi Japonya'daki sinemalarda yayınlanır. Bazı filmler ABD, Filipinler ve Tayvan gibi birkaç ülkede de yayınlanıyor ama sayıları az. Bu filmlerin internete düşmesi ise 6 ila 9 ay sürer, internete düşmesinin bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise BD/DVD versiyonlarının geç çıkmasıdır. Film şeklindeki animelerde, Kimi no Na wa ve Koe no Katachi gibi tek başlarına bir hikaye anlatan veya Youjo Senki Movie gibi TV animesindeki ana hikayeyi devam ettiren yapımlar mevcutken, bir TV serisine bağlı olmasına rağmen ana hikayeden tamamen bağımsız hikayeler anlatan filmler de mevcuttur.

 

OVA (Original Video Animation) türündeki animeler ise sadece BD/DVD şeklinde satılan ve TV'de yayınlanmayan animelerdir. Eskiden tüm bir animeyi OVA şeklinde yapmak yaygın olsa da günümüzde çoğunlukla TV animelerinin ana hikayesi ile fazla bağlantısı olmayan kısa hikayeleri anlatmak için çıkarılıyorlar, stüdyonun OVA yapmasındaki ana amaç, çoğunlukla, ek gelir elde etmek istemesi oluyor.

 

ONA (Original Net Animation) türündeki animeler ise sadece internet ortamında yayınlanan animelerdir. Mesela şu sıralarda yayınlanan Mugen no Juunin Immortal adlı anime sadece Amazon Prime platformunda yayınlanmaktadır.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×
×
  • Yeni Oluştur...